Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Samolot czy samochód w czasach korony

Nie każdy musi podróżować swoim samochodem. Autokar, pociąg, samolot ... możliwości jest wiele. W tym dziale także tematyka promów.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
never.ever
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 18.05.2021
Samolot czy samochód w czasach korony

Nieprzeczytany postnapisał(a) never.ever » 27.05.2021 13:51

Piszę z zapytaniem, bo sporo postów jednak tyczy się sytuacji przed pandemią.

Chcemy jechać z mężem i dzieciakami (6 i 4 lata) na 2tyg. Nie znamy Chorwacji, bo jeszcze nie byliśmy, a lubimy sobie wiele rzeczy zaplanować. Chętnie poznamy różne punkty widzenia i poprosimy o rady.
Mamy do wyboru:
1. samolot
Lecimy tylko 2h. Myśleliśmy, że może wypożyczymy samochód, ale jednak na 2tyg wychodzi około 500euro.
Zastanawiamy czy uda nam się korzystać z komunikacji lokalnej - lubimy zwiedzać, ale w obecnych czasach to z tym transportem może być różnie. Może wtedy wypożyczylibyśmy samochód na miejscu tylko w sytuacji gdy byśmy chcieli gdzieś dalej jechać, ale jednak brak samochodu mocno nas ogranicza w zwiedzaniu. Lecimy do Splitu lub Zadaru. Nasz budżet też nie jest nieskończony, a te 500euro za samochód to dużo.

2. samochód
Minusem jest to, że tracimy prawie 2,5 dnia w każdą stronę (znamy nasze, a zwłaszcza naszych dzieci możliwości) na dojazd - nie licząc zwiedzania Zagrzebia. Czyli w sumie 5 dni naszego urlopu/naszego odpoczynku. Pierwszego dnia wyjeżdżamy i docieramy do granicy polsko-czeskiej po 5h, nocleg, 2 dnia ruszamy około 3-4 w nocy i jedziemy w okolice Zagrzebia, zwiedzamy Zagrzeb po południu, nocleg, jedziemy do Zadaru z samego rana.
Mamy 14-15 dni do wykorzystania łącznie z podróżą, nie wiem czy uda nam się wyciągnąć więcej.
Inde
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 873
Dołączył(a): 07.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Inde » 27.05.2021 14:27

never.ever napisał(a):Piszę z zapytaniem, bo sporo postów jednak tyczy się sytuacji przed pandemią.

Chcemy jechać z mężem i dzieciakami (6 i 4 lata) na 2tyg. Nie znamy Chorwacji, bo jeszcze nie byliśmy, a lubimy sobie wiele rzeczy zaplanować. Chętnie poznamy różne punkty widzenia i poprosimy o rady.
Mamy do wyboru:
1. samolot
Lecimy tylko 2h. Myśleliśmy, że może wypożyczymy samochód, ale jednak na 2tyg wychodzi około 500euro.
Zastanawiamy czy uda nam się korzystać z komunikacji lokalnej - lubimy zwiedzać, ale w obecnych czasach to z tym transportem może być różnie. Może wtedy wypożyczylibyśmy samochód na miejscu tylko w sytuacji gdy byśmy chcieli gdzieś dalej jechać, ale jednak brak samochodu mocno nas ogranicza w zwiedzaniu. Lecimy do Splitu lub Zadaru. Nasz budżet też nie jest nieskończony, a te 500euro za samochód to dużo.

2. samochód
Minusem jest to, że tracimy prawie 2,5 dnia w każdą stronę (znamy nasze, a zwłaszcza naszych dzieci możliwości) na dojazd - nie licząc zwiedzania Zagrzebia. Czyli w sumie 5 dni naszego urlopu/naszego odpoczynku. Pierwszego dnia wyjeżdżamy i docieramy do granicy polsko-czeskiej po 5h, nocleg, 2 dnia ruszamy około 3-4 w nocy i jedziemy w okolice Zagrzebia, zwiedzamy Zagrzeb po południu, nocleg, jedziemy do Zadaru z samego rana.
Mamy 14-15 dni do wykorzystania łącznie z podróżą, nie wiem czy uda nam się wyciągnąć więcej.


W Chorwacji byłem chyba na większość możliwych sposobów. Jednak gdy mój syn miał jeszcze mniej niż 5 lat wybierałem każdorazowo samolot. Głównie dlatego, że bardzo źle znosił dłuższe podróże autem. Nie pomagało nic, a na dłuższą metę nawet aviomarin. Wymiotował, płakał, dramat. Teraz ma już prawie 8 lat i jest najlepszym kompanem podróży :) Ale wtedy nie braliśmy nic innego pod uwagę jak samolot. Auta nie trzeba wypożyczać na całe dwa tygodnie. Poszukajcie apartamu, który ma w ofercie transfer z lotniska i z powrotem. Krótsze odległości do atrakcji można pokonać autobusem, a na wyspy promem. Siatka połączeń jest naprawdę dobra. Na wypad przykładowo do Dubrownika czy innego dalszego miejsca bierzecie auto na 2-3 dni i z 500 euro robi się 300 zł ;)

Pozdrav :papa:
labusm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3270
Dołączył(a): 11.12.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) labusm » 27.05.2021 14:47

Miałem wielką chęć w tym roku z racji 20stej rocznicy ślubu zabrać żonę gdzieś samolotem na olinkluziwa, jednakże pandemia, jakikolwiek byłby jej aktualny stan, jej odwrót czy nie, to dalej jest i ryzyko załapania czegoś niechcianego w komunikacji zbiorowej. Dlatego plan jest na kolejny wyjazd samochodowy do Chorwacji. Minusem jest oczywiście czas dojazdu i powrotu, chociaż my z południa mamy zdecydowanie bliżej niż ludzie Północy. Plusem i to wielkim jest jednak to , że mając samochód do dyspozycji w każdej chwili, kiedy coś się zadzieje złego, pakujemy się i wracamy do domu, a nie jesteśmy uzależnieni od samolotu i innych zbiorowych transportów. Na miejscu własny transport też mocno ogranicza ryzyko zarażenia.
Oczywiście planowo do wyjazdu będziemy wszyscy zaszczepieni, po ponad dwóch tygodniach od drugiej dawki. Jednakże nie jest to 100procentowa pewność , że nam nic nie grozi.
Dlatego wybieram samochód i jego niedogodności. kilkunasty już raz. Allinclusive musi poczekać.
ŁukaszCiupa
Croentuzjasta
Posty: 279
Dołączył(a): 18.08.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ŁukaszCiupa » 27.05.2021 14:52

labusm napisał(a):Miałem wielką chęć w tym roku z racji 20stej rocznicy ślubu zabrać żonę gdzieś samolotem na olinkluziwa, jednakże pandemia, jakikolwiek byłby jej aktualny stan, jej odwrót czy nie, to dalej jest i ryzyko załapania czegoś niechcianego w komunikacji zbiorowej. Dlatego plan jest na kolejny wyjazd samochodowy do Chorwacji. Minusem jest oczywiście czas dojazdu i powrotu, chociaż my z południa mamy zdecydowanie bliżej niż ludzie Północy. Plusem i to wielkim jest jednak to , że mając samochód do dyspozycji w każdej chwili, kiedy coś się zadzieje złego, pakujemy się i wracamy do domu, a nie jesteśmy uzależnieni od samolotu i innych zbiorowych transportów. Na miejscu własny transport też mocno ogranicza ryzyko zarażenia.
Oczywiście planowo do wyjazdu będziemy wszyscy zaszczepieni, po ponad dwóch tygodniach od drugiej dawki. Jednakże nie jest to 100procentowa pewność , że nam nic nie grozi.
Dlatego wybieram samochód i jego niedogodności. kilkunasty już raz. Allinclusive musi poczekać.
To po co się szczepiliście, jak nadal czujesz się zagrożony??? Takie wypowiedzi to tylko woda na młyn dla antyszczepionkowców! Skoro faktycznie się czegoś obawiasz to może lepiej zostać w domu? Świat po prostu zwariował...Bez szczepionki źle, ze szczepionką również. Masakra jakaś!
never.ever
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 18.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) never.ever » 27.05.2021 16:23

Inde napisał(a):
W Chorwacji byłem chyba na większość możliwych sposobów. Jednak gdy mój syn miał jeszcze mniej niż 5 lat wybierałem każdorazowo samolot. Głównie dlatego, że bardzo źle znosił dłuższe podróże autem. Nie pomagało nic, a na dłuższą metę nawet aviomarin. Wymiotował, płakał, dramat. Teraz ma już prawie 8 lat i jest najlepszym kompanem podróży :) Ale wtedy nie braliśmy nic innego pod uwagę jak samolot. Auta nie trzeba wypożyczać na całe dwa tygodnie. Poszukajcie apartamu, który ma w ofercie transfer z lotniska i z powrotem. Krótsze odległości do atrakcji można pokonać autobusem, a na wyspy promem. Siatka połączeń jest naprawdę dobra. Na wypad przykładowo do Dubrownika czy innego dalszego miejsca bierzecie auto na 2-3 dni i z 500 euro robi się 300 zł ;)

Pozdrav :papa:



Nasze dzieci uwielbiają podróżować i nie mamy z nimi problemu w aucie (w przeciwieństwie do rodziców w młodości :lol: ). Zazwyczaj śpią lub oglądają co się dzieje za oknem. Dlatego taki mamy dylemat co wybrać. Bo myśleliśmy, że pojedziemy samochodem, załatwimy sobie nocleg w Zadarze i na plażę dojedziemy sobie nim (lubimy za każdym razem zwiedzać inne plaże).
labusm
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3270
Dołączył(a): 11.12.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) labusm » 27.05.2021 20:06

Zaszczepiliśmy się( tzn jesteśmy w trakcie, przed drugim szczepieniem) bo uważam że szczepionki znacznie, ale raczej nie w 100 procentach chronią przed tym ustrojstwem, ale również uważam że znacznie zmniejszają ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.
Wątek jest o wyższości jednego transportu nad drugim a nie co jest pro a co anty szczepionkom.
Każdy ma swoje przykłady przebiegu choroby, jedno mają ja w nosie, jedno przeszli a nawet nie wiedzą, inni przeszło lżej lub ciężej, innych nie ma wśród nas.
Wolę się zaszczepić i zmniejszyć ryzyko, niż narazić się lub rodzinę.

I nigdzie nie napisałem że że szczepionką źle.
Cieszę się że są, i że mogą pomóc każdemu.
A zamknąć się w domu nie mogę na zawsze.
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 27.05.2021 20:58

never.ever napisał(a):Nasze dzieci uwielbiają podróżować i nie mamy z nimi problemu w aucie (w przeciwieństwie do rodziców w młodości :lol: ). Zazwyczaj śpią lub oglądają co się dzieje za oknem. Dlatego taki mamy dylemat co wybrać. Bo myśleliśmy, że pojedziemy samochodem, załatwimy sobie nocleg w Zadarze i na plażę dojedziemy sobie nim (lubimy za każdym razem zwiedzać inne plaże).


Noclegi w samym Zadarze to moim zdaniem taki sobie pomysł. Jeśli już to celować trzeba w okoliczne miejscowości, np. Petrcane albo Sukosan. Albo nawet z Zadaru promem na Ugljan. Swoją drogą 500 euro za wynajem samochodu na 2 tygodnie, czy nawet 10 dni to dość umiarkowana cena w sezonie, a ma się dzięki temu bardzo dużą swobodę w wyborze miejscowości i poruszania po regionie.

Swoją drogą najlepszym "lotniczym" kierunkiem w Chorwacji jest chyba Split.
never.ever
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 18.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) never.ever » 28.05.2021 08:40

naszastruga napisał(a):Noclegi w samym Zadarze to moim zdaniem taki sobie pomysł. Jeśli już to celować trzeba w okoliczne miejscowości, np. Petrcane albo Sukosan. Albo nawet z Zadaru promem na Ugljan. Swoją drogą 500 euro za wynajem samochodu na 2 tygodnie, czy nawet 10 dni to dość umiarkowana cena w sezonie, a ma się dzięki temu bardzo dużą swobodę w wyborze miejscowości i poruszania po regionie.

Swoją drogą najlepszym "lotniczym" kierunkiem w Chorwacji jest chyba Split.


Dlaczego lotniczo najlepszy jest Split?
Dla nas niestety 500 euro za samochód to za dużo. (Zwłaszcza, że te 500euro to minimum jakie znalazłam samochód, a niekoniecznie okaże się że będzie nam pasował - potrzebne nam miejsce na 2 foteliki, więc nie może być bardzo mały bo mąż nie usiądzie z przodu).

Dzięki, zastanowimy się nad okolicznymi miejscowościami.
Inde
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 873
Dołączył(a): 07.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Inde » 29.05.2021 11:17

never.ever napisał(a):
naszastruga napisał(a):Noclegi w samym Zadarze to moim zdaniem taki sobie pomysł. Jeśli już to celować trzeba w okoliczne miejscowości, np. Petrcane albo Sukosan. Albo nawet z Zadaru promem na Ugljan. Swoją drogą 500 euro za wynajem samochodu na 2 tygodnie, czy nawet 10 dni to dość umiarkowana cena w sezonie, a ma się dzięki temu bardzo dużą swobodę w wyborze miejscowości i poruszania po regionie.

Swoją drogą najlepszym "lotniczym" kierunkiem w Chorwacji jest chyba Split.


Dlaczego lotniczo najlepszy jest Split?
Dla nas niestety 500 euro za samochód to za dużo. (Zwłaszcza, że te 500euro to minimum jakie znalazłam samochód, a niekoniecznie okaże się że będzie nam pasował - potrzebne nam miejsce na 2 foteliki, więc nie może być bardzo mały bo mąż nie usiądzie z przodu).

Dzięki, zastanowimy się nad okolicznymi miejscowościami.


Osobiście lądowałem w Zadarze bo były dla mnie lepsze loty. Czy Split jest lepszy? To chyba zależy od tego kto jakie kierunki preferuje. Split jest praktycznie centrum Dalmacji i to świetny punkt przesiadkowy na promy i dalsze podróżowanie np. w dół do Dubrownika. Z Zadaru jest natomiast bliżej na Pag czy Kryk. Co kto lubi :) Co do fotelików, to można zabrać swoje (na czas lotu już mogą dzieci z nich korzystać) co zresztą praktykowaliśmy bo wypożyczalnie potrafiły skasować 25 euro za wypożyczenie takowego na tydzień. :roll:
never.ever
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 18.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) never.ever » 31.05.2021 11:04

Inde napisał(a):
Osobiście lądowałem w Zadarze bo były dla mnie lepsze loty. Czy Split jest lepszy? To chyba zależy od tego kto jakie kierunki preferuje. Split jest praktycznie centrum Dalmacji i to świetny punkt przesiadkowy na promy i dalsze podróżowanie np. w dół do Dubrownika. Z Zadaru jest natomiast bliżej na Pag czy Kryk. Co kto lubi :) Co do fotelików, to można zabrać swoje (na czas lotu już mogą dzieci z nich korzystać) co zresztą praktykowaliśmy bo wypożyczalnie potrafiły skasować 25 euro za wypożyczenie takowego na tydzień. :roll:



Przegadaliśmy z mężem i raczej pojedziemy samochodem (branie fotelików akurat nie wchodzi w grę bo jeden z nich to rwf, więc z doświadczenia po poszukiwaniu do kupienia nowego samochodu niestety w niewielu autach się mieści).
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 31.05.2021 11:39

Że Splitu łatwiej dojechać do najpiękniejszych widokowo miejsc w Chorwacji. Zadar i Pag ok, ale do Krk już dość daleko, chyba wtedy sensowniejsza jest Rijeka jako miejsce lądowania. No i trzymam się tego, ze 500 euro na 2 tygodnie to bardzo przyjazna cena za wynajęcie auta dla 4 osób. Jednak z 2 małych dzieci, to wolałabym jechać samochodem, albo kupić sobie wczasy z transferem do hotelu.
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 31.05.2021 19:38

Chorwacja przez państwa skandynawski nie jest uznana za bezpieczną destynację wakacyjną, biorąc to pod uwagę unikałbym skupisk ludzi typu lotniska, samolot itp.
pozdro
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 31.05.2021 19:51

A co tu mają do rzeczy państwa skandynawskie?
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 31.05.2021 20:02

1. Nieco szersza perspektywa, przydatna czasami w ocenie ryzyka/zagrożenia.
2. Czasami warto wyjrzeć ze swojego ogródka i posłuchać co mają do powiedzenia inni.
3. Ja tam mieszkam i rozważam podróż urlopową do Chorwacji.
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 31.05.2021 20:15

Ok, ale ja mieszkam w Polsce, a lotnisko w Zadarze znam, skupisko na przylotach tam nie większe niż w byle supermarkecie :)
Następna strona

Powrót do Alternatywne środki lokomocji



cron
Samolot czy samochód w czasach korony
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone