Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Dolny Śląsk poleca się na urlop

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
wikol
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1902
Dołączył(a): 19.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) wikol » 01.09.2020 10:00

Bardzo dobrze znam te rejony: Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, narty w Czarnej Górze, Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Obiady w Travna i pobliskie przygraniczne sklepy po stronie CZ. Można iść na piechotę z Lądka Zdrój.
Zawsze jak wracamy z tych rejonów zatrzymujemy się w Wrocławiu.

Szczególnie fascynująca jest trasa nr 390 biegnąca od Złotego Stoku do Lądka Zdrój.
Kiedyś był taki serial "Pamiętnik Nastolatki" kręcony we Wrocławiu....kto to pamięta ....;)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.09.2020 18:07

majkik75 napisał(a):Tak, Dolny Śląsk to wspaniały region.

Fakt bezdyskusyjny :oczko_usmiech: .


welna napisał(a):Też sie dosiądę. Może coś nowego poznam. :lol:

Witam i zapraszam :D .


Bravik napisał(a):Wrocław ma w sobie to coś, co powoduje, że się chce tam wracać. Podobnie jak na cały Dolny Śląsk.

robertms napisał(a):Ech..., piekne tereny, bywalem kiedys czesciej... :)

Cieszę się, że Dolny Śląsk ma tu tylu entuzjastów 8) .


wikol napisał(a):Bardzo dobrze znam te rejony: Lądek Zdrój, Stronie Śląskie, narty w Czarnej Górze, Kopalnia Złota w Złotym Stoku.

Zaczniemy akurat od innych okolic :hut: .
A Czarnej Góry już od dawna nie lubię :wink: . Straciłam tam więzadło :? .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 01.09.2020 18:14

Apartamenty Romanówka w Raszowie

Uwaga :!: Post zawiera lokowanie produktu :mrgreen: .

Obrazek


Od lat wszystkich kilkudniowych rezerwacji dokonujemy właściwie tylko na booking.com. I niemal zawsze trafiamy dobrze. Zdecydowaną większość miejscówek mogę potem z czystym sumieniem polecać.
Nie pamiętam jednak, kiedy ostatnio jakieś miejsce oczarowało mnie tak bardzo jak Romanówka. Było w zasadzie idealnie, raj na ziemi :hearts: .
Romanówkę poleciłam już całej rodzinie i większości znajomych. Polecę i Wam :smo: .

Romanówka leży na końcu wsi, na skraju Rudawskiego Parku Krajobrazowego, przy szlaku do Kolorowych Jeziorek. Do wynajęcia są dwa czteroosobowe apartamenty z osobną sypialnią i salonem z aneksem kuchennym. Do dyspozycji gości jest ponadto letnia kuchnia, taras i przepiękny, ogromny ogród.

Pierwsze próby z dronem zakończyły się na drzewie :lol: .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Apartamenty mieszczą się w mniejszym budynku na piętrze, nad garażami. Są czyste, bardzo starannie urządzone i dobrze wyposażone. Zdjęcia wnętrza w dużej ilości można znaleźć na bookingu.


Pięknie tu nawet w niepogodę :D .

Obrazek

Obrazek



Właściciel (trzeba podkreślić, że przesympatyczny gość) ma hodowlę danieli, które mieszkają sobie za płotem. Zwierzęta witały nas każdego ranka pasąc się naprzeciwko okien. I często towarzyszyły podczas pobytów w ogrodzie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dodatkowa atrakcja, zwłaszcza dla najmłodszych, to możliwość karmienia tego stadka 8) .

Obrazek

Obrazek



Okolica sielska.

Obrazek

Obrazek


Najbliższa i najkrótsza trasa spacerowa to szlak prowadzący na Wielką Kopę (871 m npm), czwarty pod względem wysokości szczyt Rudaw Janowickich.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


:papa:
Ostatnio edytowano 01.09.2020 18:31 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 01.09.2020 18:24

Dolnego Śląska nie trzeba mi specjalnie polecać. To nasz ulubiony region na wypady weekendowe :) Jawor kojarzy mi się głównie z tym, że jak jeszcze nie było S3, to za każdym razem się tam gubiliśmy :roll: :lol:

Szkoda, że ten zamek popada w ruinę, bo potencjał jest :|

Też wszystko rezerwuję przez booking(i zwykle trafiamy super, ale ostatnio bierzemy tylko to co ma ocenę powyżej 9). Zaraz obadam "Twoje" :wink: apartmany.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.09.2020 18:30

Wy Mrooczki, to nawet w Radomiu byście ładne zdjęcia zrobili :smo:
Piękne te Wasze rejony :P
Garo&Justa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Garo&Justa » 01.09.2020 20:29

Uwielbiam w słoneczne popołudnie wsiąść na moto i w godzinę być w okolicach Wałbrzycha czy Walimia. Piękne mamy dolnośląskie
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5788
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 01.09.2020 23:12

Szukając inspiracji do bliskich podróży, dołączam do relacji :D
Dolny Śląsk znam tak sobie (bardziej Kotlinę Kłodzką i Karkonosze) ale wiem, że warto odwiedzić i poznać nowe miejsca. Czekam na ciąg dalszy, bo mam nadzieję na wypad w te strony jeszcze tej jesieni :)
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 02.09.2020 19:06

Z przyjemnością będę zaglądał w wolnych chwilach. :)
Kościół pokoju w Jaworze widzieliśmy tylko z zewnątrz, we wnętrzu były wtedy prowadzone jakieś prace remontowe.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.09.2020 19:19

ruzica napisał(a):Dolnego Śląska nie trzeba mi specjalnie polecać. To nasz ulubiony region na wypady weekendowe :)

My jesteśmy w zasadzie na miejscu, a w weekendy bardzo rzadko udaje nam się zorganizować :? .


ruzica napisał(a):Też wszystko rezerwuję przez booking(i zwykle trafiamy super, ale ostatnio bierzemy tylko to co ma ocenę powyżej 9). Zaraz obadam "Twoje" :wink: apartmany.

Też przeważnie ustawiam filtr na powyżej 9, pewnie dlatego udaje się unikać rozczarowań :D .
Dzisiaj rozgościliśmy się w kolejnym cudnym miejscu. To też strzał w dychę 8) .


mysza73 napisał(a):Wy Mrooczki, to nawet w Radomiu byście ładne zdjęcia zrobili :smo:

Byliśmy raz, przejazdem, więc trudno mi powiedzieć :wink: . Nic specjalnego w oczy mi się nie rzuciło :roll: :smo:


Garo&Justa napisał(a):Piękne mamy dolnośląskie

Pełna zgoda :D .


greenrs napisał(a):Szukając inspiracji do bliskich podróży, dołączam do relacji. Dolny Śląsk znam tak sobie (bardziej Kotlinę Kłodzką i Karkonosze) ale wiem, że warto odwiedzić i poznać nowe miejsca.

Akurat Kotlinę Kłodzką i Karkonosze w tym roku omijaliśmy. Zadeptane okrutnie :? .


Nefer napisał(a):Z przyjemnością będę zaglądał w wolnych chwilach. :)

Zapraszamy serdecznie :D .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.09.2020 19:23

Chełmsko Śląskie - Domy Tkaczy

To co przywiodło nas do Chełmska to XVIII-wieczne drewniane Domy Tkaczy tzw. Dwunastu Apostołów, obecnie w liczbie jedenastu, bo jeden niestety spłonął.
Zespół dwunastu podcieniowych domów powstał w 1707 r. Ufundowane zostały przez Cystersów z Krzeszowa dla tkaczy płótna sprowadzonych tu z Czech.

Obrazek


Domy wzniesione w konstrukcji zrębowej, parterowe z podcieniem, zwieńczone dwuspadowym dachem krytym gontem. We wnętrzu mieściły warsztat, część mieszkalną i magazyn na strychu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W jednym z domków mieści się Izba Tkacka. W innym działa kawiarnia prowadzona przez pana Adama, który chętnie opowiada gościom historię regionu. Przy filiżance kawy i pysznym ciachu obejrzeć można też stare pocztówki i fotografie. Warto zajrzeć :!:

Obrazek

Obrazek



Chełmsko ma też całkiem ładny rynek z trzystuletnimi kamienicami. Rynek na wsi, która nie jest nawet siedzibą gminy :D .

Obrazek

Obrazek

Prawa miejskie uzyskane w 1289 roku Chełmsko (niemiecki Schömberg) utraciło w 1945 roku.

:papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5740
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 02.09.2020 20:10

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Wy Mrooczki, to nawet w Radomiu byście ładne zdjęcia zrobili :smo:

Byliśmy raz, przejazdem, więc trudno mi powiedzieć :wink: . Nic specjalnego w oczy mi się nie rzuciło :roll: :smo

W Radomiu bardzo fajny jest skansen, no i jeszcze muzeum Malczewskiego. :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.09.2020 07:59

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Wy Mrooczki, to nawet w Radomiu byście ładne zdjęcia zrobili :smo:

Byliśmy raz, przejazdem, więc trudno mi powiedzieć :wink: . Nic specjalnego w oczy mi się nie rzuciło :roll: :smo:
Jedynie mecz Czarnych pod słynnym złotym sufitem mogę polecić :lol:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13040
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.09.2020 08:00

Nefer napisał(a):
marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Wy Mrooczki, to nawet w Radomiu byście ładne zdjęcia zrobili :smo:

Byliśmy raz, przejazdem, więc trudno mi powiedzieć :wink: . Nic specjalnego w oczy mi się nie rzuciło :roll: :smo

W Radomiu bardzo fajny jest skansen, no i jeszcze muzeum Malczewskiego. :wink:

Skansen faktycznie bardzo fajny jest :oczko_usmiech:
W sumie nasza hala to też już pod skansen podchodzi :roll: :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.09.2020 09:06

Nefer napisał(a):W Radomiu bardzo fajny jest skansen, no i jeszcze muzeum Malczewskiego.

mysza73 napisał(a):Skansen faktycznie bardzo fajny jest

Będę pamiętać :D .
Jak następnym razem trafi się jakieś przejazdem w tej okolicy :hut: .
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8611
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 04.09.2020 09:09

Rezerwat przyrody „Głazy Krasnoludków”

Dojazd do rezerwatu prowadzi od wsi Gorzeszów.
Przy rezerwacie zorganizowano parking, przy którym znajduje się duża łąka z miejscem na ognisko, są wiaty, ławeczki i stoliki. Świetne miejsce na piknik 8) .
Głazy Krasnoludków ciągną się w lesie na długości ok 1,5 km i prowadzi wzdłuż nich żółty szlak.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Rezerwat utworzono dla zachowania i ochrony naturalnych form wietrzenia piaskowca wieku górnej kredy.
Natura stworzyła w tym miejscu skalne ściany, wieże, grzyby, maczugi... Ich wysokość waha się od 5 do nawet 17 metrów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek



W jedną stronę warto przejść się w górą, a z powrotem dołem. Można też nie trzymać się szlaku i pobłądzić wśród skał jak w labiryncie :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Bardzo przyjemny spacer :hut: .

:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Dolny Śląsk poleca się na urlop - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone