Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Habanero
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 6549
Dołączył(a): 14.09.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Habanero » 25.02.2020 19:15

Piękny wrześniowy Stari Grad.
Udało Ci się uchwycić jego niepowtarzalny klimat.

Waldku, super stronkę podlinkowałeś :idea:
Niesamowite są powiększenia tych zdjęć z lotu ptaka ( wszystko można znaleźć :D ).
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10867
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 25.02.2020 22:14

Oj Waldku, ale nie musiałeś się tak obnosić z tym swoim dłuuugim jachtem :wink:
.
.
.
Jest ładnie.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 25.02.2020 22:21

Kapitańska Baba napisał(a):Przemiły spacer. Patrzę, patrzę i niewiele pamiętam z tego miasta. Dawno w nim nie byliśmy, ostatni raz w 2014r 8O

Katerina napisał(a):Stari Grad - byłam nim zachwycona gdy pierwszy raz do niego trafiłam i mimo, że od tamtej pory widziałam już wiele pięknych chorwackich miasteczek, to zajmuje on niezachwianą pozycję na mojej liście " tops of the tops" :)

Epepa napisał(a):Mam podobne odczucia. Stari Grad to chyba moje ulubione miasteczko na wyspie. To tam spędzaliśmy najczęściej wieczory. :D Bardzo klimatyczne miejsce.

Stari Grad bardzo nam się podobał. Ja zapamiętam go szczególnie ze względu na te dwa miejsca, które właśnie przed nami. Spacer po wszystkich hvarskich miasteczkach to była sama przyjemność i jeszcze się nie zastanowiłem nad rankingiem. :D
mchrob napisał(a):
walp napisał(a):Na uwagę zasługuje barokowy kościół sv. Roka, patrona Starego Miasta, którego dzień
obchodzony jest 16 sierpnia, a obchodom towarzyszy procesja oraz festyn. Może ktoś miał bądź będzie miał okazję.

Piękne miasto - znam go tylko z tutejszych relacji. Na szczęście w tym roku już będę miał swój osąd.

Zapewniam że relacja z festynu będzie. :mrgreen:

Super. Już teraz życzę udanego festynu, a relację postaram się śledzić. :wink:
Habanero napisał(a):Piękny wrześniowy Stari Grad.
Udało Ci się uchwycić jego niepowtarzalny klimat.

Cieszę się z takiego odbioru relacji. :wink:
Habanero napisał(a):Waldku, super stronkę podlinkowałeś :idea:
Niesamowite są powiększenia tych zdjęć z lotu ptaka ( wszystko można znaleźć :D ).

Chciałem wkleić mapkę, żeby oddać położenie miasta i wtedy wpadłem na pomysł zdjęcia z "lotu ptaka", chociaż teraz to się mówi z drona. :lol:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 25.02.2020 22:27

Katerina napisał(a):Z jednym będę polemizować..
... by bronić statusu Visu (Issy) jako najstarszego :D

Ale oczywiście, źródła mogą się mylić :wink:

Źródła oczywiście mogą się mylić, ale autor relacji powinien podchodzić do nich bardziej krytycznie. :oops:
Nie pamiętam gdzie natknąłem się na tę informację, że jest to najstarsze miasto w Chorwacji. Później znalazłem to również w chorwackiej Wikipedii: "Najstariji i u Hrvatskoj najdugovječniji grad" , ale przecież zawsze powtarzam, że Wikipedia nie jest najlepszym źródłem do cytowania, ze względu na dużą ilość błędów. :roll:

Teraz postanowiłem to zweryfikować, wpisuję w wyszukiwarkę hasło "najstariji grad u Hrvatskoj" i co wyskakuje? Vinkovci we wschodniej Slawonii :!: :D Proszę wybaczyć, ale weryfikacja tego, gdzie obecnie na osi czasu plasuje się Vis, przekracza ramy tej relacji. :oczko_usmiech:

Odnośnie Starego Gradu, bezpieczniej będzie więc napisać, że to pierwsze miejsce osadnictwa na wyspie Hvar i jedno z pierwszych w całym regionie Adriatyku.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 26.02.2020 23:42

te kiero napisał(a):Oj Waldku, ale nie musiałeś się tak obnosić z tym swoim dłuuugim jachtem :wink:

W sferze marzeń... ale jak wygram w Eurojack'a, to zorganizuję taki rejs dla Cromaniaków, więc możesz czuć się zaproszony. :D
te kiero napisał(a):Jest ładnie.

Jeśli się podoba, to idziemy dalej. :)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 26.02.2020 23:42

Po posiłku w lokalu przy Rivie, udaliśmy się do pierwszego zaplanowanego miejsca, czyli do Tvrdalj Petra Hektorovića.
To warowny pałac, który jest najsłynniejszą budowlą Starego Gradu. Posiadłość była w całości zaprojektowana i nadzorowana
przez Petra Hektorovića – wielkiego poetę, architekta i człowieka renesansu, żyjącego na przełomie XV i XVI w.
Budowa tego dzieła trwała przez niemal 40 lat.

Warowna posiadłość znajduje się przy małym placu, kilkadziesiąt metrów od promenady...

IMG_3580.JPG

... i na pierwszy rzut oka nie zrobiła dużego wrażenia.

IMG_3581.JPG

IMG_3582.JPG

IMG_3583.JPG

IMG_3584.JPG

Obronna i rustykalna architektura nadaje budowli wygląd warownej renesansowej willi, a wszystko jest tu oryginalne jak w XVI wieku.
Z pewnością największą jej atrakcją jest staw z rybkami, który znajduje się na dziedzińcu.

IMG_3585.JPG

IMG_3586.JPG

IMG_3588.JPG

IMG_3588a.JPG

IMG_3589.JPG

Zaraz obok stawu znajduje się starannie utrzymany, urokliwy ogród z patio. Mistrz osobiście sadził w nim drzewa i wszelkie rośliny,
które przywoził z zagranicznych podróży. W tym ogrodzie Petar Hektorović wygłaszał swoje poematy.

IMG_3590.JPG

IMG_3591.JPG

IMG_3591b.JPG

IMG_3591c.JPG

IMG_3591d.JPG

IMG_3592.JPG

IMG_3593.JPG

IMG_3594.JPG

IMG_3595.JPG

IMG_3595a.JPG

IMG_3595b.JPG
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 26.02.2020 23:43

Wchodząc do pałacu tuż nad głównym wejściem, widnieje napis „PRO ITINERANTIBUS” czyli „dla podróżników” (w domyśle dla Cromaniaców) :lol:
Ten napis odzwierciedlał sposób na życie Hektorovića. Jego dom był zawsze otwarty nie tylko dla przyjaciół, ale także innych osób.
Lubił podróże, czerpał z nich dużo radości i zawsze starał się doświadczać wszystkimi zmysłami piękna otaczającej go rzeczywistości.

Jeśli ktoś z Was będzie miał więcej czasu i lubi doszukiwać się szczegółów, to może poszukać na terenie pałacu napisów, wyrytych w
różnych miejscach. Podobno jest ich ponad 20. Niektóre z nich widać na pierwszy rzut oka, ale większość pozostała starannie zamaskowana.
Ja szczerze mówiąc nie szukałem.

IMG_3597.JPG

IMG_3598.JPG

IMG_3598a.JPG

IMG_3598b.JPG

Wchodzimy po schodach na mury...

IMG_3598c.JPG

IMG_3599.JPG

IMG_3600.JPG

...z których widać wspomniany wcześniej kościół sv. Roka - patrona miasta.

IMG_3601.JPG

IMG_3602.JPG

Zachęcam do zwiedzenia tego miejsca. Zrobiło ono na mnie duże wrażenie, głównie dlatego, że czuć tam ducha przeszłości
oraz renesansowej świetności tego miejsca. Artysta urządził to miejsce właśnie po to, aby mógł odpoczywać i podziwiać piękno przyrody.
Czy to była XVI-wieczna fjaka? Całkiem możliwe. :mrgreen:

IMG_3604.JPG

Po wyjściu z twierdzy Pana Petara, udaliśmy się na drugą stronę zatoki. :hut:
Łukasz789
Cromaniak
Posty: 669
Dołączył(a): 06.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz789 » 27.02.2020 10:16

Piękne zdjęcia, z chęcią zasiadam...
Epepa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 520
Dołączył(a): 29.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Epepa » 27.02.2020 12:31

Z zewnątrz faktycznie nie wygląda jakoś imponująco, ale w środku... Bardzo mi się podoba! :D Świetnie udało Ci się uchwycić i pokazać klimat tego miejsca na zdjęciach. Chciałam poczytać jakieś wiersze Hektorovica, ale niestety w internecie nie udało mi się znaleźć niczego w polskim przekładzie. Za to tutaj można przeczytać opis jego wyprawy z rybakami: https://gohvarblog.com/2011/10/31/on-fishing-and-fishermans-tales/ Może kogoś zainteresuje. :wink:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 27.02.2020 18:08

piotrf napisał(a): ......miejsce duchów jest ( moim zdaniem :wink: ) zupełnie gdzieś daleko od Hvaru ,

Cześć Piotrze :) chyba muszę Ci przypomnieć, że jest inaczej :wink: w-skwarze-na-hvarze-z-chorwackim-dzinem-w-parze-t38838.html

Możliwe jest też to,że ktoś był sprytniejszy ode mnie i go zamknł w butelce ponownie :oczko_usmiech:


Stari Grad niezmiennie urzekający 8)
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 27.02.2020 21:41

OOOO QQQrka wodna!!!! Przepraszam, że dopiero teraz dotarłam :oops: :oops: :oops: :oops:
Ale jak się cieszę, że widzę nasze lokum z 2018 roku :hearts: :hearts: :hearts: :hearts: Aż mi się łezka w oku zakręciła, bo nie spotkałam na forum, żeby ktoś w nich stacjonował... Maja właścicielka bardzo sympatyczna, jej mąż również... Synek miał pół roczku w 2018, ale w 2019 pewnie już biegał na własnych nóżkach. Wi-fi nadal było po nazwach ich piesków Saba Gea Gigi? Oczywiście plus jakieś tam cyferki...
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.02.2020 22:16

Pałac Hektorovića to dla mnie wyjątkowo urokliwe miejsce. Bardzo ładne zdjęcia :D

Tych inskrypcji rzeczywiście trochę tam jest. Jedna z tych, które udało mi się "ustrzelić":

Obrazek
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1908
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 27.02.2020 22:33

Piękne zdjęcia, wcześniej mając w głowie obraz z innych relacji i zdjęć pałac wydawał mi się nieciekawy. Dzięki Tobie zmieniło mi się jego wyobrażenie i już z niecierpliwością czekam aż samemu uda mi się go odwiedzić. Czy wejście na teren pałacu jest biletowane?
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 28.02.2020 01:16

Łukasz789 napisał(a):Piękne zdjęcia, z chęcią zasiadam...

Zapraszam. Będą jeszcze ładne widoczki. :wink:

Epepa napisał(a):Z zewnątrz faktycznie nie wygląda jakoś imponująco, ale w środku... Bardzo mi się podoba! :D Świetnie udało Ci się uchwycić i pokazać klimat tego miejsca na zdjęciach.

Bardzo się cieszę z oceny. :)
Epepa napisał(a):Chciałam poczytać jakieś wiersze Hektorovica, ale niestety w internecie nie udało mi się znaleźć niczego w polskim przekładzie. Za to tutaj można przeczytać opis jego wyprawy z rybakami: https://gohvarblog.com/2011/10/31/on-fishing-and-fishermans-tales/ Może kogoś zainteresuje. :wink:

Też nie znalazłem. Natomiast ten opis wyprawy czytałem. To najważniejsze dzieło literackie Petra Hektorovića - „Ribanje i ribarsko prigovaranje”.
Zbiór zapisków z podróży Hektorovića na wyspy Brač oraz Šolta. Utwór opiewający piękno morza, przyrody, Dalmacji.
CROberto napisał(a):Stari Grad niezmiennie urzekający 8)

Spojrzymy na miasto jeszcze z innej perspektywy. :wink:
agata26061 napisał(a):OOOO QQQrka wodna!!!! Przepraszam, że dopiero teraz dotarłam :oops: :oops: :oops: :oops:
Ale jak się cieszę, że widzę nasze lokum z 2018 roku :hearts: :hearts: :hearts: :hearts: Aż mi się łezka w oku zakręciła, bo nie spotkałam na forum, żeby ktoś w nich stacjonował... Maja właścicielka bardzo sympatyczna, jej mąż również... Synek miał pół roczku w 2018, ale w 2019 pewnie już biegał na własnych nóżkach. Wi-fi nadal było po nazwach ich piesków Saba Gea Gigi? Oczywiście plus jakieś tam cyferki...

Cześć Agata. Strasznie się cieszę, że mnie tutaj znalazłaś. :D Do teraz mam w pamięci Twoją relacje z ID. Maja i jej mąż niezmiernie sympatyczni.
Co do wi-fi, to nazwy sieci nie pamiętam, ale zapamiętałem, że zasięg był na balkonie, bo wewnątrz to było słabo z sygnałem. :D
maslinka napisał(a):Pałac Hektorovića to dla mnie wyjątkowo urokliwe miejsce. Bardzo ładne zdjęcia :D

Tych inskrypcji rzeczywiście trochę tam jest. Jedna z tych, które udało mi się "ustrzelić":

Brawo za inskrypcję. :)
mchrob napisał(a):Piękne zdjęcia, wcześniej mając w głowie obraz z innych relacji i zdjęć pałac wydawał mi się nieciekawy. Dzięki Tobie zmieniło mi się jego wyobrażenie i już z niecierpliwością czekam aż samemu uda mi się go odwiedzić.

Miło mi, że spowodowałem zmianę decyzji. :lol:
mchrob napisał(a):Czy wejście na teren pałacu jest biletowane?

Tak. W ubiegłym roku cena biletu wynosiła 20kn. Godziny otwarcia obiektu w sezonie: cały tydzień 10:00 – 14:00, oraz 17:30 – 20:00 .
Proszę pamiętać o przerwie i o tym, że poza sezonem wysokim, godziny otwarcia ulegają zmianie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 28.02.2020 09:22

walp napisał(a):Tak. W ubiegłym roku cena biletu wynosiła 20kn. Godziny otwarcia obiektu w sezonie: cały tydzień 10:00 – 14:00, oraz 17:30 – 20:00 .
Proszę pamiętać o przerwie i o tym, że poza sezonem wysokim, godziny otwarcia ulegają zmianie.
Też miałam te godziny spisane i idę do Pałacu przed godz. 19 (lipiec 2017), a tam informacja, że otwarte do godz. 19. Ale się wkurzyłam....
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie. - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone