Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 15.10.2016 18:45

Rzymianka Joasia miała dla nas fajną niespodziankę - dwa miesięczne bilety (korzystała z nich Jej rodzina) na miejską komunikację :D . W tej sytuacji zrezygnowałem z zakupu kart Roma Pass. Według mnie ta karta opłaca się tylko przy intensywnym korzystaniu ze środków masowego transportu.
No to jedziemy za darmo do Palazzo Barberini, gdzie w tym dniu wstęp też jest bezpłatny :) .
Palazzo Barberini (jedna z dwu siedzib Gallerii Nazionale d'Arte Antica) zostało wybudowane w XVII w. na polecenie papieża Urbana VIII (Maffeo Barberini), wielkiego mecenasa i entuzjasty talentu Berniniego :) .

Obrazek

Największą (według niektórych) gwiazdą w zbiorach jest "La Fornarina" namalowana przez Rafaela, która prawdopodobnie była jego kochanką.

Obrazek

Są też królowie - Henryk VIII :boss:

Obrazek

i prości ludzie; czyż ten rzeźnik nie jest sympatyczny :?: :oczko_usmiech:

Obrazek

Mnie jednak ciągnęło na spotkanie z mistrzem. To nie jest jedno z moich ulubionych dzieł Caravaggia (drażni mnie zwłaszcza ten strumień krwi), ale zrobiło na mnie olbrzymie wrażenie 8O . Przepraszam za jakość zdjęć :oops: , ale proszę mi wierzyć, że obraz ten oglądany na żywo prezentuje się znakomicie :!:
Jest duży (145x195 cm) i dobrze wyeksponowany. Mieliśmy jeszcze to szczęście, że było mało ludzi i mogliśmy spokojnie, z bliska przyjrzeć się szczegółom obrazu :D , będącego zresztą w dobrym stanie technicznym.
Judytą obcinającą głowę Holofernesowi jest na tym obrazie ulubiona modelka Caravaggia – kurtyzana Fillide Melandroi.

Obrazek

Po tej sporej dawce sztuki wyszliśmy na spacer do przypałacowego ogrodu, który jest tylko "ubogim krewnym" dużo większego i ładniejszego ogrodu przy pobliskim Pałacu Kwirynalskim (punkt obowiązkowy przy ewentualnej kolejnej wizycie w Rzymie :) )

Obrazek

Teraz mieliśmy w planie trochę pochodzić po Centro Storico (centrum historyczne - umowny obszar naokoło Panteonu), ale przecież w drodze do niego jest słynna Fontanna di Trevi :D .

Obrazek

Nie, proszę nie myśleć, że byliśmy tam sami :lol: . Odpowiednio skadrowałem poprzednie zdjęcie, a następne pokazuje, że jest to miejsce niezwykle popularne :? . W czasie naszej wizyty, tylko w muzeach watykańskich były większe tłumy.

Obrazek

Pełno też monet pod wodą, każdy chce tu wrócić :D .

Obrazek

Poszliśmy dalej, a ja byłem zachwycony wszystkim co widziałem :P . Nie przypuszczałem, że Rzym mi się tak spodoba 8O .
Nie przeszkadzały mi rzesze turystów przy zamkniętym już Panteonie,

Obrazek

ani tłok na Piazza Navona.

Obrazek

Nawet jak żeśmy się trochę pogubili, to pomyślałem "czyż nie jest pięknie zagubić się w Rzymie bez żadnych przykrych konsekwencji ?" :D .
Jak widać dbano o nasze :hut: bezpieczeństwo.

Obrazek

Chyba już trochę zmęczeni :wink: przy fontannie del Moro.

Obrazek

Nawet krytykowany Ołtarz Ojczyzny bardzo przypadł mi do gustu :D .

Obrazek

Najbardziej jednak zachwyciła mnie Via dei Fori Imperiali :P i późniejsze dni nie zmieniły już mojej opinii, a wręcz ją utrwaliły :mrgreen: .

Obrazek

W tym miejscu wyczerpała się moja ilość ochów i achów :| . Może gdyby Koloseum nie było tak znane, to rzuciłoby mnie na kolana :lol:

Obrazek

Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy na domową kolację, no bo przecież jutro mieliśmy zwiedzać ...
Ostatnio edytowano 17.10.2016 23:42 przez tiwa, łącznie edytowano 3 razy
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.10.2016 21:58

Szkoda, że u mnie dalej nie widać zdjęć....
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 16.10.2016 20:49

Pn. 06.06. Cały ten dzień przeznaczyliśmy na zwiedzanie Watykanu. Bilety łączone do ogrodów i muzeów (1 szt=32 euro) nabyłem on-line ponad miesiąc wcześniej. Ogrody zwiedza się razem z przewodnikiem (2 godz.) i odpowiednio wcześniej i/lub w odpowiednim terminie można wykupić zwiedzanie z polskojęzycznym oprowadzaczem :) . My musieliśmy skorzystać z przewodnika mówiącego po angielsku. Początek zwiedzania wybraliśmy (podczas zakupu) na godz. 11:00. Dla posiadaczy tego typu biletów jest wyznaczone specjalne wejście ze zdecydowanie, ale to bardzo zdecydowanie :!: krótszą kolejką :) . Jak szliśmy, to byliśmy trochę zaniepokojeni, bo od pl.Św.Piotra aż do wejścia przy Viale Vaticano ciągnęła się najdłuższa kolejka ludzi jaką w życiu widziałem 8O .
Bardzo sympatyczna pani przewodniczka mówiła wyraźnie i jak sama się pochwaliła takim "simple English".
Ogrody Watykańskie (ponad 20 ha powierzchni) to miejsce odpoczynku i medytacji papieży od 1279 r. My zaczęliśmy od tego miejsca, a widoczne budynki to część muzeów watykańskich.

Obrazek

Replika groty z Lourdes.

Obrazek

Jedna z kilku fontann na terenie ogrodów.

Obrazek

Podobno z ogrodów jest najładniejszy widok na kopułę Bazyliki.

Obrazek

Pamiątka z Zakopanego (rzeźba szczytu Giewontu) dla naszego papieża.

Obrazek

Siedziba Radia Watykańskiego, które teraz jest nadawane z nadajnika w ośrodku Santa Maria di Galeria pod Rzymem.

Obrazek

Część naszej grupy; są palmy ... są wakacje :D .

Obrazek

Fontanna z żabkami, z tyłu pomnik podarowany przez Meksykanów w 1939 r.

Obrazek

Pomnik ten (z białego marmuru) obrazuje cud objawienia Matki Bożej w Gwadelupie. Jest to najstarsze objawienie maryjne (12 grudnia 1531 r.) oficjalnie uznane przez Kościół katolicki. Spodobała mi się ta opowieść przewodniczki, to przytaczam ją, ... ale za Wikipedią :wink: .
Według legendy, biskup Juan de Zumárraga nie dowierzając relacjom Juana Diego o ukazaniu się mu Maryi na wzgórzu Tepeyac oraz jej życzeniu, by na nim została zbudowana świątynia ku jej czci, domagał się przekonującego dowodu potwierdzającego prawdziwość jego relacji. Maryja przyjęła to wyzwanie i poleciła Diego przyjść następnego dnia, wspiąć się na wzgórze i zerwać kwitnące tam kwiaty. Kiedy ten to uczynił, Maryja sama ułożyła te kwiaty w wiązankę i ukrytą pod osłoną tilmy (wierzchnie odzienie, rodzaj opończy wykonanej z włókien agawy) poleciła mu zanieść ją do biskupa. Kiedy Juan Diego zjawił się w rezydencji biskupa i odsłonił tilmę, kwiaty wypadły na podłogę, a na tilmie biskup ujrzał niezwykły obraz Maryi, przed którym upadł na kolana i ze łzami skruchy przepraszał Maryję za swe niedowierzanie.

Obrazek

Lądowisko dla helikopterów, które służy też dzieciom :) . Papież Franciszek wyraził zgodę, aby korzystał z niego szpital pediatryczny Dzieciątka Jezus, położony blisko Watykanu :D .

Obrazek

Średniowieczna wieża św. Jana, gdzie letnie wakacje spędzał Jan XXIII (1958-63), a Jan Paweł II mieszkał tam w 1978 r. zaraz po wyborze na Tron Piotrowy.

Obrazek

Dzwon milenijny odlany na życzenie Jana Pawła II.

Obrazek

Inne spojrzenie na bazylikę.

Obrazek

Ładniejsza w spokoju podziwia krajobraz.

Obrazek

Obrazek

Fontanna Orła, a z tyłu klasztor Mater Ecclesiae, rezydencja emerytowanego papieża Benedykta XVI.

Obrazek

Najładniejsze miejsce w Ogrodach Watykańskich to kompleks willowy Casina Pio IV, obecnie siedziba Papieskiej Akademii Nauk.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Koniec całkiem miłego, dwugodzinnego spaceru po ogrodach. Teraz przed nami muzea watykańskie...

Obrazek
Ostatnio edytowano 17.10.2016 23:50 przez tiwa, łącznie edytowano 2 razy
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.10.2016 20:57

Muszę jutro w pracy sprawdzić te zdjęcia, bo w domu dalej nie widzę (na różnym sprzęcie)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.10.2016 21:04

A ja wszystko widzę i wszystko bardzo mi się podoba :D .

My odpuściliśmy sobie ogrody i teraz trochę żałuję.
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 16.10.2016 21:25

Ufff, dziękuję, że jednak ktoś widzi :) . Niestety nie wiem co poradzić (za bardzo się nie znam :( ), a zdjęcia widzę na 3 dostępnych mi kompach (ten w pracy to już ma z 10 lat) :roll: .
pzdr. :wink:
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 17.10.2016 07:14

jak też widzę zdjęcia i zwiedzam z Wami;
skoro jednym się wyświetlają, a innym nie, to nie za bardzo Twoja wina, a "sprzętu" userów
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.10.2016 08:47

No i na sprzęcie w pracy zdjęć już nie widzę. Ale problemem raczej nie jest sprzęt, ale przeglądarka z jakiej się korzysta. W domu wszystkie urządzenia mają chroma, w pracy mozillę.
Teraz sobie przypominam, że taki sam problem miałam z ostatnim odcinkiem swojej wrocławskiej relacji i też Beata zasygnalizowała problem. Google+ zaczął inaczej generować linki :? i w efekcie musiałam je odrobinę poskracać, żeby były widoczne wszędzie.
Poniżej pozwolę sobie przeprowadzić próbę.


tiwa napisał(a):Obrazek


Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.10.2016 08:51

Sprawdziłam jeszcze raz na różnych komach i wniosek ma taki, że nie wyświetla się na mozilli i na explorer. Na chromie działa
tiwa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 966
Dołączył(a): 23.12.2013
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) tiwa » 17.10.2016 10:00

Marzeno, proszę o instrukcję, chętnie poskracam linki, żeby zdjęcia były wszędzie widoczne :D .
pzdr. :wink:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 17.10.2016 10:27

marze_na napisał(a):No i na sprzęcie w pracy zdjęć już nie widzę. Ale problemem raczej nie jest sprzęt, ale przeglądarka z jakiej się korzysta. W domu wszystkie urządzenia mają chroma, w pracy mozillę.
Teraz sobie przypominam, że taki sam problem miałam z ostatnim odcinkiem swojej wrocławskiej relacji i też Beata zasygnalizowała problem. Google+ zaczął inaczej generować linki :? i w efekcie musiałam je odrobinę poskracać, żeby były widoczne wszędzie.
Poniżej pozwolę sobie przeprowadzić próbę.


tiwa napisał(a):Obrazek


Obrazek


Dokładnie o tym napisałam
Lidia K napisał(a):Zdjęcia u Ciebie z google+ jednak są nadal niewidoczne. Coś jest nie tak. Podpatrzysz różnice porównując cytaty. Może spróbuj na razie ustawić sobie starszą wersję google+ i ponownie zrób linki.

EDIT:
No i nie wiem co myśleć, bo postanowiłam podglądnąć relacje w chrome i OOOOOOO zdjęcia są widoczne !!!!!.
Wygląda na to, że to firefox ma problem a nie google+


jest to problem nowych linków w nowej odsłonie Google+
Dla zagmatwania dodam, ze widzę zdjęcia na moim smartfonie z androidem. Natomiast na pewno zdjęcia nie są widoczne z 4 różnych komputerów z różnymi systemami w firefoxie.

Jak rozwiązać problem napisałam wcześniej. Albo skrócić linki albo przywrócić starą wersję google+ dopóki się to jeszcze daje zrobić a my ze swej strony ostatecznie możemy tymczasowo uruchamiać dla podglądu chrome.
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 17.10.2016 10:30

tiwa napisał(a):Marzeno, proszę o instrukcję, chętnie poskracam linki, żeby zdjęcia były wszędzie widoczne :D .
pzdr. :wink:


Zrób cytat podpowiedzi Marzeny i porównaj linki do tych 2 zdjęć o co został skrócony drugi link.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.10.2016 10:33

Sama mam w planie relację, a g+ z tego roku, więc stara wersja nie podejdzie, więc z chęcią przygarnę info jak skrócić linki - może być we właściwym dziale a tu tylko link. A i proszę pisać jak do 4-latka, wszelkie takie sprawy to dla mnie czarna magia
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 17.10.2016 11:13

Lidia K napisał(a):
tiwa napisał(a):Marzeno, proszę o instrukcję, chętnie poskracam linki, żeby zdjęcia były wszędzie widoczne :D .
pzdr. :wink:


Zrób cytat podpowiedzi Marzeny i porównaj linki do tych 2 zdjęć o co został skrócony drugi link.


Dokładnie :)
Po wywaleniu z linka "-p-rw" widać zdjęcie.

Przy czym to nie jest żadna recepta, bo w swojej relacji na przykład musiałam z każdego linka usuwać "-no", które g+ dodawał na końcu adresu każdego obrazka :evil: .

Ja raczej nie ruszę z żadną nową relacją, dopóki nie znajdę sensownej alternatywy dla google+.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Kulek ... i nie tylko - Rzym i Sardynia 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.10.2016 13:02

Zaglądam, a tu tak miła niespodzianka 8O 8O 8O 8O
ZDJĘCIA SĄ!!!

marze_na napisał(a):Ja raczej nie ruszę z żadną nową relacją, dopóki nie znajdę sensownej alternatywy dla google+.
to szukaj, szukaj, bo ciekawa jestem wyspy... A alternatywy chyba nie ma (chyba że serwer forum, ale niestety nie można dawać linków w czasie pisanina na zaś), bo płatne czy ograniczenia transferu są bez sensu....
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Kulek ... i nie tylko - CYKLADY 2017 - strona 37
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone