Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Andaluzja i Algarve - wakacje 2020

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.04.2021 21:57

wiola2012 napisał(a):Zauważyliśmy, że we Francji najwięcej jeździ marek francuskich. Najwięcej peugeotów. Zastawialiśmy się, że może mają preferencyjne kredyty, bądź zniżki w opłatach i w ten sposób wspierają własną produkcję. :?:
Nie wiem dokładnie na czym polega wsparcie, ale tak, są państwowe zachęty, aby korzystać z efektów francuskiej motoryzacji.

Szkoda, że Barcelona nie wypaliła.
:papa:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2481
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 23.04.2021 06:06

piekara114 napisał(a):Szkoda, że Barcelona nie wypaliła.
:papa:

Jak się uda, to będzie na długi weekend w czerwcu :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.04.2021 08:09

To super.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18275
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 25.04.2021 12:03

Z wielką przyjemnością dołączam do śledzących Twoją relację , z nadzieją na podpowiedzi dotyczące między innymi przejazdów ( tras , kosztów itp. itd ) Hiszpania samolotem już była :wink: , teraz pora na cały półwysep samochodem .

wiola2012 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Szkoda, że Barcelona nie wypaliła.
:papa:

Jak się uda, to będzie na długi weekend w czerwcu :D


Tym razem raczej samolotem :?: :wink:


Pozdrawiam
Piotr
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 25.04.2021 12:32

wiola2012 napisał(a):Tutaj muszę wspomnieć relacje Majkiki75, Franza, Tony’ego Montany, Marze_ny, Te kiero. Czytając je stawiałam w mapach google chorągiewki, myśląc - chcę tam koniecznie pojechać.

Miło mi, cieszę się, że coś się przydało :D

wiola2012 napisał(a):Dlaczego pojechaliśmy samochodem?

Dla mnie bo w planach taki wyjazd, ale jak się obostrzenia pandemii skończą. Mega wyjazd, napewno skorzystam.
grot
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 89
Dołączył(a): 27.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) grot » 25.04.2021 18:54

1700 km do Lyonu bez noclegu - szacunek, ja mam 1500 km ale zdecydowałem się na pierwszy nocleg w Colmar (obok piękne małe miasteczka do zwiedzania). Patrząc na zdjęcia z zajawki to odwiedzałem w 2017r te same miejsca. Będę z ciekawością śledził Twoją relację.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2481
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 27.04.2021 18:41

piotrf napisał(a):Z wielką przyjemnością dołączam do śledzących Twoją relację , z nadzieją na podpowiedzi dotyczące między innymi przejazdów ( tras , kosztów itp. itd ) Hiszpania samolotem już była :wink: , teraz pora na cały półwysep samochodem .

Niezmiernie mi miło, że dołączasz do śledzących :wink: Jeżeli zapomnę o czymś istotnym napisać, to pytaj :D
Cały półwysep to i miesiąc za krótki :)
piotrf napisał(a):
wiola2012 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Szkoda, że Barcelona nie wypaliła.
:papa:

Jak się uda, to będzie na długi weekend w czerwcu :D


Tym razem raczej samolotem :?: :wink:

Tak :D , Ryanair odwoływał nam loty od września dwukrotnie, dwukrotnie przesuwał i tak z 28 lutego przesunęło się na 1 czerwca.
Ostatnio edytowano 28.04.2021 08:46 przez wiola2012, łącznie edytowano 1 raz
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2481
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 27.04.2021 18:54

te kiero napisał(a):Miło mi, cieszę się, że coś się przydało :D

Jak miło Cię widzieć :D
Bardzo dużo skorzystałam z Twojej relacji :)
te kiero napisał(a):Dla mnie bo w planach taki wyjazd, ale jak się obostrzenia pandemii skończą. Mega wyjazd, napewno skorzystam.


Obostrzenia miały swoje dobre i złe strony, np. niezatłoczone plaże. Niedługo przed naszym wyjazdem wprowadzili w Hiszpanii nakaz noszenia maseczek na ulicach. W sklepach np. Lidl zamontowane były światła. Można było wejść tylko wtedy, gdy zapaliło się zielone. Mam wrażenie, że wszyscy przestrzegali zasad nie dlatego, że jest nakaz, ale ze świadomością, że to dla ich dobra. Nawet o 4 rano na pustej ulicy mieli założoną maseczkę.
W Portugalii już zdecydowanie "luźniej" było.

grot napisał(a):1700 km do Lyonu bez noclegu - szacunek, ja mam 1500 km ale zdecydowałem się na pierwszy nocleg w Colmar (obok piękne małe miasteczka do zwiedzania). Patrząc na zdjęcia z zajawki to odwiedzałem w 2017r te same miejsca. Będę z ciekawością śledził Twoją relację.


Witam Grot, cieszę się, że dołączyłeś do naszej wyprawy. :D
Noclegi rezerwujemy w zależności od ilości osób podróżujących. Gdy jeździliśmy w czwórkę lub trójkę (najczęściej do Chorwacji :hut: ), to wyjeżdżaliśmy rano i nocowaliśmy w znanym na forum Jurinjaku albo pobliskim Klet Kozjak. Jeżeli jedziemy tylko we dwoje, to staramy się wyjechać około 17 :00 i pierwszy nocleg mamy w sobotę. I tak np. dojeżdżaliśmy do Sarajewa, Skopje, Nisz itp. 3 godziny na parkingu mi wystarczą, gdy mam wysoki poziom adrenaliny spowodowany wyjazdem. :lol:
Jeżeli odwiedzałeś te same miejsca, a zabraknie jakiegoś zdjęcia czy informacji , to zapraszam do współpracy.
:papa:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2481
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 28.04.2021 15:13

Odcinek 4
Do Grenady

Udało nam się wyjechać o 7 rano. Cel dosyć daleki, do przejechania mamy 780 km. 8 godzin jazdy wg google. Do Grenady prowadzi bardzo dobra droga, bezpłatna.
Ap-7 bezpłatna do Elche, dwupasmowa, nie gorsza niż nasze niektóre autostrady .
A-7 bezpłatna z Elche do Grenady. Jeżeli ktoś oczywiście chce, to z T do E jest płatna A-7

Teraz czujemy, że wjeżdżamy do Andaluzji. Pstrykam fotkę przez szybę.
20200728-1 (2).jpg

20200728-1 (1).jpg

Po drodze jest bardzo dużo atrakcyjnych miejsc, a ja musiałam wybrać jedno. Jedno ciekawe miejsce mniej więcej w połowie drogi, czasowo będzie to około południa. Trzeba przecież odpocząć, nacieszyć oczy, pospacerować, napić się czegoś. Analizując temperaturę i porę dnia, zdecydowałam się na Elche. Chciałam przy okazji zrobi mężowi niespodziankę , on kocha roślinki małe i duże, te miały być baaardzo duże. Elche to raj dla miłośników palm.
12:00 wjeżdżamy na parking tutaj bezpłatny, panowie pomagają znaleźć wolne miejsce, w zamian za to i popilnowanie samochodu, chcą grosik. Dajemy, przecież zależy nam na dalszej podroży sprawnym samochodem
W parku można spędzić nawet pół dnia, można spacerować gdzie oczy poniosą lub korzystać z planu.
Nam spacer zajął około 2 godzin ( gdzie oczy poniosą), może więcej. Przecież pół godziny straciłam na szukanie toalety. W całym parku było kilka „ drogowskazów” prowadzących do zamkniętych drzwi. :evil:
Palmy dawały przyjemny cień a fontanny pozwalały schłodzić skórę. Ślicznie tam jest. Polecam niezdecydowanym. W parku było pusto, naprawdę pusto. Czasami ktoś się trafił w zasięgu wzroku (oczywiście w maseczce).
20200728-3.jpg

20200728-4.jpg
20200728-Gaj palmowy Elche (5).jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

14.jpg

20200729-a.jpg

20200729-b.jpg

20200729-d.jpg

20200729-f.jpg

20200729-g.jpg

20200729-h.jpg

20200729-i.jpg

20200729-j.jpg

20200729-l.jpg

20200729-m.jpg

20200729-n.jpg

20200729-o.jpg

20200729-r.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg


Wracamy do Volverka. Stoi, nic mu nie jest , panowie niezrażeni upałem, krążą po parkingu i zbierają „ co łaska” . Parking jest bardzo duży, a miejsc bardzo mało. Naprawdę ich „ usługa” kierowania do wolnego miejsca jest przydatna. Nie ma światełek jak w galerii :wink:

Ruszamy dalej .
Trudno jest mi opisać odczucia jakie mi towarzyszyły podczas tej drogi. Elche jest jak oaza na pustyni. Zapewne wiosną jest inaczej, ale latem jest sucho, wielkie otwarte przestrzenie i ... upał. Na drodze panował mały ruch, może w okolicach Murcji, na A7 był trochę większy, ale na A91, już na drodze do Grenady, naprawdę miało się wrażenie, że to jakieś pustkowie. W Polsce nie uświadczysz pustej kilometrami drogi, nawet w nocy.
Gdy zatrzymaliśmy się na posiłek była już 16:00, wysiadam z samochodu, uderza we mnie gorące powietrze, suchy i gorący wiaterek. Idę do większego cienia, upał w cieniu, upał wszędzie :wink: , co to będzie, ... ?? 8O jak ja to przeżyję ??? Pamiętam, brat mi mówił, ze był w okolicach Almerii w lipcu. Wspomina, ze nigdy nie było mu tak gorąco. I tez opisywał suszę. Czytałam później, że to jeden z najsuchszych obszarów w Europie.

Mijamy rejony Almerii, do Grenady już niedaleko, Widoki robią się coraz ciekawsze, jest więcej zieleni. W oddali widać pasma górskie. Krajobraz jest piękny, ale jakże inny od tego, który znam.
Wyciągam ze schowka jeden z czterech przewodników, które kupiłam pół roku wcześniej i przeczytałam od deski do deski. :D Po raz kolejny czytam mężowi co ciekawego jest w Grenadzie, dokąd pójdziemy, co zobaczymy oprócz Alhambry, co będziemy jeść i w ogóle . Już się cieszę. Zawsze chciałam tu przyjechać. Mąż natomiast ma bardziej przyziemne marzenia, marzy o piwie. No jeszcze chwila i jego marzenia się spełnią.
Jest 18:00 wysiadam przed domem w którym spędzimy 2 noce. Oczywiście po wyjściu z samochodu upał. Wiem, powtarzam się :mrgreen: Mam kontaktować się z Miquelem ( chyba). Tylko ze Miquel mówi po hiszpańsku.
Otwiera bramę, garaż, wjeżdżamy do garażu. Nareszcie chłodek. Zabieramy bagaże, Miquel dezynfekuje co się da, musimy wytrzeć buty o nasączoną czymś wycieraczkę i prowadzi nas do windy. On idzie schodami. Mieszkamy na drugim piętrze, albo trzecim ? :?: No .. najwyżej . Miquel mówi coś, pokazuje ręką to tu, to tam, mogę się jedynie domyślać, że chodzi mu o zasady sanitarne, ponieważ pokazuje na popakowane w foliowe torebki naczynia jednorazowe, daje jakiś dokument do poczytania. Tak, tak kiwamy głowami, ciągle powtarza się słowo Ok. Co ma być nie Ok.
Mieszkanie znalazłam na booking.com i mogę z czystym sumieniem polecić. Jeśli potrzebny namiar - wyślę.
Nareszcie odpoczynek, piwko, klima zdążyła wychłodzić sypialnię. Łazienka klimatyzowana nie jest, oczywista sprawa, przecież po wyjściu spod prysznica przeważnie robi się chłodno, a tu nie, gorąco! :lol: . Nawet jeść się nie chce, z gorąca czy z wrażenia? Dojechaliśmy aż tutaj, udało się mimo wszystko, mimo ilości km, pandemii, ... telefonuję do domu i uspokajam mamę. Wychodzę na taras.
taras.JPEG

Jaki piękny widok na miasto. (tylko gdzie się podziały zdjęcia? :evil: )
Mieszkamy 1,5 km od Katedry. Można iść na pieszo, ... ale niech się schłodzi :mrgreen:
Rozpakowaliśmy najpotrzebniejsze rzeczy, czas na leżakowanie.
Musiałam się zdrzemnąć chwilę. Nie zdarza mi się to 8O Dochodzi 20:30 Tyle czasu zmarnowałam . Trzeba iść, szkoda wieczoru, dawaj idziemy, pośpiesz się , idziemy na spacer. ( wariatka, No po prostu wariatka :D )
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 29.04.2021 09:31

Park w Elche jest zjawiskowy... :coool:
Gdyby taki raj był gdzieś w Cro , to maj łajf by z niego nie wychodziła....
Ja natomiast miałbym "wolną rękę " (a raczej nogę :oczko_usmiech: ) bez ograniczeń...
Dzielne z was globtrotery - z wielkim zainteresowaniem , czekam na ciąg dalszy... :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.04.2021 09:53

Elche - zaskakujące miejsce. Może kiedyś, jak przyjdzie czas na Hiszpanię....
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21034
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 29.04.2021 15:25

Czytam, ale nie odzywałem się wcześniej.
Jak napisałaś w odcinku o Tarragonie, że pora ruszać dalej... to myślałem, że fotek amfiteatru nie będzie... :wink:
My byliśmy na wakacjach w Hiszpanii samochodem między Barceloną, a Tarragoną. Pozdrawiam.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2481
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 29.04.2021 20:25

CROberto napisał(a):Park w Elche jest zjawiskowy... :coool:
Gdyby taki raj był gdzieś w Cro , to maj łajf by z niego nie wychodziła....
Ja natomiast miałbym "wolną rękę " (a raczej nogę :oczko_usmiech: ) bez ograniczeń...

A na cro.pl pojawiłoby się jeszcze więcej świetnych zdjęć :lol:
CROberto napisał(a):Dzielne z was globtrotery - z wielkim zainteresowaniem , czekam na ciąg dalszy... :D

Jak dojechaliśmy bezproblemowo do Grenady, to stwierdziłam, że wszystko już nam się uda :D
Ciąg dalszy nastąpi :papa:

piekara114 napisał(a):Elche - zaskakujące miejsce. Może kiedyś, jak przyjdzie czas na Hiszpanię....

Warto, szczególnie latem, chcieliśmy go dokładniej zwiedzić, z biletem wstępu do płatnych części parku, ale chyba było zamknięte.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2481
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 29.04.2021 20:53

ajdadi napisał(a):Czytam, ale nie odzywałem się wcześniej.
Jak napisałaś w odcinku o Tarragonie, że pora ruszać dalej... to myślałem, że fotek amfiteatru nie będzie... :wink:

Witaj Ajdadi, cieszę się, że zdecydowałeś się odezwać, wzrasta motywacja do pisania :D
Chętnie zwiedziłabym amfiteatr, ale było zamknięte. :(
ajdadi napisał(a):My byliśmy na wakacjach w Hiszpanii samochodem między Barceloną, a Tarragoną. Pozdrawiam.

Na tej części wybrzeża jest chyba najcieplejsza woda i dużo ciekawych plaż. A teraz zapraszam na południe :D
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21034
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 29.04.2021 22:18

wiola2012 napisał(a):Na tej części wybrzeża jest chyba najcieplejsza woda i dużo ciekawych plaż. A teraz zapraszam na południe :D


Oczywiście będę zaglądał. :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España



cron
Andaluzja i Algarve - wakacje 2020 - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone