Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2484
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 17.11.2021 18:39

15 lipca cd

Nafplio

Dzisiejsze popołudnie spędzimy w Nafplio. Na temat tej miejscowości, mogłabym przepisać czy streścić informacje z przewodnika, lub z jakiejś strony internetowej, ale pozwolę sobie udostępnić stronę, na której p. Marcik Pietrzyk, przewodnik po Grecji, autor książki „Grecja po mojemu” opisuje Nafplio. Czyta się jak książkę, lekko, szybko i przyjemnie :D .
Na zachętę cytat: „Bugenwille, wąskie uliczki, stare kamienice, wylegujący się na murku kot czy leżący pod drzewem cytrynowym pies. Kolory. Mnóstwo kolorów. To wszystko wygrzane letnim upałem. Nie widać najmniejszej oznaki pośpiechu. Wszyscy delektują się atmosferą. Zakręcony od wrażeń turysta patrzy na te sielankowe sceny jakby oglądał film na zwolnionych obrotach .Wciąż podobne widoki, ale zachwyt nie mija, umysł podróżuje….W czasach weneckich nazywano miasto Napoli di Romania…Nie bez kozery mówi się , że to grecka stolica zakochanych. Nigdzie indziej nie znajdziesz lepszej scenerii do romantycznego spaceru.

I ja miałam takie odczucia :D

Parkujemy przy nabrzeżu na ogromnym darmowym parkingu. Przechodzimy na drugą stronę ulicy i kierujemy się do parku Kolokotronis.
Tutaj witamy się z generałem Kolokotronisem - bohaterem rewolucji greckiej. Mieszkał w Nauplion, w domu na placu Syntagma.

36 Pomnik gen. Theodorosa Kolokotronisa.jpg

37.jpg


Spoglądamy na Palamidi. Jedną z trzech Naupliońskich twierdz. Jest plan, żeby tam podjechać.

38.jpg

39.jpg

40.jpg


Idziemy spacerkiem, ulicą Vasileos Konstantinou, na starówkę , mijamy po lewo Urząd Miasta.

41 Town Hall ul. Vasileos Konstantinou.jpg


Nie idziemy prosto na plac Syntagma, tylko tak sobie skręcamy raz w prawo, raz w lewo, klucząc uliczkami w poszukiwaniu cienia.

42.jpg


Czy ja już wspominałam, że dzisiejszy dzień jest bardzo gorący 8O ? Tutaj jest to jeszcze bardziej odczuwalne, wszędzie dookoła rozgrzany kamień .
Docieramy na placyk obok prawosławnego kościoła Św. Jerzego .

43St. George Holy Orthodox Metropolitan Church.jpg

44.jpg


Chyba coś tu się będzie działo :idea:

45.jpg


Kontynuujemy spacer.

46.jpg

47.jpg

48.jpg

49.jpg

50.jpg

51.jpg


Bardzo mi się te wąskie uliczki podobają. Wszędzie jakieś kwiatki. Okalają balkony, rosną tam, gdzie teoretycznie nie powinny rosnąć, bo nie ma warunków :wink:
Wchodzimy na plac Syntagma. Jest pusto i nic się nie dzieje. Stoliki czekają, właściciele też, tylko chętnych na posiłek, czy cokolwiek innego nie ma. Za chwilę się przekonamy, że wolą siedzieć w pobliżu wody :lol: .

52.jpg


Przechodzimy przez plac i idziemy dalej

53.jpg

54.jpg

55.jpg


Ale zanim wyjdziemy na otwartą przestrzeń nad morzem, wchodzimy do kościoła Panagia. Wielkość żyrandola mnie przytłoczyła :wink:

56.jpg

57.jpg

58.jpg


Tutaj już chętni na kawę i inne napoje są, tylko skryli się głębiej pod parasolami i okupują wentylatory :lol:

59.jpg

59a.jpg


Przyłączymy się do nich na chwilę a potem ruszamy dalej
:papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4671
Dołączył(a): 03.04.2014
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 17.11.2021 19:31

Nafplio na tych zdjęciach kojarzy mi się z chorwackimi miasteczkami. Uliczki wyłożone podobnymi kamiennymi płytami, kwiaty oplatające ściany domów. Wyrastająca z "niczego" roślinność. Schody wyglądają jak te w Dubrowniku a nadmorski deptak jak riva w Trogirze. Ja w takiej Grecji jeszcze nie byłam.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2484
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 17.11.2021 21:53

megidh napisał(a):Nafplio na tych zdjęciach kojarzy mi się z chorwackimi miasteczkami. Uliczki wyłożone podobnymi kamiennymi płytami, kwiaty oplatające ściany domów. Wyrastająca z "niczego" roślinność. Schody wyglądają jak te w Dubrowniku a nadmorski deptak jak riva w Trogirze. Ja w takiej Grecji jeszcze nie byłam.


Dobrze Ci się kojarzy :) , to wszystko przez wpływy weneckie w tej części Bałkanów. Chociaż Nafplio wyjątkowo często przechodziło „z rąk do rąk”.
Chorwacja ma zdecydowanie więcej takich klimatycznych miasteczek. Nafplio w Grecji to jak dla mnie perełka :hearts:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2484
Dołączył(a): 26.07.2012
Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 18.11.2021 15:08

Nafplio - cd.

W oddali druga twierdza – Bourtzi, położona na wysepce przy wejściu do portu.

60.jpg


Zamek zaprojektował pod koniec XV w. pochodzący z Bergamo włoski architekt Antonio Gambello. Zamek pozwalał kontrolować ruch w okolicy portu i w razie potrzeby zablokować dostęp wrogowi. W XIXw. miał tutaj siedzibę kat, w latach 1930 -70 był tu luksusowy hotel :mrgreen: . Obecnie można go zwiedzać. Może by tak pożyczyć tę motorówkę? Wydaje się jakby na nas czekała :wink:

61.jpg


Czasami zawieje lekki wiaterek i pomarszczy wodę.

Czas wracać do samochodu. Pojedziemy ciut wyżej, tylko jeszcze przejdziemy kilkoma uliczkami.
Tego urządzenia wcześniej nie mijaliśmy, stacja paliw dla skuterów :idea: , działa czy do dekoracji :?:

64.jpg


Jeszcze trochę kwiatków i znów w kierunku nabrzeża.

65.jpg

66.jpg

67.jpg

68.jpg


Na wzgórzu ponad starym centrum miasta wznoszą się pozostałości Akronafplionu. Pierwotnie znajdował się tu starożytny akropol. Nie prezentuje się on tak dobrze jak sąsiadująca twierdza Palamidi. Większość fortyfikacji jest zniszczona.

69a.jpg

69.jpg


Mamy jednak ładną wieżę zegarową, a wzdłuż murów przepiękne widok na miasto.

70.jpg

70a.JPEG

71.jpg

72.JPEG

79.jpg


W oddali widać Kościół Evagelistria

78.jpg


Ładnie prezentuje się z góry Bourtzi

73.jpg

73a.jpg


Spośród innych budynków wyróżnia się ten domek. Ciekawe za ile lat nie będzie go widać zza roślin ?

73b.jpg


Plac Syntagma

74.jpg

74a.jpg



Bliższa i dalsza perspektywa

76.jpg

75.jpg


Dobrze też widać Palamidi.

82.jpg

83.jpg


Ale nie pojedziemy tam :evil:, jest za gorąco.

:hut: :papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.11.2021 15:42

Wiele czytałem i oglądałem w relacjach Nafplio - ale tak pustego chyba nigdy nie widziałem :)
Na Twierdzy Palamidi będziemy?
:)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 18.11.2021 16:03

Widok z góry na miasto i morze świetny! My niestety nie weszliśmy na twierdze, zbyt krótko byliśmy w Nafplio (czasu wystarczyło tylko na spacer i kawkę).
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12142
Dołączył(a): 16.12.2016
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 18.11.2021 17:03

Rozległe to miasto 8O
Widok z góry wspaniały. Twierdza tylko dodaje mu uroku.
I nabrzeże niczego sobie - przy knajpkach, puste, eleganckie. Tylko infrastruktury na nim chyba brak - nie widzę prądu ani wody.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2484
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 18.11.2021 17:48

tony montana napisał(a):Wiele czytałem i oglądałem w relacjach Nafplio - ale tak pustego chyba nigdy nie widziałem :)
Na Twierdzy Palamidi będziemy?
:)


Ludzi trochę było, tylko poukrywani :lol: . My tak na zmianę, chowaliśmy się w cień i wyskakiwaliśmy trochę na słońce. Jestem pewna, że po zachodzie słońca było dość tłoczno.
Na Twierdzy Palamidi nie będziemy, niestety. Mieliśmy wrócić innego dnia rankiem, ale ....w naszej okolicy w nocy z 14 na 15 był Armagedon i nie mieliśmy światła.

armagedon.jpg


Mąż jedno popołudnie spędził na telefonie z córką, która po 2 dobach bez prądu zabawiała się w elektryka i przeprowadzała od sąsiadów prowizoryczną linię, żeby chociaż lodówkę podłączyć. Akurat nie było naszej fazy :evil: .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2484
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 18.11.2021 18:12

dangol napisał(a):Widok z góry na miasto i morze świetny! My niestety nie weszliśmy na twierdze, zbyt krótko byliśmy w Nafplio (czasu wystarczyło tylko na spacer i kawkę).

Dla tego widoku wjechaliśmy na wzgórze, bo zwiedzać to za wiele nie ma co :wink: . Palamidi się lepiej zachowało, ale tam nie dotarliśmy mimo wielkich chęci.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2484
Dołączył(a): 26.07.2012
Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 18.11.2021 18:27

Kapitańska Baba napisał(a):Rozległe to miasto 8O
Widok z góry wspaniały. Twierdza tylko dodaje mu uroku.
I nabrzeże niczego sobie - przy knajpkach, puste, eleganckie.

Z góry dopiero zobaczyłam, jakie jest duże :)
My byliśmy tylko na skrawku nabrzeża. Można iść wzdłuż morza daleko, okrążyć wzgórze fajną trasą spacerową. Te Kiero pokazywał w swojej relacji fajne zdjęcia ze spaceru :) .

Kapitańska Baba napisał(a): Tylko infrastruktury na nim chyba brak - nie widzę prądu ani wody.


Nie patrzyłam pod tym kątem, nie zwróciłam uwagi.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2484
Dołączył(a): 26.07.2012
Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 21.11.2021 10:56

16 lipca

Kolejny dzień spędzamy typowo wakacyjnie. Najpierw śniadanie i kawa, później jedziemy na plażę - którą pokazywałam wcześniej :D . Tam poznajemy bardzo fajną rodzinę Polaków z Aten. Znam Grecję i Greków z punktu widzenia turysty – klienta, zawsze byli bardzo mili, sympatyczni i uśmiechnięci (chociaż w tym roku zaobserwowałam, że pandemia też zmieniła co niektórych). Podziwiałam ich radość życia i pozytywne nastawienie. Inaczej postrzegamy ten kraj my, turyści, inaczej ludzie, którzy mieszkają tu na stałe.
Podczas luźnej rozmowy z Ewą dowiedziałam się, że Grecy są bardzo dumni ze swojego historii, ze swojej tożsamości narodowej. Starożytna greka jest przedmiotem obowiązkowym w szkole :) . Podobno nie jest łatwo zaprzyjaźnić się i wejść do ich ścisłego grona. Rodzina jest dla nich najważniejsza i niechętnie wpuszczają do kręgu rodziny obcych. Nie jest łatwo stać się jednym z nich. Musiało minąć kilka lat zanim nasi nowi znajomi znaleźli grono przyjaciół wśród Ateńczyków 8O . Syn mimo, że urodził się w Grecji, to nie jest obywatelem, to nie idzie z automatu. Musi się o starać o obywatelstwo, jeśli będzie oczywiście chciał. Trochę mnie to zdziwiło.

Czas w miłym towarzystwie upłynął szybko. Nie zdążyliśmy się obejrzeć a już było popołudnie. Wracamy do siebie bo musimy odpocząć po plażowaniu i poczekać aż słońce przestanie przypiekać.
Może byśmy dzisiaj gdzieś pojechali, tylko nie mamy kierowcy :mrgreen:
Idziemy zatem na spacer do przystani.
W oddali widać małą wysepkę Koronisi.

108.jpg


Promienie zachodzącego słoneczka ładnie ją oświetlają

105.jpg


W drugą stronę po lewj mamy wyspę Daskalio, a przystań prezentuje się tak:

106.jpg

107.jpg


A my idziemy na kolację :papa:
anielkak
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 42
Dołączył(a): 06.05.2021
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) anielkak » 21.11.2021 19:05

Witaj
Wcześniej nie miałam czasu na czytanie relacji, teraz nadrabiam zaległości :) . Bardzo fajny plan - Rumunia z Grecją. Może kiedyś zrealizuję podobny. W tym roku u nas była tylko Łeba :) ,
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2484
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 21.11.2021 20:30

anielkak napisał(a):Witaj
Wcześniej nie miałam czasu na czytanie relacji, teraz nadrabiam zaległości :) . Bardzo fajny plan - Rumunia z Grecją. Może kiedyś zrealizuję podobny. W tym roku u nas była tylko Łeba :) ,

Cześć
Fajnie, że tu zajrzałaś :)
Łebę bardzo lubię. Kilkakrotnie tam byliśmy i bardzo miło wspominam, a już rybka wędzona od Mieci to poezja :D . Wędzarnia funkcjonowała w tym roku?
anielkak
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 42
Dołączył(a): 06.05.2021
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) anielkak » 22.11.2021 18:36

wiola2012 napisał(a): Wędzarnia funkcjonowała w tym roku?

Jeśli to ta o której myślę, to funkcjonowała :D.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2484
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wypr

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 22.11.2021 19:55

anielkak napisał(a):Jeśli to ta o której myślę, to funkcjonowała :D.

To fajnie :) Nigdzie nie jadłam smaczniejszego wędzonego halibuta albo nawet makreli, jak właśnie stamtąd.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Śladami Drakuli do Grecji - czyli kolejna wymarzona wyprawa - strona 1...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone