Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Szutrowym szlakiem przez wyspy, czyli Chorwacja 2009

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18270
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.08.2009 09:34

Ooooops :? 8O :?
Mam nadziieję , że we wrześniu takiego tłoku już nie będzie .
Wg moich obliczeń Mostar i Kravica wypadnie w sobotę albo niedziele przed wyjazdem :? Znowu zmiana planów :)
DEKO
Podróżnik
Posty: 28
Dołączył(a): 06.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) DEKO » 23.08.2009 09:42

Hej ja włśnie wczoraj wróciłem c CRO byłem poraz drugi. Podobnie ja ty byłem swoją FABIĄ i ona również spisała sie super. Chyba podbnie jak nam służy jej klimat Chorwacji.
Jacynty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 578
Dołączył(a): 13.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacynty » 23.08.2009 09:44

kkra napisał(a):Mimo tłumów widok piękny, chciałoby się chciało...
mam pytanie, to trochę sie pomieszałam, czy wodospady Krka i Krwawica to są te same wodospady?

jak sama nazwa wskazuje, chyba nie :?
a po wpisaniu do wyszukiwarki netowej- na pewno nie. :lol:

ech....
mirass
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 194
Dołączył(a): 22.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirass » 23.08.2009 10:20

Witaj maslinka przysiadam się do ogniska i czekam na dalszą relacje.Miło oglądnąć znajome miejsca i ciekawi mnie blagaj- nie byłem tam :( PZDR
luki78
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 15.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) luki78 » 23.08.2009 10:24

Ja również czekam na ciąg dalszy.Nie bylismy jeszcze na Korculi ani Hvarze więc warto zacząć planować nastepne spotkanie z Chorwacją.Pozdrawiam
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.08.2009 12:14

DEKO napisał(a):Hej ja włśnie wczoraj wróciłem c CRO byłem poraz drugi. Podobnie ja ty byłem swoją FABIĄ i ona również spisała sie super. Chyba podbnie jak nam służy jej klimat Chorwacji.

Bo Fabiaki super są :D Witam nowego Czytelnika :)


mirass napisał(a):Witaj maslinka przysiadam się do ogniska i czekam na dalszą relacje.Miło oglądnąć znajome miejsca i ciekawi mnie blagaj- nie byłem tam :( PZDR

Witam "przy ognisku" kolejnego gawędziarza i zapraszam do wspólnej podróży :D


luki78 napisał(a):Ja również czekam na ciąg dalszy.Nie bylismy jeszcze na Korculi ani Hvarze więc warto zacząć planować nastepne spotkanie z Chorwacją.Pozdrawiam

Witaj, Luki. Jeśli moja relacja pomoże Ci w planowaniu następbych wakacji, to bardzo się cieszę :)
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 23.08.2009 12:40

Witaj Agnieszka!

Nie było mnie w wakacje w domu, a tu już Twoja relacja okraszona pięknymi fotkami. Oczywiście już nadrabiam zaległości....;-) Jak zwykle miło z Tobą podróżować i zobaczyć wspaniałe miejsca i troszkę oddać się marzeniom. ;-)

Zapisuję się jak zwykle do czytelni i serdecznie pozdrawiam w ten ciepły dzień. :-)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.08.2009 12:44

anjas napisał(a):Witaj Agnieszka!

Nie było mnie w wakacje w domu, a tu już Twoja relacja okraszona pięknymi fotkami. Oczywiście już nadrabiam zaległości....;-) Jak zwykle miło z Tobą podróżować i zobaczyć wspaniałe miejsca i troszkę oddać się marzeniom. ;-)

Zapisuję się jak zwykle do czytelni i serdecznie pozdrawiam w ten ciepły dzień. :-)

Witaj Aniu!
Już się zastanawiałam, gdzie się podziewasz :wink: Bardzo się cieszę, że będziesz ze mną podróżować :D
Pozdrawiam serdecznie :)
luki78
Odkrywca
Posty: 73
Dołączył(a): 15.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) luki78 » 23.08.2009 12:59

Na pewno postaram się jak najwięcej "wykraść" dla siebie z twoich wspaniałych relacji.Ja niestety nie potrafie tak pisać ,raz nawet spróbowałem ale bez wiekszych tłumów .Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy. :D :) :lol:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.08.2009 13:36

02.08 - niedziela - ciąg dalszy:

Wracamy na drogę prowadzącą do Mostaru i tuż przed nim skręcamy na Blagaj. Miejscowość jest pięknie położona w dolinie, a góruje nad nią twierdza ostatniego władcy Hercegowiny - Szćepana Vukczicia Kosaczy (1405-1466), której jednak nie będziemy zwiedzać. Przy wjeździe do miasteczka zauważamy ciekawe ruiny kościoła:

Obrazek

Parkujemy przy budce informacji turystycznej:

Obrazek

Młody chłopak, którego widać na zdjęciu, woła coś do nas, biegnie w naszym kierunku, po czym wręcza nam plan Blagaj i okolicy. Bardzo to miłe z jego strony. Jesteśmy zaskoczeni tą "bezinteresownością", zastanawiamy się, czy powinniśmy dać mu za to jakiś "napiwek". Zamiast tego postanawiamy coś kupić w budce, jak wrócimy. Pytamy jeszcze chłopaka, czy parking jest na pewno bezpłatny. Okazuje się, że różnie z tym bywa, ale dzisiaj płacić nie trzeba ("Sometimes you must pay, sometimes you don't, today - you don't pay" :lol:).

Zmierzamy więc w stronę Tekiji, czyli domu derwiszów "podwieszonego pod skałą" . Po drodze mijamy sporo restauracji (w tym bardzo elegancką "fishrestaurant") i kramów w pamiątkami:

Obrazek

Muzułmanki przed nami też idą w stronę Tekiji. Dla Bośniaków wstęp gratis, my płacimy po 2 euro i wchodzimy na dziedziniec domu derwiszów:

Obrazek

Tekija widziana "z dołu":

Obrazek

Wychodzimy na mały balkonik, z którego "focimy" źródło rzeki Buna:

Obrazek

Jest to jedno z najsilniejszych źródeł w Europie, a temperatura wody ma około 10 stopni :!: (co wykorzystują prowadzący knajpkę na dziedzińcu, chłodząc w rzece napoje :)). Powyżej źródła, w Zielonej Jaskini, dokonano cennych odkryć archeologicznych, znaleziska pochodzą z czasów neolitycznych.
Do środka Tekiji nie wchodzimy, bo na myśl o wkładaniu na głowę chusty i okrywaniu się kolejną robi mi się słabo. Gdyby nie było takiego upału to co innego, chociaż bez wątpienia nie jest to higieniczne... Mimo, że przebrałam się w "przyzwoitą" sukienkę do kolan, nie mam szans wejść - odsłonięte ramiona i goła głowa mnie dyskwalifikują. Trudno.

Wycofujemy się z dziedzińca i drewnianym mostkiem przechodzimy na drugą stronę Buny:

Obrazek

(Na zdjęciu widać kolejny most, kamienny).

Wchodzimy na wąską ścieżkę, którą ponownie docieramy w pobliże źródła Buny, z tym, że teraz znajdujemy się naprzeciwko Tekiji. Pięknie widać stąd dom derwiszów, idealne miejsce do "focenia" :D:

Obrazek

Obrazek

Gaszę pragnienie, pijąc zimną wodę prosto z rzeki. Smakuje wybornie :D
Na koniec pionowa panoramka :):

Obrazek

Dochodzi już 17:00. Najwyższa pora ruszać dalej. Przed nami przecież jeszcze najważniejszy punkt programu, czyli Mostar, którego za nic bym sobie nie odpuściła :D

Dochodzimy do samochodu i kupujemy colę u miłego chłopaka (zostawiamy mu mały "napiwek" :wink:). Smakuje dziwnie, jest bardziej słodka niż "nasza", coś jakby cherry coke.

Blagaj niewątpliwie warto odwiedzić. I chociaż nie byłam wewnątrz Tekiji, nie żałuję. Dom derwiszów i źródło Buny najciekawiej prezentują się z drugiego brzegu rzeki.

Przed nami Mostar :D
Ostatnio edytowano 25.02.2012 19:13 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Basiulinek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4400
Dołączył(a): 10.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basiulinek » 23.08.2009 13:59

Maslinko! Z przyjemnoscia czytamy Twoja relacje,z tym wieksza,ze przed 12 godzinami wrocilismy z Orebicza.I lezka w oku sie kreci,ze to juz po wakacjach...Ale Twoje zdjecia i opisy powoduja,ze czujemy sie tak jakbysmy nadal byli w ukochanej Cro. :) Dzieki i pisz dalej :P
Pozdrawiam serdecznie!
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18270
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.08.2009 14:01

Bardzo fajnie się z Tobą zwiedza te piękne miejsca , które / mam nadzieję / zobaczymy już we wrześniu :)
Pozdrawiam i czekam na dalszy ciąg
kkra
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 790
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 23.08.2009 15:12

pięknie, a zatem Mostar:)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.08.2009 17:13

Basiulinek napisał(a):Maslinko! Z przyjemnoscia czytamy Twoja relacje,z tym wieksza,ze przed 12 godzinami wrocilismy z Orebicza.I lezka w oku sie kreci,ze to juz po wakacjach...Ale Twoje zdjecia i opisy powoduja,ze czujemy sie tak jakbysmy nadal byli w ukochanej Cro. :) Dzieki i pisz dalej :P
Pozdrawiam serdecznie!

Witaj, Basiulinku :D Miło mi Cię widzieć. No niestety, łezka w oku się kręci, ale już za niecały rok... znów będą wakacje :D
Pozdrav :)
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 23.08.2009 17:15

maslinka ostatnie miejsce jest tym, które na pewno bedę chciał odwiedzić. Piekne foty.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Szutrowym szlakiem przez wyspy, czyli Chorwacja 2009 - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone