Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2481
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 25.10.2021 19:23

Kapitańska Baba napisał(a):Jasna Góra - cudowny przystanek po drodze, zazdroszczę :hearts:
Słowacja w deszczu, burzy i po nocy - to już lekka przesada :roll: Nie dość że tam droga koszmarna to jeszcze w ulewę? Nic tylko współczuć koszmaru.
Przez Rumunię jechałam wieki temu jeden raz i niewiele pamiętam :oops: Tylko straszliwą biedę i głód :cry:

Droga przez Słowację prowadziła w większości autostradą, ale i tak niewiele było widać, stąd konieczny przystanek po drodze. Od kilku lat wyjeżdżamy na noc i jeszcze nigdy nie było takiej pogody.
Nigdy wcześniej nie byłam w Rumunii, ale na forum jest sporo relacji i zdjęć w miarę "świeżych" :) . Po przeczytaniu wyzbyłam się obaw, natomiast męża dość długo przekonywałam, gdyż doświadczenia miał podobne do Twoich. Był bardzo zaskoczony zmianami. Mam nadzieję, że kolejne odcinki pokażą, że jest tam naprawdę pięknie i tak swojsko :D
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2481
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 25.10.2021 19:28

piekara114 napisał(a):
wiola2012 napisał(a):JBilety na prom z Killini do Poros już kupione, winiety na Słowację, Węgry i Rumunię też.
Winieta słowacka 30 dniowa 14 €, winieta węgierska 4980 HUF, rumuńska 3 €.
Jak jest z tą rumuńską winietą? Można on-line kupić?


Tak jak napisał Marek, winietę rumuńską kupowałam online na http://www.roviniete.ro
Ta nasza za 3 euro to było tygodniowa. Dłuższa nie była potrzebna. Oczywiście są dostępne i inne. Ogólnie jest tania i trzeba mieć winietę bez względu czy jedzie się autostradą, czy zwykłą drogą.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2481
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 25.10.2021 19:32

Kiepura napisał(a):Co do stylu jazdy dodałbym jeszcze ulubiona zabawę kierowców rumuńskich tirów tj. jazdę dosłownie pół metra za zderzakiem i trąbienie.
Mimo to nie wspominam jazdy po rumuńskich drogach jako niemiłej.


W weekend chyba i tirów nie było, może nieliczne, ale tak jak piszesz, nie czułam stresu, obawy, a zmienialiśmy się z mężem za kierownicą, więc nie jest to opinia tylko pasażera :lol:
woojtekg
Croentuzjasta
Posty: 441
Dołączył(a): 11.09.2006
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) woojtekg » 25.10.2021 20:21

My jedziemy w odwrotnym kierunku. U nas Rumunia będzie na koniec. Odbieram ją podobnie, miale trochę obaw, część się potwierdziła a część nie. My jechaliśmy chyba tę samą drogą co wy. W tym rejonie i w Transylwanii było bardziej europejsko. Południe jednak mniej ciekawe i biedniejsze. Co nam się rzuciło w oczy to dużo zwierząt gospodarskich na łąkach, podobnie jak w Albanii. U nas już ciężko dostrzec krowy, konie, kozy czy owce.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2481
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 25.10.2021 21:38

woojtekg napisał(a):My jedziemy w odwrotnym kierunku. U nas Rumunia będzie na koniec. Odbieram ją podobnie, miale trochę obaw, część się potwierdziła a część nie. My jechaliśmy chyba tę samą drogą co wy. W tym rejonie i w Transylwanii było bardziej europejsko. Południe jednak mniej ciekawe i biedniejsze. Co nam się rzuciło w oczy to dużo zwierząt gospodarskich na łąkach, podobnie jak w Albanii. U nas już ciężko dostrzec krowy, konie, kozy czy owce.


Świetnie, chętnie pooglądam Wasze zdjęcia :).
Nie tylko gospodarskie zwierzęta można spotkać. My spotkaliśmy misie :D
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 26.10.2021 07:09

wiola2012 napisał(a):Nie tylko gospodarskie zwierzęta można spotkać. My spotkaliśmy misie :D



Potwierdzam - w lipcu na Transfogarskiej było ich sporo :D :D

Od miejscowych dowiedziałem się, że tak dużo niedźwiadków na tej słynnej drodze to efekt wyjątkowo długiej zimy. Transfogarska, która zwykle otwierana jest w okolicach końca maja, w tym roku jeszcze w połowie czerwca była pokryta nawet 8-metrowymi zaspami :roll: :roll:
Rumuni odśnieżali ją dzień i noc, żeby zdążyć na sezon i w końcu się udało - została otwarta dopiero 30 czerwca. A i tak w wyższych partiach zostało sporo śniegu :wink:
W efekcie miśkom trudno było znaleźć pożywienie - no i w poszukiwaniach wychodziły gdzie się dało
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2481
Dołączył(a): 26.07.2012
Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.10.2021 07:30

SIGHISOARA

Naszą wycieczkę po Transylwanii rozpoczynamy od Sighisoary. Nie przez przypadek wybraliśmy to miasto. Jest uważane za jedno z najładniejszych miast Siedmiogrodu. Starówka wraz ze średniowieczną zabudową i murami obronnymi została wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poza tym wg wielkiego prawdopodobieństwa tutaj urodził się Wlad Palownik czyli pierwowzór literackiego bohatera hrabiego Drakuli. A przecież to jego śladów szukamy :D

Zanim jednak rozpoczniemy spacer po klimatycznych uliczkach i zaułkach, odnajdujemy nasz apartament.
Znajduje się za zaraz za Lidlem, w bardzo spokojnej okolicy. Na teren posesji wjeżdża się przez brązową bramę.


1.jpg


Na booking widziałam dostępne 2 oferty: studio dwuosobowe i apartament dla 4 osób. Rewelacyjne opinie nie są przesadzone. Zamknięty parking to dodatkowy bonus.

2a.jpg

Nasz był ten po schodkach, po prawo.
:oops: O tej porze dnia nie dało się zrobić zdjęcia bez tej poświaty

2.jpg
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2481
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.10.2021 07:35

marekkowalak napisał(a):
wiola2012 napisał(a):Nie tylko gospodarskie zwierzęta można spotkać. My spotkaliśmy misie :D



Potwierdzam - w lipcu na Transfogarskiej było ich sporo :D :D

Od miejscowych dowiedziałem się, że tak dużo niedźwiadków na tej słynnej drodze to efekt wyjątkowo długiej zimy. Transfogarska, która zwykle otwierana jest w okolicach końca maja, w tym roku jeszcze w połowie czerwca była pokryta nawet 8-metrowymi zaspami :roll: :roll:
Rumuni odśnieżali ją dzień i noc, żeby zdążyć na sezon i w końcu się udało - została otwarta dopiero 30 czerwca. A i tak w wyższych partiach zostało sporo śniegu :wink:
W efekcie miśkom trudno było znaleźć pożywienie - no i w poszukiwaniach wychodziły gdzie się dało


Tego nie widziałam. To mieliśmy szczęście. Udało nam się przejechać Transfogarską. Może nie w takich wymarzonych warunkach pogodowych, ale zawsze :)
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12142
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 26.10.2021 09:25

Klimatyczny ten Wasz zaułek :D
woojtekg
Croentuzjasta
Posty: 441
Dołączył(a): 11.09.2006
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) woojtekg » 26.10.2021 09:32

Bez jaj.

Nasz był ten po lewej.
Rzeczywiście bardzo ładny, ale my jakoś się tam czuliśmy nieswojo i trochę obco.
Może to dlatego, że była to nasza ostatnia noc wakacji.
rybkujaca
Odkrywca
Posty: 76
Dołączył(a): 10.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) rybkujaca » 26.10.2021 09:41

8O to nam się udało,jechaliśmy Transfogaraska 4 lipca
Ale zimno było jak diabli...
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2180
Dołączył(a): 13.05.2019
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 26.10.2021 10:57

rybkujaca napisał(a):8O to nam się udało,jechaliśmy Transfogaraska 4 lipca
Ale zimno było jak diabli...


Ja jechałem dokładnie tydzień później - 11go lipca i było z kolei bardzo ciepło 8O

Za to śniegu na górze było jeszcze całkiem sporo, szczególnie przy Balea Lac. Nasz gospodarz z Curtea pokazywał mi zdjęcia z czerwcowego odśnieżania - wyglądało to jak Syberia w styczniu :mrgreen: :mrgreen:

A tymczasem bardzo jestem ciekawy Sighisoary, którą musiałem skreślić z moich planów. :|
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2481
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.10.2021 14:58

Kapitańska Baba napisał(a):Klimatyczny ten Wasz zaułek :D


Nie przypomina hotelu, ale naprawdę było bardzo wygodnie :D
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2481
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.10.2021 15:07

woojtekg napisał(a):Bez jaj.

Nasz był ten po lewej.
Rzeczywiście bardzo ładny, ale my jakoś się tam czuliśmy nieswojo i trochę obco.
Może to dlatego, że była to nasza ostatnia noc wakacji.


Ale numer :lol:
Byliśmy tam tylko jedną noc. Mieliśmy super wygodne łóżko, a mieszkanie było wyposażone we wszystkie niezbędne drobiazgi. Nawet chusteczki do demakijażu :lol: Rzeczywiście właścicieli nie widzieliśmy ani razu. Kontakt tylko przez booking. Niektórzy uważają to za plus inni za minus. My osobiście lubimy kontakt z ludźmi. :) Po przyjeździe chcieliśmy się przywitać, ale recepcja była zamknięta. Może dlatego miałeś odczucie obcości. Podróżując samochodem zawsze wybieramy opcje z parkingiem. Dla spokoju ducha. Bardziej ze względu na pozostawiane tam bagaże, niż samo auto. Z perspektywy czasu wiem, że nie było to konieczne. Mogliśmy wybierać kamieniczki na starówce i parkować przy ulicy. Rumunia - w tych rejonach - wydaje się być bezpieczna.
:papa:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2481
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 26.10.2021 15:11

rybkujaca napisał(a):8O to nam się udało,jechaliśmy Transfogaraska 4 lipca
Ale zimno było jak diabli...

marekkowalak napisał(a):Ja jechałem dokładnie tydzień później - 11go lipca i było z kolei bardzo ciepło 8O

Za to śniegu na górze było jeszcze całkiem sporo, szczególnie przy Balea Lac. Nasz gospodarz z Curtea pokazywał mi zdjęcia z czerwcowego odśnieżania - wyglądało to jak Syberia w styczniu :mrgreen: :mrgreen:


Dosłownie deptaliśmy sobie po pietach. My 12 lipca :D. Pogodę i wrażenia opiszę później :wink:

marekkowalak napisał(a): A tymczasem bardzo jestem ciekawy Sighisoary, którą musiałem skreślić z moich planów. :|


Już się zabieram za pisanie :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone