Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12175
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 28.10.2021 09:23

Naprawdę sympatyczne miasto. Najbardziej zaskoczyły mnie te schody z dachem - świetne :idea:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 28.10.2021 17:20

Kapitańska Baba napisał(a):Naprawdę sympatyczne miasto. Najbardziej zaskoczyły mnie te schody z dachem - świetne :idea:

Jedynym minusem schodków był panujący w nich zapach. Taki lekko wilgotny, jakby piwniczny, ciężko mi określić. U szczytu schodów rozlokowało się dwóch grajków, którzy brzdąkali coś na gitarze. Wiadomo "za grosik" :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12744
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 28.10.2021 19:38

wiola2012 napisał(a): U szczytu schodów rozlokowało się dwóch grajków, którzy brzdąkali coś na gitarze.


U nas też byli. Ciekawe, czy to ci sami, już trochę starsi :wink:

P9181793.JPG
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 28.10.2021 20:46

Sighisoara jest perełką w Transylwanii wartą dłuższego pobytu , bo oprócz wędrówki śladami Vlada Palownika - Drakuli jest jeszcze kilka godnych zobaczenia miejsc - Dom Gildii , Muzeum Broni , Muzeum Historyczne , kilka ciekawych galerii sztuki i rękodzieła , Muzeum Tortur ( jeżeli kto lubi :wink: ) , Podziemia Miejskie i piwnice 8)
Podczas pierwszej wizyty zrobiliśmy sobie spacer pt. "Wieże i mury" , a było co oglądać , bo prócz Zegarowej , są jeszcze :
Wieża Grabarska , Wieża Dekarzy , Wieża Kuśnierzy , Wieża Szewców i Baszta Powroźników .

Danusiu , oprócz tych gitarzystów spotkaliśmy w 2011 roku jeszcze dwóch - bardzo młodego , chudego wirtuoza i drugiego młodzieńca w naszym wieku :smo: - siwego , długowłosego , w kapeluszu . Ten ostatni w 2019 roku grał sam - spędziłem tam sporo czasu :D


Pozdrawiam
Piotr
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 29.10.2021 14:37

dangol napisał(a):
wiola2012 napisał(a): U szczytu schodów rozlokowało się dwóch grajków, którzy brzdąkali coś na gitarze.


U nas też byli. Ciekawe, czy to ci sami, już trochę starsi :wink:

P9181793.JPG


Przyglądam im się i przyglądam i nie rozpoznaję :mrgreen: , a przecież ten z czarną czupryną nawet o 10 lat starszy powinien mi się rzucić w oczy :wink:
Ale fajnie, że zrobiłaś takie zdjęcie :)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 29.10.2021 14:55

piotrf napisał(a):Sighisoara jest perełką w Transylwanii wartą dłuższego pobytu , bo oprócz wędrówki śladami Vlada Palownika - Drakuli jest jeszcze kilka godnych zobaczenia miejsc - Dom Gildii , Muzeum Broni , Muzeum Historyczne , kilka ciekawych galerii sztuki i rękodzieła , Muzeum Tortur ( jeżeli kto lubi :wink: ) , Podziemia Miejskie i piwnice 8)
Podczas pierwszej wizyty zrobiliśmy sobie spacer pt. "Wieże i mury" , a było co oglądać , bo prócz Zegarowej , są jeszcze :
Wieża Grabarska , Wieża Dekarzy , Wieża Kuśnierzy , Wieża Szewców i Baszta Powroźników .

Pozdrawiam
Piotr


Spacer po murach był, niektóre baszty oglądaliśmy, tylko przewodnik miałam jakiś skromny i w końcu doszłam do wniosku, że po prostu będziemy sobie spacerować i oglądać to co zdążymy. Już jak rezerwowałam nocleg, to właściciel pisał, że 1 dzień na to miasto to za mało, ale wtedy miałam już "zapięty grafik" w Grecji :) .
Ps. Czy poleciłbyś jakiś przewodnik po Rumunii, który Tobie najbardziej przypadł do gustu?
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012
Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 29.10.2021 16:11

Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa
A może powinno być pokręcona

Pierwsza wakacyjna noc, przespana w normalnym łóżku ( i trzeba przyznać, że bardzo wygodnym) minęła bardzo szybko. Mąż, ranny ptaszek, o dziwo spał aż do siódmej :D . Co z perspektywy czasu jest nie lada osiągnięciem, bo zdarzało mu się robić mi pobudki duuuużo wcześniej. NA WAKACJACH!
Zapowiada się piękny, słoneczny dzień i już od rana jest cieplutko. Pijemy kawę, jemy śniadanie i wyruszamy w dalszą drogę.
Przejeżdżamy przez typowe, rumuńskie wioski.

1.JPEG

2.JPEG

3.jpeg


RUPEA
Jadąc na południowy wschód od Sighisoary, znajduje się średniowieczny zamek. Może raczej nie zamek tylko twierdza- Rupea. Nie zbaczamy z drogi, nie nadrabiamy kilometrów, ponieważ przez miasteczko o tej samej nazwie prowadzi droga do Braszowa.
Zamek chłopski, bo tak nazywano tego typu budowle, zbudowany został na potrzeby lokalnej społeczności wiejskiej . Chłopi nie mieszkali w nim na stałe, zamki tego typu budowali i utrzymywali jako azyl, kryjówkę w razie niebezpieczeństwa. A że miejscowość miała charakter strategiczny, napaści wroga były częste. Podczas napaści, rodziny mogły znaleźć tu schronienie, miały wszystko co niezbędne do życia.
Rupea nie była celem w naszej wycieczce, mieliśmy w planach zwiedzić Rasnov. Zamek Rasnov był niestety w lipcu zamknięty (inf. z google). Nie byliśmy, nie sprawdzaliśmy. Skręciliśmy tutaj i nie żałuję tej decyzji.

4.jpg


Ruiny twierdzy Rupea są udostępnione dla zwiedzających, teren zadbany, częściowo odrestaurowany. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to 15 lei. Zatem wchodzimy

5.jpg

6.jpg

7.jpg


Jak się wejdzie po tych kamiennych schodkach jeszcze wyżej, można podziwiać takie krajobrazy.

8.jpg

9.jpg

10.jpg


Turystów nie ma zbyt wielu, na parkingu w dole widać kilka samochodów i 2 autokary. Jednym z nich przyjechała wycieczka niemieckich seniorów, a drugim Węgrzy.

11.jpg

12.jpg


Po prawej stronie za tymi drzewkami jest studnia.

13.jpg


Studnia nieczynna i wody się nie napijemy, można za to odpocząć na ławeczce.

14.jpg

15.jpg

16.jpg


Chwilę się przyglądamy pracy garncarza

17.jpg


Jeszcze ostatni rzut oka z parkingu.

18.jpg


Pomyślałam sobie wtedy, że do fotografowania takich obiektów przydałby się dron

Rupea z drona zdjęcie z netu.jpg
Rupea z drona, zdjęcie z Internetu


Jeśli ktoś będzie w tych rejonach, zachęcam do odwiedzenia. Bardzo miły przerywnik w podróży.
.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.10.2021 17:00

Bardzo słoneczne i fajne zdjęcia, ale swoją drogą szok że o 21.30juz takie pustki w tak znanym jednak w sumie mieście
Nadganiam relacje! :) Świetnie się zapowiada :)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 29.10.2021 17:42

tony montana napisał(a):Bardzo słoneczne i fajne zdjęcia, ...

Cześć Tony,
dzięki :)

tony montana napisał(a): ... ale swoją drogą szok że o 21.30 juz takie pustki w tak znanym jednak w sumie mieście
Nadganiam relacje! :) Świetnie się zapowiada :)


Też byłam zdziwiona. Może to jeszcze efekt covidowych obostrzeń :?: . Ludzie się nie przyzwyczaili do ich poluzowania.
W kolejnych już tak nie będzie :lol: .
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 29.10.2021 20:08

Sighișoara jest dla mnie absolutnie jedyna i niepowtarzalna. Z miast obecnej Rumunii, które widziałem, jeszcze tylko Wielki Waradyn (czyli Oradea) wywarł na mnie tak silne wrażenie.

wiola2012 napisał(a):Przejeżdżamy przez typowe, rumuńskie wioski.


Raczej lepiej byłoby powiedzieć "siedmiogrodzkie wioski". Wioski Mołdawii czy Wołoszczyzny są kompletnie inne.
O czym pewnie już niedługo się z dalszej części relacji przekonamy. :D
Nota bene ładnie widać "bliźniaczość" wieży kościóła w Sachsiz do tej z Sighișoary.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 29.10.2021 21:40

Kiepura napisał(a):Nota bene ładnie widać "bliźniaczość" wieży kościóła w Sachsiz do tej z Sighișoary.


Jestem pod wrażeniem
Skąd wiedziałeś ze to Saschiz 8O

Kiepura napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Przejeżdżamy przez typowe, rumuńskie wioski.


Raczej lepiej byłoby powiedzieć "siedmiogrodzkie wioski". Wioski Mołdawii czy Wołoszczyzny są kompletnie inne.
O czym pewnie już niedługo się z dalszej części relacji przekonamy. :D


Od granicy w Bors praktycznie mijaliśmy właśnie takie wioski. I niewiele się różniące w drodze do granicy z Bułgarią (Calafat) . Stad moje określenie - typowe. Ale nie sprzeczam się z ekspertem bo widzę , że Rumunię znasz bardzo dobrze :D . Niestety Mołdawia i Wołoszczyzna ( zahaczyliśmy tylko) nie tym razem. Skupiliśmy się na Siedmiogrodzie.
Pozostałe krainy w planach bo jak pisałam wcześniej, Rumunia mnie zauroczyła :)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12175
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 29.10.2021 22:41

Ale super przystanek! Takie zamki mają klimat - jedyny, niepowtarzalny :hearts:
Kiepura
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4359
Dołączył(a): 17.08.2010
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kiepura » 30.10.2021 10:03

wiola2012 napisał(a):Ale nie sprzeczam się z ekspertem


Nie czuje się ekspertem, a już na pewno nie od Rumunii. :D Są na forum daleko lepiej obeznani z tamtejszymi realiami.
To była tylko luźna uwaga na temat różnorodności Rumunii.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 30.10.2021 10:43

Kapitańska Baba napisał(a):Ale super przystanek! Takie zamki mają klimat - jedyny, niepowtarzalny :hearts:


Tak, jest na tyle dobrze zachowany, że wyobraźnia podsuwa obrazy jak mógł wyglądać wcześniej :wink: . Nie było też widać zbytniej ingerencji i komercji.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2489
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 30.10.2021 10:47

Kiepura napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Ale nie sprzeczam się z ekspertem


Nie czuje się ekspertem, a już na pewno nie od Rumunii. :D Są na forum daleko lepiej obeznani z tamtejszymi realiami.
To była tylko luźna uwaga na temat różnorodności Rumunii.

A jeszcze na dodatek skromny :)
Oczywiście super, że piszesz, wszelkie wtrącenia, sprostowania czy dopowiedzenia są mile widziane. Zdjęcia również :D .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone