Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolny Śląsk poleca się na urlop

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 30.09.2020 16:41

longtom napisał(a):
marze_na napisał(a):... Organy Wielisławskie...

Byłem, ale takich ładnych zdjęć, z góry, nie mam.



A ja z góry nie nam wcale...
Chyba trzeba się wybrać ponownie, chociaż na takie ładne fotki szans nie mam...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.09.2020 21:17

longtom napisał(a):
marze_na napisał(a):Z drogi widać "najwyższy wulkan w Polsce" - Ostrzycę Proboszczowicką


Zdobyta :!:

Gratulacje :!:
Ten szczyt ciągle jeszcze przed nami :wink: .


dangol napisał(a):Chyba trzeba się wybrać ponownie

Ja niecierpliwie wypatruję poprawy pogody na weekend, tylko nie wiem w którą stronę ruszyć :roll: 8) .
Góry Sowie, Rudawy, Śnieżnik ?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.09.2020 21:23

Zapora Pilchowicka

Na początku XX wieku, po serii pustoszących Dolny Śląsk powodzi, na 17-kilometrowym przełomowym odcinku Bobru powstały trzy sztuczne jeziora: Modre, Wrzeszczyńskie i Pilchowickie. Największym z nich jest najniżej położone Jezioro Pilchowickie.
Autorem przeciwpowodziowego systemu chroniącego Sudety Zachodnie był prof. dr Otto Intze z Aachen.

Obrazek


Zapora w Pilchowicach powstała w latach 1904-1912, a jej uroczyste otwarcie w obecności cesarza Wilhelma II obyło się 16.11.1912 roku.

Obrazek

Obrazek


Elektrownia wodna przy zaporze zaczęła działać w 1913 roku.

Obrazek


Kamienno-betonowa zapora łukowa ma wysokość 62 metrów i jest drugą co do wysokości zaporą w Polsce. Wyższa od niej jest tylko ta nad Jeziorem Solińskim.

Obrazek


Z racji bliskości na pilchowicką zaporę zaglądaliśmy często.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Powstałe w wyniku wybudowania zapory Jezioro Pilchowickie ma powierzchnię 240 ha i pojemność 50 mln m³.

Obrazek

Obrazek


Całkiem ładne tu tereny spacerowe.

Obrazek


Ktoś chętny na lot balonem? 8)

Obrazek

Obrazek


W krajobraz pięknie wkomponował się most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim.

Obrazek

Obrazek


Tak, tak. To ten, po którym miał hasać Tom Cruise w siódmej odsłonie Mission: Impossible :roll: .

Ale więcej o moście w następnym odcinku.

:papa:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14800
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.09.2020 21:26

Wow! Zapora Pilchowicka robi wrażenie!

Ooo, jest i "most Toma Cruise'a" ;)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.09.2020 23:03

maslinka napisał(a):Ooo, jest i "most Toma Cruise'a" ;)

Most miał swoje pięć minut sławy :D .
Sprawa planowanego wysadzenia konstrukcji wypłynęła akurat w momencie, kiedy przyklepaliśmy swój wyjazd. Temat siłą rzeczy powtarzał się w naszych rozmowach z gospodarzami, którzy przyznali, że już po pierwszych przekazach medialnych ruch na zaporze znacznie wzrósł.

Sami byliśmy świadkami zabawnej scenki.
Stoimy na zaporze, mija nas para. Pani pyta pana czy to ten most będą wysadzać. Pan odpowiada, że to jest zapora, a nie most, na co pani się oburza - a skąd ja mam to wiedzieć?

Słusznie mowi się, że podróże kształcą :mrgreen: .
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 01.10.2020 09:25

marze_na napisał(a):
Nefer napisał(a):A popływać kajakiem też lubimy. W tym roku mieliśmy np. okazję spływać Wieprzem :wink: .

Spływ to dopiero jest frajda :D .
Bóbr przez Pilchowice płynie sobie baaaaaaaaaardzo leniwie. Zabawa zaczyna się dopiero od Nielestna, gdzie działają przynajmniej dwie firmy organizujące spływy. Najdłuższy proponowany wariant trasy to spływ aż do Lwówka Śląskiego, który trwa 5 - 6 godzin.

Wieprz uważany jest za rzekę łatwą, ale jednak jest niezbyt szeroki, a dodając do tego konary, kamienie, zakręty - absolutnie człowiek się nie nudzi. Jest trudniej niż np. na Pilicy.
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 01.10.2020 19:59

marze_na napisał(a):Ja niecierpliwie wypatruję poprawy pogody na weekend, tylko nie wiem w którą stronę ruszyć :roll: 8) .
Góry Sowie, Rudawy, Śnieżnik ?

Szczerze zazdraszczam :) wybrałabym Rudawy, mam spory niedosyt z tegorocznego tripu :wink: ale 700 km to cała wyprawa :roll: :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.10.2020 07:44

ZytaS napisał(a):wybrałabym Rudawy, mam spory niedosyt z tegorocznego tripu

Oj, ja też mam niedosyt, bo niezbyt dopisała nam pogoda :roll: .
Na długo pojechaliście? Co udało Wam się zobaczyć?
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 03.10.2020 09:07

marze_na napisał(a):Ja niecierpliwie wypatruję poprawy pogody na weekend, tylko nie wiem w którą stronę ruszyć :roll: 8) .
Góry Sowie, Rudawy, Śnieżnik ?


a może tu ?

http://www.pbrana.cz/pl/
a jak już tam będziesz to koniecznie jeszcze to :

https://www.lkedzierski.com/niemcy/bast ... ksonskiej/

z Wrocka to nie tak daleko,
:wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 03.10.2020 20:47

599 napisał(a):a może tu ?

Nie po tej stronie granicy :oczko_usmiech: .

Ostatecznie pojechaliśmy do Zagórza Śl. i przespacerowaliśmy się dookoła jeziora Bystrzyckiego zaliczając zaporę i Zamek Grodno.
599
Cromaniak
Posty: 577
Dołączył(a): 25.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) 599 » 04.10.2020 07:49

marze_na napisał(a):,,,,,
Nie po tej stronie granicy :oczko_usmiech: .


wiem wiem, :wink:
ale miejsca bardzo fajne,

marze_na napisał(a):Ostatecznie pojechaliśmy do Zagórza Śl. i przespacerowaliśmy się dookoła jeziora Bystrzyckiego zaliczając zaporę i Zamek Grodno.


także bardzo fajna okolica,
super widok z wieży zamkowej,
czekam na foty,
:wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.10.2020 18:32

Most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim

Żeby zobaczyć most najwygodniej będzie zostawić samochód przy nieczynnej stacji kolejowej Pilchowice-Zapora i przejść się kilkaset metrów wzdłuż torów.

Obrazek


Most wzniesiono w latach 1905–1906. Wspiera się na dwóch betonowo-kamiennych filarach, na których spoczywa główna część mostu - 130-metrowa, nitowana stalowa konstrukcja kratownicowa.

Obrazek


Z uwagi na zły stan torów od końca 2016 roku linia kolejowa biegnąca przez most jest wyłączona z ruchu.
Samorząd województwa dolnośląskiego zabiega o przejęcie od PKP linii nr 283 Jelenia Góra – Lwówek Śląski w celu jej rewitalizacji na potrzeby Kolei Dolnośląskich. Pozostaje mieć nadzieję, że hollywoodzki epizod przyspieszy te działania.

Obrazek


Most usytuowany został około 40 m nad zbiornikiem, co czyni go jednym z najwyższych mostów w kraju.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wysadzenie tej konstrukcji na potrzeby jednej filmowej sceny brzmi dla mnie niedorzecznie. W głowie mi się jednak nie mieści nie tyle sam fakt, że taki pomysł w ogóle się narodził, ale to, że znalazł on poparcie w Ministerstwie Kultury - Ja bym się nie fiksował, że to jest zabytek :roll: .

Wpisanie mostu do rejestru zabytków w sierpniu tego roku ostatecznie zakończyło sprawę.

(...)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.10.2020 18:33

Któregoś popołudnia pooglądaliśmy sobie most z jeszcze jednej perspektywy - od strony wody :D .
Poniżej stacji kolejowej Pilchowice-Zapora znajduje się przystań, gdzie można wypożyczyć kajak, łódkę albo rower wodny.

No to płyniemy 8) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Opłynąwszy większą część jeziora w końcu obieramy też kurs na most.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obowiązkowa pamiątkowa fota (bo nie wiadomo, wysadzą czy nie wysadzą :? :wink: )

Obrazek


Bohater odcinka na tle błękitnego nieba.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pofotografowane :D . Można wracać w kierunku przystani.

Obrazek


:papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 04.10.2020 21:00

Fajne zdjęcie mostu :) .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.10.2020 22:02

Kończąc już zupełnie wątek nieczynnej linii kolejowej z Jeleniej Góry do Lwówka Śl. polecę jeszcze przespacerować się wzdłuż torów w kierunku tunelu kolejowego przy stacji Pilchowice Zapora.

Obrazek


Tunel kolejowy o długości 187 m. pod górą Czyżyk zbudowano w 1907 roku. Poprowadzony jest po łuku i obudowany łamanym kamieniem.

Obrazek

Obrazek


Oczywiście postanowiliśmy przejść się tunelem na drugą stronę, a atrakcyjność tego przedsięwzięcia zwiększał nieco fakt, że nie mieliśmy sobie jak oświetlić drogi, bo telefony zostawiliśmy w aucie :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
Ostatnio edytowano 04.02.2021 20:57 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Dolny Śląsk poleca się na urlop - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone