Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 22.12.2017 21:34

piekara114 napisał(a):Jeszcze nie powstała....

Zaczyna mi zależeć na każdej relacji z tej największej greckiej wyspy, bo Ładniejsza na słowo Kreta zaczyna reagować coraz mniej stanowczo i niechętnie :!: :D . Żeby Ją całkowicie zmiękczyć, będę szukał na YT jakiegoś odlotowego filmiku o tej wyspie :idea: . Może ktoś z forumowiczów podeśle już sprawdzonego :wink: , stosownego linka :) .
dangol napisał(a):Ośmiornica wspaniała w tym swoim barwnym pokazie 8)

O, tak :D . Mógłby powstać nawet filmik, ale nie zrozumiałem znaków dawanych mi przez żonę i tylko fotografowałem głowonóżkę :oczko_usmiech: .
pzdr. :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.12.2017 22:27

To mnie mobilizujesz...choć tu na forum jest kilka dobrych relacji z wyspy z pełnego sezonu, my już zdecydowanie na samy jego końcu byli...a co do filmików i snurkowania - zajrzyj an greckie forum :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.12.2017 17:08

tiwa napisał(a):Ładniejsza na słowo Kreta zaczyna reagować coraz mniej stanowczo i niechętnie :!:

To trochę tak jak ja... przez te relacje i lata powoli mięknę i chyba ulegnę namowom :lol:

Beata, dawaj swoje wspomnienia... mnie właśnie takie głęboko pozasezonowe opisy najbardziej interesują, bo jeśli się wybierzemy, to na pewno nie będzie to środek lata :idea: .

.......

Ładna Katergo... już u MCR-a kiedyś mi się podobała i trochę żałowałem że się nie wybraliśmy. Pewnie gdybyśmy byli dłużej niż 1 dzień :wink: na Folegandros to pewnie tak by się stało...
To mówisz, że to taka naturystyczna wyspa? , no proszę, to może warto by jednak i ją ująć w planach na powroty :wink: :lol:

Pozdrawiam
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 23.12.2017 20:56

piekara114 napisał(a):To mnie mobilizujesz...:D

kulka53 napisał(a):Beata, dawaj swoje wspomnienia...

:D :oczko_usmiech:
kulka53 napisał(a):Ładna Katergo... już u MCR-a kiedyś mi się podobała i trochę żałowałem że się nie wybraliśmy. Pewnie gdybyśmy byli dłużej niż 1 dzień :wink: na Folegandros to pewnie tak by się stało...
To mówisz, że to taka naturystyczna wyspa? , no proszę, to może warto by jednak i ją ująć w planach na powroty :wink: :lol: Pozdrawiam

Myślę, że warto tam wrócić nie tylko z tego powodu :lol: :oczko_usmiech: .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 23.12.2017 20:57

Dzień 12 - Osiołki na drodze do Agios Georgios

Czw.21.09. Agios Georgios nie była w naszych planach :!: . Jednak ze względu na zachodni wiatr ponownie poszukałem na mapie plaży, która nie byłaby na wybrzeżu na którym wieje :idea: .
Najpierw podjechaliśmy do portu i poczekaliśmy na Agnieszkę i Marcina, którzy tego ranka odpływali na kolejną wyspę. Przeprosiny zostały przyjęte :D , a w trakcie ciekawej rozmowy została nam polecona Koufonisia. Marcin mimo młodego wieku posiadł już sporą wiedzę o greckich wyspach :) :papa: .

Obrazek

Odpłynęli, ale trochę "plecakowców" zostało jeszcze na wyspie. Niektórych spotykaliśmy jak pieszo przemierzali drogę z portu do Chory. Za Chorą, w stronę Ano Merii, nikt już nie chodzi; korzysta się z nielicznych autobusów jadących w tamtym kierunku.
W Ano Merii jest kościół Agios Georgios, ale do plaży o takiej samej nazwie, jeszcze ponad 4 km.

Obrazek

Za Ano Merią, atrakcją na drodze są osiołki :oczko_usmiech: . Ilekroć tamtędy jechaliśmy, to spotykaliśmy te sympatyczne kłapouchy :) .

Obrazek

Gdzieś tam, poniżej, jest plaża na którą trzeba jeszcze dojechać widoczną szutrówką. Droga na początku wygląda zachęcająco, póżniej jest trudniej :? , ale na szczęście Ładniejsza nie panikowała i ...

Obrazek

spokojnie dojechaliśmy na plażę :) .

Obrazek

W Ano Merii był kościół, a na plaży jest kościółek (kaplica :roll: ) o tej samej nazwie :wink: .

Obrazek

Ludzi niewielu, poza tym momentem, kiedy przypłynął statek.

Obrazek

Na plaży jest sporo kamieni i ... pod wodą też :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na tej plaży spędziliśmy dość dużo czasu, a później pojechaliśmy do Chory na zakupy i zwiedzanie :) .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.12.2017 14:42

tiwa napisał(a):została nam polecona Koufonisia.

Na parę dni słodkiego lenistwa na piaszczystych plażach, kąpiele w turkusowych wodach i tawerniane wieczory - wysepka jak znalazł :cool: .

Katergo jako plaża chyba ładniejsza... ale na Georgiosa da się jednak dojechać autem. Jednak stateczki żadnej nie odpuszczą :wink: :lol:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 25.12.2017 21:15

kulka53 napisał(a):
tiwa napisał(a):została nam polecona Koufonisia.

Na parę dni słodkiego lenistwa na piaszczystych plażach, kąpiele w turkusowych wodach i tawerniane wieczory - wysepka jak znalazł :cool: .

Tak, tylko, że pod koniec tej cykladzkiej podróży Ładniejsza trochę narzekała na brak "kamieni", zwiedzania i historycznych miejsc :o . Dlatego postaram się przeforsować podróż na Kretę, która ma wszystko :idea: .
To taka Grecja w pigułce :roll: :?: .
Koufonisia i Amorgos poczekają :? , mam nadzieją, że niedługo :oczko_usmiech: .
kulka53 napisał(a):Katergo jako plaża chyba ładniejsza... ale na Georgiosa da się jednak dojechać autem. Jednak stateczki żadnej nie odpuszczą :wink: :lol:

Wszystko prawda, a najbardziej to, że Katergo jest ładna i warta odwiedzenia :D .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 25.12.2017 21:17

Dzień 12 - Zakupy u Victora

Czw.21.09. Przez Ano Merię wracamy do Chory, położonej przy pięknym klifie :) .

Obrazek

Droga jest malowniczo poprowadzona.

Obrazek

Przystajemy na niej na chwilę, żeby spojrzeć na białe, zygzakowate schody, wiodące do kościoła Panagia.

Obrazek

Zostawiliśmy auto na dużym parkingu, z którego też można podziwiać najbardziej oczekiwany przeze mnie widok w czasie tej cykladzkiej podróży :oczko_usmiech: .

Obrazek

Nie przypuszczałem jednak, że w samej Chorze będzie nam się tak podobać :wink: .

Obrazek

Najpierw jednak zrobiliśmy zakupy u Victora, którego sklep poleciła nam nie tylko Eleni, ale i jego przyjaciel Georgios z Sikinos. Przypominam, że Gergios też prowadzi sklep i pomógł nam znaleźć apartament. Pozdrowienia od niego przekazaliśmy Victorowi :mrgreen: .
Sklep jest nieźle zaopatrzony i z tego co się zorientowałem, ma najniższe ceny na wyspie :D .

Obrazek

Po zakupach mogliśmy spokojnie pospacerować po uroczej Chorze, mającej swoje początki w XIII wieku.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wrócimy tu jeszcze innego dnia, żeby wejść na górę i stamtąd podziwiać zachód słońca :P .
MCR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 922
Dołączył(a): 15.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) MCR » 25.12.2017 21:45

Kreta Kretą, ale na Amorgos też znajdziecie kilka starożytnych pozostałości do zwiedzania :)
Ural
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2987
Dołączył(a): 13.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ural » 26.12.2017 14:29

Widzę Tiva, że Wy zapatrzeni jesteście na Grecję. Jest ciepło, jest gdzie się popluskać, poleżeć, pojeść, popić, pozwiedzać i zapewne potańczyć.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 26.12.2017 17:25

Ural napisał(a):Widzę Tiva, że Wy zapatrzeni jesteście na Grecję. Jest ciepło, jest gdzie się popluskać, poleżeć, pojeść, popić, pozwiedzać i zapewne potańczyć.

:)
MCR napisał(a):Kreta Kretą, ale na Amorgos też znajdziecie kilka starożytnych pozostałości do zwiedzania :)

To dobrze, bo ostatnio trochę przegięliśmy z tym plażowaniem :oczko_usmiech: .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 26.12.2017 17:25

Dzień 13 - Ważna świątynia

Pt.22.09. Wiejący z zachodu wiatr osłabł, to w końcu jedziemy na plaże zachodniego wybrzeża :) .
Widziane z samochodu osiołki to znak, że znowu jesteśmy koło Ano Merii :idea: :lol: .

Obrazek

Tym razem jednak skręcamy przed tą wioską, kierując się w stronę niewielkiej zatoki, gdzie są aż cztery plaże :o . To główna Agali, na północ od niej Galifos i Agios Nikolaos, a na południe Fira.
Spodziewałem się lepszej drogi, a jest wąsko i kręto 8O . Przecież tędy jeżdżą autobusy :roll: .

Obrazek

Na plaży Agali przykra niespodzianka. Fale wyrzucają pełno wodorostów :( . Tu nie będziemy pływać.

Obrazek

Widoczną ścieżką pójdziemy do góry w kierunku północnych plaż w tej zatoce. Widać najbardziej odległą Agios Nikolaos, a mała Galifos ukryta jest wśród skał po prawej stronie.

Obrazek

Widoczna już za nami plaża Galifos też nas nie zachwyciła :? . Co ciekawe, w tym małym budyneczku na plaży można skorzystać z masażu lub kupić ręcznie robione widokówki.

Obrazek

Plaża Agios Nikolaos wydaje się odpowiednia :D .

Obrazek

Można nawet na niej nocować :wink: .

Obrazek

Jest trochę ludzi, ale i tak jest sporo wolnego miejsca :) .

Obrazek

Obrazek

Tak dobrze było tylko przez dwie godziny :? . Fale się wzmogły i nie zrobiłem pod wodą żadnego interesującego zdjęcia :( . Co gorsze, na plaży zrobiło się tłoczno 8O . Pojawili się między innymi znani nam już z Katergo naturyści :wink: .

Obrazek

Jeszcze dwie godzinki i ... postanowiliśmy wracać.
Tam hen, po drugiej stronie zatoki, widoczna jest czwarta z wymienionych wcześniej, plaża Fira :) .

Obrazek

Miałem wynotowane kiedy po południu z Agali odjeżdżają autobusy :idea: . Wróciliśmy do samochodu i nie czekaliśmy nawet pięciu minut, żeby ruszyć w drogę powrotną :D . To wszystko po to, żeby nie spotkać na drodze autobusu jadącego naprzeciwko nas :oczko_usmiech: .

Obrazek

Obrazek

Chwila odpoczynku, prysznic, Ładniejsza się przebiera :oczko_usmiech: i wracamy do Chory na zachód słońca i kolację 8) .
Już w drodze do największego i najważniejszego na Folegandros kościoła.

Obrazek

Obrazek

Spotykamy, znanych nam już z hotelu i plaży Katergo, sympatyczną parę : Anglika i Greczynkę :) .
Folegandros jest nieduża i dość często widzi się znajome twarze :oczko_usmiech: .
Pani mówi, że jest to dla mieszkańców ważna świątynia :!: . Legenda głosi, że w 1790 r. 18 łodzi algierskich piratów miało wkrótce przybić do lądu. Zrozpaczeni mieszkańcy Folegandros udali się do kościoła, aby modlić się o życie do Maryi Dziewicy. Nagle zerwał się silny wiatr i pozatapiał wszystkie łodzie piratów, z których wszyscy utonęli. Od tego czasu miejscowi uważają Maryję Dziewicę za wybawicielkę i opiekunkę swojej wyspy :) .
Zgodnie ze starym zwyczajem ikona Matki Boskiej - przechowywana w tej świątyni - jest w czasie Wielkanocnej procesji przenoszona do wszystkich domów na wyspie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodzimy na kolejny spacer po Chorze :) .

Obrazek

Już w Chorze, ale jeszcze pod wrażeniem zachodu słońca :wink: .

Obrazek

Na kolację wybraliśmy niewielką knajpkę (the Homemade) położoną poza centrum. Zamawiamy popularny na wyspie makaron z wieprzowiną. Makaron chyba nawet nie był dwujajeczny :oczko_usmiech: , ale duszona wieprzowina w czerwonym sosie już całkiem dobra :) .
Było sympatycznie, a widoczny pan kelner dwa dni później rozpoznał nas w porcie i pozdrowił, gdy odpływaliśmy z tej niewielkiej wyspy, gdzie się wszyscy znają :oczko_usmiech: .

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.12.2017 17:58

tiwa napisał(a):Pojawili się między innymi znani nam już z Katergo naturyści :wink:

A znak "Nudism is forbidden" (albo jakiś podobny) przy Galifos był? :roll:
Nas m.in. ten właśnie znak poniekąd zniechęcił do Folegandros :? , nawet nie szliśmy dalej na te plaże...

Ale Wy mieliście chyba wszelkie przesłanki ku temu by Folegandros się spodobała :)
Super pogoda, piękny zachód słońca... na Chorę to nawet my nie wybrzydzaliśmy :wink: jest piękna :idea: ... i nawet Panagię mieliście otwartą 8O
A my mogliśmy tylko podziwiać rosyjskie dziewoje robiące sobie sweet focie na jej dachu :? :cool:
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 29.12.2017 12:11

Twoje zdjęcia utwierdzają mnie w przekonaniu, że warto się wybrać na Folegandros.
Zachód słońca - bajka 8)

pozdrawiam,
M
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8646
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.12.2017 12:21

Bajeczny zachód słońca :!:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017 - strona 62
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone