Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po prostu PELOPONEZ

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.08.2019 19:02

Fajne miejsce, prawie jak Pilitvice tylko free....

Jak myślisz, buty do wody dadzą radę? Bo ja to w skalistym terenie z wodą to w takich lubię się przemieszczać...
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.08.2019 19:07

Super miejsce, będąc w tej okolicy nie wiedzieliśmy o nim.
Ciekawe czy poza sezonem mogłaby być szansa na samotną kąpiel (choć woda pewnie niezbyt ciepła :roll: )
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 14.08.2019 19:28

piekara114 napisał(a):Fajne miejsce, prawie jak Pilitvice tylko free....

Jak myślisz, buty do wody dadzą radę? Bo ja to w skalistym terenie z wodą to w takich lubię się przemieszczać...


Prawie robi dużą różnicę. :wink: Wodospady Polylimnio są dużo mniejsze niż Plitvickie czy Krka - nie ta skala. Ale spacer był przyjemny, a woda w rzeczywistości miała nie mniej ładny kolor niż ta chorwacka. :)

Co do butów do wody - zależy jakie. W takich miękkich jak ja mam, albo w plastykowych to bym nie poszła. Ale wiem, że są też porządniejsze, z twardszą podeszwą, przypominające bardziej solidne adidasy - takie pewnie by się nadały. Szczerze mówiąc, widziałam ludzi nawet w sandałach "sportowych" - z tych solidniejszych - i też dotarli. Jako kobieta z gór :wink: wyobraź sobie po prostu, że musisz iść szlakiem np. w Pieninach (bo jutro jadę :mrgreen: ), przechodząc czasem przez potok po rozrzuconych mokrych głazach i skałkach - i będziesz wiedziała, jakie buty się nadadzą. :wink:

kulka53 napisał(a):Ciekawe czy poza sezonem mogłaby być szansa na samotną kąpiel (choć woda pewnie niezbyt ciepła :roll: )

Cóż, woda jak w górach - dlatego też nieszczególnie paliliśmy się do kąpieli, choć potrzebne rzeczy mieliśmy. :wink:
Czytałam w relacjach, że jest szansa na samotną kąpiel - kwestia odpowiedniej pory dnia. :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.08.2019 19:46

Mikromir napisał(a):Jako kobieta z gór :wink: wyobraź sobie po prostu, że musisz iść szlakiem np. w Pieninach (bo jutro jadę :mrgreen: ), przechodząc czasem przez potok po rozrzuconych mokrych głazach i skałkach - i będziesz wiedziała, jakie buty się nadadzą. :wink:
To luz, moje buty z Dec. sprzed chyba 7 sezonów są idealne, bo te obecnie dostępne to porażka... A gdzie w Pieniny jedziesz? Ja ostatnio byłam rowerkiem ze Szczawnicy pod Czerwony Klasztor i z powrotem... Nie powiem, d... mi wytrzepało :D
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 14.08.2019 20:55

piekara114 napisał(a): A gdzie w Pieniny jedziesz? Ja ostatnio byłam rowerkiem ze Szczawnicy pod Czerwony Klasztor i z powrotem... Nie powiem, d... mi wytrzepało :D

No niezła przejażdżka. :D
My tak standardowo piesze wycieczki: Sokolica, Trzy Korony (jeśli kolejka nie będzie za długa :lol: ), Wysoka i te okolice. Zobaczymy jeszcze na miejscu. Baza w Jaworkach.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.08.2019 21:26

To jeszcze Wąwóz Homole i potem do góry do schroniska :D
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 14.08.2019 21:29

piekara114 napisał(a):To jeszcze Wąwóz Homole i potem do góry do schroniska :D

A też się przewinął w planach, bo bliziutko. :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.08.2019 21:33

No właśnie, dlatego polecam, na rozruch.... U mnie ostatnie noce to spore opady deszczu, dziś ma już spokojnie być.... :papa:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 14.08.2019 21:35

piekara114 napisał(a): U mnie ostatnie noce to spore opady deszczu, dziś ma już spokojnie być.... :papa:


Mam nadzieję, że pogoda dopisze. :papa:
Ostatnio edytowano 17.08.2019 09:44 przez Mikromir, łącznie edytowano 2 razy
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 14.08.2019 22:01

Fajne te wodospady i jeziorka :D :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 15.08.2019 08:33

lotnikwsk napisał(a):Fajne te wodospady i jeziorka :D :wink:

Też mi się podobały, choć trochę za szybko się skończyły. :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 18.08.2019 23:04

Mikromir napisał(a):
piekara114 napisał(a): U mnie ostatnie noce to spore opady deszczu, dziś ma już spokojnie być.... :papa:


Mam nadzieję, że pogoda dopisze. :papa:


No i pogoda dopisała. :D
Wędrowało się super, choć ludzi jak mrówków... 8O Największa masakra na Trzech Koronach - taka kolejka do tarasu widokowego, że nawet nie przystanęliśmy, bo czekanie nie miało sensu. Super było na Sokolicy (weszliśmy tam dość wcześnie) i na Wysokiej (dużo mniej turystów), za to w Homolach jak na Krupówkach. :)

Sosenki po przejściach żal... :cry:

pieniny sokolica 2.jpg


pieniny sokolica 1.jpg


Ale generalnie to był fajny górski długi weekend :D - tylko szkoda, że się skończył. :(

Kiedy przejeżdżałam koło Suchej to sobie nie po raz pierwszy pomyślałam - w jakich Ty pięknych okolicach mieszkasz, Beata!... :D
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 19.08.2019 22:47

19 lipca 2019
Pano Kardamyli


Wodospady Polylimnio zaostrzyły nam apetyty na górskie wędrówki. Przenosimy się więc na drugą stronę Zatoki Meseńskiej, gdzie Półwysep Mani kusi wysokimi górami Tajgetu. Na Profitis Ilias (2407 m n.p.m.) raczej nie wejdziemy, :lol: choć jak widać w wielu relacjach (np. w tej) jest to jak najbardziej wykonalne. My wybieramy wędrówkę w wersji ultra light. :lol: :oczko_usmiech:

Półwysep Mani odwiedziliśmy już w ubiegłym roku, zaglądając do jaskiń Diros, Vathii i na przylądek Tenaro / Matapan. Ta część półwyspu to Mesa Mani, Mani Głębokie. Tym razem spojrzymy na Exo Mani, Mani Zewnętrzne - a przynajmniej na jego kawałek.

aaaaamani.jpg


Droga od Kalamaty na południe powoli staje się coraz bardziej kręta i malownicza, góry coraz wyższe, a wokoło jest bardzo zielono - zupełnie tu inaczej niż na skalistym pustkowiu Mesa Mani.

P1340005.JPG


P1340004.JPG


Fantastycznie jedzie się przez tę piękną krainę - oczywiście na siedzeniu pasażera. :oczko_usmiech:

P1340024.JPG


Zatrzymujemy się w punkcie widokowym na Kardamyli i wybrzeże...

P1340009.JPG


P1340017.JPG


P1340029.JPG


IMG_20190719_110226677_HDR.jpg


...a potem agrafeczkami zjeżdżamy w dół do Kardamyli, zatrzymując się zaraz za mostem przy tym hotelu, choć równie dobrze można skręcić w węższą drogę w lewo i znaleźć sobie miejsce nieco wyżej.

Pierwszy punkt programu dzisiaj to Stare Kardamyli, inaczej Pano Kardamyli, z wieżą Mourtzinos, czyli kompleksem ufortyfikowanych budowli należącym niegdyś do znaczącego klanu Troupakis-Mourtzinos.
Wędrówka z naszego parkingu jest niedługa.

P1340034.JPG


P1340038.JPG


Cały kompleks obejmuje budowle o różnych funkcjach: najstarszym budynkiem jest prawdopodobnie kościół Agios Spyridon, który stał się prywatną świątynią rodu, świadcząc o jego znaczeniu.

P1340036.JPG


P1340037.JPG


Wśród budynków (których historia sięga roku 1807) znajdziemy też wieżę mieszkalno-obronną, warsztaty, magazyny czy tłocznię oliwy. W kompleksie był także ogród i cysterna na wodę, pozwalające przetrwać mieszkańcom również w warunkach oblężenia.

Żeby zobaczyć coś oprócz kościoła i placu przy nim, musimy zakupić bilety za 2 euro.

P1340076.JPG


Mamy bileciki, więc wchodzimy...

P1340039.JPG


We wnętrzach urządzono sale muzealne z informacjami o tym miejscu i jego historii, a także o Półwyspie Mani i jego mieszkańcach, którzy odegrali znaczącą rolę w walce o niepodległość Grecji.

P1340041.JPG


P1340047.JPG


Intryguje nas odrestaurowania wieża...

P1340046.JPG


P1340058.JPG


...z widokami...

P1340050.JPG


P1340051.JPG


P1340052.JPG


P1340054.JPG


P1340061.JPG


W styczniu 1821 roku przybył tu Theodoros Kolokotronis, by czynić przygotowania do wybuchu greckiej rewolucji. Stara anegdota mówi, że z wieży Petrobey Mavromichalis wraz Kolokotronisem grali w szachy, używając jako figur szachowych swoich żołnierzy rozstawionych na dziedzińcu - choć niektórzy twierdzą, że grali raczej Mourtzinos i Kolokotronis. Cóż, anegdoty żyją własnym życiem... :roll:

P1340069.JPG


P1340074.JPG


P1340075.JPG


Stare Kardamyli bardzo mi się podoba, choć jest niewielkie. Pora jednak ruszyć dalej w górę...

P1340077.JPG


P1340081.JPG


P1340082.JPG


Po chwili patrzymy już w góry na Pano Kardamyli...

P1340084.JPG


:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.08.2019 09:01

Mikromir napisał(a):Sosenki po przejściach żal... :cry:
Pod sosenką byliśmy jakoś zaraz po wydarzeniu.... Szkoda jej...


Mikromir napisał(a):Kiedy przejeżdżałam koło Suchej to sobie nie po raz pierwszy pomyślałam - w jakich Ty pięknych okolicach mieszkasz, Beata!... :D
Wiesz, widoki mi się trochę opatrzyły..... Stad też myślę, że jakoś mi się w góry chodzić specjalnie nie chce, zwłaszcza na wakacjach... A dla uzupełnienie: siedząc w pracy patrzę na Policę, Babia Góra mi się chowa...
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 20.08.2019 10:07

piekara114 napisał(a):Wiesz, widoki mi się trochę opatrzyły..... Stad też myślę, że jakoś mi się w góry chodzić specjalnie nie chce, zwłaszcza na wakacjach... A dla uzupełnienie: siedząc w pracy patrzę na Policę, Babia Góra mi się chowa...

Rozumiem, że wszystko w nadmiarze może się opatrzyć, jednak miejsca pracy z widokiem na Policę można mimo wszystko trochę pozazdrościć. :wink:
Btw, kiedyś wybraliśmy się ze znajomymi na wakacje do Rumunii i Bułgarii. Kolega pracuje na co dzień w kopalni, a pierwszym punktem programu zwiedzania była kopalnia w Turdzie. :lol: Reakcja przewidywalna: Przecież właśnie zacząłem urlop! :x No, ale tam przynajmniej dla odmiany sól kopali, a nie węgiel jak na Śląsku. :mrgreen: :oczko_usmiech:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po prostu PELOPONEZ - strona 39
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone