Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po prostu PELOPONEZ

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10882
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 20.08.2019 11:50

Ja na razie to w większości odwiedzacie miejsca, które gdzieś tam wynotowałem w kajecie do ewentualnego zobaczenia na miejscu, aczkolwiek w tydzień nie wiele się da. Pano Kardamyli było w planach, bo ładnie wygląda na GSW, ale chyba jednak odpuścimy.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 20.08.2019 12:08

te kiero napisał(a): Pano Kardamyli było w planach, bo ładnie wygląda na GSW, ale chyba jednak odpuścimy.

Dla samego Starego Kardamyli jazda tam nie ma dużego sensu. Urok tych okolic moim zdaniem to przepiękne widoki górsko-morskie, kąpiele w kamienistych zatoczkach i właśnie wędrówki. Dla nas Pano Kardamyli było tylko przystankiem na trasie do wąwozu Viros.
Mani to ten "palec" Pelo, który zrobił na mnie największe wrażenie ze wszystkich czterech - po tegorocznej wycieczce mogę powiedzieć, że zarówno Mani Głębokie jak i Zewnętrzne, miejsca tak bardzo różne. Nie odpuściłabym sobie Mani - najlepiej w takim komplecie. Jeśli planujecie jaskinie Diros czy jakąś wioskę wieżową, albo nawet Matapan, a jedziecie od strony Kalamaty, to przejazd tam przez Exo Mani z pewnością dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 20.08.2019 14:53

19 lipca 2019
Wąwóz Viros



Profitis Ilias nie dla nas, :wink: ale trochę podejść w górę możemy...

P1340086.JPG


Planujemy spacer do wąwozu Viros przy Kardamyli. Najpierw ze Starego Kardamyli do Agia Sophia - potem przejście górą południową ścianą wąwozu - zejście do klasztoru Moni Sotiros - i powrót do Kardamyli wyschniętym korytem rzeki na dnie wąwozu.

Mapkę miałam skromną, acz wystarczającą do przejścia tej trasy - trudno się tu zgubić. :wink:

kardamili route map.jpg

(http://www.maniguide.info/kardmap.html)

Opisy tej trasy, jakie znalazłam w necie, zawsze prowadziły w odwrotną stronę, ale stwierdzam, że mój wybór miał mocne strony - przede wszystkim najbardziej strome podejścia mieliśmy przejść na początku trasy, między Starym Kardamyli a Agia Sophia, potem już tylko lekko pod górkę, albo całkiem w dół. Rano mieliśmy jeszcze siły, więc ten kierunek nam się sprawdził. Dodatkowo spieszyło mi się do podziwiania pięknych widoków z góry na wąwóz, a kto wie, czy po przejściu trasy dołem chciałby się wszystkim wspinać jeszcze pod górkę. :wink:

To idziemy. :D

P1340093.JPG


Już mi się podoba...

P1340088.JPG


P1340089.JPG


P1340091.JPG


Wąska ścieżka prowadzi coraz wyżej...

P1340095.JPG


P1340097.JPG


Widać skały północnej ściany wąwozu naprzeciwko i porozrzucane tu i ówdzie domki - ale widoki mają ich mieszkańcy!

P1340098.JPG


Ścieżka biegnie dalej w dół wąwozu, a my (tam gdzie niebieskie kółko na mapce) odbijamy w górę w prawo, do kościoła i wioski Agia Sophia...

kardamili route map a.jpg


P1340100.JPG


Kościół niestety zamknięty...

P1340108.JPG


...więc po krótkim pikniku ruszamy dalej przez wioskę, mijając malowniczo położony cmentarz...

P1340114.JPG


P1340117.JPG


W Agia Sophia można sobie kupić domki, gdyby ktoś chciał... :wink:
Np. taki:

P1340120.JPG


A te ruiny raczej nie... :mrgreen:

P1340123.JPG


Za to ta posiadłość z pięknym widokiem na morze i góry - niczego sobie: :oczko_usmiech:

P1340131.JPG


Ma ktoś parę eurasów w zapasie?...

P1340133.JPG


Ja może jednak wolałabym ten z basenem, ale chyba nie jest na sprzedaż... :roll:

P1340132.JPG


Pomarzyliśmy i możemy iść dalej - odbijamy od asfaltowej drogi wg drogowskazu na Moni Sotiros gdzieś tutaj:

aaakardamili route map.jpg


i dalej idziemy dość wygodną szutrówką...

P1340136.JPG


P1340138.JPG


...przejezdną spokojnie dla terenówek oraz Hyundaia i10 Myszy. :mrgreen: :wink:

P1340141.JPG


W dole bieleje suche dno rzeki...

P1340143.JPG


A przed nami nasze trasa na ścianie wąwozu...
P1340148.JPG


Po przeciwnej stronie wąwozu widać gdzieś w dole klasztor Moni Lykaki...

P1340150.JPG


Naczytałam się o tym, że niszczeje i pęka, a tu proszę, ktoś jednak próbuje go odrestaurować, widać jakieś rusztowania...

P1340151.JPG


Widoki za nami...

P1340161.JPG


P1340159.JPG


obok nas...

P1340167.JPG


po przeciwnej stronie wąwozu...

P1340169.JPG


P1340171.JPG


P1340175.JPG


Zawieszone nad przepaścią wioski i Profitis Ilias przed nami...

P1340172.JPG


P1340186.JPG


Wreszcie w dole pojawia się Moni Sotiros... :)

P1340188.JPG


P1340189.JPG


a nad nim wysoko jeszcze inne ruiny... 8O

P1340197.JPG


Powoli schodzimy krętą drogą na dno wąwozu...

P1340200.JPG


P1340201.JPG


P1340202.JPG


P1340206.JPG


Hopsa przez dno strumienia, schodki do góry, furteczka i już jesteśmy w Moni Sotiros... :)

P1340226.JPG


Kościół i pozostałe zabudowania zamknięte na głucho...

P1340220.JPG


Nikt się nie pojawia nawet na głos dzwonu...

P1340222.JPG


P1340223.JPG


P1340225.JPG


...więc po chwili odpoczynku ruszamy dnem wąwozu w drogę powrotną.

P1340227.JPG



cdn.
Ostatnio edytowano 20.08.2019 15:04 przez Mikromir, łącznie edytowano 1 raz
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 20.08.2019 14:55

Cd.
19 lipca 2019
Wąwóz Viros



P1340229.JPG


Szlak wyraźnie oznaczony, ale i tak nie ma jak się zgubić... :wink:

P1340234.JPG


Otaczają nas wysokie ściany wąwozu Viros...

P1340237.JPG


P1340239.JPG


Miejscami jest bardzo malowniczo, choć trochę niewygodnie się idzie po takich kamieniach...

P1340240.JPG


P1340263.JPG


P1340264.JPG


Chyba ktoś przed nami się nudził... :wink:

P1340270.JPG


Im bliżej ujścia wąwozu, tym bardziej zagospodarowane wydają się skalne groty...

P1340273.JPG


Koryto rzeki jest coraz szersze i wkrótce docieramy do podnóży Starego Kardamyli.

P1340276.JPG


Ufff... Teraz czas odpocząć.

Trasa licząc od startu przy Pano Kardamyli do powrotu w to miejsce: ok. 3 godz. 15 minut z przerwami.

Błąd: przegapiliśmy podejście z wąwozu do Moni Lykaki. Były jakieś tajemnicze białe tabliczkostrzałki z nabazgranymi sprayem koślawymi, mało czytelnymi literkami i nie sprawdziliśmy dokąd prowadzą... :( Choć całkiem prawdopodobne, że nawet gdybyśmy byli pewni dokąd prowadzą to i tak zostałabym przegłosowana i nie poszlibyśmy. :oczko_usmiech:

Tutaj jest naprawdę dużo informacji o wąwozie i monastyrach:

http://www.maniguide.info/viros.html

Całkiem fajna wycieczka, baaardzo mi się podobała i polecam lubiącym trochę sobie pochodzić - tak na pół dnia. :papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 20.08.2019 18:34

Mikromir napisał(a):Całkiem fajna wycieczka

Też tak uważam :) , urozmaicona i z tego co piszesz niezbyt męcząca. A kościółek Agia Sofia - śliczny 8O
Mikromir napisał(a):Profitis Ilias nie dla nas

Tu bym trochę polemizował :) , może nie na pół dnia ale na cały - a wtedy na pewno w zasięgu. No tylko raczej lepiej byłoby wystartować nie z poziomu morza 8O a z miejsca do którego można dojechać autem czyli schroniska Katafigio, tutaj : 36.950730, 22.368104. Trochę to z drugiej strony Tajgetu no i dojazd lekko miejscami uciążliwy :roll: , ale na upartego... :) .
Myślę że warto, choć pamiętam że po widokach ze szczytu spodziewaliśmy się ciut więcej.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 21.08.2019 09:21

kulka53 napisał(a):
Mikromir napisał(a):Profitis Ilias nie dla nas

Tu bym trochę polemizował :) , może nie na pół dnia ale na cały - a wtedy na pewno w zasięgu. No tylko raczej lepiej byłoby wystartować nie z poziomu morza 8O a z miejsca do którego można dojechać autem czyli schroniska Katafigio, tutaj : 36.950730, 22.368104. Trochę to z drugiej strony Tajgetu no i dojazd lekko miejscami uciążliwy :roll: , ale na upartego... :) .
Myślę że warto, choć pamiętam że po widokach ze szczytu spodziewaliśmy się ciut więcej.

Tak, pamiętam, czytałam w Waszej relacji i rozważałam tę opcję. Także zalinkowana wcześniej ostatnia relacja z Profitis Ilias dała mi do myślenia. Ostatecznie jednak dałam za wygraną - raz, stacjonując tam gdzie my trzeba przejechać na drugą stronę gór i wrócić, co jest czasochłonne; dwa, byliśmy z dziesięciolatką; trzy, chciałam ostatecznie wysłać tylko męża z synem, ale mąż miał pewne obawy co do (cytuję) wchodzenia powyżej 2000m n.p.m. w obcym kraju z rodziną. Może to dlatego, że czasem podczas wędrówki wysiada mu już kolano i nie chciał nikogo obciążać ewentualnymi kłopotami... Więc ostatecznie wybrałam tę namiastkę chodzenia - było bardzo przyjemnie i widokowo, choć oczywiście to nie to samo co sam szczyt. Może kiedyś, gdy będziemy jeździć we dwoje a kolano męża nie rozpadnie się całkiem... :wink:
W góry wrócimy jeszcze później w relacji, ale już inne, i tam będziemy ciut wyżej, choć znów nie aż tak wysoko jak byśmy chcieli. :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 22.08.2019 01:06

19 lipca 2019
Kardamyli



Czas na odpoczynek.
Zastanawiałam się nad jazdą do plaży Foneas, bo na zdjęciach wyglądała dość malowniczo, jednak chciałam też zobaczyć samo Kardamyli wraz z jego plażami. Po chwili zastanowienia i analizie poziomu zmęczenia wygrała opcja druga. Nie uruchamiając samochodu mogliśmy po prostu zejść schodkami tuż przed mostkiem i dotrzeć do nieodległej plaży - wspaniale kamienistej, jak wiele z tej strony Zatoki Meseńskiej.

Wśród piasków zachodniego palca Peloponezu stęskniłam się trochę za normalną :wink: :mrgreen: kamienistą plażą...

P1340278.JPG


Nawet przyjemne kamulce, tylko niestety na dnie morza miejscami trochę za duże i nieco śliskie - może tylko w tym miejscu? Jednak była to całkiem miła odmiana po wcześniejszych monotonnie piaszczystych plażach. :) :wink:

Kawałek dalej przy plaży biegnie spokojna nadmorska droga.

P1340286.JPG


Czytałam gdzieś, że plaże z tej strony Kardamyli to te najładniejsze w samej miejscowości, więc oczywiście poszłam jeszcze kawałek dalej sprawdzić tę informację...

P1340288.JPG


P1340296.JPG


Może być, nie będę wybrzydzać, choć widziałam też ładniejsze. :roll: :oczko_usmiech:

To co mnie jednak zaskoczyło najbardziej, to niewielka w sumie ilość ludzi na plażach. Przeczesując wcześniej internet odniosłam wrażenie, że te okolice są oblegane przez turystów (szczególnie anglojęzycznych) i spodziewałam się raczej tłoku - nic bardziej mylnego. Było naprawdę cudownie spokojnie jak na lipcowe ciepłe popołudnie. Owszem, jakieś parasole i leżaki gdzieś tam stały, ale poza nimi raczej pustawo. 8O Albo tak szczęśliwie trafiłam, albo wcześniej nie czytałam ze zrozumieniem. :oczko_usmiech:

P1340291.JPG


P1340289.JPG


P1340292.JPG


P1340294.JPG


P1340300.JPG


P1340313.JPG


Skoro jest spokojnie, to można się zrelaksować pod tamaryszkiem...

P1340316.JPG


Po relaksie pora na jakiś konkretny posiłek - poszliśmy więc "na miasto". :wink: Hmmm... Mimo faktu istnienia przelotowej drogi, którą jakoś jednak można tolerować, jest tu dość fajnie...

P1340327.JPG


P1340329.JPG


P1340330.JPG


P1340331.JPG


P1340332.JPG


P1340334.JPG


P1340335.JPG


P1340348.JPG


P1340349.JPG


W centralnej części wybrzeże wydaje się raczej mało przyjazne...

P1340338.JPG


...więc czasem na ratunek przychodzi beton i drabinka...

P1340345.JPG


Ogólnie Kardamyli zrobiło na mnie raczej pozytywne wrażenie, choć nie zobaczyłam całego miasteczka.
Nie odwiedziłam też domu Patricka Leigh Fermora 8O bo... foch! :roll: Dowiedziałam się, że w tym sezonie otwierają dom po długim remoncie, napisałam więc maila z zapytaniem o możliwość zwiedzenia tego miejsca - i na odpowiedź czekałam przez wieeele dni... :roll: Wreszcie w czwartek po południu, dzień przed wycieczką do Kardamyli, odpisali, że można zwiedzać we wtorki, czwartki i soboty oraz że mogą dla mnie zarezerwować najbliższą sobotę o 12.30 - tylko że wtedy planowałam być już bardzo daleko od Kardamyli. :x Więc dom Fermora został na... kiedyś tam. Może po kolejnym remoncie. :wink:

Będąc w Exo Mani poczułam jednak dlaczego - znając tyle pięknych zakątków Grecji - ten pisarz i podróżnik wybrał właśnie dom w Kardamyli na miejsce zamieszkania...

Łagodny urok Kardamyli potęgował się z godziny na godzinę. (...) duch spokojnego rozleniwienia przenikał całe to odległe miasteczko. Latem chłodzi je bryza od zatoki, a ogromny ekran Tajgetu osłania przed wtargnięciem wiatru z północy i ze wschodu; nie docierają doń zimne tramontany. Przypomina ową zamkniętą, elizejską krainę, o której Homer mówi, że ludziom lżej się w niej żyje; gdzie śnieg nigdy nie pada, nie wieje ostry wiatr ani deszcz nie leje się z nieba, a płynący wiecznie od morza melodyjny powiew przynosi mieszkańcom ochłodę. Kusiło mnie, aby do nich dołączyć...
Patrick Leigh Fermor: Mani. Wędrówki po Peloponezie.

P1340350b.jpg


Trzeba już wracać - żegnaj, Kardamyli! 8)

P1340311.JPG


:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.08.2019 06:44

Mikromir napisał(a):To co mnie jednak zaskoczyło najbardziej, to niewielka w sumie ilość ludzi na plażach.

Zaryzykuję stwierdzenie, że to przez "skład" tych plaż :wink:
Większość populacji (w tym ja :) ) woli jednak plaże piaszczyste. Szukając jakiegoś miejsca na popołudniowy relaks i kąpiel i widząc takie spore kamulce sądzę że pojechalibyśmy gdzieś dalej :roll: . Gdyby nie było wyboru, ok, buty na nogi i włazimy... ale gdyby był wybór - wybieramy zdecydowanie PIACH :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 22.08.2019 16:04

kulka53 napisał(a):
Mikromir napisał(a):To co mnie jednak zaskoczyło najbardziej, to niewielka w sumie ilość ludzi na plażach.

Zaryzykuję stwierdzenie, że to przez "skład" tych plaż :wink:
Większość populacji (w tym ja :) ) woli jednak plaże piaszczyste.

Tak twierdzisz?... :roll: Hmmm... Może masz rację... :| :wink:
A może po prostu Kardamyli to rzeczywiście mała dziura - dużo mniejsza niż mi się wcześniej wydawało - do której dojazd krętą drogą jest długi i nużący...?...

Widokowo było tam naprawdę pięknie i mogłabym nawet spędzić w tej okolicy wakacje leżąc na kamulcach, gdyby nie to, że długo się stamtąd wyjeżdża. Jeśli miałabym w planie zwiedzenie Mani, to może ok, ale dojazd we wszystkie ciekawe miejsca na zachód od Kalamaty byłby zdecydowanie zbyt czasochłonny.
I tak się właśnie pocieszaliśmy odjeżdżając z tego ślicznego miejsca. :wink:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 22.08.2019 18:37

Danusiu , dla mnie to atmosfera spokoju Kardamyli jest bezcenną wartością , tam można "naładować baterie" i odpocząć , fajne miejsce na spacery i prawie puste plaże . . . bajka 8)

Rozpocząłem odrabianie zaległości od Twojej relacji


Pozdrawiam
Piotr
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 22.08.2019 21:55

piotrf napisał(a):Danusiu , dla mnie to atmosfera spokoju Kardamyli jest bezcenną wartością , tam można "naładować baterie" i odpocząć , fajne miejsce na spacery i prawie puste plaże . . . bajka 8)

Nic tylko kupić sobie tam domek, jak P. Leigh Fermor. :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 25.08.2019 00:10

20 lipca 2019
Kilka chwil na zachodnim wybrzeżu Pelo


W sobotni poranek serdecznie żegnamy się z naszym gospodarzem. Wspominamy wciąż Kostasa bardzo ciepło... :-D

Ostatnie kilka dni w Grecji spędzimy w innej części Peloponezu, a po drodze planujemy jeszcze zajrzeć do Olimpii, no bo wiadomo - sławna. :wink: Nim tam dotrzemy, musimy koniecznie zobaczyć jeszcze piękne plaże zachodniego wybrzeża Pelo. :) Były jedną z tych wakacyjnych opcji, które nie wypaliły, więc zajrzymy choć na chwilę zobaczyć duuużo piachu. :wink:

Mijamy Zacharo i za Agios Nikolaos skręcamy w stronę morza, a potem samochód zostawiamy gdzieś tutaj. Droga nad morze całkiem jak nad Bałtykiem, tylko pinie pachną intensywniej niż nadbałtyckie sosny. 8)

P1340367.JPG


Na przełomie czerwca i lipca spędziłam z dziećmi tydzień w Ustce - teraz czuję się trochę tak, jakbym znów przeniosła się w pobliże plaży Zachodniej, tylko temperatury powietrza i wody oraz słońce są tu o wiele łaskawsze. :)

P1340366.JPG


Wydmy prawie jak u nas. :wink:

P1340355.JPG


P1340356.JPG


I kilometry piachu. :)

P1340358.JPG


P1340359.JPG


P1340360.JPG


P1340362.JPG


Wspominam wczorajszą wizytę w Kardamyli - jakże różnorodne bywają tu plaże. :)

:papa:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 29.08.2019 14:37

Różnorodność jest wielką zaletą odwiedzanych miejsc.
Mnie się podobają oba rodzaje plaż.
Świetną ścieżkę zdrowia zaordynowałaś ekipie - tak dla ciała ,jak i ducha... 8)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 29.08.2019 19:47

CROberto napisał(a):Świetną ścieżkę zdrowia zaordynowałaś ekipie - tak dla ciała ,jak i ducha... 8)

Bo o zdrowie trzeba dbać. :smo:
:papa:



Jeszcze jeden pościk i może mi się wreszcie strona przewinie... :roll: :mrgreen:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 29.08.2019 20:11

To buziak :smo: możepomoże :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po prostu PELOPONEZ - strona 40
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone