Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Andaluzja i Algarve - wakacje 2020

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 07.05.2021 14:58

Ciekawym rozwiązanie w Hiszpanii jest menu del dia, czyli propozycja zestawu obiadowego, do tego napój oraz deser. Można wybierać z kilku pierwszych dań, kilku drugich i kilku deserów lub deser zamienić na kawę. Nie robię raczej zdjęć posiłków, ale zrobiłam wyjątek i sfotografowałam gazpacho, gdyż po raz pierwszy jadłam prawdziwe gazpacho. :!: Jest to zupa na zimno przyrządzana z warzyw min.: pomidorów, czosnku, oliwy, octu i chleba

Grenada-87.jpg


Drugie danie i deser były smaczne , ale nie wyjątkowe więc nie zostały uwiecznione. :mrgreen:

Po obiadku idziemy spacerkiem do mieszkania
Taka była temperatura
Grenada-89.jpg

Grenada-90.jpg

Grenada-91.jpg

Grenada-92.jpg

Grenada-93.jpg

Grenada-94.jpg

Grenada-95.jpg


Kawałeczek dalej było już tyle 8O

Grenada-96.jpg


Wrócimy tu jak odpoczniemy.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 07.05.2021 18:40

U Ciebie ogrody piękne. My byliśmy w kwietniu, więc niektóre drzewka miały jeszcze łyse czupryny.
Ciekawy talerz do serowania zupki. Głębokie miał zagłębienie?
Przy tej temperaturze - ponad 40 stopni chyba bym kopytka wyciągnęła :lol: .
W Sevilli było 29 stopni i narzekałam co nieco.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 07.05.2021 19:29

aga_stella napisał(a):U Ciebie ogrody piękne. My byliśmy w kwietniu, więc niektóre drzewka miały jeszcze łyse czupryny.
Ciekawy talerz do serowania zupki. Głębokie miał zagłębienie?

No właśnie niespecjalnie, tak max 200 ml tej zupki było, jednak w połączeniu z drugim i deserem posiłek można uznać za obfity. :lol:
aga_stella napisał(a): Przy tej temperaturze - ponad 40 stopni chyba bym kopytka wyciągnęła :lol: .
W Sevilli było 29 stopni i narzekałam co nieco.

Dlatego też nie daliśmy rady zrealizować planu wycieczki :evil: Godziny od 15:00 do 19:00 to sjesta poobiednia. Wychodziliśmy późnym popołudniem dopiero. A w Sewilli było jeszcze goręcej.
Z Was też "niezłe obieżyświaty" :wink: To Twoja relacja z Izraela zachęciła mnie do wycieczki w tamte rejony. Odnalazłam ją już jak się zakończyła, ale przeczytałam całą :) Żeby nie Covid, to pewnie już bym stamtąd wróciła.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 08.05.2021 20:19

Popołudnie i wieczór
Na przedwieczorną część dnia mamy zaplanowaną Katedrę. Budowę rozpoczęto na początku XVI w. i trwała prawie 200 lat. Miała być budowana w stylu gotyckm, ale Diego de Siloe, zmienił pierwotny projekt i wprowadził elementy stylu renesansowego. Ta okazała budowla góruje nad sklepikami i gwarnymi uliczkami dzielnicy. Nie ma jednak wokół niej przestrzeni, ma się wrażenie , że kamieniczki stoją zbyt blisko , a uliczki są zbyt wąskie.
Katedra.jpg

Grenada-97.jpg

Grenada-98.jpg

Chcemy wejść do środka, niestety jest zamknięta, ponieważ minęła 18:30.
Kolejny punkt to Alcaiceria – arabski bazar, mieszczą się tutaj sklepiki z orientalnymi pamiątkami.. Tutaj wreszcie nabyłam wachlarz. Będę dawała mężowi znaki wg tajnego szyfru Andaluzyjek. Nie wiem czy odpowiednio odczyta :mrgreen:
Grenada-99.jpg

Grenada-100.jpg

Czas udać się na spacer wzdłuż rzeki Darro. Promenada Carrera del Darro biegnie wzdłuż prawego brzegu rzeki (idąc od Plaza Nueva).

Grenada-101.jpg


Robi się ciemno, przysiadamy w przyjemnej restauracyjce z widokiem na rzekę i na Twierdzę – Pałac.
Zamawiam oczywiście sangrię, mąż piwo i otrzymujemy niespodziankowe tapas, tym razem mięsne kotleciki – pulpeciki, których nazwy nie pamiętam, ale wraz z sosikiem były bardzo smaczne. Trochę jak dzieci , które kupują Kinder jajko ze względu na niespodziankę, my zamawiamy kolejne winko i dostajemy kolejny tapas – zapiekane serki.. Tak naprawdę to kolacja jest mi już niepotrzebna.
Siedząc przy stoliku robię zdjęcie pożegnalne Alhambry, gdyż jutro wyjeżdżamy.

Grenada-103.jpg

Grenada-106.jpg

Grenada-107.jpg


Jeszcze fontanna w drodze powrotnej

Grenada-108.jpg


Wiele miejsc pominęliśmy, ale nawet dwa dodatkowe dni nie wystarczyłyby, żeby poznać Grenadę. Zawsze trzeba coś wybrać, z czegoś zrezygnować, żeby czuć przyjemność ze zwiedzania , a nie zmęczenie :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 09.05.2021 12:11

Dodatkowo przy ponownych odwiedzinach jest mnóstwo nowych atrakcji do zobaczenia :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 10.05.2021 19:48

wiola2012 napisał(a):
To Twoja relacja z Izraela zachęciła mnie do wycieczki w tamte rejony. Odnalazłam ją już jak się zakończyła, ale przeczytałam całą :) Żeby nie Covid, to pewnie już bym stamtąd wróciła.

Dzięki. Miło się dowiedzieć, że podobała, bo tak wnoszę skoro nabrałaś chęci na odwiedzenie tego kraju.
W tym roku Izrael ma znów dofinansować loty, więc pewnie będą dobre ceny na bilety. Tyle, że od paru dni znów tam się zrobiło nieciekawie, zwłaszcza w Jerozolimie.
Z tymi obieżyświatami, to trochę przesadzasz.
Gratuluję spokojnego podejścia do zwiedzania - żeby się nie umęczyć.
Niby też o tym wiem i nawet niekiedy udaje się to zrealizować, ale często ponoszę porażkę na całej linii :? Ciekawość jest silniejsza.
Ale chyba takie temperatury jak mieliście, skutecznie by mnie usadziły na czterech literach.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 10.05.2021 22:10

piotrf napisał(a):Dodatkowo przy ponownych odwiedzinach jest mnóstwo nowych atrakcji do zobaczenia :mrgreen:


Pozdrawiam
Piotr

Jeśli dane nam będzie tu wrócić , to musimy obejrzeć oryginalne flamenco i dzielnicę Sacramento :D . Jesli nie, to zostanie mi czytanie o tych atrakcjach w relacjach na cro :mrgreen:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 10.05.2021 22:35

aga_stella napisał(a):Dzięki. Miło się dowiedzieć, że podobała, bo tak wnoszę skoro nabrałaś chęci na odwiedzenie tego kraju.

Oczywiście, że podobała. Ile łatwiej coś planować, gdy Ktoś przetarł ścieżki :D

aga_stella napisał(a):
W tym roku Izrael ma znów dofinansować loty, więc pewnie będą dobre ceny na bilety. Tyle, że od paru dni znów tam się zrobiło nieciekawie, zwłaszcza w Jerozolimie.

Koleżanka lądowała w Tel Avivie akurat wtedy, gdy były zamachy ( jesień 2019bo potem to już Covid. ) Poleciała z wycieczką z Parafii. Po przylocie mówiła, że informacje przesadzone, a zagrożenie wyolbrzymione. Trzeba będzie śledzić i obserwować.
aga_stella napisał(a):
Ale chyba takie temperatury jak mieliście, skutecznie by mnie usadziły na czterech literach.

Nigdy jeszcze nie było mi tak gorąco jak w Grenadzie i później w Sevilli, bo Portugalia to już inny klimat. Niestety musiałabym odwrócić tutaj słowa mistrza „mierz siłę na zamiary” na „mierz zamiar podług sił.” :mrgreen:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 11.05.2021 08:23

Twoja relacja przypomniała mi , jak bardzo podoba mi się Alhambra...i hiszpańskie klimaty ...
Wczoraj wrzuciłem yt na tv i obejrzałem kilka nowych filmików 8) trzeba tam pojechać :!:

wiola2012 napisał(a):Mierz zamiar podług sił... :mrgreen:


:lol:
Słuszna uwaga... ....inaczej podłoga może być zaliczona , a nawet bruk, czy gleba... :oczko_usmiech:
:mrgreen:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 11.05.2021 12:11

CROberto napisał(a):Twoja relacja przypomniała mi , jak bardzo podoba mi się Alhambra...i hiszpańskie klimaty ...
Wczoraj wrzuciłem yt na tv i obejrzałem kilka nowych filmików 8) trzeba tam pojechać :!:

Zawsze powtarzam, że relacje inspirują :D . Dzięki Twojej pojadę na Pag.
wiola2012 napisał(a):Mierz zamiar podług sił... :mrgreen:


CROberto napisał(a):Słuszna uwaga... ....inaczej podłoga może być zaliczona , a nawet bruk, czy gleba... :oczko_usmiech:
:mrgreen:

O tak, gleba (trawnik) była zaliczona w Atenach 2 lata temu. Wystraszyłam całą rodzinę :mrgreen:
Na drugi dzień na Akropol nie wpuścili mnie bez kapelusza. Prawie wszystkie zdjęcia z tamtych wakacji mam w kapeluszu. Co by słoneczko już większych szkód nie zrobiło :lol: :wink:
Ostatnio edytowano 11.05.2021 18:46 przez wiola2012, łącznie edytowano 1 raz
anielkak
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 42
Dołączył(a): 06.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) anielkak » 11.05.2021 18:40

Witam
Co prawda spóźniłam się trochę ale przeczytałam od początku, obejrzałam zdjęcia i chętnie popatrzę na dalszy ciąg.
Pozdrawiam :hut:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 12.05.2021 17:33

anielkak napisał(a):Witam
Co prawda spóźniłam się trochę ale przeczytałam od początku, obejrzałam zdjęcia i chętnie popatrzę na dalszy ciąg.
Pozdrawiam :hut:

Witam :papa:
Uznam, że nie przekroczyłaś kwadransa studenckiego :wink:
Cieszę się, że dołączyłaś do czytających.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 12.05.2021 17:36

Czwartek, 30 lipca 2020r
Po śniadaniu opuszczamy Grenadę. Czeka nas tygodniowy relaks na wybrzeżu.
W drodze na Costa del Sol
IMG_6727.JPEG
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 12.05.2021 17:41

Do przejechania mamy tylko 98 km. Ale co to?! Chmurzy się 8O Jest pochmurno, czym bliżej wybrzeża tym bardziej deszczowo.
Mina mi zrzedła. Tego się nie spodziewałam. Postanawiamy zatrzymać się w Mercadonie na zakupy.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 12.05.2021 17:44

Kontaktuję się z właścicielką mieszkania, że już jesteśmy prawie na miejscu i czy możemy być około 12:00. Nie ma sprawy, nie ma problemu, mieszkanie czeka. W tym czasie wychodzi słońce i znów jest gorąco. Gorąco i parno :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España



cron
Andaluzja i Algarve - wakacje 2020 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone