Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolny Śląsk poleca się na urlop

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
robertms
Cromaniak
Posty: 1269
Dołączył(a): 24.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) robertms » 08.09.2020 14:09

Super fotki!
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 08.09.2020 14:17

Fantastyczne te skały :) .
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 08.09.2020 19:35

Bardzo fajny szlak przez te skałki. W Rudawach jak na razie tylko cycki :mrgreen: mam zaliczone. Ciekawa alternatywa dla pobliskich, a zatłoczonych ostatnio Karkonoszy.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12743
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 08.09.2020 21:48

W Rudawach nie byłam wieki całe, ale w zamierzchłych czasach przedreptałam niemal wszystkie tamtejsze szlaki. Może pora na powtórkę :) ?
Jawor odwiedzamy dość regularnie, gdyż nasi znajomi mają tam (a konkretnie bardzo blisko Kościoła Pokoju) po babci mieszkanie z ogródkiem, do którego często jeżdżą na weekendy, czasem zabierając też przyjaciół :) ... W Krzeszowie natomiast byłam dwukrotnie, ostatnio całkiem niedawno, dzień przed Sylwestrem. Trasę zwiedzania opactwa mieliśmy obszerną, pomijała jedynie strych i wieże.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1912
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 08.09.2020 22:18

Wstyd się przyznać ale w tych Rudawach nie tylko nie byłem ale i nie wiedziałem że istnieją. :oops: Rudawy znam ale tylko czeskie i niemieckie. Pięknie tam jest. :hearts:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.09.2020 09:32

robertms napisał(a):Super fotki!

Dzięki :D .


Nefer napisał(a):Fantastyczne te skały :) .

Taki znak rozpoznawczy Rudaw Janowickich 8) .


ruzica napisał(a):Bardzo fajny szlak przez te skałki.

Chcemy go powtórzyć jesienią :hut: .


ruzica napisał(a):Ciekawa alternatywa dla pobliskich, a zatłoczonych ostatnio Karkonoszy.

Sami dotąd zawsze mijaliśmy te okolice pędząc właśnie w Karkonosze, bo kto by tam po jakiś pagórach łaził :roll: :wink: .


dangol napisał(a):W Krzeszowie natomiast byłam dwukrotnie, ostatnio całkiem niedawno, dzień przed Sylwestrem. Trasę zwiedzania opactwa mieliśmy obszerną, pomijała jedynie strych i wieże.

Śledziłam Twój wątek i widziałam, że warto do Krzeszowa podjechać.
Strych i wieże też mogą być nie lada atrakcją. W sierpniu pojechaliśmy na takie rozszerzone zwiedzanie do Lubiąża (organizują to tylko raz w roku) i było świetnie!


mchrob napisał(a):Wstyd się przyznać ale w tych Rudawach nie tylko nie byłem ale i nie wiedziałem że istnieją. :oops:

Pewnie nie Ty jeden :D . Okolica jest mocno niedoceniana i to był główny powód, że jednak zabrałam się za relację.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.09.2020 09:35

Zamek Bolczów

Około 1375 roku niejaki Clericus Bolze, rycerz z pobliskiego Mniszkowa, wzniósł zamek jako swoją siedzibę rodową.
Warownię zbudował wykorzystując dwie naturalne granitowe skały, które połączył kamiennymi murami.

Obrazek


W następnych stuleciach zamek był rozbudowywany przez kolejnych właścicieli, aż do wybuchu wojny trzydziestoletniej. Wtedy w 1645 r. został zajęty przez Szwedów, a następnie zrabowany i podpalony. Od tego czasu pozostaje w ruinie, co nie oznacza jednak, że o zamku zapomniano. Jeszcze w I połowie XIX w. zamek został przygotowany dla ruchu turystycznego. Teren odgruzowano, częściowo zrekonstruowano i zabezpieczono.
Właśnie tej pruskiej zaradności zawdzięczamy, że do dziś zamek Bolczów jest w tak dobrym stanie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zachowane do dziś ruiny pozwalają odtworzyć trzy główne części budowli, na które składają się: zamek średniowieczny, złożony z murów obwodowych, budynku mieszkalnego i czworobocznej wieży; część XV-wieczna, składająca się z dwóch dziedzińców, muru południowego z otworami strzelniczymi oraz część XVI-wieczna, z której zachowały się mury barbakanu, basteje oraz brama wjazdowa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wstęp do zamku jest bezpłatny. Nikt tu niczego nie pilnuje. Zapraszamy :hut: .

Obrazek

:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.09.2020 13:44

Miedzianka

Doskonały dzień wypada doskonale zakończyć :D . W celach konsumpcyjnych wybieramy się więc do Miedzianki.
Od pięciu lat działa tu browar restauracyjny, który świetnie poi i karmi 8) .

Obrazek


Wybornie w kuflu, pysznie na talerzu i pięknie dookoła. Można się zasiedzieć :hearts: .

Obrazek


Robimy zapasy i wracamy do Romanówki.

Obrazek


Warto jednak napisać w tym miejscu jeszcze choć kilka słów o samej Miedziance.

Dziś to wieś, w której stoi raptem kilka domów. Kiedyś miasteczko prężnie rozwijające się najpierw dzięki górnictwu srebra, miedzi i żelaza, a od połowy XIX wieku dzięki turystyce.
Sławę miastu przynosiło też „Złoto z Miedzianki” czyli piwo produkowane w miejscowym browarze uruchomionym już w XV wieku.

Obrazek
(źródło:polska-org.pl)

Miedzianka (niem.Kupferberg) zniknęła z powierzchni ziemi w latach 60-tych ubiegłego wieku za sprawą rabunkowej eksploatacji złóż uranu przez Sowietów prowadzonej tutaj w latach 1948 – 1952. Skala szkód górniczych była tak duża, że władze PRL podjęły decyzję o całkowitej likwidacji miasta. Mieszkańców przesiedlono do Jeleniej Góry, a budynki wysadzono, wyburzono, rozebrano.


Ciekawie o Miedziance opowiada ten materiał.




Jeśli kogoś bardziej zainteresowała historia miasta to polecam książkę Filipa Springera Miedzianka. Historia znikania.

:papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 10.09.2020 15:29

O tak, historia Miedzianki Filipa Springera to bardzo ciekawa lektura :) . Zgadzam się w pełni i również polecam.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 10.09.2020 18:42

Nefer napisał(a):O tak, historia Miedzianki Filipa Springera to bardzo ciekawa lektura :) . Zgadzam się w pełni i również polecam.

Zdecydowanie. Według mnie to lektura obowiązkowa, dzięki której poznałem Filipa Springera a później jego inne znakomite książki :)
Pod wpływem tej lektury odwiedziłem też Miedziankę i przy okazji wspomniany przez Marzenę browar.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 10.09.2020 20:00

Nefer napisał(a):O tak, historia Miedzianki Filipa Springera to bardzo ciekawa lektura :) .

greenrs napisał(a):Pod wpływem tej lektury odwiedziłem też Miedziankę

Śmiało można powiedzieć, że swoją książką Filip Springer dał Miedziance drugie życie :D .
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 10.09.2020 21:19

Rudawy to jedne z niewielu gór
gdzie idąc nie czujemy potu turystów którzy
szli "przed nami",
:-)
jako że są to "łatwiejsze szlaki" to zaliczyłem je jakieś trzy tygodnie po przebytym zawale i
po założeniu stentów,
ale przyznaje włażąc na Bolczów miałem lekkie obawy(oczywiście tylko w głowie)
myślę że wlezliście na Sokoliki ?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 11.09.2020 12:36

599 napisał(a):Rudawy to jedne z niewielu gór
gdzie idąc nie czujemy potu turystów którzy szli "przed nami",
:-)

Nikogo w zasięgu nosa i nikogo w zasięgu wzroku :wink: .
Przez cały dzień spotkaliśmy na szlaku dosłownie kilkanaście osób. Auto w Mniszkowie zostawiliśmy na pustym parkingu i jak wróciliśmy też stało tam samotnie.


599 napisał(a):myślę że wlezliście na Sokoliki ?

Obowiązkowo :D .
Tam akurat mimo środka tygodnia kręciło się na szlaku trochę więcej osób. Na Krzyżną był nawet mały korek do wejścia na platformę widokową (mieści się tam wygodnie może z 6 osób), ale już na Sokoliku oprócz nas siedziała jeszcze tylko jedna osoba.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 12.09.2020 11:24

Kolorowe Jeziorka

To bez wątpienia najpopularniejsza atrakcja w Rudawach Janowickich. Może nie każdy był, ale pewnie każdy słyszał.
Tej popularności sprzyja też duża dostępność. Kilka parkingów od strony Wieściszowic zlokalizowanych jest może 100 metrów od pierwszego jeziorka.

My będziemy zdobywać jeziorka od drugiej strony nie ruszając nawet auta. W końcu mieszkamy przy szlaku :hut: .

Kolorowe Jeziorka to cztery zbiorniki, które powstały na zboczach Wielkiej Kopy w wyniku wypełnienia przez wodę wyrobisk pozostałych po dawnych kopalniach pirytu funkcjonujących na tym terenie między 1785 a 1902 r.
Różne zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk.

Pierwszy zbiornik na naszej trasie to zielony stawek, pozostałość po wyrobisku Gustav Grube. Czytamy, że pojawia się okresowo po wiosennych roztopach i po większych opadach deszczu. Bez trudu odnajdujemy bajorko, którego kolor nie ma jednak z zielenią nic wspólnego :roll: . Brunatne jakieś :? .
Wrażenia są na tyle kiepskie, że naprawdę szkoda miejsca na serwerach, żeby to pierwsze jeziorko prezentować :mrgreen: .

Dalej będzie lepiej 8) .

Błękitne jeziorko (zwane też turkusowym) powstało na terenie dawnego wyrobiska Neues Glück (Nowe Szczęście).
Głębokość jeziora sięga 20 metrów. Może się ono pochwalić najczystszą wodą spośród wszystkich zbiorników tego kompleksu, a jej kolor to wynik licznej obecności związków miedzi.

Obrazek

Efekt wow byłby zdecydowanie większy gdyby dzień nie był tak pochmurny. W pełnym słońcu są tu niemal Malediwy :wink: .

Obrazek




Obok jeziorka pozostałości dawnych sztolni.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Szlakiem przez las idziemy w stronę kolejnego jeziorka.

Obrazek


Purpurowe jeziorko powstało po zalaniu wyrobiska Hoffnung (Nadzieja) w najstarszej kopalni, która została uruchomiona w 1785 r. Kolor jest zasługą mariażu rud żelaza i siarki. Woda w tym jeziorku to tak naprawdę roztwór kwasu siarkowego.

Obrazek


Purpurowe okazuje się najbardziej wdzięcznym obiektem do fotografowania. Brak słońca nie przeszkadza nam w odbiorze tak bardzo jak przy jeziorku błękitnym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Turystów kręci się niewielu, można trochę polatać :D .

Obrazek



Na brzeg ostatniego, żółtego jeziorka dostać się można przez wydrążony w skale tunel.

Obrazek

Obrazek



Generalnie bardzo fajne są te okoliczne skałki :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Zamiast żółtego jeziorka zastajemy jednak tylko trochę większą kałużę :lol: . Swój żółty kolor woda zawdzięcza obecności wapnia i siarki.

Obrazek



Polecamy ten przyjemny, nieforsowny spacer, na który najlepiej wybrać się w słoneczny dzień i jak donoszą w internetach raczej nie w weekend, bo wtedy są tu tłumy.

:papa:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 12.09.2020 11:49

marze_na napisał(a):Kolorowe Jeziorka
... Może nie każdy był, ...

Ja byłem. :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Dolny Śląsk poleca się na urlop - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone