Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolny Śląsk poleca się na urlop

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 27.09.2020 10:58

Świetny ten kościół w Świerzawie! :)

Pojawił się ostatnio w "zagadkach" ;):
post2172580.html#p2172580
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.09.2020 18:40

Bravik napisał(a):Kościelny mur ze starymi , poniemieckimi nagrobkami robi niesamowite wrażenie.

Też byłam pod dużym wrażeniem. Taki przejaw szacunku dla historii, od której nie sposób przecież uciec.


ruzica napisał(a):Świerzawę zwiedziłam z okien samochodu podczas wycieczki po Krainie Wygasłych Wulkanów. Szkoda, że nie wysiedliśmy, żeby obejrzeć kościół w środku. :roll:

Gdybyśmy go wcześniej nie obejrzeli w Polsce z góry na planete+ pewnie też byśmy nie zajrzeli.
W sąsiedniej Lubiechowej też jest romański kościół z dobrze zachowanymi średniowiecznymi polichromiami. Niestety przeczytałam o nim po fakcie :? .


maslinka napisał(a):Świetny ten kościół w Świerzawie! :)
Pojawił się ostatnio w "zagadkach" ;):

Spóźniłam się ze zgadywaniem :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.09.2020 18:44

Organy Wielisławskie

Jedziemy przez Krainę Wygasłych Wulkanów. Obszar ten to tereny powulkaniczne, na których najmłodszą aktywność wulkaniczną datuje się na około 15 milionów lat temu!
Przed nami jedna z popularniejszych atrakcji tej Krainy - Organy Wielisławskie na zboczu góry Wielisławka (375 m n.p.m.).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W wyrobisku dawnego kamieniołomu odsłaniają się porfiry (ryolity) czyli magmowe skały wulkaniczne.

Obrazek

Obrazek


Mają one wyraźną słupkową strukturę, przypominającą prospekt organowy, stąd ich nazwa :).
Powstały w okresie dolnego permu w wyniku stygnięcia magmy w końcowym etapie jej krzepnięcia w kominie wulkanicznym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Następnie udajemy się ścieżką przyrodniczą od Organów na szczyt Wielisławki.
Lojalnie uprzedzam, na widoki nie ma co liczyć, bo wszystko zasłaniają drzewa.

Obrazek


I jeszcze taka ciekawostka - góra Wielisławka jest jednym z hipotetycznych miejsc ukrycia legendarnego Złota Wrocławia – do dzisiaj nie odnalezionego skarbu wywiezionego przez Niemców tuż przed zamknięciem okrążenia wokół Festung Breslau.


Teraz już prosto do celu czyli do Agroturystyki nad Bobrem.
Z drogi widać "najwyższy wulkan w Polsce" - Ostrzycę Proboszczowicką (501 m npm) zwaną Śląską Fudżijamą.

Obrazek


Żeby być precyzyjnym, Ostrzyca nie jest wygasłym wulkanem, ale wzgórzem pochodzenia wulkanicznego, niewielkim fragmentem rdzenia wulkanu sprzed ok. 20-25 mln lat.

Obrazek


Domy przysłupowe powszechnie wpisują się w krajobraz wsi doliny Bobru.

Obrazek


:papa:
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 28.09.2020 19:46

marze_na napisał(a):
Bravik napisał(a):Kościelny mur ze starymi , poniemieckimi nagrobkami robi niesamowite wrażenie.

Też byłam pod dużym wrażeniem. Taki przejaw szacunku dla historii, od której nie sposób przecież uciec.

Niestety ten szacunek do historii nie zawsze się pojawia. Nagrobki pochodzą z przykościelnego cmentarza, który został zlikwidowany w latach 60 ubiegłego wieku, a lapidarium z uratowanych nagrobków powstało dopiero w 2015.

IMG_20200919_144055.jpg


Również Kościół św Józefa w centrum Świerzawy nie miał szczęścia do historii.
Jako kościół ewangelicki po wojnie stracił wiernych. Ogołocony z wyposażenia i organów był w latach 70 między innymi punktem skupu butelek i magazynem mebli. Funkcje kościelną odzyskał dopiero w 1999. Na zdjęciach widać że wymaga pilnego remontu.

IMG_20200919_145150.jpg

IMG_20200919_145352.jpg

IMG_20200919_145533.jpg
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 28.09.2020 19:56

Bardzo malownicze te organy, a i Świerzawa niczego sobie. :) Lubię takie miasteczka.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 28.09.2020 20:10

mchrob napisał(a):
marze_na napisał(a):
Bravik napisał(a):Kościelny mur ze starymi , poniemieckimi nagrobkami robi niesamowite wrażenie.

Też byłam pod dużym wrażeniem. Taki przejaw szacunku dla historii, od której nie sposób przecież uciec.

Niestety ten szacunek do historii nie zawsze się pojawia. Nagrobki pochodzą z przykościelnego cmentarza, który został zlikwidowany w latach 60 ubiegłego wieku, a lapidarium z uratowanych nagrobków powstało dopiero w 2015.

Ja tam widzę ogromną ewolucję w myśleniu o wspólnej historii, zwłaszcza jeśli odniesiemy czasy współczesne do tych słusznie minionych. Najlepszym zresztą przykładem jest właśnie to lapidarium w Świerzawie.

Kiedyś wszystko co niemieckie na ziemiach odzyskanych najchętniej by rozbierano. Żeby pozostać w najbliżej okolicy, widziałeś Rynek w Lwówku Śląskim? Zamiast po wojnie odbudować niemieckie kamienice to je rozebrano, a cegłę wywieziono na odbudowę stolicy. Ktoś miał wizję, że lwówecki rynek będzie polski i nowoczesny :roll: .
Temat rzeka, bo w podobny sposób okaleczono nie jedno miasto na Dolnym Śląsku.


Nefer napisał(a):a i Świerzawa niczego sobie. :) Lubię takie miasteczka.

Miasteczko pojawi się jeszcze nie jedno :). Pokażę z przyjemnością, bo ostatnimi laty naprawdę pięknieją.
mchrob
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1913
Dołączył(a): 06.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mchrob » 28.09.2020 20:48

marze_na napisał(a):Kiedyś wszystko co niemieckie na ziemiach odzyskanych najchętniej by rozbierano. Żeby pozostać w najbliżej okolicy, widziałeś Rynek w Lwówku Śląskim? Zamiast po wojnie odbudować niemieckie kamienice to je rozebrano, a cegłę wywieziono na odbudowę stolicy. Ktoś miał wizję, że lwówecki rynek będzie polski i nowoczesny :roll: .
Temat rzeka, bo w podobny sposób okaleczono nie jedno miasto na Dolnym Śląsku.

We Lwówku nie byłem ale te rozbieranie ruin na ziemiach odzyskanych potrafię jeszcze zrozumieć. To było tuż po wojnie, odbudowano polskie miasta a czy ziemie odzyskane będą w Polsce na dłużej nie mógł nikt jeszcze wiedzieć. Ale nie potrafię zrozumieć znęcania się nad cmentarzami.
Znam to ze swojego podwórka - Bielska-Białej które przed wojną było tyglem narodowościowym, kulturowym i wyznaniowym. Po wojnie walczono z niemieckim językiem skuwając napisy niemieckie na nagrobkach. Spychaczami zniszczono też cmentarz 3600 żołnierzy wermachtu pochowanych na zboczu Dębowca. Jest w jego miejscu teraz kemping. W ostatnich latach mówiono też o likwidacji cmentarza żołnierzy radzieckich na szczęście ktoś poszedł po rozum do głowy i cmentarz został. Chyba idzie ku lepszemu przynajmniej pod tym względem.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.09.2020 09:15

mchrob napisał(a):We Lwówku nie byłem ale te rozbieranie ruin na ziemiach odzyskanych potrafię jeszcze zrozumieć.

A ja nie potrafię. Tym bardziej, że rozbierano jak leci, nie tylko ruiny, ale także budynki, które przetrwały wojnę w niezłej kondycji.
W Lwówku, we Wrocławiu i innych miastach DŚ.

Już to na forum wklejałam. Artykuł ze Słowa Polskiego, jaki wpadł nam w oko podczas zwiedzania Centrum Historii Zajezdnia.

Obrazek


mchrob napisał(a):a czy ziemie odzyskane będą w Polsce na dłużej nie mógł nikt jeszcze wiedzieć.

Długo po wojnie pokutowało myślenie, że wrócą Niemcy i zabiorą. Po co więc dbać, lepiej rozkraść :evil: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.09.2020 16:47

Pilchowice nad Bobrem

Wjeżdżamy do Pilchowic od strony Wlenia. Przejeżdżamy przez most na Bobrze i jesteśmy na miejscu :).

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Agroturystyka nad Bobrem - tu spędzimy ostatnie dni lipca. Zdjęć nie mam, ale ma booking.
Nie jest to wprawdzie Romanówka, ale za cenę jednego noclegu w Raszowie tu mamy trzy :mrgreen: .
Serdeczni gospodarze, w pokoju, łazience i wspólnej kuchni czyściutko, do dyspozycji ogród z hamakiem :). Spokojnie mogę polecić, a biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny to już w ogóle rewelacja :!:

W roku covidowym urlopowaliśmy nietypowo. Przez ostatnie lata zawsze szukaliśmy miejscówek w miastach i miasteczkach, żeby było gdzie wypić kawę, zjeść obiad, a wieczorem wyskoczyć na piwo/wino albo po prostu pospacerować po uliczkach. Tym razem natomiast lądowaliśmy na wsiach z co najwyżej jednym sklepem :lol: .
Był Raszów i Pilchowice, a we wrześniu dorzuciliśmy jeszcze Giebułtówek. I okazało się, że wśród tych sielskich krajobrazów też nam dobrze 8) .

W Pilchowicach z jednej strony mieliśmy pola, a z drugiej Bóbr.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na gości agroturystyki czekał na brzegu rzeki kajak. Grzechem byłoby nie skorzystać :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Wiosło było tylko jedno, więc robiłam w tym kajaku za księżniczkę :lol: .

Obrazek



Na koniec odcinka Pilchowice i Bóbr z góry :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 29.09.2020 17:41

Widoki piękne, a jaki spokój, aż namacalny.
Księżniczka też widzę włos zapuszcza (a małżonek brodę). Mam nadzieję, że za bardzo obrażony za agrest nie jest :lol: .
Jeśli jeszcze nie widzieliście, to polecam skalane organy w Czechach- Pańska Skała.
Mieliśmy kiepską pogodę, ale i tak wrażenie było.
1111.jpg
P_skala2_aaaa.jpg
P-ska-aaa.jpg
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 29.09.2020 18:19

marze_na napisał(a):Pilchowice nad Bobrem
Agroturystyka nad Bobrem[/url] - tu spędzimy ostatnie dni lipca. Zdjęć nie mam, ale ma booking.
Nie jest to wprawdzie Romanówka, ale za cenę jednego noclegu w Raszowie tu mamy trzy :mrgreen: .
Serdeczni gospodarze, w pokoju, łazience i wspólnej kuchni czyściutko, do dyspozycji ogród z hamakiem :). Spokojnie mogę polecić, a biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny to już w ogóle rewelacja :!:

W roku covidowym urlopowaliśmy nietypowo. Przez ostatnie lata zawsze szukaliśmy miejscówek w miastach i miasteczkach, żeby było gdzie wypić kawę, zjeść obiad, a wieczorem wyskoczyć na piwo/wino albo po prostu pospacerować po uliczkach. Tym razem natomiast lądowaliśmy na wsiach z co najwyżej jednym sklepem :lol: .
Był Raszów i Pilchowice, a we wrześniu dorzuciliśmy jeszcze Giebułtówek. I okazało się, że wśród tych sielskich krajobrazów też nam dobrze 8) .

Chyba takich "nietypowych" urlopów w tym roku było więcej :wink: Mam nadzieję, że nie będziesz miała nic przeciwko jak polecę też fajną miejscówkę w pobliżu Karpacza i Rudaw Janowickich, w miejscowości Kostrzyca https://www.nocowanie.pl/noclegi/karpacz/apartamenty/208189/#jtt Super warunki, a właściciel bardzo sympatyczny i też fan Cro :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 29.09.2020 19:05

aga_stella napisał(a):Mam nadzieję, że za bardzo obrażony za agrest nie jest :lol: .

Nic a nic :D .


aga_stella napisał(a):Jeśli jeszcze nie widzieliście, to polecam skalane organy w Czechach- Pańska Skała.

Generalnie poza Pragą, Hradcem i Pardubicami słabo znam Czechy :? . Świetne te ich organy :!:


ZytaS napisał(a):Mam nadzieję, że nie będziesz miała nic przeciwko jak polecę też fajną miejscówkę w pobliżu Karpacza i Rudaw Janowickich, w miejscowości Kostrzyca

Polecaj śmiało :D .
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 29.09.2020 20:15

Pięknie prezentuje się Bóbr w towarzystwie wspaniałej zieleni. :)
A popływać kajakiem też lubimy. W tym roku mieliśmy np. okazję spływać Wieprzem :wink: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.09.2020 10:32

Nefer napisał(a):A popływać kajakiem też lubimy. W tym roku mieliśmy np. okazję spływać Wieprzem :wink: .

Spływ to dopiero jest frajda :D .
Bóbr przez Pilchowice płynie sobie baaaaaaaaaardzo leniwie. Zabawa zaczyna się dopiero od Nielestna, gdzie działają przynajmniej dwie firmy organizujące spływy. Najdłuższy proponowany wariant trasy to spływ aż do Lwówka Śląskiego, który trwa 5 - 6 godzin.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 30.09.2020 16:21

marze_na napisał(a):... Organy Wielisławskie...

Byłem, ale takich ładnych zdjęć, z góry, nie mam. :-(

marze_na napisał(a):Z drogi widać "najwyższy wulkan w Polsce" - Ostrzycę Proboszczowicką


Zdobyta :!:

pzdr :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Dolny Śląsk poleca się na urlop - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone