Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2496
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 22.11.2021 20:11

17 lipca

Gdy będziemy jechać z Tolo w kierunku Drepano droga zacznie łagodnie wznosić się do góry, a my będziemy mogli podziwiać piękny widok na Zatokę Argolidzką. Po chwili, z drogi, ujrzymy kamienistą plażę i zatoczkę ukrytą pomiędzy wzgórzami.
Na jednym z nich widać ruiny starożytnego Asini. Zjeżdżamy z głównej drogi na dość obszerny parking.
Oddaliliśmy się od hotelu zaledwie 2 km :mrgreen: .

Korzystamy z ocienionego miejsca parkingowego i idziemy na rekonesans.

Nie wiemy jeszcze czy nam się tu spodoba. Plaża jest całkowicie inna od miejskiej. Widzimy dość duże kamienie, spokojną wodę i ładne otoczenie. Lubimy połączenie plaży i wzgórz. Ten biały budyneczek, który widać w po prawo na wzniesieniu, to bar Red Rok, po lewej stronie jest możliwość plażowania z własnym ekwipunkiem, aczkolwiek nie kocyk, ale karimata by była preferowana . Dno w tym obszarze wydaje się mniej przyjazne. Jakieś głazy dojrzałam pod powierzchnią wody.

85.jpg

85b.jpg


Ja chętnie tu zostanę, ale wybieram leżaczek :mrgreen: . W międzyczasie podchodzi pracownik z baru i informuje że za komplet zapłacimy tylko 8 € i dostaniemy jeszcze dwie dowolne kawy gratis :D .
Leżak mamy praktycznie przy samej wodzie. Bardzo mi się tutaj podoba, jest cisza, spokój, brak chętnych do zajmowania łóżeczek w pobliżu.

88.jpg

86.jpg

87.jpg

89.jpg


Po prostu wymarzone miejsce do Relaksu.

90.jpg

91.jpg

92.jpg

93.jpg


Było pływanie, książka, opalanie się, trzeba teraz iść na spacer.
Jak widać nawet w godzinach szczytu było pusto, być może to kamieniste dno odstrasza np. rodziny z małymi dziećmi. Bez bucików chodzenie po tych kamieniach byłoby raczej niemożliwe. Bar jest zacieniony plandeką i naturalną roślinnością, co daje przyjemny chłód. Przy panującej temperaturze było to bardzo istotne. Dostaliśmy zgodnie z umową świetną kawę i jeszcze po butelce małej wody mineralnej.

93a.jpg


Tutaj widok na ruiny, oczywiście można wejść , wstęp nie jest drogi.

95.jpg

94.jpg


Tak prezentuje się plaża od strony baru Red Rock. Nie wiem dlaczego jest zamknięty. Nie było żadnej informacji.
Szkoda, bo musiało być tu ładnie i klimatycznie z fajnym widokiem.

96.jpg


Wchodzę troszkę wyżej .

97.jpg

98.jpg

99.jpg

100.jpg


Schodami po lewej można wejść na skróty do toalety. Prysznic też jakiś był.

101.jpg


Trzeba uważać, żeby nie spaść z tych stromych schodków. Niby są linki, ale jednak noga w mokrych klapkach może się poślizgnąć.

102.jpg

103.jpg


Polecam to miejsce osobom lubiącym kamieniste podłoże.
W barze można zamówić coś do jedzenia, kawę podają dobrą, a i obsługa jest miła.
Parking jak już wcześniej wspominałam jest duży i w niektórych miejscach naturalnie zacieniony, a dla lubiących spacery i podziwianie widoków z góry też coś znajda dla siebie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.11.2021 20:18

Nie wybraliście się wyżej pod ruiny?
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 22.11.2021 20:42

Plaża z takich, jakie lubię, a bonus leżaczkowo-kawkowy super 8)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2496
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 22.11.2021 20:43

piekara114 napisał(a):Nie wybraliście się wyżej pod ruiny?


Odłożyliśmy to na popołudnie, miałam pojechać po wygodniejsze buty, bo w klapkach ślizgały mi się stopy i w końcu nie pojechaliśmy. Domyślam się, że Wy poszliście :D
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2496
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 22.11.2021 20:48

dangol napisał(a):Plaża z takich, jakie lubię, a bonus leżaczkowo-kawkowy super 8)


Plus kamienistych plaż jest taki, że się piasek pod kostium nie dostaje :mrgreen:
Niby kawa to nie majątek, ale każdy gratis na wakacjach mile widziany :wink:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12178
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 22.11.2021 21:57

Całkiem sympatyczna ta plażyczka. I widok z góry zacny :wink: Na leżaczku bym poleżała, zwłaszcza teraz - jak za oknem tak szaro i wstrętnie :roll:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 22.11.2021 22:02

Oczywiście, że na górę dotarliśmy :D
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2496
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 23.11.2021 18:27

Kapitańska Baba napisał(a):Całkiem sympatyczna ta plażyczka. I widok z góry zacny :wink:


Te rejony na pewno by się Wam spodobały :) .
Na forum greckim był wątek na temat pływania po Zatoce i w pobliżu okolicznych wysepek. Nie znam się, ale podobno jest dużo różnych małych kameralnych plaż, nie ma problemu z dopłynięciem, wiatrem itp., jednym słowem warunki sprzyjające do pływania :D .

piekara114 napisał(a):Oczywiście, że na górę dotarliśmy :D


Byliście w maju, mieliście łatwiej :wink: . Nas usprawiedliwia troszkę czterdziestostopniowy upał, który zachęcał do totalnego lenistwa :mrgreen:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 23.11.2021 18:48

Fajna ta plaża. Gratis zawsze mile widziany.
I zaskoczenie, jak dużo pięknej zieleni w tym czterdziestostopniowym upale.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4702
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 23.11.2021 18:52

wiola2012 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Oczywiście, że na górę dotarliśmy :D


Byliście w maju, mieliście łatwiej :wink: . Nas usprawiedliwia troszkę czterdziestostopniowy upał, który zachęcał do totalnego lenistwa :mrgreen:

Ale jakoś Beata nie kwapi się do żadnej relacji ze swoich wypraw.
Może chociaż kilka zdjęć by tutaj wstawiła z tej wyprawy na górę.
Co Wy na to wiola2012 i piekara114 :?:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2496
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 23.11.2021 19:04

megidh napisał(a):I zaskoczenie, jak dużo pięknej zieleni w tym czterdziestostopniowym upale.

Podobno te upały to nie norma, tylko jakaś fala akurat w tym roku. Roślinki jeszcze nie odczuły. Ale tuż po naszym powrocie z wakacji, albo jeszcze w trakcie rozpoczęła się fala pożarów w Grecji czyli susza zebrała żniwo. :(

megidh napisał(a):
wiola2012 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Oczywiście, że na górę dotarliśmy :D


Byliście w maju, mieliście łatwiej :wink: . Nas usprawiedliwia troszkę czterdziestostopniowy upał, który zachęcał do totalnego lenistwa :mrgreen:

Ale jakoś Beata nie kwapi się do żadnej relacji ze swoich wypraw.
Może chociaż kilka zdjęć by tutaj wstawiła z tej wyprawy na górę.
Co Wy na to wiola2012 i piekara114 :?:

Ja już próbowałam Beatkę zmobilizować do dokończenia swojej relacji, ale faktycznie się nie kwapi :D .
Oczywiście nie mam nic przeciwko , zdjęcia z góry mile widziane :)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2496
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 24.11.2021 21:49

17 lipca - wieczór

Część wieczoru upływa nam na rozmowach telefonicznych :)
Córka przygotowuje się do wyjazdu, pakuje tylko drobiazgi do torby podręcznej, gdyż większy bagaż podróżuje w naszym bagażniku :D . Udzielamy jej różnych porad i wskazówek, ale chyba niepotrzebnie, bo po pewnym czasie słyszę: Mamo, ja już jestem dużą dziewczynką, naprawdę sobie poradzę i to nie jest mój pierwszy lot w życiu. Dobra, dam sobie na luz. W końcu w ostatnim tygodniu, zdała egzamin samodzielności i operatywności na szóstkę z plusem :hearts:

Mąż jeszcze rozmawia z bratem, wymieniają uwagi dotyczące pogody, bagażu, korków na lotnisko itp.
Ogólnie wszyscy są podekscytowani. Jutro będziemy witać ich na lotnisku w Atenach.

Fakt, że jest sobota, trzeba uczcić kolacją w lepszej restauracji. Wybieramy Maria's Restaurant z pięknym widokiem. Posiłek też był ładny i bardzo smaczny.

109a.jpg

109b.jpg


Za widok trzeba jednak trochę dopłacić :wink: . Dostaliśmy nawet, na koniec, nawilżone chusteczki do umycia rąk. Jak się później okazało, zostały doliczone do rachunku :lol:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2496
Dołączył(a): 26.07.2012
Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 24.11.2021 21:55

Niedziela – 18 lipca

Wg rozkładu samolot ląduje o 13:15 . Odliczając drogę do Aten, pozostaje nam do dyspozycji sporo czasu przed południem. Wybierzemy się zatem do teatru :D

Epidauros, bo tam się wybieramy, to nie tylko teatr. W czasach starożytnych było to jedno z najważniejszych i najsławniejszych sanktuariów. Początki tego miejsca sięgają VI w p.n.e. i związane są z kultem Asklepiosa.
Wg legendy, centaur Chiron nauczył go sztuki leczenia. Asklepios opanował ją do tego stopnia, że zaczął wskrzeszać ludzi, czym naraził się Hadesowi i Zeusowi. Zeus zabił lekarza, rażąc go piorunem. Asklepios został pochowany w Epidauros. W starożytności czczono go czasem jako bóstwo, a czasem jako Herosa. Z czasem Asklepios został utożsamiony z Apollinem, któremu również przypisywano umiejętności leczenia i w ten sposób kult bogów zaczął się wzajemnie przenikać. Świątynia oraz teatr powstały w IV i III w. p.n.e. Zbudowano również tolos oraz budynki przeznaczone dla podróżnych i pielgrzymów. Co cztery lata organizowano to uroczystości na cześć Asklepiosa, podczas których odbywały się zawody sportowe i wystawiano antyczne tragedie.

Metody leczenia były często szarlatańskie, ale stopniowo zastępowała je prawdziwie naukowa medycyna, gdyż obserwacja przybywających pacjentów, studia nad poszczególnymi przypadkami, przyczyniły się do zgromadzenia sporej wiedzy i zaczęto ją wykorzystywać do leczenia ludzi.

Teren obiektu jest dość rozległy.

137a.jpg


Pierwsze kroki, po wykupieniu biletu, kierujemy do sławnego teatru. Cena biletu 12€/ osoba dorosła.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 24.11.2021 22:43

Dziewczyny, totalna we mnie niemoc i to do pisania i nawet do przeglądania zdjęć, aby coś umieścić... Nawet do konkursu nic nie dałam.... Ale przyjdzie czas i dokończę co zaczęłam i pokażę Assini z góry.....
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2496
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 24.11.2021 22:48

piekara114 napisał(a):Dziewczyny, totalna we mnie niemoc i to do pisania i nawet do przeglądania zdjęć, aby coś umieścić... Nawet do konkursu nic nie dałam....

Jesienna niemoc jest zrozumiała :)
piekara114 napisał(a): Ale przyjdzie czas i dokończę co zaczęłam i pokażę Assini z góry.....

No i świetnie :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa - strona 1...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone