Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Szutrowym szlakiem przez wyspy, czyli Chorwacja 2009

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrf
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.08.2009 09:34

Ooooops :? 8O :?
Mam nadziieję , że we wrześniu takiego tłoku już nie będzie .
Wg moich obliczeń Mostar i Kravica wypadnie w sobotę albo niedziele przed wyjazdem :? Znowu zmiana planów :)
DEKO
Podróżnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) DEKO » 23.08.2009 09:42

Hej ja włśnie wczoraj wróciłem c CRO byłem poraz drugi. Podobnie ja ty byłem swoją FABIĄ i ona również spisała sie super. Chyba podbnie jak nam służy jej klimat Chorwacji.
Jacynty
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacynty » 23.08.2009 09:44

kkra napisał(a):Mimo tłumów widok piękny, chciałoby się chciało...
mam pytanie, to trochę sie pomieszałam, czy wodospady Krka i Krwawica to są te same wodospady?

jak sama nazwa wskazuje, chyba nie :?
a po wpisaniu do wyszukiwarki netowej- na pewno nie. :lol:

ech....
mirass
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirass » 23.08.2009 10:20

Witaj maslinka przysiadam się do ogniska i czekam na dalszą relacje.Miło oglądnąć znajome miejsca i ciekawi mnie blagaj- nie byłem tam :( PZDR
luki78
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) luki78 » 23.08.2009 10:24

Ja również czekam na ciąg dalszy.Nie bylismy jeszcze na Korculi ani Hvarze więc warto zacząć planować nastepne spotkanie z Chorwacją.Pozdrawiam
maslinka
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.08.2009 12:14

DEKO napisał(a):Hej ja włśnie wczoraj wróciłem c CRO byłem poraz drugi. Podobnie ja ty byłem swoją FABIĄ i ona również spisała sie super. Chyba podbnie jak nam służy jej klimat Chorwacji.

Bo Fabiaki super są :D Witam nowego Czytelnika :)

mirass napisał(a):Witaj maslinka przysiadam się do ogniska i czekam na dalszą relacje.Miło oglądnąć znajome miejsca i ciekawi mnie blagaj- nie byłem tam :( PZDR

Witam "przy ognisku" kolejnego gawędziarza i zapraszam do wspólnej podróży :D

luki78 napisał(a):Ja również czekam na ciąg dalszy.Nie bylismy jeszcze na Korculi ani Hvarze więc warto zacząć planować nastepne spotkanie z Chorwacją.Pozdrawiam

Witaj, Luki. Jeśli moja relacja pomoże Ci w planowaniu następbych wakacji, to bardzo się cieszę :)
Ania W
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 23.08.2009 12:40

Witaj Agnieszka!

Nie było mnie w wakacje w domu, a tu już Twoja relacja okraszona pięknymi fotkami. Oczywiście już nadrabiam zaległości....;-) Jak zwykle miło z Tobą podróżować i zobaczyć wspaniałe miejsca i troszkę oddać się marzeniom. ;-)

Zapisuję się jak zwykle do czytelni i serdecznie pozdrawiam w ten ciepły dzień. :-)
maslinka
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.08.2009 12:44

anjas napisał(a):Witaj Agnieszka!

Nie było mnie w wakacje w domu, a tu już Twoja relacja okraszona pięknymi fotkami. Oczywiście już nadrabiam zaległości....;-) Jak zwykle miło z Tobą podróżować i zobaczyć wspaniałe miejsca i troszkę oddać się marzeniom. ;-)

Zapisuję się jak zwykle do czytelni i serdecznie pozdrawiam w ten ciepły dzień. :-)

Witaj Aniu!
Już się zastanawiałam, gdzie się podziewasz :wink: Bardzo się cieszę, że będziesz ze mną podróżować :D
Pozdrawiam serdecznie :)
luki78
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) luki78 » 23.08.2009 12:59

Na pewno postaram się jak najwięcej "wykraść" dla siebie z twoich wspaniałych relacji.Ja niestety nie potrafie tak pisać ,raz nawet spróbowałem ale bez wiekszych tłumów .Pozdrawiam i czekam na ciąg dalszy. :D :) :lol:
maslinka
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.08.2009 13:36

02.08 - niedziela - ciąg dalszy:

Wracamy na drogę prowadzącą do Mostaru i tuż przed nim skręcamy na Blagaj. Miejscowość jest pięknie położona w dolinie, a góruje nad nią twierdza ostatniego władcy Hercegowiny - Szćepana Vukczicia Kosaczy (1405-1466), której jednak nie będziemy zwiedzać. Przy wjeździe do miasteczka zauważamy ciekawe ruiny kościoła:

Obrazek

Parkujemy przy budce informacji turystycznej:

Obrazek

Młody chłopak, którego widać na zdjęciu, woła coś do nas, biegnie w naszym kierunku, po czym wręcza nam plan Blagaj i okolicy. Bardzo to miłe z jego strony. Jesteśmy zaskoczeni tą "bezinteresownością", zastanawiamy się, czy powinniśmy dać mu za to jakiś "napiwek". Zamiast tego postanawiamy coś kupić w budce, jak wrócimy. Pytamy jeszcze chłopaka, czy parking jest na pewno bezpłatny. Okazuje się, że różnie z tym bywa, ale dzisiaj płacić nie trzeba ("Sometimes you must pay, sometimes you don't, today - you don't pay" :lol:).

Zmierzamy więc w stronę Tekiji, czyli domu derwiszów "podwieszonego pod skałą" . Po drodze mijamy sporo restauracji (w tym bardzo elegancką "fishrestaurant") i kramów w pamiątkami:

Obrazek

Muzułmanki przed nami też idą w stronę Tekiji. Dla Bośniaków wstęp gratis, my płacimy po 2 euro i wchodzimy na dziedziniec domu derwiszów:

Obrazek

Tekija widziana "z dołu":

Obrazek

Wychodzimy na mały balkonik, z którego "focimy" źródło rzeki Buna:

Obrazek

Jest to jedno z najsilniejszych źródeł w Europie, a temperatura wody ma około 10 stopni :!: (co wykorzystują prowadzący knajpkę na dziedzińcu, chłodząc w rzece napoje :)). Powyżej źródła, w Zielonej Jaskini, dokonano cennych odkryć archeologicznych, znaleziska pochodzą z czasów neolitycznych.
Do środka Tekiji nie wchodzimy, bo na myśl o wkładaniu na głowę chusty i okrywaniu się kolejną robi mi się słabo. Gdyby nie było takiego upału to co innego, chociaż bez wątpienia nie jest to higieniczne... Mimo, że przebrałam się w "przyzwoitą" sukienkę do kolan, nie mam szans wejść - odsłonięte ramiona i goła głowa mnie dyskwalifikują. Trudno.

Wycofujemy się z dziedzińca i drewnianym mostkiem przechodzimy na drugą stronę Buny:

Obrazek

(Na zdjęciu widać kolejny most, kamienny).

Wchodzimy na wąską ścieżkę, którą ponownie docieramy w pobliże źródła Buny, z tym, że teraz znajdujemy się naprzeciwko Tekiji. Pięknie widać stąd dom derwiszów, idealne miejsce do "focenia" :D:

Obrazek

Obrazek

Gaszę pragnienie, pijąc zimną wodę prosto z rzeki. Smakuje wybornie :D
Na koniec pionowa panoramka :):

Obrazek

Dochodzi już 17:00. Najwyższa pora ruszać dalej. Przed nami przecież jeszcze najważniejszy punkt programu, czyli Mostar, którego za nic bym sobie nie odpuściła :D

Dochodzimy do samochodu i kupujemy colę u miłego chłopaka (zostawiamy mu mały "napiwek" :wink:). Smakuje dziwnie, jest bardziej słodka niż "nasza", coś jakby cherry coke.

Blagaj niewątpliwie warto odwiedzić. I chociaż nie byłam wewnątrz Tekiji, nie żałuję. Dom derwiszów i źródło Buny najciekawiej prezentują się z drugiego brzegu rzeki.

Przed nami Mostar :D
Ostatnio edytowano 25.02.2012 19:13 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Basiulinek
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Basiulinek » 23.08.2009 13:59

Maslinko! Z przyjemnoscia czytamy Twoja relacje,z tym wieksza,ze przed 12 godzinami wrocilismy z Orebicza.I lezka w oku sie kreci,ze to juz po wakacjach...Ale Twoje zdjecia i opisy powoduja,ze czujemy sie tak jakbysmy nadal byli w ukochanej Cro. :) Dzieki i pisz dalej :P
Pozdrawiam serdecznie!
piotrf
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.08.2009 14:01

Bardzo fajnie się z Tobą zwiedza te piękne miejsca , które / mam nadzieję / zobaczymy już we wrześniu :)
Pozdrawiam i czekam na dalszy ciąg
kkra
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) kkra » 23.08.2009 15:12

pięknie, a zatem Mostar:)
maslinka
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 23.08.2009 17:13

Basiulinek napisał(a):Maslinko! Z przyjemnoscia czytamy Twoja relacje,z tym wieksza,ze przed 12 godzinami wrocilismy z Orebicza.I lezka w oku sie kreci,ze to juz po wakacjach...Ale Twoje zdjecia i opisy powoduja,ze czujemy sie tak jakbysmy nadal byli w ukochanej Cro. :) Dzieki i pisz dalej :P
Pozdrawiam serdecznie!

Witaj, Basiulinku :D Miło mi Cię widzieć. No niestety, łezka w oku się kręci, ale już za niecały rok... znów będą wakacje :D
Pozdrav :)
FUX
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 23.08.2009 17:15

maslinka ostatnie miejsce jest tym, które na pewno bedę chciał odwiedzić. Piekne foty.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Relacje z podróży

Szutrowym szlakiem przez wyspy, czyli Chorwacja 2009 - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019