Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po prostu PELOPONEZ

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 05.08.2019 19:45

Nasza umowa i ubezpieczenie również nakazywało unikać szutrów ... a na jakie drogi ja nas wyprowadziłam na Antiparos, to lepiej nie wiedzieć :roll: :lol:
Na Paros też czasem było ostro ... :mrgreen:
A i ta Wasza plaża fajowa ... widać, że dłuuuugo płytko :oczko_usmiech:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 05.08.2019 20:04

mysza73 napisał(a):widać, że dłuuuugo płytko :oczko_usmiech:

Nie aż tak jak na Voidokilii, ale maluchy też by tu mogły plażować. Strasznie dużo piachu mieli w tej części Pelo. :roll: Po normalne kamienie na plaży to sobie musiałam aż na Mani pojechać. :wink:

Nie mam serca prosić mojego męża, żeby jeździł po niesprawdzonych szutrach... :? Gdybym nalegała pewnie bym mi zaproponował, żebym sobie sama poprowadziła auto jak mi zależy - a to mi się raczej nie uśmiecha. :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.08.2019 21:38

Właśnie to mi się nie podoba w wypożyczalniach, te ograniczenia do szutrów.... My zwykle właśnie takimi drogami dojeżdżamy na większość plaż, raz kilka metrów, raz spory kawałek.... ech.....

Kolory morza super, tylko strasznie długo płytko i pewnie pod wodą skromnie, skoro nie ma skałek a sam piasek....
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 05.08.2019 21:47

piekara114 napisał(a):Kolory morza super, tylko strasznie długo płytko i pewnie pod wodą skromnie, skoro nie ma skałek a sam piasek....

Pewnie tak. Trudno mi powiedzieć, bo ostatnio prawie wcale nie zakładałam maski. Jakieś rybki tam często widziałam na pewno, bo woda była bardzo przejrzysta mimo piasku (to mnie zadziwia w Grecji), ale poza tym się szczególnie nie przyglądałam. Pewnie gdybym chciała snorkować to poszłabym bliżej skałek na końcu plaży.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.08.2019 11:35

Voidokilia jest jednym z tych miejsc gdzie człowiek niby był, ale jakby nie był :roll: , za krótko, bez zanurzenia w wodzie, bez wędrówki do Paleokastro. No cóż, pozostaje poczytać o wrażeniach innych bo na powtórkę z tych okolic nie bardzo się zanosi.
Mavrovouni jak na wakacyjną niedzielę nawet w miarę pustawa :cool: , super piaseczek, coś dla mnie :D .
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 06.08.2019 12:54

kulka53 napisał(a):Voidokilia jest jednym z tych miejsc gdzie człowiek niby był, ale jakby nie był :roll: , za krótko, bez zanurzenia w wodzie, bez wędrówki do Paleokastro. No cóż, pozostaje poczytać o wrażeniach innych bo na powtórkę z tych okolic nie bardzo się zanosi.

Mimo wszystko veni-vidi- i nie całkiem nici, bo plażę zobaczyliście. :wink:
A na co się w tym sezonie zanosi? :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 06.08.2019 12:54

14 lipca 2019
Methoni - twierdza



Półwysep Meseński widokowo nie robi aż takiego wrażenia jak np. Mani, gdzie góry Tajget spływają wprost do morza. Jednak droga między Koroni a Methoni biegnie przez malownicze tereny wśród wzgórz i wzdłuż urozmaiconego zatokami wybrzeża, więc jazda nią dostarczała oczom wiele przyjemności. :)

W Methoni podjechaliśmy prosto na parking przy twierdzy, bezpłatny jak prawie wszystkie na Pelo.

Ruszamy na podbój twierdzy położonej na najbardziej na południe wysuniętym końcu zachodniego wybrzeża Peloponezu.

P1320667.JPG


Już w 7 wieku p.n.e. były tu ponoć fortyfikacje. Stał tu także później bizantyjski fort. Jednak gdy Wenecjanie panowali tu w latach 1209-1500 miasto osiągnęło swój szczyt rozwoju, stając się centrum handlowym i finansowym regionu. Właśnie wtedy zbudowano zamek, którego grube mury robią duże wrażenie. Jak inne twierdze i ta w Methoni przechodziła potem cyklicznie z rąk weneckich w tureckie i odwrotnie, aż do kapitulacji Turków w 1828 roku. Najbardziej malowniczą część twierdzy - wysuniętą w morze ośmiokątną wieżę Bourtzi - zbudowano za panowania tureckiego po roku 1500. Pełniła nie tylko funkcje obronne, lecz była także więzieniem i miejscem tortur.

Już arkadowy most nad fosą (zbudowany w miejscu drewnianego dopiero w 1829 roku) i brama wejściowa robią na mnie wrażenie...

P1320670.JPG


P1320674.JPG


Fosa niczego sobie...

P1320672.JPG


P1320675.JPG


Po przejściu przez bramę zauważamy nowiutką białą budkę - jak się okazuje to kasa, gdzie dorosły musi zakupić bilet za 2 euro. Nie jest to dużo - pewnie dopiero testują pomysł z opłatami, bo przed wyjazdem na oficjalnej stronie nie było info o biletach wstępu. Właściwie dziwię się, że dopiero teraz je wprowadzili i do tego tak tanie, bo twierdza z pewnością warta jest odwiedzenia, a utrzymanie i konserwacja kosztuje...

Za murami zaglądamy w zakamarki...

P1320676.JPG


P1320678.JPG


P1320679.JPG


Wewnątrz twierdzy nie zachowało się wiele, ale wędrując dalej przez jej bardziej otwartą przestrzeń nadal jesteśmy zachwyceni - teren jest ogromny, cały porośnięty fioletowym dzikim czosnkiem, którego zapach delikatnie unosi się w powietrzu...

P1320757.JPG


P1320755.JPG


P1320756.JPG


Oglądamy poszczególne budowle i ruiny.
Zbudowany przez Francuzów kościół Przemienienia Pańskiego z 1833 roku:

IMG_20190714_173830128.jpg


IMG_20190714_173701263.jpg


Wydobytą z dna morza kolumnę z czasów weneckich...

IMG_20190714_173948058.jpg


Ruiny innych budowli...

P1320681.JPG


P1320688.JPG


P1320689.JPG


...z których najciekawsze znajdujemy na samym końcu cypla...

P1320752.JPG


P1320690.JPG


Widoki stąd na morze i oczywiście Bourtzi są świetne.

P1320724.JPG


P1320696.JPG


P1320701.JPG


P1320711.JPG


P1320720.JPG


Idziemy do ośmiokątnej wieży - wiatr za chwilę pourywa nam głowy, wieje jak nad Bałtykiem. :wink:

P1320729.JPG


Fale rozbijają się ostre skały wystające z wody wokół Bourtzi...

P1320744.JPG


P1320739.JPG


Więzienie jak się patrzy... :mrgreen:

IMG_20190714_170059133_HDR.jpg


Pora wracać...

P1320737.JPG


Wdychamy jeszcze głęboko zapach dzikiego czosnku...

IMG_20190714_172239199.jpg


...co znakomicie zaostrza apetyt. :mrgreen: Musimy coś przekąsić - zjadamy obiad w jednej z knajpek w miasteczku niedaleko plaży (tak 3/10 :| ), a potem spacerujemy po samym Methoni.

Plaża taka sobie... :roll:

P1320760.JPG


...a miasteczko takie... nijakie. Koroni jak miejscowość podobało mi się zdecydowanie bardziej, jednak to twierdza w Methoni wymiata. :)

Żegnamy Methoni i wracamy do Kostasa tą samą malowniczą drogą koło Finikoundy i Koroni.

IMG_20190714_185634822_HDR.jpg


:papa:
Ostatnio edytowano 06.08.2019 13:08 przez Mikromir, łącznie edytowano 1 raz
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 06.08.2019 13:01

Fioletowe pola czosnku niczym pola lawendy ;)

Piękne są te kwiaty, gorzej z intensywnym zapachem :oczko_usmiech: Natomiast smak czosnku bardzo lubię, rzeczywiście zaostrza apetyt :) No i podobno jest afrodyzjakiem :twisted:

Ośmiokątna wieża - świetna!
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 06.08.2019 13:19

Super się twierdza prezentuje na Twoich zdjęciach, z tego co pamiętam to w realu też było nieźle.
Zauważam jakby większe zadbanie o zabytki :roll: , zarówno tutaj jak i w Pylos - pewnie stąd te opłaty.

Łany czosnku - fantastycznie malownicze :cool: .

Mikromir napisał(a):A na co się w tym sezonie zanosi? :)

Trudno powiedzieć :roll:
W planie są jakieś wyspy północnego Dodekanezu, ale czy na pewno, które, i ile ich będzie - nie rozmyślamy nad tym jeszcze zbyt szczegółowo :)
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 06.08.2019 16:06

kulka53 napisał(a):...
Łany czosnku - fantastycznie malownicze :cool: .
...


Może problemy z wampirami ;) ??

Gdzieś tu wyżej było poruszane zagadnienie ryb i dna. Ze muszą być skałki
Skałi są cool bo wzbogacają krajobraz dna i faktycznie sporo ryb tam się chowa.

Ale te większe pływają głebiej (pow 4m).
Ja w tym roku widziałem dużo sporych ryb na tle brzydkiego dna (szary piasek i co rusz jakas trawka) w Iria

Widoczność przy fali była 5m max, riba chyba na 4m własnie (robione z zoom, zdjęcie ze snorelowania czyi ja na powierzchni, głowa pod wodą)
Obrazek

A potem wyciągnąlem jedną (na wprost ap) na wędkę sąsiad, który zostawił ją bez opieki.
Twierdził, ze ponad 1kg (jak zważył) - ale skubany nawet nie poczęstował ...
OK ja zobaczyłem branie, zaciąłem, wyciągnąlem i go wołałem. Ostatnie 2m oddałem wędkę jemu jak przybiegł (jego sprzęt, moje zacięcie - oceniam 50/50 jego/moja).

Obrazek
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 06.08.2019 17:22

maslinka napisał(a): smak czosnku bardzo lubię, rzeczywiście zaostrza apetyt :) No i podobno jest afrodyzjakiem

Oooo... Nie wiedziałam. 8O Jakkolwiek by nie działał, trzeba jednak spożywać go parami, bo jedzony w pojedynkę może drugą połówkę raczej zniechęcić. :wink: :mrgreen:

kulka53 napisał(a):Zauważam jakby większe zadbanie o zabytki :roll: , zarówno tutaj jak i w Pylos - pewnie stąd te opłaty.

Chyba zauważyli, że warto o zabytki zadbać, przynajmniej o te bardziej znaczące, przyciągające turystów. Bo właściwie - jak mówi mój mąż - to jest taki kraj, że gdzie łopatę wbijesz tam znajdziesz jakiś zabytek. :wink: Grecy powinni się chyba nauczyć, jak jeszcze bardziej swoje skarby wypromować... 8)

ogorek napisał(a):Może problemy z wampirami ;) ??

Nie spotkałam ich w Methoni, więc pewnie czosnek działał. :oczko_usmiech:

ogorek napisał(a):jego sprzęt, moje zacięcie - oceniam 50/50 jego/moja.

Zdecydowanie powinien przynajmniej poczęstować. 8)

Rybka wielka. 8O
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10883
Dołączył(a): 27.08.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 06.08.2019 17:24

Mikromir napisał(a):14 lipca 2019
Methoni - twierdza

Oczywiście jest w planach i to na wysokim miejscu, zdjęcia ukazują, że warto!
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 06.08.2019 17:35

te kiero napisał(a):Oczywiście jest w planach i to na wysokim miejscu, zdjęcia ukazują, że warto!

Myślę, że warto. Moim subiektywnym zdaniem twierdza jest ciekawsza od tej w Koroni.
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 06.08.2019 19:25

Oglądam, podziwiam 8O i powiem, że całkiem pięknie jest.
Paleokastro - widoki zajefane, tylko droga nieco zniechęca :wink:
Zwyczajna plaża w okolicy Finikoundy -kolory urzekają.
Twierdza W Methoni - zwłaszcza ośmiokątna wieża i widoki wokół coś wspaniałego.
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4909
Dołączył(a): 03.02.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 06.08.2019 19:55

Mikromir napisał(a):Została ukryta w najgłębszych czeluściach archiwum rodzinnego, zabezpieczona potrójnym hasłem i zaklęciem. :-x
Będziemy ją sobie z małżem oglądać po dziewięćdziesiątce, jak już nam niewiele w życiu zostanie. :mrgreen: :lol: :wink:


Yhy..... .....na pewno.... :roll:
Nawet jak hasło zapiszesz,to nie bedziesz pamietać gdzie je wetknęłaś... :mrgreen:
Dawaj tu,bo się zmarnuje... :oczko_usmiech:

Bourtzi jest świetne 8) chyba tylko zabytki utrzymują przy życiu całą okolicę .
Plaża- zerknąć.... ominąć .... zapomnieć... :?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po prostu PELOPONEZ - strona 35
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone