Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 22.02.2020 20:55

Idziemy dalej w górę i dochodzimy do kościoła św. Jana i Pawła, który pochodzi z późniejszych lat (pocz. XX w.).

IMG_3560.JPG

IMG_3561a.JPG

IMG_3562.JPG

Nad wioską znajduje się punkt widokowy, z którego możemy podziwiać (także przez lunetę) widoki na wyspę Brač
oraz Hvarski kanal. Widok podobny jak z parkingu, jesteśmy tylko trochę wyżej. :wink:
IMG_3565.JPG

Po dojściu do tego miejsca musieliśmy niestety ewakuować się do samochodu, bo zaczęło padać. :(

Będąc w Humac warto odwiedzić pobliską jaskinię Grapčeva spilja. Jaskinia jest kolebką chorwackiej kultury i jednym z najstarszych
i najważniejszych znalezisk archeologicznych nad Morzem Adriatyckim.
Wejścia odbywają się w poniedziałki, środy i soboty. Zbiórka o godz. 9 w konobie Humac. Ponieważ przyjechaliśmy tutaj
zbyt późno (wizyta była pierwotnie zaplanowana na inny dzień) nie udało się, niestety, zwiedzić tej jaskini. :?
W Humac można również cieszyć się nastrojową restauracją, która znajduje się w jednym z budynków i jest otwarta w miesiącach letnich.

Szukając informacji o wyspie, natknąłem się parę razy na stwierdzenie, że na Hvarze znajdują się dwie wioski, o których można
powiedzieć, ze są to „wioski-duchy”. Pierwsza to właśnie Humac, do drugiej wybierzemy się za kilka dni.
Do tego drugiego miejsca, określenie „wioska-duch” pasuje zdecydowanie bardziej. :)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 22.02.2020 21:04

Ruszyliśmy naprzód z relacją, więc mogę z przyjemnością odnieść się do postów. Muszę powiedzieć, że jest mi niezmiernie miło,
że tak dużo forumowych znajomych tutaj zagląda. :)
tranquilo napisał(a):Ivan Dolać jest szczególnie bliski mojej osobie. Już nie mogę się doczekać powrotu tam w tym roku:)
Relacja zaczyna się super:)

Cześć Adrian. To Ty wraz z Agatą przekonaliście mnie ostatecznie do wyboru Slavinki. Za wszelkie porady dziękuję. :wink:
Mam nadzieję, że poziom relacji nie spadnie. :oczko_usmiech:
ZytaS napisał(a):Może też gdzieś się minęliśmy, byliśmy na Hvarze od 11-22 września :papa:

Całkiem możliwe. :) My byliśmy na wyspie w terminie 6-14 września.
Katerina napisał(a):Naprawdę fajnie tu u Ciebie - najpierw obiecanka flaszki, teraz wielka fjaka 8)
A widok na Vis i jeszcze dwie wysepki, które niedługo opiszę u siebie :hearts: Made my evening :)

Dziękuję za miłe słowa. Ciekawe, kto wygra flaszkę. :D
piotrf napisał(a):Chwilę mnie nie było na forum , a tu taka miła niespodzianka po powrocie - z tego co do tej pory przeczytałem i zobaczyłem , to będzie ciekawie 8)

Witaj Piotrze, dziękuję za słowa uznania. :wink:
zumila napisał(a):To ja mam małe pytanko dotyczące tarasu - czy mieliście tam jakąś osłonę od słońca?

Jak już napisał Adrian (tranquilo) jest zabezpieczenie w postaci markizy, którą rozwijamy i zwijamy ręcznie za pomocą specjalnej wajchy. :D
Markizę widać na zdjęciach apartamentu nr 1 Należy pamietać (o co zwykle proszą właściciele), aby nie zostawiać jej rozwiniętej na noc
ani podczas wyjazdów z apartmana, ponieważ wiatr może ją uszkodzić.

Przy okazji muszę wyjaśnić pewną rozbieżność w terminologii, czy tam są balkony, czy tarasy. :oczko_usmiech: Wg pewnej definicji:
Taras podobnie jak balkon znajduje się poza głównym obrysem bryły budynku i podobnie jak balkon jest otoczony balustradą. Główną różnicą między balkonem i tarasem jest ich wielkość. Balkon posiada mniejszą powierzchnię od tarasu. Na tarasie bez problemu powinniśmy zmieścić stolik kawowy i krzesła oraz pozostałe dodatki. Jego odległość, na jaką wystaje poza obręb budynku, jest znacznie większa niż w przypadku balkonów.

W opisie obiektu jest mowa o balkonach. W związku z powyższym, patrząc na budynek od strony morza, z prawej strony mamy balkon, chociaż z powodzeniem mieści sie tam stół oraz dwie ławki. Natomiast z lewej to... ani balkon, ani taras. Może loggia? :oczko_usmiech: Tak czy inaczej, markiza jest tylko nad balkonem po prawej.
IMG_3945.JPG

W związku z powyższym, zrobiłem drobne korekty w poście opisującym Slavinkę.
te kiero napisał(a):Czyli jednak udało się namówić Cię do relacji :D
Super, tym bardziej, że jak będzie Hvar to pewnie ID i właśnie upatrzone od długiego czasu App. Slavinka.
Chyba, że dasz negatywa tej miejscówce.

Ps. Zawsze lubię poczytać info o drodze dojazdowej, a ujrzeć na zdjęciu jedno z moich ulubionych haseł języka chorwackiego - które często wplątuję w polskie słownictwo - Držite Razmak, to już w ogóle zrobiło mi humor i wspomnienia :D

Cześć Dawid. Slavince ogólnie daję pozytywa, z zastrzeżeniem do łazienki. Piękne widoki, na dole restauracja, plaża tuż obok.
Opis trasy - choć bardzo skrótowy - z dedykacją dla Ciebie. :wink:
Calapula napisał(a):Będąc w Dalmacji, miałem sąsiadów Chorwatów, mieszkających w Niemczech a tutaj spędzających urlopy i dni wolne. Oni mówili mi też o tej stronie życia dalmatyńców, ale z wnioskiem, że to skończone lenie. Jakoś nie wzruszali się z tego powodu i nie widzieli w tym niczego innego jak skłonność do maksymalnego leniuchowania. Ciekawe.

Zawsze będą przynajmniej dwa punkty widzenia. Można fjake postrzegać jako "skończone lenistwo", a można do tego dorobić filozofię. :oczko_usmiech:
Rozmawiałem kiedyś na ten temat z mieszkanką Pelješaca i nigdy nie użyła słowa lijenost (lenistwo). :) Gdybyśmy chcieli tylko leniuchować, nie zwiedzilibyśmy wyspy. Poza tym przeczytałem kilka chorwackich blogów. Na jednym z nich można przeczytać:
I da budemo jasni, Fjaka nije izraz za lijenost ili izbjegavanje svakodnevnih obaveza. Fjaka je zaista umjetnost. Umjetnost nečinjenja apsolutno ničega.

"I dla jasności, fjaka nie jest wyrazem lenistwa, ani unikania codziennych obowiązków. Fjaka to naprawdę sztuka. Sztuka robienia absolutnie nic." :oczko_usmiech:

Moim zdaniem z fjaką łączy się nierozerwalnie słowo "polako" - powoli. W naszej kulturze mam wrażenie dominuje "as quickly as possible". :D
Możesz zatem wybrać, czy odpowiada Ci definicja Twoich znajomych niemieckich Chorwatów, czy ta otoczona pewną filozofią. :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 22.02.2020 21:18

walp napisał(a):Mam nadzieję, że poziom relacji nie spadnie.

O poziom tej relacji jakoś tak jestem zupełnie spokojna 8) .
Moje hvarskie plany na koniec czerwca ciągle aktualne, więc czytam pilnie, notuję i przypinam pinezki na mapie.
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 22.02.2020 22:18

Fajnie pokazałeś Humac, w trakcie ostatnich wakacji nie byliśmy, ale dwa lata wcześniej. Wtedy było bardzo gorąco, chociaż byliśmy już pod wieczór i strasznie nas tam pogryzły jakieś owady (odczyny po tych ugryzieniach miałam jeszcze miesiąc po przyjeździe do domu). Wtedy już widać było pierwsze prace renowacyjne budynków. Jeden z nich jest nawet do wynajęcia https://hvar-apartments.webs.com/houseforrenthumac.htm, całkiem przyjemnie wykończony, na skraju wioski z super widokami na Jadran :D :papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 22.02.2020 22:33

marze_na napisał(a):
walp napisał(a):Mam nadzieję, że poziom relacji nie spadnie.

O poziom tej relacji jakoś tak jestem zupełnie spokojna 8) .
Moje hvarskie plany na koniec czerwca ciągle aktualne, więc czytam pilnie, notuję i przypinam pinezki na mapie.

Witam Cię serdecznie. :)
Zdjęcia nie będą tak piękne, jak w Twoich relacjach, ale merytorycznie postaram się nie zawieść. :)
Calapula napisał(a):Jeszcze jakby ktoś zgrabnie opisał co oni uważają za lenistwo lijenost , mogło by się zrobić sensacyjnie.

Też mam nadzieję, że ktoś to kiedyś zgrabnie opisze (z naciskiem na zgrabnie). :mrgreen:
Calapula napisał(a):Chorwaccy Niemcy twierdzili, że to lenie, więc dlaczego mam tego nie podać dalej?

I bardzo dobrze, że podałeś. Napisałem przecież w pierwszym poście, że
walp napisał(a): (...) zapraszam wszystkich chętnych do wspomnień, wymiany doświadczeń oraz odpowiedzi na pytanie w części zagadkowej.

ZytaS napisał(a):Wtedy już widać było pierwsze prace renowacyjne budynków. Jeden z nich jest nawet do wynajęcia https://hvar-apartments.webs.com/houseforrenthumac.htm, całkiem przyjemnie wykończony, na skraju wioski z super widokami na Jadran :D :papa:

Widać, że to miejsce wraca powoli do życia i pewnie niedługo straci miano "wioski-ducha". :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.02.2020 19:14

"Wioska-duch" , nie duch , bo żyje i chyba dobrze - miejsce duchów jest ( moim zdaniem :wink: ) zupełnie gdzieś daleko od Hvaru , na który musimy wrócić , bo zbyt wiele miejsc zostało do odwiedzenia .

"Fjaka to naprawdę sztuka. Sztuka robienia absolutnie nic." - to przypomniało mi o tempie obserwowanych przez nas prac na budowie w Meksyku i najczęściej słyszanym tam słowie "maniana" Ciekawe czy tamci robotnicy mieli świadomość , że są artystami . . .


Pozdrawiam
Piotr
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 23.02.2020 23:31

piotrf napisał(a):"Wioska-duch" , nie duch , bo żyje i chyba dobrze (...)

Niewątpliwie się odradza. :wink: Ciekawe, czy zdoła się odrodzić inna opuszczona wioska na wyspie, określana jako "selo zamrznuto u vremenu" - wioska zamrożona w czasie. Wybierzemy się tam w jednym z kolejnych odcinków.

piotrf napisał(a):"Fjaka to naprawdę sztuka. Sztuka robienia absolutnie nic." - to przypomniało mi o tempie obserwowanych przez nas prac na budowie w Meksyku i najczęściej słyszanym tam słowie "maniana" Ciekawe czy tamci robotnicy mieli świadomość , że są artystami .

Mogli nie mieć. Jest chyba dużo ludzi, których cechuje nieświadomy artyzm w tej dziedzinie. :oczko_usmiech:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 24.02.2020 10:18

Genialne zdjęcia z wędrówki po Humac - czuć klimat, te kamienne ruiny są śliczne :hearts:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 24.02.2020 19:18

Kapitańska Baba napisał(a):Genialne zdjęcia z wędrówki po Humac - czuć klimat, te kamienne ruiny są śliczne :hearts:

Dziękuję. :wink:
Mimo widocznych renowacji, rzeczywiście czuć jeszcze pewien niezwykły klimat tworzony przez te opuszczone domy.
Miejsce spodobało nam się do tego stopnia, że dwa zdjęcia z Humac zdobią jedną ze ścian.

HU1.jpg
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 24.02.2020 23:45

Dzień 3 (07.09) Stari Grad

Słońce nieśmiało zaczęło przebijać się przez chmury. Postanowiliśmy jednak nie wracać na plażę w Ivan Dolac, ale kontynuować
wycieczkę i odwiedzić Stari Grad. Na tym płatnym parkingu było dużo wolnych miejsc.

Stari Grad (miejscowi mówią Stori Grod) to najstarsze miasto nie tylko na wyspie, ale jak podają źródła także w Chorwacji.
W tym roku obchodzi svoj 2403. rođendan. Miasteczko jest położone w północno-zachodniej części wyspy nad zatoką,
przy której znajduje się marina.

Fot. http://www.marinas.com
123.jpg

Jest tam również promenada, po której warto pospacerować. Można zjeść posiłek i odpocząć na jednej z ławeczek,
obserwując rytm miasta. Tak też zrobiliśmy. :wink:

IMG_3569.JPG

IMG_3570.JPG

IMG_3571.JPG

IMG_3572.JPG

IMG_3573.JPG

IMG_3574.JPG

IMG_3575.JPG

IMG_3576.JPG

IMG_3576a.JPG

IMG_3577.JPG

IMG_3578.JPG

IMG_3579.JPG

IMG_3580.JPG

IMG_3581.JPG

IMG_3583.JPG

IMG_3584.JPG

IMG_3585.JPG
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 24.02.2020 23:46

Do obiadu już świeciło piękne słońce. :)

IMG_3626.JPG

IMG_3629.JPG

IMG_3631.JPG

Po obiedzie szwendamy się leniwie, zaglądamy tu i tam, podziwiamy te piękne kamienice, a czasami coś kupimy. :)

IMG_3630.JPG

IMG_3632.JPG

IMG_3633.JPG

IMG_3634.JPG

IMG_3635.JPG

IMG_3636.JPG

IMG_3638.JPG

IMG_3639.JPG

Stari Grad można określić mianem “miasta kościołów”. Znajduje się ich tutaj - jeśli dobrze naliczyłem na mapie - siedem
oraz dwie kaplice. Na uwagę zasługuje barokowy kościół sv. Roka, patrona Starego Miasta, którego dzień
obchodzony jest 16 sierpnia, a obchodom towarzyszy procesja oraz festyn. Może ktoś miał bądź będzie miał okazję.

My jednak zrezygnowaliśmy ze zwiedzania kościołów, a po obiedzie, odwiedziliśmy dwa - moim zdaniem - ciekawe
punkty na turystycznej mapie miasteczka. :papa:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 25.02.2020 10:20

Przemiły spacer. Patrzę, patrzę i niewiele pamiętam z tego miasta. Dawno w nim nie byliśmy, ostatni raz w 2014r 8O
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 25.02.2020 12:59

Stari Grad - byłam nim zachwycona gdy pierwszy raz do niego trafiłam i mimo, że od tamtej pory widziałam już wiele pięknych chorwackich miasteczek, to zajmuje on niezachwianą pozycję na mojej liście " tops of the tops" :)
Z jednym będę polemizować..
walp
Stari Grad (miejscowi mówią Stori Grod) to najstarsze miasto nie tylko na wyspie, ale jak podają źródła także w Chorwacji.
W tym roku obchodzi svoj 2403. rođendan.

... by bronić statusu Visu (Issy) jako najstarszego :D
W 397 r. p.n.e. Dionizjos I Starszy z Syrakuz nakazał zbudować na wyspie kolonię nazwaną Issa, pierwszą grecką kolonię w tej części Adriatyku i jednocześnie najstarsze miasto Dalmacji[18][19].
Czyli Visowi stuknęło...2417 lat :oczko_usmiech:
Ale oczywiście, źródła mogą się mylić :wink:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 25.02.2020 13:27

walp napisał(a):Na uwagę zasługuje barokowy kościół sv. Roka, patrona Starego Miasta, którego dzień
obchodzony jest 16 sierpnia, a obchodom towarzyszy procesja oraz festyn. Może ktoś miał bądź będzie miał okazję.


Piękne miasto - znam go tylko z tutejszych relacji. Na szczęście w tym roku już będę miał swój osąd.

Adnotacja 2020-02-25 122529.png


Zapewniam że relacja z festynu będzie. :mrgreen:
Epepa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 29.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Epepa » 25.02.2020 18:07

Katerina napisał(a):Stari Grad - byłam nim zachwycona gdy pierwszy raz do niego trafiłam i mimo, że od tamtej pory widziałam już wiele pięknych chorwackich miasteczek, to zajmuje on niezachwianą pozycję na mojej liście " tops of the tops" :)

Mam podobne odczucia. Stari Grad to chyba moje ulubione miasteczko na wyspie. To tam spędzaliśmy najczęściej wieczory. :D Bardzo klimatyczne miejsce.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie. - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone