Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po prostu PELOPONEZ

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 06.08.2019 20:27

mysza73 napisał(a):Nasza umowa i ubezpieczenie również nakazywało unikać szutrów ... a na jakie drogi ja nas wyprowadziłam na Antiparos, to lepiej nie wiedzieć :roll: :lol:
Na Paros też czasem było ostro ... :mrgreen:

Chcesz powiedzieć, że jeździliście po szutrowych drogach 8O :?: :mrgreen:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.08.2019 20:45

ruzica napisał(a):
mysza73 napisał(a):Nasza umowa i ubezpieczenie również nakazywało unikać szutrów ... a na jakie drogi ja nas wyprowadziłam na Antiparos, to lepiej nie wiedzieć :roll: :lol:
Na Paros też czasem było ostro ... :mrgreen:

Chcesz powiedzieć, że jeździliście po szutrowych drogach 8O :?: :mrgreen:
Owszem :oczko_usmiech:
Naszym Jeepem pewnie mąż na niektóre by nie wjechał, ale wypożyczonym to czemu nie :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 06.08.2019 21:00

aga_stella napisał(a):Paleokastro - widoki zajefane, tylko droga nieco zniechęca :wink:

Eeee, wystarczy tylko włożyć spodenki zamiast długiej kiecki i będzie dobrze. :oczko_usmiech:

CROberto napisał(a):Dawaj tu,bo się zmarnuje... :oczko_usmiech:

:mrgreen:
Nie. :x
:smo:

CROberto napisał(a):Bourtzi jest świetne 8) chyba tylko zabytki utrzymują przy życiu całą okolicę .
Plaża- zerknąć.... ominąć .... zapomnieć... :?

No rzeczywiście, ta "miejska" niezbyt fajna, choć turystów widzieliśmy tam trochę więcej niż w Koroni. Swoją drogą w Koroni od strony miasta / portu skrawki plaży były obrzydliwie paskudne, sama trawa morska, ale na szczęście oni tam mają jeszcze plażę Zaga po drugiej stronie twierdzy, ponoć bardzo ładną. W Methoni po drugiej stronie zamku widziałam już tylko skały.
Tak w ogóle, to całe ten region na południu Mesenii jest jakąś germańską enklawą w Grecji. :roll: Wszędzie słychać język niemiecki, podobno sporo Niemców wykupiło tam domy i spędza czas na emeryturze. :roll: Ot, UE...



mysza73 napisał(a):
ruzica napisał(a):
mysza73 napisał(a):Nasza umowa i ubezpieczenie również nakazywało unikać szutrów ... a na jakie drogi ja nas wyprowadziłam na Antiparos, to lepiej nie wiedzieć :roll: :lol:
Na Paros też czasem było ostro ... :mrgreen:

Chcesz powiedzieć, że jeździliście po szutrowych drogach 8O :?: :mrgreen:
Owszem :oczko_usmiech:
Naszym Jeepem pewnie mąż na niektóre by nie wjechał, ale wypożyczonym to czemu nie :wink:

Hmmm... To odwrotnie niż mój mąż... :roll: A wypożyczyliście też Jeepa? :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.08.2019 21:16

Mikromir napisał(a):
mysza73 napisał(a):
ruzica napisał(a):
mysza73 napisał(a):Nasza umowa i ubezpieczenie również nakazywało unikać szutrów ... a na jakie drogi ja nas wyprowadziłam na Antiparos, to lepiej nie wiedzieć :roll: :lol:
Na Paros też czasem było ostro ... :mrgreen:

Chcesz powiedzieć, że jeździliście po szutrowych drogach 8O :?: :mrgreen:
Owszem :oczko_usmiech:
Naszym Jeepem pewnie mąż na niektóre by nie wjechał, ale wypożyczonym to czemu nie :wink:

Hmmm... To odwrotnie niż mój mąż... :roll: A wypożyczyliście też Jeepa? :wink:

Jaaasne, Jeepa pt. Hyundai i10 :lol: :lol: :lol:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 06.08.2019 21:22

mysza73 napisał(a):Jaaasne, Jeepa pt. Hyundai i10 :lol: :lol: :lol:

Eeee, to prawie jak Jeep. :oczko_usmiech: :lol:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 06.08.2019 21:31

Mikromir napisał(a):
mysza73 napisał(a):Jaaasne, Jeepa pt. Hyundai i10 :lol: :lol: :lol:

Eeee, to prawie jak Jeep. :oczko_usmiech: :lol:

No i dlatego śmigaliśmy po tych szutrach, aż się za nami kurzyło :lol:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 07.08.2019 14:01

15 lipca 2019
Pałac Nestora i Muzeum w Chorze


There is a sudden change of weather, I am so sorry... :( - powiedział zasmucony Kostas. No nie dało się ukryć, ciężkie szare chmury wisiały nad nami jak okiem sięgnąć... :roll:
Czekaliśmy na tę zmianę właściwie już od paru dni, odkąd zaniepokojona mamusia słała nam jak zwykle alarmujące wieści o nawałnicach w Grecji sprawdzając, czy przypadkiem nie jesteśmy wśród ich ofiar. Oczywiście wyjaśnialiśmy, że jesteśmy jakieś 850km od tych jakże dramatycznych wydarzeń, ale czuć było ten niepokój... Grecja to przecież Grecja, nieważne że Chalkidiki leży dalej od Mesenii niż Zakopane od Gdańska... :roll:

Po całej serii twierdz (tak jakoś samo wyszło... :roll: ) chciałam właściwie przejść do poznawania walorów przyrodniczych regionu, ale change of weather wymusiła także zmianę planów. Jest poniedziałek, jedziemy więc do Pałacu Nestora i Muzeum Archeologicznego w Chorze, bo we wtorek już będą mieć nieczynne.

Na miejscu składamy wizytę w kasie i udajemy się w stronę zadaszonego (sic!) stanowiska archeologicznego.

Hen daleko widać zamgloną nieco Zatokę Navarino...

P1320772.JPG


z Pylos...

P1320765.JPG


...i żółtymi piaskami Voidokilii po prawej, nad którymi wznosi się wzgórze z Paleokastro...

P1320787.JPG


Gdzieś tam na wybrzeżu zszedł na ląd Telemach, syn Odyseusza, szukając wieści o swym ojcu. Został godnie przyjęty przez Nestora, uczestnika wyprawy pod Troję, który zaoferował mu nawet rydwan, by Telemach mógł dotrzeć do Sparty i wypytać Menelaosa o losy Odysa.

Nestor, mądry i doświadczony król Pylos, nieźle sobie swój pałac umiejscowił - widok na wybrzeże miał doskonały. W całym tym kompleksie z czasów mykeńskich zaskakujący był dla mnie brak murów obronnych i wielkich fortyfikacji, jakie widzieliśmy w Mykenach czy Tirynsie. Może król rzeczywiście rządził tak mądrze, że ich nie potrzebował?...

Z pałacu odkrytego w roku 1939 - jak można się spodziewać po tylu tysiącleciach - zostało niewiele, ale to co jest wraz z opisem pozwala świetnie sobie wyobrazić warunki w jakich mieszkał Nestor wraz z dworem.

P1320790.JPG


P1320783.JPG


Te dziury to po kolumnach:

P1320791.JPG


A te po ogromnych naczyniach na oliwę, której zapas zawsze był pod ręką:

P1320792.JPG


Jest też oczywiście słynna wanna... :)

P1320777.JPG


...w której najmłodsza córka Nestora Polikasta myła plecy Telemachowi. :mrgreen: :oczko_usmiech:

BTW, zdecydowanie nie oddelegowalibyśmy własnej córki do takich czynności, bez względu na to jakim VIPem byłby gość... :? :wink:


P1320782.JPG


P1320780.JPG


Opuszczamy teren wykopalisk - wyjątkowo zadbany...

P1320796.JPG


P1320798.JPG


I po drodze zaglądamy do muzeum archeologicznego w Chorze, gdzie zgromadzono eksponaty wydobyte z ruin Pałacu Nestora.

Bileciki...

P1320800.JPG


W przeciwieństwie do wykopalisk, muzeum trąci latami siedemdziesiątymi minionego wieku, ale w trzech salach zgromadzono mnóstwo eksponatów. Przydałoby się tylko dokładniej je opisać.

W pałacu istniało prawdopodobnie jakieś centrum handlu i magazyny towarów, ponieważ wydobyto z niego bardzo wiele naczyń z czasów mykeńskich...

IMG_20190715_134514379.jpg


...wraz ze stosowną dokumentacją handlową...

IMG_20190715_135938584.jpg


Są też ozdoby, biżuteria, pałacowe freski i znaleziskach z mykeńskich grobowców, których wiele można spotkać w okolicy.

Na dzisiaj zwiedzanie zaliczone, :wink: więc z niegasnącą nadzieją na morską kąpiel po południu wracamy do Agios Andreas.

IMG_20190716_123135717.jpg


:papa:
Ostatnio edytowano 07.08.2019 17:04 przez Mikromir, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.08.2019 17:03

Mikromir napisał(a):....udajemy się w stronę zadaszonego (sic!) stanowiska archeologicznego.

A czym Ci to zadaszenie podpadło?
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 07.08.2019 17:07

piekara114 napisał(a):
Mikromir napisał(a):....udajemy się w stronę zadaszonego (sic!) stanowiska archeologicznego.

A czym Ci to zadaszenie podpadło?

Ależ niczym, wręcz przeciwnie, zadziwiła mnie niezwykła troska o zabytek wyrażająca się właśnie przez owo zadaszenie. :)

BTW, zastaliście na Thassos jakieś ślady po nawałnicach?... Bo północne regiony Grecji chyba najbardziej ucierpiały w lipcu...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.08.2019 17:15

Acha, takie zadaszenia spotkałam i w Macedonii i na Cyprze, więc myślałam, że może czymś Ci podpadły...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.08.2019 17:17

Mikromir napisał(a):BTW, zastaliście na Thassos jakieś ślady po nawałnicach?... Bo północne regiony Grecji chyba najbardziej ucierpiały w lipcu...
Dużo Thassos nie widzieliśmy, ale w tych miejscach, gdzie byłam to żadnych śladów nie było widać.... Chyba Chalkidiki najmocniej wtedy oberwało....
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 07.08.2019 17:37

piekara114 napisał(a):Dużo Thassos nie widzieliśmy ...

Mam nadzieję, że wszystko ok, bo w innym wątku przeczytałam, że musieliście wcześniej wracać :?
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 07.08.2019 17:48

mysza73 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Dużo Thassos nie widzieliśmy ...

Mam nadzieję, że wszystko ok, bo w innym wątku przeczytałam, że musieliście wcześniej wracać :?

No właśnie też widziałam i się zaniepokoiłam... :?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.08.2019 18:13

Teraz już ok, ale ciekawie nie było, no i cały wyjazd zajął 7 dni a nie 14.... Dobrze, że byliśmy własnym autem....
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 07.08.2019 19:22

piekara114 napisał(a):Teraz już ok, ale ciekawie nie było, no i cały wyjazd zajął 7 dni a nie 14.... Dobrze, że byliśmy własnym autem....

:( Ups, to nielekko musiało być... :? Dobrze, że już ok, jak piszesz...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po prostu PELOPONEZ - strona 36
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone