Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrf
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.10.2020 10:10

walp napisał(a):Dziękuję Wam za gratulacje. Słowa uznania od wytrawnych Cromaniaków, to jest coś. :wink:

Gratulacje jak najbardziej się należą 8) , to nie jest byle górka , a temperatury też nie pomagały . . .

walp napisał(a):Co do inspiracji, to ucieszyłbym się bardzo, gdyby ktoś w najbliższym czasie zainspirowany naszą przygodą na lądzie, wybrał się nie tylko na Dinarę, ale rozwinął temat Zagory. :)

Zagora jest w planach na przyszłość , jest już trochę poznana ( bardziej po stronie B&H , ale jednak :) ) , więc może po dokładniejszym poznaniu bojem coś powstanie . . .

Pozdrawiam
Piotr
walp
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 12.10.2020 12:06

Nefer napisał(a):Nieśmiało zaglądam do Twej relacji i również gratuluję udanego wejścia na Dinarę :D .

piotrf napisał(a):Gratulacje jak najbardziej się należą 8) , to nie jest byle górka , a temperatury też nie pomagały . . .

Bardzo Wam dziękuję. :)
piotrf napisał(a):Zagora jest w planach na przyszłość , jest już trochę poznana ( bardziej po stronie B&H , ale jednak :) ) , więc może po dokładniejszym poznaniu bojem coś powstanie . . .

Życzę realizacji tych planów. :wink:

No cóż, jeszcze wpis do książki, rozwinięcie flagi naszego miasta na szczycie i trzeba będzie schodzić. :hut:
walp
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 15.10.2020 16:11

Dzień 14 (18.09) - na szczycie Dinary.

IMG_5270.JPG

Vjetre s Dinare, hej, zaustavi se! – śpiewa Marko Perković w piosence pt. “Zaustavi se vjetre” - Zatrzymaj się wietrze. :)
Tamtego wrześniowego dnia wiatr z Dinary był bardzo łagodny i mogłem spełnić swoje wakacyjne marzenie i stanąć w miejscu, gdzie ziemia chorwacka styka się z niebem. :)

Udało się :!: Dałem radę :!: Stoję na krovu Hrvatske, czyli na dachu Chorwacji :!: :)

IMG_5283.JPG

Góra Dinara zwana też Sinjal ma dwa wierzchołki oddalone od siebie o kilkadziesiąt metrów. Jeden z nich oznaczony jest słupem geodezyjnym, wskazującym dokładną pozycję i wysokość 1830,91 m n.p.m.

IMG_5269.JPG

Stoi tam również czerwona budka, którą widzieliśmy z daleka podczas wejścia.

IMG_5276.JPG

IMG_5268.JPG

W budce znajduje się pamiątkowa książka, do której wpisaliśmy się dla potomnych. :D

IMG_5324.JPG

Na drugim wierzchołku stoi nieduży metalowy krzyż.

IMG_5271.JPG

IMG_5274.JPG

Na krzyżu ktoś zawiesił różaniec, który poruszany powiewami wiatru, uderzając w krzyż, co jakiś czas wydawał metaliczne dźwięki.

IMG_5273.JPG

Wejście na Dinarę to nasz wspólny sukces z synem. Poprosiłem więc jednego z Chorwatów o zrobienie nam zdjęcia, oczywiście z flagą naszego miasta. :wink:

IMG_5294.JPG

Następnie zamieniliśmy się rolami.

IMG_5298.JPG

Po sesji fotograficznej było kilka minut na podziwianie widoków, odpoczynek i uzupełnienie kalorii przed zejściem.

IMG_5297.JPG

IMG_5326.JPG

IMG_5329.JPG

IMG_5327.JPG

Jeszcze ostatnie zdjęcie dla paparazzi :mrgreen: i trzeba będzie schodzić.

IMG_5334.JPG

Dinara jest pierwszym od zachodu i najniższym szczytem Korony Bałkanów.
Znajduje się też na długodystansowym górskim szlaku turystycznym - Via Adriatica Trail

IMG_5266.JPG

Zgodnie z założeniem podczas wchodzenia, trasę powrotną zmodyfikowaliśmy. Nieco poniżej szczytu odbiliśmy w lewo, gdzie szlak wiedzie w kierunku schroniska Martinova Košara. Ostatecznie doszliśmy do rozwidlenia szlaków, na którym podczas wejścia również odbiliśmy w lewo i w ten sposób zamknęliśmy pętlę. Od połączenia ścieżek szliśmy już tą samą drogą do parkingu w Glavaš, mijając twierdzę.

Aparat jednak schowałem do torby, aby nie opóźniać marszu. W głowie mieliśmy tylko jeden cel - jak najszybciej dotrzeć do źródełka. Udało się i nie padliśmy z pragnienia. :P

Te ostatnie metry mocno odczułem w nogach, bo okazało się, że w niektórych miejscach alternatywnej ścieżki, zejście było bardziej męczące od podejścia. W wielu miejscach szlak przebiega przez piargi – czyli okruchy skalne, na których z łatwością można się poślizgnąć. Ponieważ schodziliśmy dość żwawo, źle stanąłem na jednym z kamieni. Z pewnym dyskomfortem udało się jednak szczęśliwie dojść do parkingu w Glavaš. Alternatywny szlak miał też odcinki bardzo przyjemne, kiedy szliśmy cudną ścieżką wiodącą przez wysokogórskie pastwiska, z widokiem na stare, pasterskie zabudowania i pasące się stada koni.

Kilka minut po nas, zeszli poznani na szczycie Chorwaci. Zamieniliśmy kilka słów, oczywiście opowiedziałem im o naszym forum. (reklamuję cro.pl przy każdej możliwej okazji :) ) Życząc sobie sretan put i svako dobro, rozjechaliśmy się w swoich kierunkach.

I tak kończy się opowieść pt. "Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie". Bardzo dziękuję wszystkim za uwagę. Szczególnie jestem wdzięczny tym, którzy aktywnie włączyli się do relacji, mobilizując mnie do kontynuowania i wreszcie do jej zakończenia. :sm:

Hvala vama na zajedničkom putovanju - dziękuję wam za wspólną podróż. :hut: :papa:
anakin
Administrator

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 15.10.2020 16:22

Dzięki Waldek.
Za relacje też. :wink:
Załączniki:
IMG_20200826_090240.jpg
Kapitańska Baba
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 15.10.2020 16:38

Wysokie zakończenie :hearts:
Dzięki za piękną opowieść i zdjęcia i raz jeszcze gratuluję zdobycia Dinary :smo:
Do następnego razu :papa:
walp
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 15.10.2020 17:02

anakin napisał(a):Dzięki Waldek.

Czy szczęśliwy zdobywca nagrody, opróżnił już butelkę? :)
anakin
Administrator

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 15.10.2020 17:27

walp napisał(a):
anakin napisał(a):Dzięki Waldek.

Czy szczęśliwy zdobywca nagrody, opróżnił już butelkę? :)

Jak nie, jak tak? :mrgreen:

Z niecierpliwością czekam na kolejne. :wink:
Janusz Bajcer
Moderator

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 15.10.2020 17:34

walp napisał(a):Hvala vama na zajedničkom putovanju - dziękuję wam za wspólną podróż. :hut: :papa:

Gratulacje za Dinarę. :idea:
Hvala za relację. :idea:
Miło mi, że czasami cro muzyczka z CRR była w pisaniu relacji pomocna. :wink: :lol:
walp
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 15.10.2020 18:22

Kapitańska Baba napisał(a):Wysokie zakończenie :hearts:
Dzięki za piękną opowieść i zdjęcia i raz jeszcze gratuluję zdobycia Dinary :smo:

Tak, zaszedłem wysoko. :lol: Dziękuję za dobre słowo. :wink:
walp
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 15.10.2020 18:30

anakin napisał(a):Z niecierpliwością czekam na kolejne. :wink:

Będzie relacja, będzie nagroda, ale kiedy to będzie nitko ne zna. :roll:
Janusz Bajcer napisał(a):Gratulacje za Dinarę. :idea:
Hvala za relację. :idea:

Hvala i tebi. :wink:
Janusz Bajcer napisał(a):Miło mi, że czasami cro muzyczka z CRR była w pisaniu relacji pomocna. :wink: :lol:

Potwierdzam, była natchnieniem. :)
mchrob
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 15.10.2020 18:35

Dziękuję pięknie za tą relację i proszę o tegoroczną ;)
walp
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 15.10.2020 19:14

mchrob napisał(a):Dziękuję pięknie za tą relację i proszę o tegoroczną ;)

Dziękuję pięknie za aktywną obecność. :)
Niestety, tegorocznej relacji nie będzie. Miały być włoskie Cinque Terre, ale odwołałem rezerwację w kwietniu. :?
majkik75
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 15.10.2020 19:25

Dzięki za relację, zdjęcia, świetne opisy :papa:

pozdrawiam, Michał
walp
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 16.10.2020 15:58

majkik75 napisał(a):Dzięki za relację, zdjęcia, świetne opisy :papa:

Dziękuję za kolejne podziękowanie. :)
Jeżeli chodzi o zdjęcia, to zamierzam wybrać kilkadziesiąt najlepszych moim zdaniem, podłożyć muzykę i myślę, że będzie fajny slideshow. :)
majkik75
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 16.10.2020 17:57

walp napisał(a):Jeżeli chodzi o zdjęcia, to zamierzam wybrać kilkadziesiąt najlepszych moim zdaniem, podłożyć muzykę i myślę, że będzie fajny slideshow. :)

I to jest bardzo dobra koncepcja :papa: 8)

pozdrawiam, Michał
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Relacje z podróży

Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie. - strona 44
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019