Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wulkaniczna wyspa - Fuerteventura

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.02.2024 19:56

piekara114 napisał(a):
maslinka napisał(a):Do koziny chyba bym się nie przekonała, ale kalmarki jak najbardziej :hearts:
Ja lubię jagnięcinę :hearts: baraninę, więc stwierdziłam, że i kozina musi być dobra... No i kiedyś Danusia ją zachwalała w Grecji, więc jak jest okazja to trzeba spróbować... nie zwiodłam się :mg: Polecam.


Jadłem kozinę w Albanii , Grecji , Macedonii , Serbii i Turcji , każda inaczej przyrządzona , ale wszystkie były pyszne :D
Szczerze polecam


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.02.2024 08:39

Aga, dwa głosy na tak dla koziny - musisz spróbować :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.02.2024 09:19

08.11.2023, środa, dzień 8 - ostatni

To już ostatni dzień na wyspie :placze: :placze:
Uznaliśmy, że trzeba złapać słońce przed nadchodzącą polską zimą-nie-zimą. Przy tych założeniach jedyna opcja to plaża, a żeby nie tracić ostatnich chwil na dojeżdżanie udamy się na plażę w stolicy…
Rano ostatnie rzeczy lądują do walizek, ostatni raz patrzymy na okolicę - pogoda żyleta:
Obrazek

Z Giuseppe już wieczorem ustaliliśmy, że zdamy klucze o 11, a jak jego nie będzie to zostaną na stole. Jesteśmy gotowi do wyjścia po 10, więc klucze zostały na stole :D i jedziemy na plażę…
Zdecydowaliśmy się na miejską Playa Chica, którą dzień wcześniej oglądaliśmy przez szyby samochodu. Parkujemy pod palemką na pobliskim darmowym parkingu i idziemy na plażę.
Plaża jest duża, szeroka, z pełnym węzłem sanitarnym, ratownikiem, wyznaczoną strefą do kąpieli, boiskami sportowymi i z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Nie dziwię się, że plaża może się pochwalić odznaczeniem blue flag...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na plaży jest kilka seniorów rozłożonych pod samym falochronem – tu jest bardzo ciepło, a wiaterek w żaden sposób jest nieodczuwalny. :hut: Rozkładamy się i idę się kąpać. Pierwsze wrażenie to ocean chłody, ale po chwili spokojnie można pływać. Trzeba tylko uważać na fale, które momentami się pojawiają, no i ratownik nie pozwala wypływać daleko od brzegu, nawet nie pozwala się zbliżać do granicznej linki… Ratownik też odsuwa wszystkich, który kąpią się zbyt blisko kamiennego falochronu, zwracając uwagę, że robią się dziś w dnie zagłębienia…. Rzeczywiście ze 3-5 metrów od brzegu w poprzek utworzyło się zgłębienie w dnie, nieduże, ale jednak traci się grunt pod nogami, więc pewnie przy samym falochronie może być głębiej….
Plaża jest bardzo czysta, bardzo ładna, a ocean ma kolor błękitu z mlekiem…
Obrazek

Obrazek

Jest bardzo bardzo przyjemnie… Nawet przez chwilę rozmawiamy, że mogliśmy wczoraj tu się rozłożyć, a nie szukać plaży w Caleta de Fuste czy przy Salinach…ale wtedy tamtych miejsc byśmy nie zobaczyli i też byłby jakiś żal… Niestety na razie urlop nie jest nieograniczony i trzeba wybierać….

Kapiąc się w oceanie cały czas mogę oglądać 2 ciekawe obiekty, które oczywiście z bliska także obejrzeliśmy.
Pierwszy z nich to kolejny szkielet na szlaku La Senda de los Cetaceos.
Obrazek

Jest to 9-metrowy szkielet wieloryba Bryde'a i jest prawie na wyciągniecie ręki (poprzednie były wyżej zamontowane). Wieloryby te są jednymi z największych zwierząt na świecie, mogą ważyć ponad 10 ton i mogą zejść na głębokość ponad 200 m na ponad 20 min…. Ten osobnik aż taki duży nie jest (ważył 6 ton), znaleziono go w 2006 r., samica pływała martwa i umarła z naturalnych powodów….
Obrazek

Obrazek

Jest to nasz 4 szkielet z 5 wyeksponowanych na Fuerteventurze - do kompletu zabrakło tylko jednego z El Cotillo, o którym nie wiedziałam…
Obrazek

Drugi ciekawy obiekt, który można przy plaży obejrzeć to wapiennik Los Hornos de la familia Morales.
Jest to jeden z 3 pieców, które funkcjonowały w tym miejscu, kiedy to stolica wyspy (od 1860r.) nazywała się jeszcze Puerto de Cabras (Port Kóz, obecna nazwa miasta funkcjonuje dopiero od 1956 r.) i była dużym producentem wapna… Te wapienniki miały charakter przemysłowy i zostały wybudowane w 1930 r. Wapno importowano głównie na Teneryfę, a w mniejszym stopniu na Gran Canarię i La Palmę, gdyż było niezbędnym materiałem do budowy infrastruktury hydrotechnicznej. Wapienniki funkcjonały do lat 60tych XX w., kiedy to wapno zostało wyparte przez cement.

Obrazek

Obrazek

Lot mamy o 18:40, wcześniej jeszcze odprawa i chcemy jeszcze się przejść, więc nie możemy opalać się i kąpać w oceanie w nieskończoność…
Około 14 kończymy plażowanie…

:papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 29.02.2024 10:25

Nie lubię ;) ostatniego dnia, nawet w relacjach nie-moich. Zawsze wtedy dopada mnie smuteczek... Nawet, jak pokazywane miejsca są super!
Co do koziny.... Bardzo lubię, tam gdzie jest popularna, potrafią ją świetnie zrobić :) . Na Donoussie, gdzie kozy są wszędzie ;) , była wręcz rewelacyjna.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.02.2024 14:33

Kozina to za Twoim poleceniem :hearts:


Ostatni dzień musiał nadejść :placze: niby tylko tydzień, a mega wyliczyliśmy, słońca złapaliśmy, odpaliliśmy się ( choć inaczej niż w Grecji czy Chorwacji, opalenizna bardziej złota niż brązowa), no i zobaczyliśmy coś całkiem nowego, a ja mam coraz większy głód na nowe dla mnie miejsca....
hzag
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 05.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) hzag » 29.02.2024 17:53

Zaczynam zerkać w tamte rejony i stąd pytanie o Cicar:
Czy jest wymagana karta kredytowa przy wypożyczeniu?
Jakaś kaucja?
Czy ubezpieczenie jest od razu full czy trzeba coś dokupić w razie w?

Widoki piękne...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.03.2024 10:03

Cicar - ma pełne ubezpieczenie 0excess (mają nawet na swojej www taki zapis: Our insurances are 100% full comprehensive, without excess)
Karta kredytowa nie jest wymagana - robisz rezerwację i płatność jest przy odbiorze. Nie ma żadnej zaliczki przy rezerwacji. Zapłata kartą lub gotówką (my gotówka, warto mieć odliczoną bo mieli problem nam wydać, wszyscy przed nami płacili kartami).
Nie ma żadnego depozytu, totalnie nic, żadnych blokad czy spisywania numerów kart, nic.
Nie ma limitów kilometrów.
Z tego co wiem jest to jedyna wypożyczalnia, która pozwala na przejazd samochodem między wyspami, trzeba tylko ten fakt zgłosić przy rezerwacji.
Auta w fajnym stanie, czyściutkie, nowe.
Wypożyczalnię gorąco polecam.
Mała rada: rezerwować dość wcześnie, w sezonie (a tam jest cały rok) tuż przed wylotem może być problem z wynajmem samochodu mimo że ich flota nie jest mała....


A widoki piękne, gorąco polecam wyspę, może wielkich zabytków nie ma, ale różnorodność wyspy to wynagradza....

:papa:
hzag
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 05.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) hzag » 01.03.2024 16:21

Dzięki za wyczerpujące info :D
Celujemy w początek listopada br lub koniec lutego '25, zależy jaka będzie możliwość urlopowa.
Kiedy teoretycznie najlepiej polować na bilety?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.03.2024 16:42

Ciężko powiedzieć... kupować kiedy cena będzie dla Ciebie akceptowalna. Dla mnie to max. 1.000 zł za lot+kabinówka (nie ten malutki plecak)+miejsce. Koleżanka teraz kupiła bilety (15-22.11) za 2.300 za 2 os., zresztą po mojej opowieści jaki mi się podobało :mg:

Ja trafiłam na 3 tygodnie przed lotem dobrą cenę, wcześniej takich cen nie było, bo obserwowałam całe Kanary...

Warto popatrzeć teraz na ceny Lufthansą czy inny tradycyjny przewoźnik - ceny mogą być bardzo atrakcyjne, bo daleko do wylotu. Wprawdzie z przesiadką, ale czas podróży wydłuża się o ok. 2h, więc uważam, że warto to rozważyć.
Oczywiście jest też kwestia przesiadek w ramach low costów (ES, GB, Malta), ale to cenowo ma sens jeśli podróżujesz tylko z tym bezpłatnym bagażem. Choć zawsze może trafić się fajna cena.

Jak na coś się zdecydujesz to pochwal się....

:papa:
hzag
Globtroter
Posty: 47
Dołączył(a): 05.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) hzag » 01.03.2024 17:26

Zaczynam szukać zatem, ekipa 2+2 więc dobrze byłoby się zmieścić w 3-3.5k za loty. Przesiadki też akceptowalne. Jak coś złapię w dobrej cenie to napiszę gdzie i za ile oczywiście.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.03.2024 18:11

Powodzenia.


Przy odcinku z Caleta de Fuste pisałam, że na plaży są tablice z informacją, że występują przy kamieniach płaszczki... A teraz na FB trafiam na filmik z nimi w robi głównej w porcie w Morro Jable :bojesie: Jakbym o tym wcześniej wiedziała to bym tego miejsca nie odpuściła ...
Filmik: https://www.facebook.com/share/r/WNdVatsv6cKoEN5y/

Kilka kadrów z filmiku, bo pewnie nie każdy ma FB.
Screenshot_2024-03-01-17-11-54-620_com.facebook.katana.jpg


Screenshot_2024-03-01-17-12-04-839_com.facebook.katana.jpg


Screenshot_2024-03-01-17-13-09-861_com.facebook.katana.jpg


Screenshot_2024-03-01-17-12-18-002_com.facebook.katana.jpg
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.03.2024 19:42

Są świetne , przy poważnych rozmiarach potrafią poruszać się bardzo dynamicznie i z gracją wykonują karkołomne ewolucje ( chociaż nie wiem czy w przypadku tych stworzeń "karkołomne" to najlepsze określenie :oczko_usmiech: )
W oceanarium poświęciliśmy im sporo czasu . . .


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.03.2024 12:47

Ja widziałam je tylko w oceanarium, a jak się okazuje można na Fuercie zobaczyć je w naturalnym środowisku. Szkoda, że o tym nie wiedziałam :placze:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.03.2024 20:42

08.11.2023, środa, dzień 8 c.d. - ostatni

Po plażowaniu idziemy na ostatnią kawę…
Obrazek

…a potem na spacer promenadą, trzeba ją w końcu w ciągu dnia obejrzeć….

Za plażą jest niewielki odcinek promenady….
świetne nawiązanie do ścieżki wielorybów
Obrazek

…. można tu spotkać pręgowce….
Obrazek

Obrazek

… przesiąść na ławeczce z widokiem na ocean….
Obrazek

Obrazek

...zachwycić się florą....
Obrazek

W drugą stronę promenada….
Obrazek

…prowadzi wzdłuż portu…
Obrazek

… i pomników...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

...towarzyszą nam też murale...
Obrazek

Obrazek


Koniec :placze:

Obrazek

Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.03.2024 22:39

08.11.2023, środa, dzień 8 c.d. - ostatni

Jedziemy na lotnisko.
Zdajemy samochód, co jest wręcz przyjemnością. Należy wjechać na parking, odnaleźć miejsca oznaczone wypożyczalnią Cicar, zaparkować i iść do parkingowej budki Cicar. Tam zostawia się kluczyki, podaje stan licznika, paliwa i numer miejsca parkingowego, na którym zostawiło się auto. I tyle. Żadnego oglądania, sprawdzania, ale może dlatego, że miałam zdjęcia auta po zaparkowaniu, liczników itp. i babeczka sobie je obejrzała, spisała i tyle.
Obrazek

Mapka z ostatniego dnia na wyspie…
Obrazek


W terminalu zmieniamy ubrania na cieplejsze. Potem odprawa, która idzie dość szybko i sprawnie. Kupuję po butli Ronmiel i Licor43 (ceny lepsze niż w sklepie, Licor 19 eur, ale za 1l a nie 0,7 jak w sklepach, a jakbym kupiła 2 butelki to 35 eur) – niestety oba alkohole się skończyły :placze:

Punktualnie zaczyna się boarding i aż zastanawiam się co tym razem nas czeka… A tu spokój 8O Nic, cisza. Okazuje się, że za nami (ponownie siedzimy na 33 E i F) i za nami jest 10 czy 12 wolnych miejsc… Z przodu też nie ma pełno…chyba bąbelki zostały na wyspie na dłużej :D

Startujemy tuż po zachodzie słońca….
Obrazek

Obrazek

Ostatni raz patrzę na Fuerte :placze: – było wspaniale :hearts:
Obrazek

Lot mega spokojny, ale po ciemku. Pierwsze światła to widok na marokańskie miasto Al-Dżadida
Obrazek

…potem Tanger – wygląda jak sieć neuronów
Obrazek

Obrazek

…i już Polska
Obrazek

25 minut po północy, już w piątek, przyziemiamy…
Obrazek

Jeszcze tylko spacer na parking (jest zimno) i 2 h jazdy i jesteśmy w domu…. W ramach oszczędzania urlopu w południe pojawiłam się w pracy, urlop się przyda w kolejnym roku, wiosną, może na kolejne Kanarki :?: :idea:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Wulkaniczna wyspa - Fuerteventura - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone