Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Peloponez 2022

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 14.04.2023 10:56

Po przyjedzie do Nafplio zachodzące słońce wraz z chmurami prezentują nam fantastyczny spektakl :lol: 8O :hut: .
20220708_190341.jpg


Opromienione Bourtzi :lol: 8O .
20220708_192651.jpg

P7080793.jpg

20220708_193346.jpg

20220708_193810.jpg

20220708_193420.jpg


Po obiado-kolacji spacerujemy uliczkami Nafplio.
20220708_214248.jpg


Zaglądamy do lodziarni Di Piazza. Przy wejściu jest również informacja w języku polskim :D .
20220708_214317.jpg


Zasiadamy jeszcze na ławeczce na przystani kolejny raz zahipnotyzowani nocnymi nadbrzeżnymi widokami :lol: .
P7080803.jpg

P7080799.jpg


CDN
te kiero
Mistrz Ligi Narodów UEFA
Posty: 10885
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) te kiero » 15.04.2023 19:34

Dawigs napisał(a):
Opromienione Bourtzi :lol: 8O .


Świetny traf :!:
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 16.04.2023 09:20

Ja miałem 2 razy w okolicy sierpnia śnieg w Nafplio - rok po roku

Tzn wyglądało jak opad śniegu a to był opad popiołu (za drugim razem z pożarów w okolicy Olimpii za pierwszym z pożarów w okolicy Koryntu)

Czarne chmury/niebo - jak burzowe, zapach drewnianego grilla, i obfity opad dużych płatów popiołu z nieba.
Niby niesamowite ale i przygnębiające (ile to drzew poszło w popiół)

Prawie co roku miałem okazję podziwiać spektakl pobierania wody przez helikoptery jak i samoloty w celu gaszenia pożarów
Taki swoisty air-show na wprost apartamentów.

Piszę jako ciekawostkę a nie ostrzeżenie bo tylko raz miałem problem z tym, że pożar był przy głównej autostradzie Ateny - Saloniki (i do dania wyjazdu nie było pewności czy nie trzeba będzie starą drogą objazdu robić).

Niestety upały i silne wiatry utrudniają ale mają świetne zespoły pożarowo lotnicze
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 17.04.2023 14:07

te kiero napisał(a):
Dawigs napisał(a):
Opromienione Bourtzi :lol: 8O .


Świetny traf :!:

Mieliśmy fart :D .

ogorek napisał(a):Ja miałem 2 razy w okolicy sierpnia śnieg w Nafplio - rok po roku

Tzn wyglądało jak opad śniegu a to był opad popiołu (za drugim razem z pożarów w okolicy Olimpii za pierwszym z pożarów w okolicy Koryntu)

Czarne chmury/niebo - jak burzowe, zapach drewnianego grilla, i obfity opad dużych płatów popiołu z nieba.
Niby niesamowite ale i przygnębiające (ile to drzew poszło w popiół)

Prawie co roku miałem okazję podziwiać spektakl pobierania wody przez helikoptery jak i samoloty w celu gaszenia pożarów
Taki swoisty air-show na wprost apartamentów.

Piszę jako ciekawostkę a nie ostrzeżenie bo tylko raz miałem problem z tym, że pożar był przy głównej autostradzie Ateny - Saloniki (i do dania wyjazdu nie było pewności czy nie trzeba będzie starą drogą objazdu robić).

Niestety upały i silne wiatry utrudniają ale mają świetne zespoły pożarowo lotnicze


Nas na szczęście pożary w Grecji nie spotkały. Mieliśmy kiedyś okazję widzieć w akcji samoloty gaśnicze w Chorwacji i pożar ale daleko od nas i na pewno nie był bardzo rozległy.
Gdy byliśmy w Tribunj strażacy upamiętniali poległych kolegów, którzy zginęli w czasie gaszenia pożaru. Zawyły syreny a samolot gaśniczy nabrał wody całkiem blisko plaży a potem ją pokazowo zrzucił.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 17.04.2023 23:56

Dawigs napisał(a):Po przyjedzie do Nafplio zachodzące słońce wraz z chmurami prezentują nam fantastyczny spektakl


Pięknie :D , przeważnie zapominam w takich sytuacjach o robieniu zdjęć , tylko się gapię , a potem żałuję :lol:


Pozdrawiam
Piotr
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 18.04.2023 11:47

piotrf napisał(a):
Dawigs napisał(a):Po przyjedzie do Nafplio zachodzące słońce wraz z chmurami prezentują nam fantastyczny spektakl


Pięknie :D , przeważnie zapominam w takich sytuacjach o robieniu zdjęć , tylko się gapię , a potem żałuję :lol:


Pozdrawiam
Piotr


Mi też czasem się zdarza :D .

Pozdrawiam
Grzegorz
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 18.04.2023 11:57

09.07.2022 sobota

Sobota to już nasz ostatni dzień urlopu przed powrotem do domu :cry: . Tradycyjnie już na ten dzień w planach jest plażowanie i pakowanie. Po zachodzie słońca ostatni wypad do Tolo i Nafplio.
Przechodzący dzień wcześniej front pozostawił po sobie jeszcze trochę chmur. Czasami z nich przelotnie pada.
20220709_155837.jpg


Pogoda odstraszyła plażowiczów bo tych pomimo weekendu niewielu.
20220709_155856.jpg


Ostatni zachód słońca niestety nie był spektakularny. Chmury przesłoniły słońce :( . Paradoksalnie lepiej zachód słońca wyglądał patrząc na wschód.
20220709_210224.jpg



10.07.2022 niedziela


Pobudka o 3:30 bowiem w planie jest wyjazd o 4:30. Jakoś tak nie możemy się zebrać i ostatecznie wyjedziemy o 4:50. Dzięki temu mamy okazję poznać córkę p. Ewy, którą była odebrać z Aten. Akurat przyjechały jak kończyliśmy pakowanie samochodu. Zajmie z koleżanką pokój po nas. Syn przyjechał dwa dni wcześniej. Oboje obecnie mieszkają w Polsce. Żegnamy się z. panią Ewą, morzem i wyruszamy w drogę.
W wypożyczalni jesteśmy umówieni na 7:30. Dojeżdżamy jakieś piętnaście minut przed czasem. Kierowca już na nas czeka. Szybkie przerzucenie bagaży, pracownik w tym czasie rzuca okiem na samochód i jedziemy na lotnisko. Na lotnisku wszystko dobrze oznakowane. Nie sposób się zgubić :D .
20220710_072646.jpg


Wylot mamy o 9:40. Startujemy o czasie :D .
20220710_092142_03.jpg


Czasami coś widać ale przez większość czasu mamy pod sobą kołderkę z chmur.
20220710_105948.jpg


W trakcie lotu znów są turbulencje. Na szczęście lądowanie bardzo spokojne z delikatnym przyziemieniem :) . Kraków przynajmniej jak dla nas wygrzanych greckimi upałami wita chłodem :wink: . Przynajmniej nam tak się wydaje bo lokalsi chodzą w t-shirtach :) .
20220710_111359.jpg


Jeszcze odbiór samochodu z parkingu, obiad i jedziemy do domu gdzie nasze wakacje dobiegają końca.

W kolejnym ostatnim już odcinku podsumowanie naszych peloponeskich wakacji.

CDN
Ostatnio edytowano 18.04.2023 21:50 przez Dawigs, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 18.04.2023 13:20

Dawigs napisał(a):09.04.2023 sobota

10.04.2023 niedziela

Długo zasiedzieliście się na tym Peloponezie. Fajnie tak :wink: :lol:
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 18.04.2023 17:43

Dawigs napisał(a):09.04.2023 sobota

Przechodzący dzień wcześniej front pozostawił po sobie jeszcze trochę chmur. Czasami z nich przelotnie pada.


Moje pierwsze pływanie RIB-em po zatoce Argolidzkiej było ło ło 8-7 lat temu ??

I płyniemy z okolic Spetses, dopływamy do cypla przy Tolo i patrzę, ze czarne chmury nad Kiveri
Ale nic - załoga (==rodzina) decyduje, że płyniemy.
W połowie zatoki między Nafplio a Kiveri niesamowity wiatr, burza z gradem.
Jestem szczęśliwy, że mam kapelusz i gogle - jako jedyny coś widzę

Dopływamy, cumujemy do bojki i nagle słońce i cisza ...
Ale potem takie załamanie pogody czy przygodę się pamięta.

To było w lipcu.
Na marginesie polecam wynajać łódkę (bez uprawnień do 30 KM) w Tolo i popłynąć na te wyspy na przeciw Tolo
Swietna woda (zawsze spokojna) do pływania czy snorkelowania. Sporo ryb zwłąszcza w skałach



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mam nadzieję, że nie zaśmieciłem to jest ten rejon: https://goo.gl/maps/xdWKjMDqa7DoeV9C6
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 18.04.2023 22:46

piekara114 napisał(a):
Dawigs napisał(a):09.04.2023 sobota

10.04.2023 niedziela

Długo zasiedzieliście się na tym Peloponezie. Fajnie tak :wink: :lol:

Już poprawiłem :oops: . Fajnie by było tak się zasiedzieć :lol: . Chociaż na pocieszenie mogę powiedzieć, że nasza gospodyni z mężem zimą wracają do domu w głębi lądu. Na wybrzeżu jest wilgotno i chłodno co w połączeniu z wiatrem od morza nie jest przyjemne. Zimą są też silne sztormy. Fale bywają takie, że woda potrafi przelewać się przez ulicę i wdzierać się nawet na posesję.

ogorek napisał(a):
Dawigs napisał(a):09.04.2023 sobota

Przechodzący dzień wcześniej front pozostawił po sobie jeszcze trochę chmur. Czasami z nich przelotnie pada.


Moje pierwsze pływanie RIB-em po zatoce Argolidzkiej było ło ło 8-7 lat temu ??

I płyniemy z okolic Spetses, dopływamy do cypla przy Tolo i patrzę, ze czarne chmury nad Kiveri
Ale nic - załoga (==rodzina) decyduje, że płyniemy.
W połowie zatoki między Nafplio a Kiveri niesamowity wiatr, burza z gradem.
Jestem szczęśliwy, że mam kapelusz i gogle - jako jedyny coś widzę

Dopływamy, cumujemy do bojki i nagle słońce i cisza ...
Ale potem takie załamanie pogody czy przygodę się pamięta.
To było w lipcu.

Niezła przygoda 8O .

ogorek napisał(a):Na marginesie polecam wynajać łódkę (bez uprawnień do 30 KM) …

Ja się zastanawiałem kiedyś w Chorwacji nad wypożyczeniem takiej małej łódki. Tam podobno też uprawnień nie wymagają. Poza sporadycznym pływaniem kajakiem nie mam doświadczeń w tej dziedzinie i ostatecznie odpuściłem.
ogorek napisał(a):… w Tolo i popłynąć na te wyspy na przeciw Tolo
Swietna woda (zawsze spokojna) do pływania czy snorkelowania. Sporo ryb zwłąszcza w skałach

Fajne miejsce. Na naszej plaży w Drepano życie podwodne było raczej ubogie. Kręciły się jakieś małe rybki i tyle. Ale większe też musiały być skoro o świcie przypływał tam kuter na połów. Natomiast nasza gospodyni podpowiedziała nam że na w okolicach tej plaży jest ciekawsze życie podwodne. Ostatecznie tam nie dotarliśmy.
Kondyli.jpg

ogorek napisał(a):Mam nadzieję, że nie zaśmieciłem…

To dobre uzupełnienie relacji. Może się komuś przyda ta informacja :D .
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 23.04.2023 12:41

Czas na podsumowanie. To były nasze drugie wakacje w Grecji po Krecie w 2018. Podobno Kreta jest inna niż reszta Grecji, bardziej uporządkowana. Z Krety widzieliśmy jej zachodnią cześć a z reszty Grecji tylko wycinek Peloponezu zwany Agrolidą + wyspę Hydra więc wielkiego doświadczenia nie mamy :) . Na podstawie tego co widzieliśmy to z pewnością oba te rejony różnią się. Na Krecie są wspaniałe plaże czy wąwozy i wysokie góry wyrastające na południu z morza. Część północna jest mocno hotelowa i plaże tam brzydkie. Jeśli jest się na południu to wszędzie jest daleko jadąc krętymi górskimi drogami.
Agrolida jest bardziej płaska i łatwiej się przemieszczać. Nie ma tu tak spektakularnych plaż jak na Krecie ale za to jest tu zdecydowanie więcej do zwiedzania i są to topowe miejsca z różnych okresów historii :D .

Co do „uporządkowania” to jakiś wielkich różnic nie zauważyliśmy. Stare miasto w Nafplio wypada w tej kategorii bardzo dobrze.
Z naszego żelaznego planu zwiedzania nie udało się zrealizować z powodu fali upałów w drugim tygodniu wakacji wizyty w antycznej Nemei :cry: . Nie obejrzeliśmy też ruin w Argos (coś tam z samochodu jednak widzieliśmy :wink: ). Była też spora lista rezerwowych atrakcji ale te wiązały by się w większości z dłuższymi wyjazdami.

Największe wrażenie wywarł na nas bez dwóch zdań amfiteatr w Epidauros. To trzeba zobaczyć. Na drugim miejscu jak dla mnie ruiny starożytnego Koryntu. Tuż za nimi twierdza Palamidi górująca nad Nafplio. Urzekła nas starówka w Nafplio gdzie często wracaliśmy. Spodobała Hydra z Erosem będącym świetnym punktem widokowym. Tak jak już wspominałem w relacji nie zachwyciły Mykeny. Jednak z uwagi na historię nie sposób ominąć to miejsca tym bardziej, że będące tam muzeum ratuje sytuację. Natomiast jeśli nie jest się w okolicy to można spokojnie pominąć miejsce gdzie było starożytne Asini obok Tolo.
Przypadła nam do gustu niezbyt fotogeniczna plaża w Drepano. Pewnie dlatego, że nie było tłumów wczasowiczów a do kwatery było tak blisko, że poza ręcznikami i pływadłami nie trzeba były więcej ze sobą zabierać :D . Słabo pływam i wolę wiedzieć, że mam grunt pod nogami a tam daleko można było zajść z wodą powyżej pasa.
Plażowaliśmy niemalże codziennie, trochę zwiedzaliśmy jednym słowem wakacje były udane :lol: .

W tym roku Chorwacja. W przyszłym chciałbym wrócić do Grecji ale przerażają obecne ceny wynajmu samochodów. Po głowie chodzi też o Turcja. Jak będzie czas pokaże :D .

Dziękuję za śledzenie relacji i komentarze :lol: .

KONIEC
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 23.04.2023 21:17

Dziękuję za świetną relację. :) Z wielką przyjemnością wirtualnie podróżowałem z Wami po Peloponezie. :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 23.04.2023 21:33

Nafplio dzięki Twojej relacji zapewne wybierzemy na jedną z dwóch baz :D Dziękuję za ciekawą relację , będzie pomocna gdy już tam będziemy :papa:


Pozdrawiam
Piotr
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 24.04.2023 09:37

Nafplio jest unikalne.
Kiedyś w przewodnikach pisanych Pascala było określane jako najpiękniejsze miasto w Grecji

Ale dla niektórych jest bardziej Włoskie jak Greckie (może wpływ Wenecjan ??)

Ja nie przepadam za wsiami/miasteczkami określanymi w GR jako malownicze z zaniedbaną (lub brakiem) infrastrukturą typu chodniki, parki, itp. Nafplio polubiłem. Oczywiście poza ścisłym centrum starówkowym jest lekko nijakie

Sam nie wiem czy chciałbym w wakacje tu mieszkać i dojeżdżać na plaże czy jednak być w bardziej wypoczynkowym miejscu i odwiedzać Nafplio na wieczór.

Na marginesie sporo osób z Nafplio ma domki/apartamenty letniskowe w Iria/Tolo/Drepano czy Mili/Kiveri
Czyli wybrali opcję numer 2

Opcja numer 1 ma tę zaletę, że zwiedzanie, zakupu, wieczorny wypad - bez auta może być.
Pod warunkiem, że kwatery niedaleko wspomnianej starówki

W sezonie letnim i świąt Wielkanocnych jest trudno znaleźć tu wolne miejsce.
No i są lekkie korki. Ale jak ktoś nie musi pod samą restaurację w porcie są olbrzymie parkingi

Nie wiem czy są kwatery na starówce ale tłumy i muzyka mogą być całą noc - chyba, ze ktoś przyjedzie, imprezować lub po prostu żyć po GR (spać popo, w tawernie, kawiarni siedzieć do północy).

Jestem w rejonie od lat ale nigdy jeszcze nie zdecydowałem się na opcję 1
Może z łódką jest to jakaś opcja (w sensie ze na plażę łódką a port jest wielki i jest molo dla mniejszych jednostek)

Z kolei Tolo/Drepano są urocze, fajna woda ale przejechać w lato to masakra.
Wąsie uliczki przy których sklepy kawiarnie i często korki bo tylko jedno auto się mieści
Ale stacjonarnie (plaża/tawerny/spacer) fajne miejsce

Mniej znane są Candia i Iria Beach i mimo, że dalej od Nafplio to okrężną drogą łatwiej do Nafplio/Epidavros
Okrężną czyli omijającą malowniczą / krętą / nadmorską / zatkaną Vivari / Drepano / Tolo

Jak ktoś ubi wyzwania to do Epidavros z Candia/Iria beach jest droga do Epidavros przez góry
Kręty asfalt - trochę dziurawy ale najkrótszy możliwy dojazd

Południowa Kreta - krystaliczna ale chłodna woda, wysokie góry, dzika (surowa) przyroda - poniżej zdjęcie z płd
Obrazek

Płn Kreta ma swoje urocze miejsca ale ludzie z północy zazwyczaj uciekają na płd w wakacje

Akurat PEO jest inne od większości rejonów GR. Mnóstwo zabytków a odkryłem NEMEA rejon i będę znajomym wycieczki robił
- świątynia https://goo.gl/maps/VxKjNgx7onxDTE5M8
- stadion https://goo.gl/maps/xH5qpS9n3kkEabFE7
- tawerna
- jedna z wielu winiarni w okolicy https://goo.gl/maps/RfV5zcwed97dREJM6

A zapomniany i mało odwiedzany amfiteatr (ponoć na więcej ludzi jak ten w Epidavros) jest nawet w Argos
Ale nie jest w ta pięknej, zalesionej, dolinie (jak ten w Epidavros) - dzielnica Argos (i to taka nijaka) nachodzi na ten amfiteatr
https://goo.gl/maps/18qvzh63EKVCtoES6
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1381
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 24.04.2023 19:13

Nefer napisał(a):Dziękuję za świetną relację. :) Z wielką przyjemnością wirtualnie podróżowałem z Wami po Peloponezie. :)

piotrf napisał(a): … Dziękuję za ciekawą relację , będzie pomocna gdy już tam będziemy :papa: Piotr

Cieszę się, ze relacja się spodobała i może być pomocna :D .

piotrf napisał(a):Nafplio dzięki Twojej relacji zapewne wybierzemy na jedną z dwóch baz :D
Pozdrawiam
Piotr


ogorek napisał(a): Sam nie wiem czy chciałbym w wakacje tu mieszkać i dojeżdżać na plaże czy jednak być w bardziej wypoczynkowym miejscu i odwiedzać Nafplio na wieczór.

Na marginesie sporo osób z Nafplio ma domki/apartamenty letniskowe w Iria/Tolo/Drepano czy Mili/Kiveri
Czyli wybrali opcję numer 2

Opcja numer 1 ma tę zaletę, że zwiedzanie, zakupu, wieczorny wypad - bez auta może być.
Pod warunkiem, że kwatery niedaleko wspomnianej starówki

Jak dla mnie zdecydowanie opcja nr 2 pod warunkiem, że ma się samochód :lol: .



ogorek napisał(a):Nafplio jest unikalne.
Kiedyś w przewodnikach pisanych Pascala było określane jako najpiękniejsze miasto w Grecji

Ale dla niektórych jest bardziej Włoskie jak Greckie (może wpływ Wenecjan ??)

Ja nie przepadam za wsiami/miasteczkami określanymi w GR jako malownicze z zaniedbaną (lub brakiem) infrastrukturą typu chodniki, parki, itp. Nafplio polubiłem. Oczywiście poza ścisłym centrum starówkowym jest lekko nijakie

Co do samego Nafplio to mamy podobne odczucia. Starówka super ale już reszta miasta nijaka. Co do wiosek to mają swój urok i nawet to zaniedbanie potrafi być urocze choć na początku drażni :wink: .


ogorek napisał(a):Z kolei Tolo/Drepano są urocze, fajna woda ale przejechać w lato to masakra.
Wąsie uliczki przy których sklepy kawiarnie i często korki bo tylko jedno auto się mieści
Ale stacjonarnie (plaża/tawerny/spacer) fajne miejsce

Tolo i Drepano to jednak dwa różne światy. Tolo to typowa turystyczna miejscowość z ciągiem hoteli wzdłuż plaży i tłumem turystów. Drepano jest bardziej na uboczu i aż takich tłumów nie ma ale też i wybór restauracji mniejszy a dojście do centrum wioski z plaży nagrzaną ulicą to wyzwanie, którego raz się podjęliśmy a potem już wybieraliśmy samochód.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Peloponez 2022 - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone