Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 04.12.2016 17:02

Sb.18.06.cd. Jestem zaskoczony 8O , tylu ludzi :?: , pewnie przyszli inną drogą :idea:.
To w końcu ta siódma plaża, Cala Cipolla :) .

Obrazek

Obrazek

Pod wodą tak sobie, ale trzeba w końcu trochę posnurkować :) . W aparacie włączony już tryb podwodny, to i kolory znad wody takie dziwne :? .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tą drogą można spokojnie dojść, a nawet dojechać na tę plażę.

Obrazek

Wracam do Ładniejszej, nie dając się skusić po drodze :wink: .

Obrazek

Tam w oddali są te płochliwe ptaszki, zwane flamingami :oczko_usmiech: .

Obrazek

Jeszcze tylko plaża Campana Dune,

Obrazek

cypelek ze skałami (wulkanicznymi ?)

Obrazek

Obrazek

i jest wreszcie plaża del Morto, i na niej wyczekująca na mnie Ładniejsza.

Obrazek

Oczywiście zebrałem solidną burę, ale dzień był jednak zbyt piękny, żeby się długo gniewać :oczko_usmiech: .

Obrazek

Po przerwie na obiadek, poszliśmy na taką małą plażyczkę, za plażą Su Portu. Ładne miejsce z widokiem na Torre Chia.

Obrazek

Zachodzące słońce nie oświetlało już dobrze podwodnych ciekawych krajobrazów. Fale też dawały się trochę we znaki, ale to miejsce jest całkiem interesujące do podwodnych eksploracji.
Na jedynym zdjęciu, coś jakby z gromady koralowców i pytanie, czy kiedyś będą tu rafy koralowe :?: :roll: .

Obrazek

Wczoraj oglądałem mecz w kempingowej knajpie (Włosi wygrali ze Szwecją) i podobał mi się żywiołowy doping włoskich kibiców :D .
Dzisiaj wieczorem wprosiliśmy sie do sąsiadów Austriaków na mecz ich drużyny z Portugalią. Było spokojniej i trochę rozmów na tematy społeczno-polityczne :wink: . A Austriak okazał się być Czechem z pochodzenia i to znającym Wrocław, z racji kontaktów biznesowych. Zrobiło się jeszcze fajniej :mrgreen: , ale mecz się skończył i trzeba było pójść spać ...
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 05.12.2016 00:13

Nd.19.06. Dzisiaj jedziemy do Porto Pino (nie mylić z Portofino :D ), a naszym celem jest mocno piaszczysta plaża delle Dune. Żeby zaparkować blisko tej plaży trzeba niestety zapłacić. Jesteśmy konsekwentni 8) , zawracamy i w Porto Pino znajdujemy bezpłatne miejsce. Będzie dłuższy spacer :wink: .
Mostkiem nad kanałem, przechodzimy na długą mierzeję.

Obrazek

Zaskakuje nas niewielki deszcz (jest gdzie się schować :D ), ale tam dalej to mają prawdziwą, tyle że krótką ulewę :o .

Obrazek

Dochodzimy w tamto miejsce i jak nie lunie :evil: . Nasza przeciwsłoneczna parasolka plażowa nie do końca nas uchroniła :( .
Krajobraz po ulewie.

Obrazek

Może jednak też po ćwiczeniach wojskowych :wink:

Obrazek

Jest ładnie, ale pogoda (silny wiatr) nie zachęca do plażowania :x .

Obrazek

Plażujemy :?: , nie , my musimy trochę wyschnąć :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek

Z żalem zawracamy, bo okolica jest naprawdę ładna :( .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten pan ma taką pracę, że pilnuje, żeby nikt nie chodził po wydmach.

Obrazek

Wracamy inną drogą i spacer jest super. Tutaj dłuższy mostek niż przedtem, ale za to blisko już do auta :) .

Obrazek

Obrazek

Fajne to Porto Pino, ale zdjęcia, które widziałem na google maps nie pozostawiają złudzeń :? . W sezonie musi tu być dużo :hut: :hut: :hut: .
Pojedziemy teraz na plażę Tuerredda ...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 05.12.2016 10:15

tiwa napisał(a):Żeby zaparkować blisko tej plaży trzeba niestety zapłacić.

Albo przyjechać tam miesiąc wcześniej... wtedy można się darmowo nawet wyspać :cool:
tiwa napisał(a):Krajobraz po ulewie

tiwa napisał(a):pogoda (silny wiatr) nie zachęca do plażowania :x

Tam chyba zawsze albo pada, albo wieje... Wy mieliście to 2 w 1, myśmy musieli przyjechać aż 2 razy :lol: :wink:
tiwa napisał(a):Ten pan ma taką pracę, że pilnuje, żeby nikt nie chodził po wydmach.

8O 8O 8O
Kolejny plusik dla maja... nikt nie pilnował :roll:
tiwa napisał(a):bo okolica jest naprawdę ładna

Zdecydowanie się zgadzam :idea:
I nawet mimo płatnych parkingów, wiatru, deszczu i pilnowania myślę, że warto tam zajrzeć....
:D
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 08.12.2016 12:28

To wiemy już jak jest w maju i czerwcu :D . Czy ktoś może nam jednak napisać, jak jest tam w innych miesiącach :?: .
Dodam, że krajobraz ładny, ale na znacznej długości brzegi tamtejszych plaż nie wyglądają zachęcająco. Leżą jakieś wyschnięte wodorosty i inne śmieci :( . Obawiam się, że snurkowanie też może być nieciekawe :? .
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 08.12.2016 12:28

Nd.19.06.cd. Droga wije się malowniczo, ale trzeba uważać na niektórych kierowców, bo przycinają lub poszerzają zakręty :evil: .
Plaża di Piscinni nie zachęciła nas do dłuższego postoju i popływania. Bardziej to chyba wina pogody i braku chęci z naszej strony :roll: .

Obrazek

Będąca blisko wieża di Piscinni ładnie wygląda na tle morza :) .

Obrazek

Obrazek

Parking przy plaży di Tuerredda płatny :( , ładnej pogody i chęci dalej brak :? . No to wracamy na kemping trochę poleniuchować 8) . Jeszcze fotka z drogi na plażę, chyba jednak nie tak interesującej jak mi się wcześniej wydawało :roll: .

Obrazek

Pobyczyłem się na tym kempingu :mrgreen: , ale żeby mnie siedzenie nie rozbolało i nóżki się nie zastały, to poszedłem "zdobyć" wzgórze z Torre Chia :oczko_usmiech: .
Na pobliskiej plaży ruch niewielki.

Obrazek

Obrazek

Widok z podejścia. Na tyle ładny, że schodząc zrobię zdjęcie w tym samym miejscu :idea: .
Obrazki będą się jednak różniły 5 szczegółami :lol: .

Obrazek

Wygodna droga do wieży.

Obrazek

Ładna okolica :) , po tej stronie snurkowaliśmy w morzu,

Obrazek

a teraz spojrzenie z góry w kierunku mojego "szlaku siedmioma plażami" :mrgreen: .

Obrazek

Wieża prawie zdobyta, bo zamknięta. Wracam.

Obrazek

Obrazek

Na koniec, obiecany :wink: , znajomy już widoczek.

Obrazek

Jutro przemieścimy się w inne miejsce ...
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 09.12.2016 22:46

bardzo ładny kawałek wybrzeża pokazałeś - tam nie dotarłem...

pozdrawiam,
M
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 10.12.2016 11:07

Kilka lat temu, jak planowałem po raz pierwszy podróż na Sardynię, to miała być jej północna część z Korsyką. Tyle się nasłuchałem i naczytałem, że Costa Smeralda i w ogóle północna część Sardynii jest ładniejsza.
Jak się zacząłem wgryzać w temat, to zauważyłem, że południe Sardynii też jest bardzo ciekawe 8O .
W końcu stanęło na objazdówce Sardynii i jakbym miał jeszcze raz tam jechać, to preferowałbym południowe wybrzeże tej pięknej wyspy :D .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 10.12.2016 11:22

Pn.20.06. Pożegnaliśmy się z sympatycznymi sąsiadami na kempingu. Z niektórymi mogliśmy się nawet spotkać później (nie udało się), bo też zmierzali w kierunku Is Arutas :) .
Pierwszym etapem dzisiejszej podróży będzie miejsce zwane Panorama di Nebida. Jedziemy najpierw drogą SS 126, a później zjeżdżamy na SP 83. Tą ostatnią przejedziemy ładny kawałek, co ja mówię, bardzo ładny :D kawałek. Przejazd tą drogą, aż w okolice Fluminimaggiore, był dla mnie miłym zaskoczeniem, bo nie spodziewałem się tak ciekawej i urozmaiconej trasy :o .
Kiedy zbliżyliśmy się do zachodnich wybrzeży Sardynii, przystanęliśmy na chwilę, ... wypatrując surferów :oczko_usmiech: .

Obrazek

W Nebidzie parkujemy na dużym, bezpłatnym parkingu i idziemy na półgodzinny, przyjemny spacer.

Obrazek

Ruiny budynków po kopalni ołowiu, niklu i srebra.

Obrazek

Na pierwszym planie na razie agawa :) , ale za nią widać już "Głowę Cukru" :lol: . Tak można przetłumaczyć włoską nazwę (Pan di Zucchero) tej skalistej wysepki, która jest fotograficzną atrakcją tutejszego wybrzeża.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po kilku kilometrach autem przystajemy nad Portu Cauli. Można tam popływać z takim widokiem na "Bochenek z Cukru" (inne tłumaczenie włoskiej nazwy).

Obrazek

Później, malowniczą drogą SP 83, pojechaliśmy do Buggerru. Tutaj mieliśmy tylko kilka minut przerwy,

Obrazek

bo naszym głównym celem była jaskinia Su Mannau, reklamowana jako "raj do odkrycia" :) .
Na miejscu było już kilka osób i długo nie czekaliśmy na zwiedzanie (z przewodnikiem).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dla tych co bardziej lubią jaskinie i są ambitni jest też możliwość zwiedzania szlakami nieturystycznymi. Można wtedy zobaczyć perłę jaskinii, czyli Salę Dziewicy (Virgin Room), a w niej kryształy aragonitu na śnieżnobiałych zboczach. Według słów przewodnika ma to być coś podobnego, ale o wiele większe i ładniejsze :mrgreen: .

Obrazek

Jak widać Ładniejszej i tak się podobało :P , i to najważniejsze, bo więcej grot czy też jaskiń, już na Sardynii nie zwiedzaliśmy.

Obrazek

Obrazek

Po wyjściu z chłodnej Su Mannau (16°C), całkiem niedaleko znaleźliśmy fajne miejsce, żeby się trochę ogrzać i posilić ...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.12.2016 19:03

tiwa napisał(a):nie spodziewałem się tak ciekawej i urozmaiconej trasy :o .

Ja się spodziewałem... i po zeszłorocznym "przegapieniu", tym razem był to odcinek obowiązkowy (wliczając w to również Grottę :cool: ).
Odpuściliście Nettuno? . Jak dla mnie, poza spektakularnym dość położeniem nieco rozczarowuje, wnętrzem wygrała Mannau :idea:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 10.12.2016 19:41

To byliście w Nettuno :?: 8O . Pamiętam jak pisałeś, że już dużo tych jaskiń zwiedziliście i chyba macie przesyt :? . My może nie tak wiele widzieliśmy, ale wolałem na Sardynii wybrać tę najładniejszą i ... chyba mi się udało :D . Chociaż u wrót jaskini Neptuna byliśmy :) .
Plany podróży opracowuję pod tym kątem, żeby nie tracić czasu na szukanie i rozmyślanie co robić. Nie są nazbyt szczegółowe (sam pisałeś, że plan podróży najlepiej sporządzić ... po powrocie :lol: ) i czasami jestem mile zaskakiwany, jak właśnie tą fajną drogą.
pzdr. :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.12.2016 21:13

Południowe wybrzeże bardzo malownicze 8) , szkoda że na wyspie byliśmy zbyt krótko, by dotrzeć i tam.
Jaskinia super 8)
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 10.12.2016 23:37

Zgadzam się i polecam Wam te miejsca :) .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 10.12.2016 23:38

Pn.20.06.cd. Niedaleko przed Fluminimaggiore zjechaliśmy (ale pod górę :lol: ) w boczną drogę i znaleźliśmy dobre miejsce. Jest gdzie zaparkować auto, są ławeczki, woda, cień albo słoneczko :mrgreen: i widok na kopalnię Su Zurfuru :) .

Obrazek

Spojrzenie na drugą stronę, skąd przyjechaliśmy. Wyjaśniam, że jest to już droga SS 126, ale miejscami też zachwyca :D .

Obrazek

Najedzeni i wypoczęci :) , po kilku kilometrach zatrzymujemy się we Fluminimaggiore. Muzeum etnograficzne w tej chwili nieczynne.

Obrazek

Wspiąłem się trochę na pobliskie wzgórze i stamtąd spojrzałem na miasteczko :) .

Obrazek

Ładniejsza cierpliwie poczekała przy fontannie :wink: .

Obrazek

Nie było jednak co zwlekać. Jedziemy, ponieważ po znalezieniu i zadomowieniu się na kempingu, chciałem żebyśmy jeszcze dzisiaj poszli na plażę Is Arutas :idea: .
Przystajemy na chwilę, ... no bo jakże w takim miejscu (po minięciu Arbus) się nie zatrzymać :?: i popatrzeć na Guspini, i spory kawałek Sardynii 8) .

Obrazek

W rejonie Oristano mieliśmy (wyjątkowo) do wyboru dwa kempingi. Nie mogłem się zdecydować, czy to ma być kemping Spinnaker, czy też (mający kiepskie notowania) ładnie usytuowany kemping Is Aruttas :?: .
Zajeżdżamy na ten pierwszy i dowiadujemy się, że ten drugi kemping jest zamknięty z powodów sanitarnych :?: .
Pani mówi to tak przekonująco, że zostajemy. Niestety obsługująca nas panienka ma zły dzień (jest niesympatyczna :evil: ) i nawet nie pozwala nam zaparkować auta koło namiotu. Jak chcemy mieć blisko auto, to mamy zapłacić jak za kampera 8O :twisted: .
Postanawiam, że zostaniemy tylko dwa dni, a opłaty są takie :
1 osobodzień = 11 euro, czyli wychodzi 44 euro,
prąd/dzień = 3 euro*2 = 6 euro,
parking/dzień = 2 euro*2 = 4 euro.
Razem 54 euro, czyli 27 za jeden dzień. Tanio nie jest i jeszcze muszę często spacerować 50 m od namiotu do auta i ... z powrotem :evil: .
Ten kemping i poprzedni (Torre Chia) uznaję za - biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości - najgorsze w czasie tego wyjazdu :x .
Jedziemy na Is Arutas, szału nie ma (co my tu będziemy robić ?) :? i ... do zachodu słońca jeszcze daleko. Wracamy.

Obrazek

Pobliski kemping rzeczywiście zamknięty. Dobrze, że chociaż ta droga z palmami wygląda tak jak u Kulek i innych, którzy tu byli :D ...

Obrazek
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 12.12.2016 10:02

Wt.21.06. Plan na ten dzień jest taki, że przejedziemy się od przylądka Sinis do Su Pallosu i jeszcze zdążymy na mecz Polska-Ukraina o godz. 18-tej :) .
Jako pierwszy zwiedzamy kościółek San Giovanni di Sinis, jeden z najstarszych na Sardynii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Robi wrażenie swoją prostotą i surowością :o . Jakże jest on odmienny od pełnych przepychu barokowych świątyń Rzymu :| .

Obrazek

Obrazek

Idziemy w stronę ruin Tharros i górującej nad nimi wieży Św. Jana.
Chyba już przy tej plaży, Ładniejsza stwierdziła, że woli tu na mnie poczekać :? .

Obrazek

Kto chciałby jednak tam dotrzeć i się nie zmęczyć, może skorzystać z takiego pociągu :wink: .

Obrazek

Obrazek

Nie kupuję biletu do zwiedzania ruin, no bo przecież prawie wszystko stąd wywieziono :? . Tutejsze bloki piaskowca, kolumny itp. posłużyły do budowy okolicznych kościołów i domów. Przez tę zapobiegliwość okolicznych mieszkańców powstało słynne na Sardynii powiedzenie "e sa cittad'e Tharros, portant sa perda a carros" (z miasta Tharros wożą kamienie wózkami) :mrgreen: .

Obrazek

Pod samą wieżę podejście krótkie, ale strome. Widoki wynagradzają niewielki wysiłek :D .

Obrazek

Obrazek

Ilekroć widzę to zdjęcie, to chce mi się wskoczyć na tę ścieżkę i pójść aż do końca półwyspu :lol: .

Obrazek

No cóż, może kiedyś :roll: , teraz muszę wracać do Ładniejszej 8) ,

Obrazek

która przypomina o rybkach (prawie jak wigilijny karp :D ).

Obrazek

Od półwyspu Sinis w stronę Is Arutas jedziemy wzdłuż wybrzeża gruntową Str. Maimoni. Stajemy, żeby rozejrzeć się czy tu nie będzie jakiejś ustronnej plaży. Trawy tak duże, że Ładniejsza wygląda jak krasnoludek :lol: .

Obrazek

Może tam jest fajnie :?: , przed tą wieżą - Torre del Sevo. Teraz dopiero wiem, że na prawo od wieży jest plaża Seu z zatopionym wrakiem :? .

Obrazek

Do morza schodzę w stronę tej hacjendy.

Obrazek

Mój "krasnoludek" został tam na górze :oczko_usmiech: .

Obrazek

Idę, a tu 8O coś jakby domek Baby Jagi :) . Nie, to jest "typowa dla półwyspu Sinis capanna di falasco.". Zacytowałem za Danusią z Jej relacji "Pożegnanie lata 2016" :wink: .

Obrazek

Ale gdzie jest mój "krasnoludek" :?: , czy się odnajdziemy :roll: ...
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 12.12.2016 19:53

Ja wygląd domu "poznałam" tylko wirtualnie, Wam udało się w realu :D .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017 - strona 44
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone