Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 30.12.2017 17:06

marze_na napisał(a):Bajeczny zachód słońca :!:

Nie powiem, żeby na Cykladach zachody słońca przeżywało się jakoś szczególnie bardziej romantycznie :) .
Są jednak ku temu specjalne warunki. Górzysty ląd, z którego widać inne wysepki :idea: .
Ten zachód słońca na Folegandros był piękny i niesamowity z różnych powodów :wink: .
Mikeee napisał(a):Twoje zdjęcia utwierdzają mnie w przekonaniu, że warto się wybrać na Folegandros.
Zachód słońca - bajka 8) pozdrawiam,M

Tak, warto wybrać się na Folegandros, ale myślę, że 2-4 dni wystarczą :idea: .
kulka53 napisał(a):A znak "Nudism is forbidden" (albo jakiś podobny) przy Galifos był? :roll:
Nas m.in. ten właśnie znak poniekąd zniechęcił do Folegandros :? , nawet nie szliśmy dalej na te plaże...

Ale Wy mieliście chyba wszelkie przesłanki ku temu by Folegandros się spodobała :)
Super pogoda, piękny zachód słońca... na Chorę to nawet my nie wybrzydzaliśmy :wink: jest piękna :idea: ... i nawet Panagię mieliście otwartą 8O
A my mogliśmy tylko podziwiać rosyjskie dziewoje robiące sobie sweet focie na jej dachu :? :cool:

Znaku, że nudyzm jest zakazany, nigdzie w Grecji nie zauważyłem :roll: .
Nawet mnie trochę dziwi, że naturyści tak często mieszają się z tekstylnymi (chyba z braku odosobnionych miejsc :?: )
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 30.12.2017 17:06

Dzień 14 - Obtłuczanie ośmiornicy

Sb.23.09. Nie chcę być nudny, ale skoro osiołek :) , to znowu jesteśmy w pobliżu Ano Merii :lol:

Obrazek

Wstąpiliśmy do tamtejszej piekarni, w której piec opalany jest drewnem 8O . Jako opał wykorzystuje się m.in. gałęzie transportowane przez znane nam osiołki :!: :lol: .
Chleb był tylko biały (pszenny?), ale jego wygląd i cena nie zachęciły nas do zakupu. Kupiliśmy niewielkie, słodkie wypieki, które świetnie sprawdziły się na plaży jako przekąski :) .

Obrazek

W drodze na plażę Ambeli.

Obrazek

Obrazek

Po zjeździe z asfaltu, szutrówka okazuje się być całkiem przyjemna :).

Obrazek

Krajobraz jednak nie za ciekawy :? , widoczki ratują błękity morza i nieba :oczko_usmiech: .

Obrazek

Sama plaża wygląda z góry całkiem interesująco :).
Parkujemy w tym miejscu, chociaż można zjechać ze 100 m niżej.

Obrazek

Plaża jest mocno kamienista i trudno znaleźć wygodne miejsce :( . Najgorsze jednak przed nami :evil: .
Na brzeg została wyrzucona mała ośmiornica, którą szybko uśmiercono. Dumny z siebie "makaroniarz" (to ten trzeci z lewej, z siwą czupryną), przez co najmniej pół godziny obtłukiwał zwłoki o kamień, żeby mięsko skruszało :? . Z trudem, ale wytrzymaliśmy to niepotrzebne widowisko, bo przecież mógł to robić gdzieś na uboczu. Niesmak pozostał :( .

Obrazek

Wprawdzie tego nie widać, ale fale były dokuczliwe. Wypłynąłem trochę dalej, do osłoniętej płycizny i tam pstryknąłem kilka fotek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie czuliśmy się dobrze na tej plaży (ładna, ale pojawiło się za dużo ludzi) i pojechaliśmy na tę "miejską" Livadi.
W drodze powrotnej, w Ano Merii, oczywiście też osiołek :) . Niezwykły środek transportu, który w tym miejscu wydaje sie być naturalny, czyli nierobiony pod "publiczkę" :hut: .

Obrazek

Na plaży Livadi luźno :) , ale pod wodą mizeria (tym razem nie było ośmiornicy :( ).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnego dnia popłynęliśmy na Milos :D . Obiecane podsumowanie wrażeń z Ios, Sikinos i Folegandros w przyszłym roku, po zasięgnięciu opinii Ładniejszej :wink: .
Dla Wszystkich, Szczęśliwego Nowego Roku :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.12.2017 19:27

To proponuję opinię Twoją i osobno Piękniejszej, wiadomo każdy niektóre sprawy widzi inaczej, nawet z innej perspektywy miejsca w samochodzie :mrgreen: :mrgreen:

Tobie także życzę Do siego roku!!
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 31.12.2017 12:44

To ja też proponuję osobne rankingi :)
I takie, które uwzględniają też Milos w odniesieniu do trzech nowo poznanych wysp :idea: .

Plażą Ambeli akurat byliśmy bardzo rozczarowani :roll:
Podobnie jak towarzystwem Włochów, może akurat nie tam ale w paru innych miejscach. Dużo lepiej oceniamy inne nacje, Niemców czy Francuzów.

Również wszystkiego dobrego w Nowym Roku, żebyśmy mogli poczytać następną taką fajną relację z udanych greckich wakacji :D
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21036
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 31.12.2017 13:18

tiwa napisał(a):Szczęśliwego Nowego Roku


Na sam koniec roku udało mi się nadrobić zaległości...

Dzięki i wzajemnie.

Pozdrawiam
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 14.01.2018 01:00

Dziękuję za życzenia i ... najpierw opinia Ładniejszej.
Najbardziej podobało Jej się na Folegandros (to chyba głównie przez tamtejszą Chorę :roll: ) i jeśli ma wrócić na którąś z tych wysp, to właśnie tam :!: .
Dla mnie Milos jest absolutnie numerem jeden. Mam nadzieję, że przekonam Ładniejszą i jeszcze kiedyś na nią zawitamy :) . Ta Cyklada jest piękna, tajemnicza, zaskakująca 8) .
Numer dwa to Ios. Wyspa dość duża, z licznymi, ładnymi plażami. Jest tam co robić i sporo jeszcze miejsc do odwiedzenia.
Numer trzy - Folegandros. Bo klimatyczna Chora i odrobinę lepsze plaże niż na czwartej Sikinos.
Czyż to nie jest zaskakujące, że ta cudna wysepka, z życzliwymi mieszkańcami, gdzie w spokoju można naprawdę wypocząć zajęła ostatnie miejsce 8O .
To tylko świadczy o tym jak niezwykłe są cykladzkie wyspy :!: .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 14.01.2018 01:01

Dzień 15 - Zmowa wynajmujących

Nd.24.09. Po pożegnaniu się z sympatyczną Eleni :) :papa: ,

Obrazek

odpłynęliśmy o 10:15 promem Zante Ferries Adamantios Korais w kierunku Milos.

Obrazek

Po drodze był przystanek na Kimolos. Podczas poprzedniej wizyty na Milos odwiedziliśmy też i tę uroczą wysepkę. Tym razem zabrakło na to czasu :( .

Obrazek

Dopływamy już (po 2,5 godz. rejsie) do mojej ulubionej Cyklady :D , co można poznać po tym charakterystycznym zawijasie z białych domków wokół górującego nad nimi Kastro.

Obrazek

Mam wynotowanych kilka adresów :idea: i rozpoczyna się żmudne poszukiwanie apartamentu :? . W faworyzowanym przeze mnie Afrodite Studios niestety wszystko zajęte 8O :( . W pobliskich i również w tych dalszych (w drodze do Apolonii) apartamentach, albo brak miejsc, albo cena nie chce spaść poniżej 40 euro :o :!: . Zaczynam mieć podejrzenie, że na Milos jest jakaś zmowa wynajmujących :roll: .
Znajduję coś tańszego, ale Ładniejsza nie akceptuje, bo wysoko i niezbyt czysto. W innym przypadku jest tanio, ale najpierw doba w pokoju bez kuchni, a później przenosiny do apartamentu z wnęką kuchenną.
Ładniejsza przypomina sobie śląskie powiedzenie, że "lepiej raz zgorzeć, niż dwa razy się przeprowadzać" i stawia weto :!: .
Znajduję niezłą miejscówkę, gdzie pani konfidencjonalnym szeptem oznajmia mi, że specjalnie dla nas (i żebym nie mówił nikomu) będzie cena 35 euro/noc. Coś mi jednak w tym (odległym od centrum wyspy) miejscu nie pasuje i uzgadniam, że być może wrócimy jak zajrzymy jeszcze do dawnej stolicy Milos Zefirii :idea: .
Tam w hotelu Stolidi za cenę 34 euro/noc jest wszystko co nam potrzeba :) .
Mam jednak nauczkę i byc może następnym razem, kiedy będę jechał w atrakcyjne miejsce (Cyklady) w sezonie (połowa września), to noclegi zarezerwuję wcześniej :idea: :?: .
Dla uspokojenia miloski kwiatek i

Obrazek

ostrzeżenie, że za dwa dni nasze auto może być równie zakurzone :? .

Obrazek

Straciliśmy dużo czasu, ale jedziemy jeszcze na plażę Achivadolimni :) . Tam przecież w 2014 roku zobaczyliśmy pod wodą ośmiornicę, a i sama plaża też nam się spodobała 8) .
Tym razem oprócz rybek

Obrazek

podziwiamy meduzę 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O, dziwo 8O , rybki trochę ją popodgryzały :!: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zaczynało juz sie ściemniać, no to w te pędy do Plaki (nie jest łatwo tam zaparkować), żeby zdążyć na zachód słońca :P .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czyż Milos nie jest piękna :wink: .
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 14.01.2018 13:31

Milos jest piękna, modelka super, ale te woreczki 8O :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.01.2018 14:09

tiwa napisał(a):Czyż to nie jest zaskakujące, że ta cudna wysepka, z życzliwymi mieszkańcami, gdzie w spokoju można naprawdę wypocząć zajęła ostatnie miejsce 8O .
To tylko świadczy o tym jak niezwykłe są cykladzkie wyspy :!: .

Tak, w pełni się z tym zgadzam 8O :idea:
Cykladzkie, i w ogóle wszystkie...
Dlatego tak trudno stworzyć ich ranking, właściwie wg mnie jest to w ogóle niemożliwe :roll:
Jeśli już, to można próbować... albo porównywać wyspy pod konkretnym względem - krajobrazowym, plażowym, zabytkowym, pieszo-wędrówkowym itp. itd. A do tego jeszcze dochodzi wrażenie ogólne... :cool:

Zamieszkaliście w tej mikro-Zefirii? Fajnie :idea: :) .
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21036
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 14.01.2018 16:09

tiwa napisał(a):...podziwiamy meduzę


...a ja z Wami...zresztą rybki też... :papa:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 14.01.2018 18:18

tiwa napisał(a):...Dla mnie Milos jest absolutnie numerem jeden.
...Numer dwa to Ios.
...Numer trzy - Folegandros.
...na czwartej Sikinos.

na pewno wezmę to pod uwagę przy planowaniu cykladzkich wakacji w przyszłości :) ...

pozdrawiam,
M
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.01.2018 20:20

Meduza wspaniała. To w ogóle dość ciekawy drapieżnik....
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 18.01.2018 12:12

piekara114 napisał(a):Meduza wspaniała. To w ogóle dość ciekawy drapieżnik....

ajdadi napisał(a):
tiwa napisał(a):...podziwiamy meduzę


...a ja z Wami...zresztą rybki też... :papa:

Lepiej jej nie dotykać, choć rybki na to sobie pozwoliły. Na szczęście jad meduzy śródziemnomorskiej nie jest niebezpieczny dla człowieka :) .
Mikeee napisał(a):
tiwa napisał(a):...Dla mnie Milos jest absolutnie numerem jeden.
...Numer dwa to Ios.
...Numer trzy - Folegandros.
...na czwartej Sikinos.

na pewno wezmę to pod uwagę przy planowaniu cykladzkich wakacji w przyszłości :) ...

pozdrawiam,
M

kulka53 napisał(a):
tiwa napisał(a):Czyż to nie jest zaskakujące, że ta cudna wysepka, z życzliwymi mieszkańcami, gdzie w spokoju można naprawdę wypocząć zajęła ostatnie miejsce 8O .
To tylko świadczy o tym jak niezwykłe są cykladzkie wyspy :!: .

Tak, w pełni się z tym zgadzam 8O :idea:
Cykladzkie, i w ogóle wszystkie...
Dlatego tak trudno stworzyć ich ranking, właściwie wg mnie jest to w ogóle niemożliwe :roll:
Jeśli już, to można próbować... albo porównywać wyspy pod konkretnym względem - krajobrazowym, plażowym, zabytkowym, pieszo-wędrówkowym itp. itd. A do tego jeszcze dochodzi wrażenie ogólne... :cool:

Zamieszkaliście w tej mikro-Zefirii? Fajnie :idea: :) .

Całkowita racja :) . Ciężko porównywać poszczególne wyspy :roll: .
Ja stosuję kryterium wrażenia ogólnego, a ściślej mówiąc, to najważniejsza jest dla mnie kwestia, czy chcę jeszcze wrócić na daną wyspę :idea: .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 18.01.2018 12:18

Lidia K napisał(a):Milos jest piękna, modelka super, ale te woreczki 8O :wink:

:lol: W pierwszej chwili myślałem, że chodzi o te pod oczami :mrgreen: .
Nawet ich nie zauważyłem przy kadrowaniu tego zdjęcia :o , bo są takie nieduże. Chyba po to, żeby było łatwiej wnosić pod górę :oczko_usmiech: .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 18.01.2018 12:19

Dzień 16 - Sarakiniko bez kota, ale z mureną

Pn.25.09. Byliśmy już na wielu plażach, ale Sarakiniko jest doprawdy niezwykła :D .

Obrazek

Obrazek

Niestety nie było kota, którego spotykaliśmy tutaj 3 lata temu (Dangol widziała go później :) ).
Ładniejsza poszła focić kwiatki, ale żeby nie zanudzać, to wybrałem tylko to ujęcie z takimi dziwnymi "winogronami" :roll: .

Obrazek

Naokoło biało, ale pod wodą niekoniecznie :oczko_usmiech: .

Obrazek

Jednak nie było nic ciekawego. Zatem wynurzenie i ... jedne czytają,

Obrazek

a drugie pozują :oczko_usmiech: .

Obrazek

Pod wodą była murena 8O . Udało mi się ją spotkać i sfotografować :) . Bidulka już chyba była wymęczona ogólnym zainteresowaniem (prym wiodła liczna grupa naszych rodaków) i szybko uciekła mi w tej zmąconej wodzie.

Obrazek

Ładniejsza łapie opaleniznę i zagłębia się w lekturę. Ja w tym czasie udaję się na spacer, ale tym razem nie w tym kierunku co trzy lata temu. Na zdjęciu jest to w lewo, a geograficznie północny-zachód. Tam byłem :oczko_usmiech: .

Obrazek

Tym razem idę na wschód, gdzie mają być morskie skamieniałości :oczko_usmiech: .
To ten kierunek w stronę parkingu,

Obrazek

gdzie później widzę takie cuda :) .

Obrazek

Trochę dalej coś takiego, co mogło by być inspiracją dla Gaudiego projektującego swoje budowle :roll: .

Obrazek

Skamieniałości, czy też raczej muszelki :roll: znajduję po chwili :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podoba mi się tutaj, podobnie jak na tym północno - zachodnim wybrzeżu Sarakiniko, które zwiedziłem 3 lata temu :D .

Obrazek

Obrazek

Pora wracać, żona czeka :wink: .

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017 - strona 63
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone