Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po prostu PELOPONEZ

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 30.08.2019 08:19

CROberto napisał(a):To buziak :smo: możepomoże :lol:

Jak widać zazwyczaj pomaga. :lol:
Dzięki. :smo:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 30.08.2019 08:52

20 lipca 2019
Starożytna Olimpia



No bo jak tam nie pojechać, jeśli taka sławna?... :wink:

Dotarliśmy, zaparkowaliśmy, zakupiliśmy bilety i możemy zwiedzać.

Opisywać starożytnej Olimpii nie będę, bo jest w każdym przewodniku po Grecji oraz w świetnych relacjach na tym forum. Można też zerknąć na stronę ministerstwa, która pokazuje i wyjaśnia co jest czym w tym całym bałaganie na archeological site: :mrgreen: :wink:
http://odysseus.culture.gr/h/3/eh3530.jsp?obj_id=2358
albo do wspomnianego już trochę starego, acz świetnego bloga z trafnymi komentarzami autora:
http://www.whp.pl/peloponez/olimpia
Nie sposób nie zgodzić się np. z tym komentarzem: :oczko_usmiech:
Archeolodzy, dążąc do wydobycia na światło dzienne dosłownie każdego, pojedynczego kamienia, pozostawili ruiny w takim stanie, że żaden laik nie potrafi teraz odgadnąć, co do czego służyło i skąd się wzięło.
Na szczęście na miejscu są tablice informacyjne, więc jakoś daliśmy radę ogarnąć tę sytuację. :wink:

Na pierwszy rzut idą stanowiska archeologiczne (Altis), resztą zajmiemy się potem.

P1340369.JPG


P1340370.JPG


Tu jest to miejsce "z telewizora", gdzie zapalają olimpijski ogień. :mrgreen:

P1340376.JPG


P1340377.JPG


A tu powrzucali co mieli, a nie pasowało gdzie indziej. :oczko_usmiech:

P1340378.JPG


Zbliżamy się do wielkiego stadionu, prawdziwie olimpijskiego! 8O

P1340379.JPG


P1340380.JPG


Duuuży, choć wiele z niego nie ocalało...

P1340381.JPG


Spacerujemy wśród ruin, starając się rozpoznać jaką rolę pełniły poszczególne kupy kamieni...

P1340385.JPG


P1340388.JPG


P1340389.JPG


P1340390.JPG


Hmmm... Jakby czegoś jednak brakowało tym kolumnom: :roll: :mrgreen:

P1340397.JPG


Podobają mi się pozostałości bazyliki chrześcijańskiej - coś więcej można w nich rozpoznać.

P1340400.JPG


P1340402.JPG


Nawet sporo kolumn zostało...

P1340405.JPG


...ale i tak nie przebiją tych w starożytnej Messene. :wink:

Generalnie - ruiny w Archea Messene wydały mi się ciekawsze (szczególnie stadion). Jednak w przypadku muzeów było już zupełnie odwrotnie...

cdn.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 30.08.2019 09:25

Mikromir napisał(a):...ale i tak nie przebiją tych w starożytnej Messene. :wink:

Generalnie - ruiny w Archea Messene wydały mi się ciekawsze (szczególnie stadion). Jednak w przypadku muzeów było już zupełnie odwrotnie...



Jak coś oglądasz poraz pierwszy to jest WIELKIE WOW !!!
Jak coś podobnego po raz kolejny - sprawia mniejsze wrażenie.

Pierwszy raz w Epidavros - wdrapywałem się na szczyt.
Kolejny - pokazałem znajomym, ze mogą to zrobić ...
Za pierwszym razem w Epidavros napawałem się muzeum i wykopaliskami - za drugim okolicznym lasem ...

Wolałem argokorynt od starożytnej Olimpii ALE
- może więcej ludzi (co mnie zniechęca)
- może później i więskzy upał
- może wystarczy już wykopalisk z tej epoki ...
- agrokorynt był jednym z pierwszych oglądanych w GR, Olimpia kilka lat później
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 30.08.2019 13:13

ogorek napisał(a):- może wystarczy już wykopalisk z tej epoki ...

Otóż to... 8)
Wprawdzie w tym roku nie oglądaliśmy aż tak wiele starożytnych wykopalisk na Peloponezie jak w ubiegłym sezonie, ale summa summarum było ich już wystarczająco dużo. Do tego stopnia, że po Olimpii zabrakło entuzjazmu do zwiedzania ostatnich starożytności, jakie były w planie na ten rok... ale o tym pod koniec relacji. Zresztą - jak podczas zeszłorocznych wakacji - pamiątki z innych epok niż starożytna podobały mi się w wielu przypadkach znacznie bardziej. :)
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 30.08.2019 14:39

Dobrze ,że przeczytałem Wasze opinie powyżej... :)
Martwiłem się ,że u mnie pojawiło się jakieś wyjałowienie....
Kiedyś jechałem pociągiem z przesiadkami na trasie Frankfurt -Bonn by zobaczyć wystawy muzeum Egipskiego.
Byłem zafascynowany 8) w kolejnych latach,w kolejnych miastach ten entuzjazm przygasał...
Ale lepiej mi teraz- dzięki Wam :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 30.08.2019 15:47

Mikromir napisał(a):Tu jest to miejsce "z telewizora", gdzie zapalają olimpijski ogień. :mrgreen:

To miejsce chętnie bym zobaczyła :)

Mikromir napisał(a):Spacerujemy wśród ruin, starając się rozpoznać jaką rolę pełniły poszczególne kupy kamieni...

A tego z kolei nie lubię przy oglądaniu starożytnych pozostałości. Kupy kamulców, przy których potrzeba duuużo wyobraźni... Ja mam raczej bujną, ale nie wiem, czy aż tak :oczko_usmiech:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 30.08.2019 21:00

Kolejne fajne miejsce pokazujesz.
Takie trochę, z gatunku tych , które trzeba zobaczyć (jak Akropol, Delfy, Mykeny).
Jak wracałem z Kefalonii, był plan na Olimpię ...ale jakoś tak człowiek już myślał o domu.
Też jak Agnieszkę wkurza mnie, że trzeba dużej dozy wyobraźni, żeby sobie zilustrować jak to kiedyś wyglądało, wolałbym żeby to odbudowali i pomalowali kolorkami z epoki :wink:.
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10882
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 30.08.2019 21:07

Jutro startujemy na Pelo, niestety pierwsze problemy, przebookowali nas na lotnisko Ateny, zamiast Patra - Araxos, które spłonęło:
https://wiadomosci.wp.pl/grecja-pozar-s ... 826332289a
Ogarniam transfer... mam nadzieję, że się wszystko się uda.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 30.08.2019 22:21

Przez pierwsze lata pływania RIB-em po Grecji (w tym dużo po PEO) starałem się dopłynąć we wszystkie zakąłdane miejsca niezależnie od wiatru i fali ...

Aby zwiedzić, zobaczyć, odchaczyć.

Teraz już duużo bardziej na luzie. Bedę często w zatoce Argolidzkiej i tam wystarczy trochę poszperać aby znaleźć (w danym momencie) spokojną wodę (i bardzo przejżystą). Wiele miejsc w GR swietnie wypada na zdjęciach lub filmach (jak moja ulubiona Elafonisos na PEO) ale często "snorkelując" może się okazać, że więcej przyjemnosci zaznamy w mniej spetakularnym miejscu.

Te seledynowe wody często są seledynowe bo mają na dnie jasny piasek. Który odrobinę wodę mąci i daje ładny ale jednostajny widok.

Miejsca do których mogę wielokrotnie wracać na PEO to
- twierdza Pylos (no i ta zatoka łodką przy twierdzy)
- jaskinia Diros (jest jeszcze druga w której bodajze Kapsja)
- wyspa Elafonisi (lubię ją opływać dookoła i jest tam Pavlopetri)
- nafplio z twierdzą
- a z takich baardzo skromnych to 2 wysepki na przeciw Tolo okupowane przez wielie jachty (urozmaicone dno, czysta woda i brak fal - mimo ze dookola wysp mogą być, kosciółek i piękne widoki na szczycie jednej z wysp - sa schody i cieżkie podejscie w upał)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.08.2019 12:04

te kiero napisał(a):Jutro startujemy na Pelo, niestety pierwsze problemy, przebookowali nas na lotnisko Ateny, zamiast Patra - Araxos, które spłonęło:
Z ciekawości, czym miałeś lecieć i jak bilety kupowane?

te kiero napisał(a):Ogarniam transfer... mam nadzieję, że się wszystko się uda.
Dasz radę.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 31.08.2019 14:11

CROberto napisał(a):Byłem zafascynowany 8) w kolejnych latach,w kolejnych miastach ten entuzjazm przygasał...

To chyba nieuniknione... Z oglądaniem świata jest trochę jak z nałogami :wink: - potrzebne coraz większe / mocniejsze dawki, by wywołać ten sam efekt. 8) :smo:

maslinka napisał(a):
Mikromir napisał(a):Spacerujemy wśród ruin, starając się rozpoznać jaką rolę pełniły poszczególne kupy kamieni...

A tego z kolei nie lubię przy oglądaniu starożytnych pozostałości. Kupy kamulców, przy których potrzeba duuużo wyobraźni... Ja mam raczej bujną, ale nie wiem, czy aż tak :oczko_usmiech:

Buber napisał(a):Też jak Agnieszkę wkurza mnie, że trzeba dużej dozy wyobraźni, żeby sobie zilustrować jak to kiedyś wyglądało, wolałbym żeby to odbudowali i pomalowali kolorkami z epoki :wink:.

Dobrze, że w muzeach czasami pokazują makiety obiektów, to nieco pomaga.

te kiero napisał(a):Jutro startujemy na Pelo, niestety pierwsze problemy, przebookowali nas na lotnisko Ateny, zamiast Patra - Araxos, które spłonęło:
https://wiadomosci.wp.pl/grecja-pozar-s ... 826332289a
Ogarniam transfer... mam nadzieję, że się wszystko się uda.

8O 8O 8O
Daj znać jak poszło i czy szczęśliwie dotarłeś do celu...

ogorek napisał(a):Przez pierwsze lata pływania RIB-em po Grecji (w tym dużo po PEO) starałem się dopłynąć we wszystkie zakąłdane miejsca niezależnie od wiatru i fali ...

Aby zwiedzić, zobaczyć, odchaczyć.

Teraz już duużo bardziej na luzie.

Podobnie miałam po kilku pobytach w Chorwacji - to wrażenie, że niekoniecznie muszę już być wszędzie i zobaczyć wszystko...
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 01.09.2019 00:16

Cd.
20 lipca 2019
Olimpia


Na szczęście w Olimpii oprócz wykopalisk są jeszcze muzea - całkiem niezłe - w cenie biletu.

Muzeum archeologiczne ma nawet dziedziniec lekko stylizowany na antyczny...

P1340407.JPG


...na którym widać sporo marmuru... :wink:

IMG_20190720_141442788.jpg


IMG_20190720_141517781.jpg


W środku trochę biżuterii...

IMG_20190720_142020698.jpg


i coś dla panów...

IMG_20190720_142522006.jpg


Interesujące rzeźby...

IMG_20190720_143300025.jpg


IMG_20190720_143900468.jpg


IMG_20190720_144522913.jpg


Jest jakże pomocna dla wyobraźni makieta:

IMG_20190720_144335207.jpg


A nam bardzo podobała się kolekcja zwierzątek jak z promocji starożytnego Lidla... :mrgreen: :wink:

IMG_20190720_142120911.jpg


Zaglądamy też do pobliskiego ogródka botanicznego... :roll:

IMG_20190720_145946594.jpg


...oraz interesującego Muzeum Historii Igrzysk Olimpijskich...

IMG_20190720_151700078.jpg


Generalnie muzea odebrałam bardzo pozytywnie - rozmiarowo spore, ciekawa ekspozycja, szczegółowe opisy eksponatów w trzech językach, nie ma się do czego przyczepić. :wink: No i oczywiście klima gratis. :lol:

Po lunchu "na mieście" zajrzeliśmy trochę przypadkiem do Muzeum Archimedesa - naprawdę świetne, choć nieduże, za to bez konieczności zakupu biletu (ewentualne wolne datki).

P1340409.JPG


P1340408.JPG


W środku nie robiliśmy zdjęć bo nie wolno, ale byli tacy, którzy robili: https://pl.tripadvisor.com/Attraction_R ... reece.html

Muzeum to jedno z wielu dzieł pasjonata Konstantinosa Kotsanasa, miejsce ogromnie wciągające, prezentujące starożytne wynalazki zbudowane współcześnie według dawnych opisów i nawet działające. :D Polecam przy okazji zwiedzania Olimpii i nie tylko:
http://kotsanas.com/gb/index.php

A nam pora już w drogę do Kalavryty...

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.09.2019 11:13

Mikromir napisał(a):A nam bardzo podobała się kolekcja zwierzątek jak z promocji starożytnego Lidla... :mrgreen: :wink:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Bardzo nam się ten opis spodobał... :lol: :lol: :lol: :lol:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 01.09.2019 11:19

słuchaj no to full serwis w tej Olimpii, myślę, że jest tam co robić przez cały dzień.
Podoba mi się, pewnie tam pojadę, ale nie w letnie upały.
Ciekawy jestem kiedy jest najlepiej w Greece coś zwiedzać .. pewnie kwiecień, maj ?
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 01.09.2019 11:31

Buber napisał(a):słuchaj no to full serwis w tej Olimpii, myślę, że jest tam co robić przez cały dzień.
Podoba mi się, pewnie tam pojadę, ale nie w letnie upały.
Ciekawy jestem kiedy jest najlepiej w Greece coś zwiedzać .. pewnie kwiecień, maj ?
Październik też się nada :oczko_usmiech:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po prostu PELOPONEZ - strona 41
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone