Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Z Polski do Grecji i z powrotem, czyli 5000 km w 17 dni

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
malina1959
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5741
Dołączył(a): 13.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) malina1959 » 20.11.2013 23:36

eystrasalt napisał(a):... bo Mykeny i roztaczający się z nich widok koniecznie trzeba zobaczyć.


Jeszcze mam świeżo w pamięci :)


eystrasalt napisał(a):...ale przecież jeszcze tutaj wrócimy :-)


Też mamy taki zamiar :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 21.11.2013 16:54

eystrasalt napisał(a): Stojąc dokładnie na środku sceny (jest zaznaczony) i mówiąc/śpiewając cokolwiek, ma się wrażenie, że jest się w DOSKONALE wyciszonym pomieszczeniu, jakby w studiu nagrań. To fenomen tego miejsca

Właśnie to odczucie zrobiło na mnie :idea: największe wrażenie. Chciażby dla tych kilku chwil (w moim przypadku trochę więcej niż kilku :wink: – nie było tłoku, więc nie mogłam się oderwać od tego miejsca na scenie) do Epidavros trzeba koniecznie zawitać :) . Do Myken oczywiście też :D , nawet w niemiłosiernym skwarze, jaki tam zastaliśmy,

eystrasalt napisał(a): Mykeny i roztaczający się z nich widok koniecznie trzeba zobaczyć.

Fajnie, że dzięki Tobie, znów mogłam zobaczyć te miejsca 8) .
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.12.2013 22:50

Mykeny opuściliśmy z niepewnym planem zwiedzenia Akrokoryntu lub Delf(ów). Napisałem wcześniej, że nie zrealizowaliśmy ani jednego, ani drugiego. Było wczesne, upalne popołudnie i... ponad 350 km do przejechania. Daliśmy za wygraną, obiecując sobie, że tutaj wrócimy (nie pierwszy raz w czasie tego wyjazdu).

Jadąc z Peloponezu w stronę Lefkady, najlepiej wybrać najkrótszą drogę przez imponujący, prawie 3-kilometrowy Most Rio-Antirio.

Przy okazji polecam obejrzenie tego filmu.

O samej Lefkadzie napiszę wkrótce ;-)

cdn.
CroAna
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 31.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroAna » 02.12.2013 23:48

dobry wieczór- dosiadam się i na tym etapie! od Grecji rozpoczęły się nasze południowe doznania :oczko_usmiech: czekam na więcej! bardzo interesująco opowiadasz! i podziwiam...samochodem...taki pomysł też się kołatał nam po głowach :papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.12.2013 21:02

CroAna napisał(a):dobry wieczór- dosiadam się i na tym etapie! od Grecji rozpoczęły się nasze południowe doznania :oczko_usmiech: czekam na więcej! bardzo interesująco opowiadasz! i podziwiam...samochodem...taki pomysł też się kołatał nam po głowach :papa:


Dobry wieczór, CroAna i dziękuję :-) Samochodem do Grecji to żaden wyczyn pod warunkiem, że jest sprawny i że starcza kasy na paliwo, które akurat tam do tanich nie należy. Poza kilkoma wadami samochód ma tę zaletę, że pozwala zatrzymać się "po drodze"...
tompie68
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 293
Dołączył(a): 04.02.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tompie68 » 09.12.2013 00:02

eystrasalt napisał(a):
CroAna napisał(a):dobry wieczór- dosiadam się i na tym etapie! od Grecji rozpoczęły się nasze południowe doznania :oczko_usmiech: czekam na więcej! bardzo interesująco opowiadasz! i podziwiam...samochodem...taki pomysł też się kołatał nam po głowach :papa:


Dobry wieczór, CroAna i dziękuję :-) Samochodem do Grecji to żaden wyczyn pod warunkiem, że jest sprawny i że starcza kasy na paliwo, które akurat tam do tanich nie należy. Poza kilkoma wadami samochód ma tę zaletę, że pozwala zatrzymać się "po drodze"...

Podróż samochodem daje jeszcze jeden bardzo ważny plus. Otóż jest się przez cały czas mobilnym i nie trzeba być zdanym na kaprysy miejscowej komunikacji czy wypożyczalnie samochodów. A swoją drogą na wąskich i przepaścistych serpentynach np. Czarnogóry w wypożyczonym samochodzie czułbym się trochę nieswojo.
Pozdrawiam Tomek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.12.2013 01:08

Nazywanie Lefkady wyspą jest swoistą niekonsekwencją, ponieważ powstała ona w VII wieku p. n. e. po przekopaniu kanału oddzielającego ją od stałego lądu, czyli podobnie jak pod koniec XIX wieku oddzielono od tegoż lądu Peloponez, który jednak do dziś nazywamy półwyspem.

Zanim dotarliśmy do Lefkas, czyli głównego miasta Lefkady, zatrzymaliśmy się w Amfilochii nad Zatoką Ambrakijską na małe co nieco i ożywczy, bo dość mocno wiało, spacer wzdłuż nabrzeża. W ogóle Amfilochia to całkiem przyjemne miasteczko, zbudowane niczym amfiteatr na zboczach wznoszących się od wschodu i zachodu gór.

Po przejechaniu przez pływający most, minięciu zatłoczonej mariny i równie zatłoczonych ulic Lefkas z uwagi na dość późną porę postanowiliśmy nie zatrzymywać się na postój, lecz od razu kierować się do Agios Nikitas, które przez kolejnych 9 dni miało stać się naszym domem.

Coś nas jednak tuż przed Agios Nikitas zatrzymało. Jechać dalej w takich okolicznościach przyrody byłoby ignorancją ;-)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Syn również postanowił uchwycić tę chwilę...

Obrazek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.12.2013 01:11

tompie68 napisał(a):(...) A swoją drogą na wąskich i przepaścistych serpentynach np. Czarnogóry w wypożyczonym samochodzie czułbym się trochę nieswojo.


Nic dodać, nic ująć :-)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 09.12.2013 01:40

Wieś Agios Nikitas objęta jest zakazem ruchu pojazdów, co oznacza, że poza samochodami dostawczymi, które mogą wjechać do środka w określonych godzinach, można się po niej poruszać wyłącznie na piechotę, co wiąże się również z koniecznością przeniesienia bagażu. Warto wcześniej przemyśleć, kto co niesie i ograniczyć liczbę przenoszonych rzeczy do niezbędnego minimum :idea: Wiem, o czym piszę :wink:

Nas w każdym razie zastała przy tym noc 8O

A nazajutrz zgodnie stwierdziliśmy, że fajnie byłoby zostać tutaj trochę dłużej niż tylko 9 dni. Zresztą trudno się dziwić, mając z tarasu taki widok:

Obrazek

cdn.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10904
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 09.12.2013 09:06

Jesu... chętnie bym tam popływał...

eystrasalt napisał(a):
CroAna napisał(a):dobry wieczór- dosiadam się i na tym etapie! od Grecji rozpoczęły się nasze południowe doznania :oczko_usmiech: czekam na więcej! bardzo interesująco opowiadasz! i podziwiam...samochodem...taki pomysł też się kołatał nam po głowach :papa:


Dobry wieczór, CroAna i dziękuję :-) Samochodem do Grecji to żaden wyczyn pod warunkiem, że jest sprawny i że starcza kasy na paliwo, które akurat tam do tanich nie należy. Poza kilkoma wadami samochód ma tę zaletę, że pozwala zatrzymać się "po drodze"...


ja również uznaję to za kawałek drogi i nie wiem czy się kiedyś wybiorę, tzn chodzi mi o awaryjność i koszty paliwa, bo przejechać dałbym radę;

gorzej z tym greckim alfabetem, jak tu się orientować (jeżdżę bez Navi)


oczywiście jestem od początku na bieżąco...
kataryniarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 539
Dołączył(a): 28.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) kataryniarz » 09.12.2013 14:17

eystrasalt napisał(a):Wieś Agios Nikitas objęta jest zakazem ruchu pojazdów

Jest jakiś parking gdzie można zostawić auto przed znakiem zakazu, spora odległość?
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 09.12.2013 14:48

te kiero napisał(a):J
gorzej z tym greckim alfabetem, jak tu się orientować (jeżdżę bez Navi)

Drogowskazy są b. często również "normalnym" alfabetem napisane.
Natomiast mapa Grecji w Automapie tylko greckim alfabetem jest opisana. 8O :D
Dan_78
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 93
Dołączył(a): 04.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dan_78 » 09.12.2013 15:24

Jest Grecja, jestem i ja. Peloponez wymiata.....może za kilka lat :-)
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 09.12.2013 18:17

Miło się czyta i i i i i ogląda :D
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 09.12.2013 21:25

noooo, też myślę, by tam wrócić :@)))
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Z Polski do Grecji i z powrotem, czyli 5000 km w 17 dni - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone