Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wakacje w czasach zarazy - Donja Klada 2020

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 26.02.2021 13:52

Właśnie takiego resetu zabrakło mi w zeszłym roku. Wakacje w Polsce nie miały tego klimatu i atmosfery, jakiej doświadczamy w cro :( Aż spojrzałam ile miałeś km do Donja i stwierdzam, że to tylko niecałe 900 km, my, tak jak Kasia, bylibyśmy dopiero na południu Polski :( Pozytywnie zazdroszczę i z przyjemnością oglądam Twoją relację :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.02.2021 13:56

Plaża bardzo fajna. Ciekawe ile osób w kolejnych dniach na niej było i jak jest w normalnym sezonie....
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 26.02.2021 14:25

ZytaS napisał(a):Właśnie takiego resetu zabrakło mi w zeszłym roku. Wakacje w Polsce nie miały tego klimatu i atmosfery, jakiej doświadczamy w cro :( Aż spojrzałam ile miałeś km do Donja i stwierdzam, że to tylko niecałe 900 km, my, tak jak Kasia, bylibyśmy dopiero na południu Polski :( Pozytywnie zazdroszczę i z przyjemnością oglądam Twoją relację :papa:


No właśnie. Nie trzeba robić tysiąca i więcej kilometrów, aby się nacieszyć Chorwacją i Jadranem. To niby banał, ale dla nas odkrycie. Fajne jest to, że droga zajmuje nie więcej niż 10 godzin i człowiek nie jest tak wypluty, nie trzeba też organizować żadnych "międzylądowań".
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 26.02.2021 14:28

piekara114 napisał(a):Plaża bardzo fajna. Ciekawe ile osób w kolejnych dniach na niej było i jak jest w normalnym sezonie....


W Kladzie mieszka dość ograniczona liczba letników, z których większość preferuje pluskanie się przed swoimi apartmanami. Obłożenie było jak na moje oko pełne lub prawie pełne: sądząc po samochodach, a na plaży pojawiało się maksymalnie kilka osób na raz. Tylko w jednym dniu było gęsto: 3-4 rodziny z dziećmi. I raz przypłynęła łódka.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 26.02.2021 14:41

Kilka zachwytów nad północna Jadranką w tym roku już poczytałem. Sam zresztą jechałem tamtędy w sierpniu i faktycznie jest pięknie.
Co do Klady - fajna dziura, zastanawiam się tylko jak w tych rejonach z temperaturą Jadrana?
Co do filmików - szkoda że nie nagrywasz ich w poziomie - lepiej by się oglądało ;)
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 26.02.2021 14:47

Te filmiki to pełen spontan, nawet na początku nie przypuszczałem, że je będę wrzucał, ale masz rację, następne będą w poziomie. Co do temperatury morza: nie zauważyłem różnic pomiędzy północą a południem, woda bardzo ciepła. W Kladzie akurat były miejsca, gdzie czuć było zimne prądy, ale to "wina" strumyczków spływających spod Velebitu - ale akurat nie na plaży ale przed apartmanem.
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 26.02.2021 14:49

Przyłączam się do reszty widowni :D
W tym roku przejeżdżałam tą częścią Jadranki , odwiedziłam też Zavratnicę i do tej pory nie mogę wyjść z podziwu 8O

mchrob napisał(a):zastanawiam się tylko jak w tych rejonach z temperaturą Jadrana?

Wtrącę kilka słów od siebie : po 10 września na Istrii woda była cieplejsza niż wcześniej na Braču, a małż snurkował w Zavratnicy i też nie narzekał :papa:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 26.02.2021 14:52

Hercklekot napisał(a):[
No właśnie. Nie trzeba robić tysiąca i więcej kilometrów, aby się nacieszyć Chorwacją i Jadranem. To niby banał, ale dla nas odkrycie. Fajne jest to, że droga zajmuje nie więcej niż 10 godzin i człowiek nie jest tak wypluty, nie trzeba też organizować żadnych "międzylądowań".


Szczęśliwi co mają tak blisko i szybko nad Jadran :cry:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 26.02.2021 15:02

travel napisał(a):Wtrącę kilka słów od siebie : po 10 września na Istrii woda była cieplejsza niż wcześniej na Braču, a małż snurkował w Zavratnicy i też nie narzekał :papa:


Zavratnica chyba nie jest dobrym przykładem - to już woda basenowa prawie ;) Trochę się tego Velebickiego kanału zawsze obawiam, bo często czytam że tam zimna woda. A Istria faktycznie mimo że na północy wodę ma ciepłą. Zresztą byłem też kiedyś w Bibione jeszcze bardziej na północ a tam to dopiero była zupa.

A co do czasu dojazdu to fakt jesteśmy uprzywilejowaniu tu na południu. Na Istrię mam 9h, niewiele dłużej niż nad Bałtyk (tylko dlatego że troszkę się z drogami polepszyło w Polsce).
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 26.02.2021 15:18

Zavratnica oczywiście się pojawi, ale pod sam koniec.
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 26.02.2021 18:03

W pierwszy dzień zaliczamy jeszcze drugie plażowanie, tym razem na betonce przed domem, zejście jest schodkami, bardzo wygodnie. Na przydomowej plaży zapoznajemy sąsiadów: sympatycznych Belgów z potomstwem i pieskiem. Żona realizuje się w konwersacji swoim perfekcyjnym angielskim i oto czego się dowiadujemy: otóż Klada to ich "miejsce na ziemi" i są tu po raz siódmy czy ósmy. Znają ich wszyscy lokalsi w wiosce (nie ma ich za wielu), a podobnież grupa fanów Klady, którzy przyjeżdżają co rok jest duża. Okazuje się, że duża część tych najładniejszych willi w wiosce to domy Niemców i Włochów, ich wakacyjne posiadłości. samochodów na polskich blachach naliczyliśmy dwie sztuki, oprócz naszych sąsiadów z Węgierskiej Górki było jeszcze jedno auto z krakowskimi numerami.

Wieczorem padamy szybko znużeni (ja dosłownie ledwo dopijam puszkę Karlowaczka) zamieniając wcześniej tylko parę słów z gospodynią Żeljką, która jak się okazuje jest emerytowaną pielęgniarką z Rijeki i razem z mężem siedzą w Kladzie od kwietnia do października.

Następny dzień przynosi nam rano lekką korektę w pogodzie, podziwiamy więc lekko wzburzone morze i wiatr wiejący tutaj naprawdę mocno.

IMG_0894.jpg
IMG_0887.jpg
IMG_0881.jpg


Pogoda jednak szybko się normuje, i w południe świeci już piękne słońce, choć jest trochę bardziej rześko. Plażujemy a potem decydujemy się jechać do Senja i spożyć jakiś dobrą obiadokolację w konobie. Na pierwszy ogień idzie "Kod Veska". Bierzemy to, czego w domu nie ma, ośmiornica w sałatce i z grilla, kalmary, blitva - klasyka. Ceny przystępne, ludzi bardzo mało. Siedzimy na ulicy na wolnym powietrzu i chłoniemy atmosferę.

IMG_0399.jpg
IMG_0899.jpg
IMG_0900.jpg


Najedzeni idziemy sobie pooglądać Senj od strony portu. Nie jest to ten poziom zachwytu co dalmatyńskie miasteczka, ale też nie można powiedzieć że jest brzydko, w urocze zaułki starego miasta zapuścimy się zresztą przy innej okazji.

IMG_0010.jpg
IMG_0009.jpg
IMG_0008.jpg
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 27.02.2021 10:35

Bardzo fajne , te wietrzne fotki... 8)
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 27.02.2021 12:41

Mocny wiatr to zdecydowany wyróżnik miejscowości położonych przy Velebickim kanale. Bora i jugo potrafią tutaj dmuchnąć konkretnie, szczególnie w zimie, Senj to w ogóle jakieś rekordy bił pod tym względem, odpowiednie filmy z przykładami można z łatwością znaleźć na YT. W lipcu wiatr był oczywiście łagodniejszy, choć porywczy, szybko przychodził i szybko odchodził, pozostawiając po sobie przyjemne, rześkie powietrze. Zwróćcie uwagę, że wiało głownie ze wschodu na zachód, "wypychając" wodę z zatoczki nad którą leży Klada. Klika filmów:
klik

klik

i wreszcie jeden film "w poziomie": klik
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 27.02.2021 13:42

Nazajutrz zbudziłem się bladym świtem i niewiele się zastanawiając wziąłem na ramię aparat i podreptałem od apartmana (Madona na mapie) w stronę plaży Mocunig. Trochę szarości, mnóstwo błękitu,skaliste i księżycowe wybrzeże wschodniego Rabu i Goli Otok. Lekki szum morza, zapach ziół i powoli wstające znad horyzontu słońce. Już wiecie jak się czułem... :hearts:
Załączniki:
DSC00057.jpg
DSC00056.jpg
DSC00055.jpg
DSC00054.jpg
DSC00053.jpg
DSC00052.jpg
DSC00051.jpg
DSC00050.jpg
DSC00049.jpg
DSC00048.jpg
DSC00047.jpg
DSC00044.jpg
DSC00042.jpg
DSC00041.jpg
DSC00040.jpg
DSC00039.jpg
DSC00038.jpg
DSC00037.jpg
DSC00036.jpg
DSC00035.jpg
DSC00034.jpg
DSC00033.jpg
DSC00031.jpg
DSC00027.jpg
DSC00026.jpg
DSC00025.jpg
DSC00024.jpg
DSC00022.jpg
DSC00021.jpg
DSC00020.jpg
DSC00018.jpg
DSC00017.jpg
DSC00016.jpg
DSC00015.jpg
DSC00013.jpg
DSC00011.jpg
DSC00006.jpg
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 27.02.2021 15:50

Pięknie tam o bladym świcie :D
To która to była godzina? Dla mnie blady świt w Cro, to 7-ma, bo jeżdżę we wrześniu, a i tak często mnie on omija :oops: :oczko_usmiech:
Fajna ta ścieżka spacerowa i super widoki, a do klasycznego zestawu startowego - też zamawiam takie dania na pierwszy posiłek w Cro - już zaczęłam tęsknić.
:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wakacje w czasach zarazy - Donja Klada 2020 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone