Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 30.10.2016 11:48

marze_na napisał(a):
tiwa napisał(a):Są trzy obrazy Caravaggia. Jednym z nich jest "Święty Hieronim" ukończony w 1606 roku, tym samym w którym malarz uciekł z Rzymu i już nie zdołał do niego powrócić.

Plany podróży śladami artysty przez Neapol, Maltę i Sycylię już są? :D


tiwa napisał(a):Jednak zwiedzanie Schodów Hiszpańskich zostało odłożone w czasie ...

Nawet mocno w czasie, bo one chyba jeszcze w remoncie były? :(


Planów jeszcze nie ma, ale te piękne miejsca też chętnie bym kiedyś zwiedził :) i o Caravaggiu wtedy nie zapomnę :idea: .
Remont ma swoje zalety, bo ludzie nie oblepiają tych schodów i coś można zobaczyć (już niedługo) :lol: .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 01.11.2016 10:58

Śr. 08.06. To był kolejny dzień intensywnego zwiedzania Rzymu, tym razem jednak bez galerii. Relację z tego dnia znowu podzieliłem na trzy części, które można symbolicznie tak nazwać : Awentyn, Quartierre Coppede i Schody Hiszpańskie. Symbolicznie, bo będzie dużo innych miejsc i nawet dwa krótkie filmiki 8).
Zaczynamy od pobliskiej Bazyliki św. Pawła za Murami. Jej ogrom, klasyczne piękno i pobożna atmosfera robią na nas niezapomniane wrażenie :o .

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przystanek metra jest niedaleko i po przejechaniu trzech przystanków wysiadamy przy Circo Massimo, skąd spacerkiem pójdziemy na Awentyn.
Taki duży plac ... i pusty 8O . Tylko od czasu do czasu odbywają sie tu wielkie zgromadzenia jak np. wspólne oglądanie finału ME Hiszpania-Włochy, koncert sylwestrowy czy też czuwanie modlitewne poprzedzające beatyfikację Jana Pawła II.

Obrazek

Teraz planowo miała być wizyta w Ogrodzie Pomarańczowym, ale Ładniejsza cały czas się dopytywała, kiedy będziemy przy Ustach Prawdy :?:. Próbowałem Jej wytłumaczyć, że jest to nic nie warta marmurowa pokrywa jakiegoś starego zbiornika na wodę.
Bez skutku :( , nie było sensu się dłużej upierać, bo jeszcze by mi jaki strajk urządziła :evil: .
Próbuję jeszcze zniechęcić widokiem kolejki :wink: , proponuję najpierw obejrzeć Bazylikę Santa Maria in Cosmedin. Sama bazylika średnio ciekawa i nawet nie wiem, czy można (a może nie chciałem ?) robić zdjęcia w środku :?: , bo mam tylko to jedno :? .

Obrazek

Wychodzimy i nie ma zmiłuj się. Mam grzecznie stanąć w kolejce, razem z dziećmi w wózkach 8O , i przejść test prawdy :twisted: .

Obrazek



Uff :oczko_usmiech: , jak dobrze, że nie pomyliłem kolejności odpowiedzi :mrgreen: .

Teraz już, nawet bez marudzenia :D , mogliśmy wspiąć się na Awentyn, do Ogrodu Pomarańczy.

Obrazek

Drzewka pomarańczowe były, ale jakieś takie rachityczne i owoce mizerne :( .

Obrazek

Za to panorama Rzymu, niczego sobie :D .

Obrazek

Z lewej strony Bazylika św. Piotra, a z prawej to kopuły kościołów San Carlo ai Catinari i schowana za nią kopuła kościoła San Andrea della Valle (tak mi się wydaje :idea: ). Takie mało znane świątynie, a prawie tak duże jak watykańska bazylika :roll: . Bo to takie złudzenie optyczne :) , one są trzy razy bliżej niż Watykan :!:

Obrazek

Obrazek

Z Ogrodem Pomarańczy sąsiaduje najważniejszy na świecie kościół Dominikanów – bazylika Santa Sabina z V wieku. W XIII wieku papież ofiarował ten kościół nowopowstałemu zgromadzeniu Dominikanów. Jedna z kaplic kościoła poświęcona jest polskiemu dominikaninowi św. Jackowi Odrowążowi.
Wnętrze kościoła zaskakująco proste i skromne 8O , co zresztą odzwierciedla zasady działania tego zakonu :) .

Obrazek

Sto metrów dalej jest plac Kawalerów Maltańskich z widocznym na wprost, ciekawym architektonicznie, benedyktyńskim kościołem Sant’Anselmo :) .

Obrazek

Na tym placu ważniejsza jednak był słynna "dziurka od klucza" z naprawdę rewelacyjnym widokiem na kopułę watykańskiej bazyliki 8O . Niestety mój Olympusik, ani smartfon (with the world's best camera :twisted: ) nie dały rady. Starałem się :? i nawet zostałem upomniany przez Francuzów, że inni też czekają :evil: . Nie było dużej kolejki, tylko te "żabojady" jakieś nerwowe były :twisted: .
Jak ktoś może pochwalić się swoim udanym zdjęciem, to proszę bardzo.
Awentyn jest super :!: . Pięknie, cicho i historia miejsca też ciekawa :D .
Wszystko co dobre też się musi skończyć :? i zeszliśmy do tej niewydarzonej piramidy,

Obrazek

żeby metrem dojechać do ...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.11.2016 17:17

Podoba mi się ten odcinek i z niecierpliwością czekam na kolejny....
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 02.11.2016 10:32

... ale miałem zaległości ... 8O ... jak zwykle u Was wszystko podane bardzo szczegółowo - przewodnik już jest zbędny ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
kataryniarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 539
Dołączył(a): 28.06.2011
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) kataryniarz » 03.11.2016 10:19

Również nadrobiłem zaległości, ciekawa relacja do zapamiętania :hut:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.11.2016 10:26

tiwa napisał(a):Śr. 08.06. To był kolejny dzień intensywnego zwiedzania Rzymu, tym razem jednak bez galerii. Relację z tego dnia znowu podzieliłem na trzy części, które można symbolicznie tak nazwać : Awentyn, Quartierre Coppede i Schody Hiszpańskie.

No i znowu muszę jechać do Rzymu :roll: :wink: ,
jakby mój mąż się burzył, to zwalę na Ciebie ... :oczko_usmiech: :smo:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 03.11.2016 12:09

mysza73 napisał(a): No i znowu muszę jechać do Rzymu :roll: :wink: ,
jakby mój mąż się burzył, to zwalę na Ciebie ... :oczko_usmiech: :smo:

No i dobrze, to będzie taka słodka zemsta :oczko_usmiech: :smo: , bo to też przez Ciebie na Tivoli i Rzym przeznaczyłem cztery dni, że o całym dniu w Watykanie nie wspomnę :lol: . Pomyśleć, że moja żona w tym czasie mogła się wygrzewać na białych piaskach Sardynii :roll: , a tak Ją ciągnęłem ze sobą, ale z niewielkimi oporami :mrgreen: .

kataryniarz napisał(a):Również nadrobiłem zaległości, ciekawa relacja do zapamiętania :hut:

Dziękuję :D , tempo mam dość ślamazarne :evil: , to i zaległości nietrudno nadrobić. Żeby nie trzeba było wszystkiego pamiętać to spisy treści sporządzam :wink: .

kmichal napisał(a):... ale miałem zaległości ... 8O ... jak zwykle u Was wszystko podane bardzo szczegółowo - przewodnik już jest zbędny ... :oczko_usmiech: ...Pozdrawiam.


Ja bym tam przewodników nie wyrzucał :lol: . Ja tylko tak sygnalizuję pewne miejsca, gdyby pisać dużo i szczegółowo o Rzymie, to chyba życia by nie starczyło :? .

piekara114 napisał(a):Podoba mi się ten odcinek i z niecierpliwością czekam na kolejny....


Dziękuję :D , ale szybciej nie jestem w stanie pisać (praca, dom itp,itd...) :( .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 03.11.2016 12:10

Śr. 08.06 cd. Dojechaliśmy do Piazza Venezia i wspinamy się na Kapitol. Między kolumnami widoczna reklama wystawy secesyjnych obrazów Alfonsa Muchy.

Obrazek

Jak już pisałem wcześniej, to miejsce w Rzymie bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło.

Obrazek

Do morza jest ok. 20 km, ale mewom to nie przeszkadza i zadomowiły się tutaj na dobre :) .

Obrazek

Bardzo malownicze Mercati di Traiano czyli hale targowe Trajana.

Obrazek
Obrazek

Forum Cezara

Obrazek

Kolumna Trajana i kościół Santissimo Nome di Maria.
Doprawdy niezwykłe, że z jednego miejsca mamy takie zacne widoki :D .

Obrazek

Trochę byłem zdziwiony, że pod Colosseum jest tak spokojnie :o .

Obrazek
Obrazek

Niedaleko jest przystanek tramwaju linii nr 3. Wykorzystaliśmy tramwaje na tej linii niczym turystyczne autobusy typu "hop-on, hop-off" :idea: . Najpierw wysiedliśmy przy bazylice na Lateranie.
Święte schody po których zgodnie z tradycją Jezus szedł do Poncjusza Piłata na przesłuchanie. Wolno nimi wchodzić tylko na kolanach.

Obrazek

To już gdzieś widziałem i trzeba przyznać, że tekst niezły :wink: .

Obrazek

Bazylika jest w ruchliwym miejscu i z zewnątrz wygląda trochę szaro i nieciekawie :? .

Obrazek

Za to w środku na bogato :roll: ,

Obrazek

choć te krzesełka psują wrażenie :( .

Obrazek

Jedziemy dalej tramwajem nr 3 i przez okna oglądamy m. in. starożytną bramę Porta Maggiore.
W końcu dojeżdżamy do Buenos Aires :lol: i tam wysiadamy :) .
Nazwa przystanku (i placu) jest związana ze społecznością argentyńską, która zamieszkuje te okolice i mają tu swój (tytularny) kościół argentyński. Został on wybudowany z inicjatywy argentyńskich biskupów w latach 1910-1930 (pamiętam, że wyglądał na o wiele starszy :roll: ). W tych samych, mniej więcej :wink: , latach zbudowano też bajkową Quartiere Coppede wg pomysłu florenckiego architekta i rzeźbiarza Luigi "Gino" Coppedè.
Utarło się nazywać okolice Piazza Mincio (27 budowli), secesyjną perełką w Rzymie, ale są tam elementy architektoniczne wielu stylów i epok :!:
To trzeba spokojnie samemu obejrzeć :idea: .

Obrazek

Gdzie się dało, to nawet zaglądaliśmy do środka :) .

Obrazek

Punkt centralny, czyli Fontanna Żab na tle Domu Wróżek :P .

Obrazek

Teraz żabki na tle maszkary z Domu Królestwa, nazywanego też Domem Pająka :) .

Obrazek

Tutaj też ładnie, szkoda, że nie można pobuszować trochę w środku :? .

Obrazek

Z powrotem do tramwaju i dojeżdżamy już praktycznie do końca, czyli na przystanek Galleria Arte Moderna, przy Muzeum Etrusków. Pytam się Ładniejszej, ale nie ma ochoty na zapoznanie się z kulturą poprzedników Imperium Rzymskiego. Może gdybym powiedział :idea: , że w ich cywilizacji kobiety były bardzo cenione i szanowane, to ciekawość wzięłaby górę nad pierwszym oznakami zmęczenia :?: .

Obrazek

Chciałem teraz, żebyśmy pospacerowali po parku Villa Borghese, ale ...
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.11.2016 12:21

tiwa napisał(a):
Punkt centralny, czyli Fontanna Żab na tle Domu Wróżek :P .

Obrazek


Znam te rejony ... :oczko_usmiech:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.11.2016 12:26

mysza73 napisał(a):Znam te rejony ... :oczko_usmiech:

Ja też. Wasze relacje czytam :oczko_usmiech: :smo: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.11.2016 12:28

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Znam te rejony ... :oczko_usmiech:

Ja też. Wasze relacje czytam :oczko_usmiech: :smo: .

To przestań czytać :!: i zacznij pisać :!: swoją :roll: :evil: ... :smo:
papuga007
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 687
Dołączył(a): 29.08.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) papuga007 » 03.11.2016 14:45

tiwa napisał(a):Na tym placu ważniejsza jednak był słynna "dziurka od klucza" z naprawdę rewelacyjnym widokiem na kopułę watykańskiej bazyliki 8O . Niestety mój Olympusik, ani smartfon (with the world's best camera :twisted: ) nie dały rady. Starałem się :? i nawet zostałem upomniany przez Francuzów, że inni też czekają :evil: . Nie było dużej kolejki, tylko te "żabojady" jakieś nerwowe były :twisted: .
Jak ktoś może pochwalić się swoim udanym zdjęciem, to proszę bardzo.


takie coś widziałeś :mrgreen:
Załączniki:
2016-09-16 10.42.32 1.jpg
widok przez dziurkę
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 03.11.2016 22:05

Dziękuję :D , zdjęcie piękne, wyraźne i dokładne 8O . Tym którzy tam nie byli, to jednak radzę samemu zajrzeć przez tę dziurkę od klucza 8) . Ludzkim okiem widać to trochę inaczej, rzekłbym, bardziej romantycznie :roll: .
mysza73 napisał(a):To przestań czytać :!: i zacznij pisać :!: swoją :roll: :evil: ... :smo:

Proszę czytać i pisać ..., bo Rzymianka Joasia była zaskoczona moją wiedzą o Rzymie, ale jeszcze bardziej tym, że nie odpuściliśmy i konsekwentnie realizowaliśmy plan pobytu 8O . Niewątpliwie jest to zasługa tego Forum 8) .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 06.11.2016 20:48

Śr. 08.06. cd. Ładniejsza wyraźnie opadła z sił i nie chciała spacerować po parku Villa Borghese :( . Odpoczęła chwilę na ławce, a ja w tym czasie pstryknąłem tylko pobliskie jeziorko koło Świątyni Asklepiosa.

Obrazek

Obrazek

Daleko jeszcze :?: , musiałem przekonywać, że do Piazza del Popolo bliziutko, co zresztą jest zgodne z prawdą :) . W bazylice Santa Maria del Popolo są dwa obrazy Caravaggia "Nawrócenie św. Pawła" i "Ukrzyżowanie św. Piotra". Niestety był remont i informacja, że obrazów oglądać nie można :evil: . Ponadto nic nie zwróciło naszej szczególnej uwagi, no moża poza tym ubytkiem zęba w jednej z rzeźb :mrgreen: .

Obrazek

Coraz bardziej zmęczona i głodna :? Ładniejsza odpoczywała tym razem na środku Placu Wszystkich Ludzi pod 24-metrowym egipskim obeliskiem. Było tam sporo osób, trochę atmosfery pikniku i to ją zainteresowało. Wykorzystując tę chwilę szybko podszedłem na wzgórze Pincio, żeby popatrzeć na jedną z ładniejszych panoram Rzymu :) .
Jak widać dominują kopuły kościołów, pierwsza z lewej (duża i dobrze widoczna) należy do bazyliki San Carlo al Corso.
Z policzeniem kościołów w Rzymie chyba jest problem :roll: , bo nie znalazłem oficjalnych danych. Najczęściej podaje się, że jest ich trochę ponad 900, a jeśli liczyć łącznie z takimi kaplicami jak np. tę którą pokazałem w pałacu Doria Pamphilj to uzbiera się ich prawie 1600.

Obrazek

Kopuła watykańskiej bazyliki.

Obrazek

Pincio to bardzo przyjemne miejsce :) , polecam.

Obrazek

Głód zaczął doskwierać i udaliśmy się na drugą stronę Tybru w poszukiwaniu pizzerii. To raczej nie restauracja na Tybrze, tylko siedziba szkółki żeglarskiej :?: .

Obrazek

Obrazek

Trochę trwało, zanim wybraliśmy pizzerię (hotelową) i to była ta trzecia, najgorsza i najdroższa. Całkiem do bani jednak nie było :wink: , w tym momencie liczył się dla nas spokój i profesjonalna obsługa, za którą musieliśmy (coperto) dodatkowo zapłacić (chyba 2 euro/os.) :boss: .
Droga powrotna, na drugą stronę Tybru, wiodła do ostatniego adresu pod którym mieszkał w Rzymie Caravaggio :idea: .
Fasada Pałacu Sprawiedliwości od strony Piazza Cavour, nie , nie to nie tu zamieszkiwał ten awanturniczy malarz :mrgreen: .

Obrazek

Znana nam już kopuła bazyliki San Carlo al Corso, tym razem z perspektywy Via Marianna Dionigi.

Obrazek

I jeszcze raz ta sama kopuła :) , ale teraz częściowo przysłonięta górną częścią kościoła di San Rocco.

Obrazek

Po przejściu obok Palazzo Borghese, doszliśmy na Vicolo del Divino Amore, 19. Zdziwiłem się 8O , żadnej tabliczki, że tu mieszkał ten wielki artysta :roll: . Chciałem też zobaczyć to miejsce, bo przeczytałem wcześniej w necie, że kamienna framuga tego domu została wykorzystana przez malarza w obrazie "Madonna pielgrzymów" (La Madonna dei Pellegrini). Jest to jedno z moich ulubionych dzieł Caravaggia :D (zdjęcie z Wiki).

Obrazek

Jednak w żaden sposób framuga z obrazu nie przypomina tej z obecnego domu :?: :roll: .

Obrazek

Zagadkę tę wyjaśniłem sobie dopiero teraz zaglądając tutaj http://romaleggendaria.blogspot.com/201 ... grini.html (fajna strona o legendach, anegdotach i tajemnicach Rzymu). Wynika z tego, że Caravaggio mieszkał pod 19-tką, ale na obrazie są drzwi spod numeru 22 :wink: .
Spojrzyjmy jeszcze raz na obraz. Modelką artysty była w tym przypadku Lena (Antognetti Maddalena), wysokiej klasy prostytutka. Dwie inne prostytutki, ale teraz bardziej znane jako modelki Caravaggia :mrgreen: , to Anna Bianchini - "Annuccia" i Fillide Melandroni. O nich oraz o innych osobach które uwiecznił na swoich obrazach, zachęcam poczytać i pooglądać na tej profesjonalnie zrobionej stronie :o (skarbnica wiedzy o malarzu :D ) http://www.cultorweb.com/Caravaggio/C.html.
Odpocznijmy już jednak od Niego i całkiem współczesną Via dei Condotti, pójdźmy na Hiszpańskie Schody :) .

Obrazek

Obiecany drugi filmik :) . Będzie jeszcze trzeci, pokazujący najpiękniejsze, wg mnie, miejsce na Sardynii 8) .

https://youtu.be/JsH4L7H_k0k

Tak jak pisałem; jest remont to i ludzi mało :wink: . Trzeba przyznać, że jest tam ładnie :) .

Obrazek

Można, a właściwie trzeba pójść na górę (naokoło), żeby spojrzeć na kolejną panoramę Rzymu :D .

Obrazek

Słońce już zaszło, gospodarze martwili się co z nami, trzeba było wracać; no bo przecież jutro ...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.11.2016 21:05

tiwa napisał(a):W bazylice Santa Maria del Popolo są dwa obrazy Caravaggia "Nawrócenie św. Pawła" i "Ukrzyżowanie św. Piotra". Niestety był remont i informacja, że obrazów oglądać nie można :evil: .

Ale szkoda.
Malarstwo to zasadniczo nie mój konik, ale jak spojrzałam na te dwa obrazy w Santa Maria del Popolo to zaniemówiłam. I w pierwszej wolnej chwili wrzuciłam w wyszukiwarkę Caravaggio. Na Sycylii też była okazja nacieszyć oczy :).
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017 - strona 39
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone