Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21036
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 17.10.2016 15:38

U mnie na szczęście wszystko widać...
Zrobiliśmy olbrzymi błąd będąc w Watykanie (Rzymie?)...ominęliśmy ogrody... :roll:
Po pierwszej fotce przy di Trevi myślałem ,że tam takie pustki mieliście... :papa:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 17.10.2016 21:40

Obrazek


Obrazek
No i gdyby poprawić w linkach (w tym przypadku w584 i h328 na w800 i h450) i możemy zobaczyć zdjęcia w ulubionym rozmiarze czyli o szerokości 800 pixeli.
Skąd się wzięło 450?
Z tej proporcji
800 - 584
x - 328
450 = 800 * 328 / 584

To zabawa dla lubiących liczyć i cierpliwych.
Może jednak poprawią coś w g+ w kolejnej odsłonie.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 17.10.2016 22:07

tiwa napisał(a):Ufff, dziękuję, że jednak ktoś widzi :)

Ja wszystko widzę :oczko_usmiech:
i całe szczęście, bo Rzymu mi nigdy dość :oczko_usmiech:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 19.10.2016 10:57

mysza73 napisał(a):... bo Rzymu mi nigdy dość :oczko_usmiech:

Wiem, dało się to odczuć w Twoich relacjach :) . Ja miałem trochę obaw, ale Rzym mile mnie zaskoczył. Na pewno po części to zasługa Rzymianki Joasi, która się nami wspaniale zaopiekowała :D .
ajdadi napisał(a):U mnie na szczęście wszystko widać...
Zrobiliśmy olbrzymi błąd będąc w Watykanie (Rzymie?)...ominęliśmy ogrody... :roll:
Po pierwszej fotce przy di Trevi myślałem ,że tam takie pustki mieliście... :papa:

Dziękuję wszystkim interweniującym i pomagającym w sprawie zdjęć.
Być może błąd :roll: , ale spodziewałem się trochę więcej kwiatów w ogrodach :( .
Di Trevi i Watykan to dla tych co się nie boją tłoku :?
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 19.10.2016 10:57

Dla każdego ze zwiedzanych przez nas muzeów czy galerii miałem opracowany plan co warto zobaczyć i ile mniej więcej czasu to zajmie. Z przeznaczonych na muzea watykańskie 3 h, musiałem obciąć godzinę, żeby później w sklepie foto kupić kabelek USB do Olympusa TG-4. Omyłkowo zabrałem ten do modelu TG-3, który o dziwo nie pasował !
Plan zwiedzania uległ przyspieszeniu :( , ale i tak obejrzeliśmy wszystko co planowałem.

Zaczynamy, jak prawie wszyscy, od Dziedzińca Szyszki.

Obrazek

Trochę ludzi, ale nawet nie podejrzewałem wtedy, co się będzie dalej działo w środku :cry: .

Obrazek

Na tym dziedzińcu jest też taka fajna kula, która podobno nie przedstawia Ziemi, ale nie wiem dokładnie co autor miał na myśli.

Obrazek

Później jako pierwsze Museo Pio-Clementino i Apollo Belwederski.

Obrazek

Bóg rzeki.

Obrazek

Grupa Laokoona. Dzieło to wykonali prawdopodobnie trzej rzeźbiarze z Rodos, kilkadziesiąt lat przed początkiem naszej ery.

Obrazek

No i są te tłumy :evil: . Teraz skojarzyłem, że to pewnie część tych ludzi z porannej kolejki.

Obrazek

Wszyscy zmierzają w jednym kierunku :twisted: , nie da się nic spokojnie obejrzeć. Jestem potrącany, sam pewnie też kogoś potrąciłem. Czy w muzeach watykańskich jest jakieś ograniczenie liczby zwiedzających :?:
Tutaj w muzeum map, gdzie ...

Obrazek

na wszelki wypadek zrobiłem zdjęcie mapy Sardynii :oczko_usmiech:

Obrazek

Król Jan III Sobieski pod Wiedniem, obraz namalowany przez Jana Matejkę :) .

Obrazek

Jeszcze Stanze Watykańskie (reprezentacyjne apartamenty papieskie) udekorowane freskami Rafaela i Apartamenty Borgiów. Po nich Kaplica Sykstyńska. Wysoka i wąska, trochę za mało światła :( . Najgorszy jest jednak niesamowity tłok.
Takie zwiedzanie jest kompletnie bez sensu :evil: .
Zdruzgotany wychodzę, a po kilkunastu metrach widzę w jednej z sal taki obrazek :!:. W Watykanie 8O . Dzieło sztuki :?:

Obrazek

Idziemy w stronę Pinakoteki. W korytarzach kolejne wystawy, a nad drzwiami historyczne freski i malunki.
Tutaj widok na Watykan w 1586 r. Transport egipskiego obelisku na plac Św. Piotra.

Obrazek

W Pinakotece jednym z najlepszych obrazów jest "Złożenie do grobu" Caravaggia. Szkoda tylko, że oświetlenie jest tak niefortunne, że trudno zrobic dobre zdjęcie :( .

Obrazek

Wersja raju wg Petera Wenzla.

Obrazek

Na koniec naprawdę coś pięknego :D . Te schody wyjściowe z muzeów watykańskich zaprojektował Giuseppe Momo w 1932 roku.

Obrazek

Aż się nie chciało wychodzić :wink: ...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.10.2016 07:40

tiwa napisał(a):zrobiłem zdjęcie mapy Sardynii

Mapka fajna, tylko nie mogę się oprzeć wrażeniu, że jest do góry nogami 8O :roll: :D
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 22.10.2016 10:33

Rzeczywiście, można odwrócić do góry nogami i jej dokładność (przydatność) będzie podobna :lol: .
Na szczęście nie musiałem z niej korzystać :) .
pzdr. :wink:
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 22.10.2016 10:33

Po ogrodach i muzeach watykańskich, zrobiliśmy godzinną przerwę na kupno kabelka do aparatu i czegoś do jedzenia. Miałem już wcześniej upatrzony sklep "Fotoforniture" przy Via Germanico 168A, zaledwie ok. 450 m od murów Watykanu :D .
Sprzedawczyni szuka, szuka i ... kabelka nie ma :!: :cry: . Nie będzie podwodnych zdjęć z Sardynii :evil: . No, chyba, że mi przyślą z Polski DHL-em, ale czy zdążą :roll: . Bilety na prom kupione już dwa miesiące wcześniej, może trzeba będzie zostać dłużej w Rzymie :?: .
Nie jestem w stanie odejść od lady. Pani mnie rozumie i zaczyna współczuć :( .
Przecież ja muszę jakoś ładować tę cholerną baterię :!:
Aaaa charger :idea: .Pani doznaje olśnienia i po chwili kupuję uniwersalną ładowarkę za ok.35 euro.
Ponieważ po przeciwnej stronie ulicy wypatrzyłem całkiem przytulną knajpkę, to uprzejma ekspedientka podładuje mi baterię, gdy ja z Ładniejszą coś przekąsimy :) .
Ja zamówiłem pizzę z bakłażanem (żona skromniej bo bruschetty) i z tych trzech jakie jadłem w Rzymie (zawsze z bakłażanem) ta pizza była najtańsza (chyba 7,5 euro) i najlepsza :D .
Pisząc tę relację odszukałem w googlach tę knajpkę, nazywa się La Griglietta i ma dobre opinie :!:
W pełni usatysfakcjonowani wróciliśmy do Watykanu, żeby zrealizować trzecią część planu, czyli zwiedzenie Bazyliki i wejście na jej kopułę. Smartfon (nawet niezłe zdjęcia zrobił w ogrodach i muzem) powędrował do plecaka, bo miałem już swojego Olympusika :mrgreen: .

Papieża nie widzieliśmy, to niech będzie chociaż żołnierz Gwardii Szwajcarskiej :wink: . W Watykanie jest najmniejsza armia świata (110 żołnierzy), ale biorąc pod uwagę proporcję do liczby mieszkańców jest to najbardziej zmilitaryzowany kraj świata :lol: .

Obrazek

Zaczęliśmy od wjazdu windą i wejścia pozostałymi 320 schodkami na kopułę. Wcześniej kupiliśmy oczywiście bilety :wink: , trzeba było postać w kolejce ok. 15 minut.
Kopuła od wewnątrz ozdobiona jest mozaikami wyobrażającymi Królestwo Niebieskie. Mozaiki zaprojektował malarz Cavalier d'Arpino, u którego w warsztacie przez 9 miesięcy (1593 r.) pracował Caravaggio.

Obrazek

Chyba najpopularniejsza panorama Rzymu.

Obrazek

Muzea Watykańskie.

Obrazek

Pałac Gubernatoratu (nie można go zwiedzać) zbudowany został w latach 1927-1931 - siedziba "rządu watykańskiego". Widać też aktualny herb papieski z charakterystycznym złotym słoneczkiem, bardzo podobnym do tego z flagi argentyńskiej. Sprawdziłem w necie herb naszego papieża, ale poloników tam nie znalazłem.

Obrazek

Z powrotem po tych wąskich schodkach, ale jeszcze nie na sam dół.

Obrazek

Pozłacana kula, a świadkiem umieszczania jej na szczycie kopuły, był Caravaggio w dniu 18 listopada 1593 r. :wink: .

Obrazek

Chciałem zobaczyć ją z bliska, ale z tarasu widokowego nie sposób dojrzeć kuli na szczycie :? .

Obrazek

Posągi na fasadzie, z tyłu są trochę niedopracowane :? . Chyba nie przypuszczano, że zwykli śmiertelnicy będą mogli je tak oglądać :lol: .

Obrazek

Cyborium (baldachim) o wysokości 28 m to dzieło Berniniego :) .

Obrazek

Pieta (z włoskiego - miłosierdzie) to w sztukach plastycznych przedstawienie Matki Boskiej trzymającej na kolanach martwego Jezusa Chrystusa. To dzieło Michał Anioł stworzył w latach 1498–1500. Kaplicę Sykstyńską ozdabiał później.

Obrazek

Tu musiałem być. Ten dzień, 2 kwietnia 2005 r. godz.21:37, i ta chwila mocno utkwiła nie tylko w mej pamięci :( .

Obrazek

Ładniejsza wypatrzyła takie aniołki, którymi pożegnaliśmy się wychodząc z prawie pustej bazyliki.

Obrazek

Kończymy zwiedzanie Watykanu na placu Św. Piotra. W czasie beatyfikacji Jana Pawła II było tu ok. 1,5 mln wiernych 8O . Chyba w jakiś ratach, bo to fizycznie niemożliwe :lol: .

Obrazek

Mieliśmy jeszcze trochę czasu i sił, to poszliśmy na Via dei Cavalleggeri 5, żeby zobaczyć szopkę "Il presepe dei netturbini". Niestety była zamknięta, choć wg informacji z netu powinna być otwarta do godz. 19:00 :( .
Wróciliśmy do naszych gospodarzy, żeby podzielić się wrażeniami z całodziennego zwiedzania Watykanu. Wszystko byłoby pięknie :D , gdyby nie ten niesamowity tłok w Kaplicy Sykstyńskiej :evil: . Uwierzyłem w jakąś radę z netu, że w porze obiadowej jest tam trochę luźniej :twisted: . Moja rada jest inna (sprawdzona w wielu innych miejscach), zwiedzać Kaplicę na samym początku, albo tuż przed zamknięciem.
Nic to, następny dzień też zapowiadał się bardzo ciekawie ...
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 25.10.2016 16:53

Wt.07.06. Zmieniony plan na dzień dzisiejszy miał trzy ważne punkty : Muzea Kapitolińskie, Galerię Pamphilj i Galerię Borghese.
Muzea Kapitolińskie mieszczą się w trzech pałacach połączonych podziemnym tunelem, a ich symbolicznym eksponatem jest Wilczyca Kapitolińska. Zdaniem specjalistów rzeźba jest średniowieczną kopią oryginalnego etruskiego dzieła, które powstało ok.470 rok p.n.e.. Jak wykazały najnowsze badania widoczną poniżej kopię wykonano między 1021 a 1153 r. n.e., a została ona odkopana na Palatynie w pierwszych wiekach średniowiecza. Postacie chłopców dorobiono w końcu XV wieku.
Zbigniew Herbert w znakomitej książce pt. "Labirynt nad morzem" tak opisuje początki Rzymu.

Lacjum, kolebka rzymskiej potęgi, jest do połowy VII w. p.n.e. mało ważnym krajem,
zamieszkanym przez czterdzieści szczepów pozostających z sobą w dość luźnych związkach...
Na sławnych Siedmiu Wzgórzach parę mizernych wiosek i ludność różnego pochodzenia i zwyczajów,
żyjąca w stanie bliskim barbarzyństwa.
Trzeba odesłać Romulusa i Remusa wraz z ich karmicielką do muzeum mitów i powiedzieć,
że właściwymi twórcami Rzymu byli Etruskowie. Narzucili łatwo swą dominację Latynom i
założyli stolicę przyszłego imperium, w której od 616 do 510 r. przed Chr. panowała etruska
dynastia Tarkwiniuszy...
Dwie inskrypcje etruskie wydobyte na jaw kilka lat temu w Rzymie dowodzą, że w mieście tym
mówiono także po etrusku. Być może, iż nazwa Rzymu nie pochodzi od Romulusa, ale od
etruskiej rodziny Ruma...


Obrazek

To popiersie (mam na myśli głowę i tunikę) wyrzeźbiono prawdopodobnie z jednego kawałka marmuru 8O :o .

Obrazek

Pomnik na dziedzińcu to wierna kopia jedynego zachowanego po dziś dzień, antycznego pomnika konnego. Przedstawia on cesarza Marka Aureliusza. Oryginał stoi w muzeum, pod dachem, można go podziwiać i zadumać się nad historią jego ocalenia.
... wiadomo, iż na ziemiach cesarstwa często odlewano i stawiano konne posągi władców, jednakże ze względu na pogański charakter były one w średniowieczu systematycznie niszczone. Pomnik Marka Aureliusza ocalał, ponieważ w średniowieczu postać tę utożsamiano z Konstantynem I Wielkim, znanym z m.in. uznania chrześcijaństwa jako religię państwową. (cyt.Wikipedia)

Obrazek

O tym, że ta rzeźba "Chłopiec wyciągający cierń" jest jednym z ważniejszych eksponatów w muzeum przekonała nas scenka, której byliśmy świadkami. Niewiele starszy od tego chłopca, uczeń ze szkolnej wycieczki przez ok.15 min. opowiadał o historii Spinario; to inna nazwa tego chętnie kopiowanego dzieła. Uznanie w oczach nauczycielki było wyraźnie widoczne :) .

Obrazek

Bóg rzeki w wersji ciekawszej niż w muzeach watykańskich.
Ja zapomniałem z domu kabelka do Olympusika, a Ładniejsza torebki na spacery. Musiała ratować się taką pożyczoną, która może nie zawsze pasowała do ubioru, ale za to przyciągała uwagę :wink: .

Obrazek

Wenus Kapitolińska - rzymska kopia Afrodyty z Knidos. Ładniejsza dyskretnie usunęła sie w cień, tzn za rzeźbę :) .

Obrazek

Posąg fauna z czerwonego marmuru znaleziono ( i zabrano :? ) w Villi Hadriana w Tivoli.

Obrazek

Umierający Gal to jedna z najbardziej znanych rzeźb okresu hellenistycznego i podobnie jak dla większości z nich, wykonany z brązu oryginał nie dotrwał do naszych czasów.

Obrazek

W Sali Gołębi puzzle, o przepraszam :wink: , mozaiki. Można powiedzieć, że nawet ładne,

Obrazek

a niektóre wręcz intrygujące, niepokojące :roll: .

Obrazek

Z tarasu widokowego w Muzeach Kapitolińskich jest zaiste niezwykły widok na Forum Romanum; patrzyliśmy, patrzyliśmy i ciężko było stamtąd odejść 8O .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Krótko podsumowując Muzea Kapitolińskie okazały się ciekawsze i przyjemniejsze do zwiedzania niż ich watykańskie odpowiedniki :) .

Niedaleko Piazza Wenezia jest kościół, który zachęcająco przedstawiła Marzena w swojej rzymskiej relacji. Dodatkowo jest on ciekawie związany z postacią Caravaggia. Mowa tu o Il Gesù, głównym kościele zakonu jezuitów w Rzymie. Świątynia ta (wzniesiona w latach 1568-84) stanowi prototyp wielu barokowych kościołów w Europie i jak się później przekonamy, niektóre świątynie w Rzymie też są do niej bardzo podobne.

Obrazek

Najbardziej zaintrygowało mnie jednak lustro, które miało umożliwiać lepsze, dokładniejsze oglądanie ozdobnego sklepienia. Myślałem o tym lustrze, jak o jakimś dziele sztuki inżynierskiej :roll: . Mocno się rozczarowałem :( , spodziewałem się przynajmniej, że to lustro będzie większe :!:

Obrazek

Freski na suficie w połączeniu z (płasko)rzeźbami tworzącymi efekt głębi, są czasami ładne i należy docenić ich twórców. Jest też jednak w nich coś, co kojarzy mi się z jarmarkiem, trójwymiarowymi pocztówkami i kiczem :? .

Obrazek

W Wielkanoc roku 1603 w kościele tym odsłonięto obraz Giovanniego Baglione "Zmartwychwstanie Chrystusa" (teraz w zbiorach Luwru). Caravaggio bardzo krytykował to dzieło swojego największego oponenta w światku malarskim ówczesnego Rzymu. Po mieście były rozpowszechniane obraźliwe wierszyki o Baglione, który oskarżył o to Caravaggia i jego trzech przyjaciół. Caravaggio został skazany na pół roku zaostrzonego więzienia w rzymskim Tor di Nona. Za wstawiennictwem swoich protektorów wyszedł z niego po dwu tygodniach.
Pikanterii temu wszystkiemu dodaje fakt, że to właśnie Baglione napisał pierwszą biografię Caravaggia i umieścił ją w swej książce "Żywoty malarzy, rzeźbiarzy i architektów" wydanej w 1642 r. To on w dużej mierze stworzył czarną legendę Caravaggia...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.10.2016 20:33

Fajnie, że przedstawiasz wybrane obrazy, które dla Ciebie mają znaczenie...

Ja Rzym na razie tylko z fotek znam... jeszcze jest przede mną...
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 25.10.2016 21:12

Rzym ma tak niezwykłą bogatą historię, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ja nie chciałem się mierzyć z okresem Cesarstwa Rzymskiego, bo to mnie po prostu przerastało :( . Wybrałem sobie lata 1592-1606, kiedy przebywał tam Caravaggio i starałem się patrzeć na Rzym przez pryzmat jego sztuki i osobistych przeżyć :idea: .
Już Ci zazdroszczę tego pierwszego spotkania z Rzymem :) i mam nadzieję, że się nie zawiedziesz :D .
pzdr. :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.10.2016 09:46

Właśnie nie mogę się doczekać tego pierwszego razu.. Ale wiem kiedy on będzie, bo mam dużo w planie (także dookoła Rzymu) i jak nic na pełen tydzień trzeba by było lecieć...
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 28.10.2016 20:40

Wt. 07.06. cd. Kolekcja Pamphilich jest jedną z największych w Rzymie prywatnych kolekcji dzieł sztuki.
Krótki szkic jak zrodziła się jej potęga :) .
Papież Klemens VIII (Ippolito Aldobrandini), którego pontyfikat (lata 1592-1605) przypadł na czas pobytu Caravaggia w Rzymie, podarował swojej bratanicy Olimpii Aldobrandini w 1601 r. dawny pałac księcia Urbino w rzymskim Corso. Wnuczka Olimpii, też Olimpia Aldobrandini :mrgreen: w 1647 r. wyszła za mąż za Camilio Pamphilj, tworząc w ten sposób najbogatszy ród Italii :!: . Camilio Pamphilj był bratankiem papieża Innocentego X (Giovanni Battista Pamphilj), który w czasie swego pontyfikatu (1644-1655) też dbał o swoją rodzinę :wink: . Zatem Camilio Pamphilj mógł spokojnie założyć znakomitą galerię i zapewnić jej nowe wybitne dzieła :) .

Obrazów jest tak dużo 8O , że niestety cierpi na tym sposób ich prezentacji :( .

Obrazek

Pusto i piękne siedemnastowieczne wnętrza 8O

Obrazek

Nawet jest gdzie usiąść i chwilę odpocząć :)

Obrazek

Pęknięte, ale posklejane i wystawione, bo to przecież pamiątka rodowa :!:
Popiersie papieża Innocentego X, wyrzeźbione przez samego Berniniego :wink:

Obrazek

Obraz pędzla Jana Breughla, ale ojca czy syna, ja nie wiem ? Malowali podobnie :wink: , lecz to starszy (współczesny Caravaggiemu) zachwycił kardynała Ascanio Colonnę, który rezydował w pobliskim Palazzo Colonna. Tam też są piękne wnętrza i obrazy, ale dla publiczności udostępniane tylko w soboty w godz. 9-13 :( .
Siostra kardynała, Costanza Colonna (wydana za mąż jak miała 12 lat) starsza od Caravaggia o 16 lat była jego "aniołem stróżem" :idea: . Jej postać pięknie została przedstawiona w najlepszym, wg mnie, filmie o Caravaggiu z 2007 r. w reżyserii Angelo Longoniego :D .
Film Dereka Jarmana z 1986 r. jest "awangardowym gniotem" i my z żoną (zainteresowani tematem) poddaliśmy się po pół godzinie oglądania :( .

Obrazek

Odwieczna walka Sacrum z Profanum. Niestety jak widać, aniołki dostają wciry :( . Malarz Guido Reni, brawa za pomysł :D .

Obrazek

Kolejny piękny korytarz prowadzi nas...

Obrazek

do fascynującego 8O portretu papieża Innocentego X . To arcydzieło Diego Velázqueza. Przenikliwość spojrzenia (jak ON to namalował :roll: :!: ) papieża może wskazywać na osobę zdecydowaną, a wcale tak nie było :wink: .
Często radził się on Olimpii (to już trzecia :mrgreen: ) Maidalchini, która była jego bratową i podobno niezłą bystrzachą, dobrą z matematyki itp. :oczko_usmiech:

Obrazek

Obrazy Caravaggia prezentowane są w sposób, który nie przystoi dla artysty tej rangi, zwanego przecież najsłynniejszym malarzem Rzymu :? .

Obrazek

Tycjana "Salome z głową Jana Chrzciciela" :o . Jest w tym obrazie coś :idea: , ale przecież ten spokój nie odzwierciedla dramatu który się rozegrał :!:

Święty Jan Chrzciciel ganił króla Heroda za to, że odebrał żonę Herodiadę swemu bratu, Filipowi. Herod z zemsty uwięził Jana, nie chciał go jednak zabijać. Mściwa Herodiada szukała jednak okazji do zgładzenia proroka. Podczas uroczyście obchodzonych urodzin Heroda jej córka, Salome, zabawiała gości tańcem. Król był zachwycony. Spontanicznie obiecał spełnić każde jej życzenie. Dziewczyna zażądała śmierci świętego. Herod nie chciał już wycofać obietnicy i kazał zgładzić proroka. Chwilę później Salome mogła przynieść jego głowę swej okrutnej matce.(kultura.wiara.pl)

Obrazek

Jakże inaczej przedstawił to Caravaggio :roll: (dwa poniższe zdjęcia z netu).

Obrazek
Obrazek

Spacerujemy dalej po pięknych wnętrzach.

Obrazek

W pałacu jest też kaplica i tam kończymy zwiedzanie.

Obrazek

Wychodzimy na gwarną Via del Corso, skąd jest blisko do kościoła Santi XII Apostoli. Tam, pod arkadami tej świątyni, Caravaggio umawiał się z ukochaną Paolą, która na ten czas wymykała się z pobliskiego Palazzo Colona. Paola to fikcyjna (?) postać ze wspomnianej już, niezłej powieści T.Rohriga. Miejsce ich spotkań to romantycznie dzisiaj nie wygląda :?

Obrazek

Wnętrze franciszkańskiej bazyliki Santi XII Apostoli, bardzo mi przypomina to co widziałem rano w jezuickim kościele Il Gesu :roll: .

Obrazek

Po chwili jesteśmy w środku jezuickiego kościoła di San Ignazio... 8O , znowu podobnie :!:

Obrazek

Na sklepieniu widzimy fresk "Apoteoza św. Ignacego".

Obrazek

Przed nami Panteon, który podobno jest najlepiej zachowanym budynkiem z czasów starożytnego Rzymu.

Obrazek

Jedyne źródło światła (nie licząc otwartych drzwi :) ) to ten otwór zwany oculusem, czyli „wszystko widzącym okiem niebios” :wink: .

Obrazek

Ładniejszej, jak widać, podoba się, a mi tak średnio :?.

Obrazek

Przed nami jednak "gwóźdź" dzisiejszego dnia :D ...
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 30.10.2016 09:32

Wt.07.06. cd. Nie jest tak łatwo kupić bilety do Galerii Borghese :? . Próbowałem to zrobić na początku kwietnia i liczyłem na miejsca w pierwszą niedzielę czerwca. Galeria ta należy do włoskich muzeów państwowych, do których jest wstęp wolny (gratis) w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Trzeba jednak wcześniej, telefonicznie zarezerwować miejsce na konkretną godzinę (ograniczona liczba zwiedzających). Okazało się, że darmowe, niedzielne wejścia są dopiero na wrzesień :!: :( . Miejsca na dzisiaj na godz. 17:00 zarezerwowała nam telefonicznie (też w kwietniu) Rzymianka Joasia :D i jak powiedziała trochę Jej to trudności sprawiło. Biletów nie kupowałem on-line, ponieważ liczyłem na zniżkę po okazaniu kart Roma Pass, z zakupu których ostatecznie zrezygnowaliśmy.
Nie chcąc zawalić tak ważnej wizyty, przed Villą Borghese zjawiliśmy się odpowiednio wcześniej :wink: . Willa znajduje się w dużym, pięknym parku, który można zwiedzać na różne sposoby :) .

Obrazek

Obrazek

Ja odbyłem krótki spacerek w kierunku ogrodu zoologicznego,

Obrazek

do zwiedzania którego jesteśmy zachęcani takim sprytnym bilboardem 8O .

Obrazek

Villa Borghese z zewnątrz,

Obrazek

a tak pięknie jest w środku. Od kilku lat marzyłem o tej chwili :mrgreen: .

Obrazek

Obrazek

Niektóre obrazy zaskakują, jak np. "Ostatnia wieczerza" Jacopo Bassano, z 1546 r., która bardziej do mnie przemawia niż jej słynniejsza wersja Leonarda da Vinci :) .(obraz z netu)

Obrazek

Inne dają do myślenia :roll:

Obrazek

Najlepsze w tej galerii są jednak rzeźby :D , jak np. genialne "Porwanie Prozerpiny" Berniniego :P .
Aż się wierzyć nie chce, że to się nie dzieje naprawdę, że to tylko zimny marmur :o .

Obrazek
Obrazek

Są trzy obrazy Caravaggia. Jednym z nich jest "Święty Hieronim" ukończony w 1606 roku, tym samym w którym malarz uciekł z Rzymu i już nie zdołał do niego powrócić.

Obrazek

Ładniejszą nóżki rozbolały :wink: . Zwiedzać można przez 2 godziny, ale wyszliśmy trochę wcześniej.

Obrazek

Zanim to jednak nastąpiło to obejrzeliśmy jeszcze kilka arcydzieł :D .
"Wenus" wyrzeźbiona przez Antonio Canovę w 1804 r. Do tego posągu pozowała nago Paulina Bonaparte – Borghese, młodsza siostra Napoleona. Wkrótce po tym wydarzeniu jej małżeństwo rozpadło się.

Obrazek

Obrazek

„Dawid” jest jednym z pierwszych dzieł Berniniego; ukończone w 1624 roku.

Obrazek

"Dafne i Apollo", też Berniniego :D , ukazuje moment przemiany nimfy w drzewo laurowe. To cudo wyrzeźbił w latach 1622-25.

Obrazek

Nawet dobrze, że wyszliśmy wcześniej, bo mocno się ściemniło i ...

Obrazek

niedługo zaczął padać długi, rzęsisty deszcz. Przed zmoknięciem uratowało nas przejście podziemne (o nazwie Villa Borghese), którym z Porta Pinciana doszliśmy do stacji metra Spagna. Jednak zwiedzanie Schodów Hiszpańskich zostało odłożone w czasie ...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.10.2016 12:30

tiwa napisał(a):Są trzy obrazy Caravaggia. Jednym z nich jest "Święty Hieronim" ukończony w 1606 roku, tym samym w którym malarz uciekł z Rzymu i już nie zdołał do niego powrócić.

Plany podróży śladami artysty przez Neapol, Maltę i Sycylię już są? :D


tiwa napisał(a):Jednak zwiedzanie Schodów Hiszpańskich zostało odłożone w czasie ...

Nawet mocno w czasie, bo one chyba jeszcze w remoncie były? :(
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017 - strona 38
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone