Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie.

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.10.2020 11:10

walp napisał(a):Dziękuję Wam za gratulacje. Słowa uznania od wytrawnych Cromaniaków, to jest coś. :wink:


Gratulacje jak najbardziej się należą 8) , to nie jest byle górka , a temperatury też nie pomagały . . .

walp napisał(a):Co do inspiracji, to ucieszyłbym się bardzo, gdyby ktoś w najbliższym czasie zainspirowany naszą przygodą na lądzie, wybrał się nie tylko na Dinarę, ale rozwinął temat Zagory. :)


Zagora jest w planach na przyszłość , jest już trochę poznana ( bardziej po stronie B&H , ale jednak :) ) , więc może po dokładniejszym poznaniu bojem coś powstanie . . .


Pozdrawiam
Piotr
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 12.10.2020 13:06

Nefer napisał(a):Nieśmiało zaglądam do Twej relacji i również gratuluję udanego wejścia na Dinarę :D .

piotrf napisał(a):Gratulacje jak najbardziej się należą 8) , to nie jest byle górka , a temperatury też nie pomagały . . .

Bardzo Wam dziękuję. :)
piotrf napisał(a):Zagora jest w planach na przyszłość , jest już trochę poznana ( bardziej po stronie B&H , ale jednak :) ) , więc może po dokładniejszym poznaniu bojem coś powstanie . . .

Życzę realizacji tych planów. :wink:

No cóż, jeszcze wpis do książki, rozwinięcie flagi naszego miasta na szczycie i trzeba będzie schodzić. :hut:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 15.10.2020 17:11

Dzień 14 (18.09) - na szczycie Dinary.

IMG_5270.JPG

Vjetre s Dinare, hej, zaustavi se! – śpiewa Marko Perković w piosence pt. “Zaustavi se vjetre” - Zatrzymaj się wietrze. :)
Tamtego wrześniowego dnia wiatr z Dinary był bardzo łagodny i mogłem spełnić swoje wakacyjne marzenie i stanąć w miejscu, gdzie ziemia chorwacka styka się z niebem. :)

Udało się :!: Dałem radę :!: Stoję na krovu Hrvatske, czyli na dachu Chorwacji :!: :)

IMG_5283.JPG

Góra Dinara zwana też Sinjal ma dwa wierzchołki oddalone od siebie o kilkadziesiąt metrów. Jeden z nich oznaczony jest słupem geodezyjnym, wskazującym dokładną pozycję i wysokość 1830,91 m n.p.m.

IMG_5269.JPG

Stoi tam również czerwona budka, którą widzieliśmy z daleka podczas wejścia.

IMG_5276.JPG

IMG_5268.JPG

W budce znajduje się pamiątkowa książka, do której wpisaliśmy się dla potomnych. :D

IMG_5324.JPG

Na drugim wierzchołku stoi nieduży metalowy krzyż.

IMG_5271.JPG

IMG_5274.JPG

Na krzyżu ktoś zawiesił różaniec, który poruszany powiewami wiatru, uderzając w krzyż, co jakiś czas wydawał metaliczne dźwięki.

IMG_5273.JPG

Wejście na Dinarę to nasz wspólny sukces z synem. Poprosiłem więc jednego z Chorwatów o zrobienie nam zdjęcia, oczywiście z flagą naszego miasta. :wink:

IMG_5294.JPG

Następnie zamieniliśmy się rolami.

IMG_5298.JPG

Po sesji fotograficznej było kilka minut na podziwianie widoków, odpoczynek i uzupełnienie kalorii przed zejściem.

IMG_5297.JPG

IMG_5326.JPG

IMG_5329.JPG

IMG_5327.JPG

Jeszcze ostatnie zdjęcie dla paparazzi :mrgreen: i trzeba będzie schodzić.

IMG_5334.JPG

Dinara jest pierwszym od zachodu i najniższym szczytem Korony Bałkanów.
Znajduje się też na długodystansowym górskim szlaku turystycznym - Via Adriatica Trail

IMG_5266.JPG

Zgodnie z założeniem podczas wchodzenia, trasę powrotną zmodyfikowaliśmy. Nieco poniżej szczytu odbiliśmy w lewo, gdzie szlak wiedzie w kierunku schroniska Martinova Košara. Ostatecznie doszliśmy do rozwidlenia szlaków, na którym podczas wejścia również odbiliśmy w lewo i w ten sposób zamknęliśmy pętlę. Od połączenia ścieżek szliśmy już tą samą drogą do parkingu w Glavaš, mijając twierdzę.

Aparat jednak schowałem do torby, aby nie opóźniać marszu. W głowie mieliśmy tylko jeden cel - jak najszybciej dotrzeć do źródełka. Udało się i nie padliśmy z pragnienia. :P

Te ostatnie metry mocno odczułem w nogach, bo okazało się, że w niektórych miejscach alternatywnej ścieżki, zejście było bardziej męczące od podejścia. W wielu miejscach szlak przebiega przez piargi – czyli okruchy skalne, na których z łatwością można się poślizgnąć. Ponieważ schodziliśmy dość żwawo, źle stanąłem na jednym z kamieni. Z pewnym dyskomfortem udało się jednak szczęśliwie dojść do parkingu w Glavaš. Alternatywny szlak miał też odcinki bardzo przyjemne, kiedy szliśmy cudną ścieżką wiodącą przez wysokogórskie pastwiska, z widokiem na stare, pasterskie zabudowania i pasące się stada koni.

Kilka minut po nas, zeszli poznani na szczycie Chorwaci. Zamieniliśmy kilka słów, oczywiście opowiedziałem im o naszym forum. (reklamuję cro.pl przy każdej możliwej okazji :) ) Życząc sobie sretan put i svako dobro, rozjechaliśmy się w swoich kierunkach.

I tak kończy się opowieść pt. "Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie". Bardzo dziękuję wszystkim za uwagę. Szczególnie jestem wdzięczny tym, którzy aktywnie włączyli się do relacji, mobilizując mnie do kontynuowania i wreszcie do jej zakończenia. :sm:

Hvala vama na zajedničkom putovanju - dziękuję wam za wspólną podróż. :hut: :papa:
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 15.10.2020 17:22

Dzięki Waldek.
Za relacje też. :wink:
Załączniki:
IMG_20200826_090240.jpg
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 15.10.2020 17:38

Wysokie zakończenie :hearts:
Dzięki za piękną opowieść i zdjęcia i raz jeszcze gratuluję zdobycia Dinary :smo:
Do następnego razu :papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 15.10.2020 18:02

anakin napisał(a):Dzięki Waldek.
Za relacje też. :wink:

Czy szczęśliwy zdobywca nagrody, opróżnił już butelkę? :)
anakin
zbanowany
Posty: 33333
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 15.10.2020 18:27

walp napisał(a):
anakin napisał(a):Dzięki Waldek.
Za relacje też. :wink:

Czy szczęśliwy zdobywca nagrody, opróżnił już butelkę? :)

Jak nie, jak tak? :mrgreen:

Z niecierpliwością czekam na kolejne. :wink:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 15.10.2020 18:34

walp napisał(a):Hvala vama na zajedničkom putovanju - dziękuję wam za wspólną podróż. :hut: :papa:

Gratulacje za Dinarę. :idea:
Hvala za relację. :idea:
Miło mi, że czasami cro muzyczka z CRR była w pisaniu relacji pomocna. :wink: :lol:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 15.10.2020 19:22

Kapitańska Baba napisał(a):Wysokie zakończenie :hearts:
Dzięki za piękną opowieść i zdjęcia i raz jeszcze gratuluję zdobycia Dinary :smo:

Tak, zaszedłem wysoko. :lol: Dziękuję za dobre słowo. :wink:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 15.10.2020 19:30

anakin napisał(a):Z niecierpliwością czekam na kolejne. :wink:

Będzie relacja, będzie nagroda, ale kiedy to będzie nitko ne zna. :roll:
Janusz Bajcer napisał(a):Gratulacje za Dinarę. :idea:
Hvala za relację. :idea:

Hvala i tebi. :wink:
Janusz Bajcer napisał(a):Miło mi, że czasami cro muzyczka z CRR była w pisaniu relacji pomocna. :wink: :lol:

Potwierdzam, była natchnieniem. :)
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 15.10.2020 19:35

Dziękuję pięknie za tą relację i proszę o tegoroczną ;)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 15.10.2020 20:14

mchrob napisał(a):Dziękuję pięknie za tą relację i proszę o tegoroczną ;)

Dziękuję pięknie za aktywną obecność. :)
Niestety, tegorocznej relacji nie będzie. Miały być włoskie Cinque Terre, ale odwołałem rezerwację w kwietniu. :?
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 15.10.2020 20:25

Dzięki za relację, zdjęcia, świetne opisy :papa:

pozdrawiam, Michał
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 16.10.2020 16:58

majkik75 napisał(a):Dzięki za relację, zdjęcia, świetne opisy :papa:

Dziękuję za kolejne podziękowanie. :)
Jeżeli chodzi o zdjęcia, to zamierzam wybrać kilkadziesiąt najlepszych moim zdaniem, podłożyć muzykę i myślę, że będzie fajny slideshow. :)
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 16.10.2020 18:57

walp napisał(a):Jeżeli chodzi o zdjęcia, to zamierzam wybrać kilkadziesiąt najlepszych moim zdaniem, podłożyć muzykę i myślę, że będzie fajny slideshow. :)


I to jest bardzo dobra koncepcja :papa: 8)

pozdrawiam, Michał
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wrześniowy Hvar i dwie przygody na lądzie. - strona 44
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone