Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Peloponez leniwie, Ateny intensywnie…

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 01.06.2023 13:18

piekara114 napisał(a):...Nie ma kolejki, więc kupuję 3 bilety combo...


Wracam do tej części ;) Kupowałaś na miejscu, ale nie wiesz czy są dostępne online ? Czy da sie je kupić wcześniej ?

pozdrawiam, Michał
Piekarka84
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 10.03.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piekarka84 » 01.06.2023 20:25

majkik75 napisał(a):
piekara114 napisał(a):...Nie ma kolejki, więc kupuję 3 bilety combo...


Wracam do tej części ;) Kupowałaś na miejscu, ale nie wiesz czy są dostępne online ? Czy da sie je kupić wcześniej ?

pozdrawiam, Michał


W maju 2022 kupowałam bilety przy wejściu do Agory bez żadnej kolejki (ok. 8:30 / 9 rano). Cena nadal 30EUR. Szczerze mówiąc nie patrzyłam na zakup biletów online, ale Beata chyba pisała, że online są droższe.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15647
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.06.2023 20:38

Zacytuję sama siebie :mrgreen:

piekara114 napisał(a):Przy kupnie biletów online trzeba się mocno pilnować, bo istnieje wiele pośredników,u których bilet combo osiąga cenę nawet 59 eur. Biletu combo darmowego nie dało rady kupić online, więc i tak musiałam na miejscu go kupować, więc w system online się nie wgłębiałam jak to działa (konkretnie wybrane dni czy od odbicia czy inaczej).

Korzystać tylko z oficjalnej strony :!:
To chyba ona, cena się zgadza. https://etickets.tap.gr/webengines/tap_ ... .exe?PM=P2
Może w sprawie biletu combo free coś się zmieniło, ale myślę, że nie, skoro trzeba być uczniem z kraju UE, więc jakoś muszą to zweryfikować. Najlepiej kupić w mniej obleganym miejscu, np przy cmentarzu czy gdzie traficie wcześniej.

:papa:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 02.06.2023 09:18

piekara114 napisał(a):Zacytuję sama siebie :mrgreen:

piekara114 napisał(a):Przy kupnie biletów online trzeba się mocno pilnować, bo istnieje wiele pośredników,u których bilet combo osiąga cenę nawet 59 eur. Biletu combo darmowego nie dało rady kupić online, więc i tak musiałam na miejscu go kupować, więc w system online się nie wgłębiałam jak to działa (konkretnie wybrane dni czy od odbicia czy inaczej).

Korzystać tylko z oficjalnej strony :!:
To chyba ona, cena się zgadza. https://etickets.tap.gr/webengines/tap_ ... .exe?PM=P2
Może w sprawie biletu combo free coś się zmieniło, ale myślę, że nie, skoro trzeba być uczniem z kraju UE, więc jakoś muszą to zweryfikować. Najlepiej kupić w mniej obleganym miejscu, np przy cmentarzu czy gdzie traficie wcześniej.

:papa:


OK, dzięki, to chyba jednak faktycznie będziemy kupowali na miejscu, tylko muszę pamiętać wziąć dzieciakom legitymacje szkolne ... ;)

pozdrawiam, Michał :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15647
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.06.2023 21:00

niedziela, 26.05.2019 – Ateny 2-2

Opuszczamy stację metra, godzina wzywa :D Wychodzimy wyjściem na wprost Parlamentu (to dawna rezydencja monarsza). Ruch drogowy na ulicy Leof. Vasilisis Amalias jest już wstrzymany, jest 10:45. Moje chłopaki stają przy brzegu ulicy, a ja idę na lewo, prawie pod samą budkę Ewzoni. Parada przed Parlamentem, a dokładnie przed Grobem Nieznanego Żołnierza to najważniejszy punkt dzisiejszego dnia :D

Ateński Grób nie robi na mnie takiego wrażenie jak nasz w Warszawie. Gdyby nie Ewzoni to pewnie zdecydowana większość osób nawet by go nie zauważyła. W jasnej kamiennej ścianie Pałacu jest wnęka i w niej płaskorzeźba przedstawiająca leżącego hoplitę (ciężkozbrojny piechur walczący w zwartym szyku), który w lewej ręce trzyma okrągłą tarczę, a na głowie ma hełm w stylu starożytnej Grecji.
Obrazek

Tuż pod płaskorzeźbą znajduje się kamienna płyta – mi to skojarzyło się z ołtarzem, ale nie mam pojęcia co to jest. Po bokach widać napisy – są to cytaty z mowy pogrzebowej Peryklesa. Na bokach klatek schodowych (jakby poza Grobem) są brązowe tarcze, na których wypisane są nazwy pól bitewnych z całej Grecji.

Zmiana warty odbywa się codziennie co godzinę, ale uroczysta zmiana jest w niedzielę o godzinie 11 i właśnie ją chciałam zobaczyć, a nie zadowalać się namiastką…

Trwają ostatnie przygotowania, oficer dyżurny poprawia ułożenie stroju, musi być idealnie…
Obrazek

Udaje mi się zająć miejsce z lewej strony Grobu (bliżej nie da się być) prawie przy samej bramce, więc mam dobry punkt obserwacyjny –jak to w tłumie (bo z każdą minutą ludzi jest coraz więcej) moje położenie się zmienia, raz jestem bliżej, raz dalej, przepuszczając przed siebie dzieci, aby i one mogły lepiej zobaczyć ten spektakl…

Spektakl to chyba najlepsze określenie. Zmiana warty jest w pełni wyreżyserowana, każdy ruch i gest Ewzoni (greckich żołnierzy z formacji reprezentacyjnej prezydenta) ma znaczenie. Z daleka słychać już muzykę, którą gra maszerująca orkiestra oraz słychać tupot maszerującego małego pododdziału...
Obrazek

Hotel Grande Bretagne w tle…
Obrazek
Obrazek

Już są…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Strój Ewzoni nie jest przypadkowy. Każdy jego element nawiązuje do jakiegoś wydarzenia z historii:
Obrazek

- haftowany uniform i specyficzna spódniczka zwana fustanelle, posiadająca 400 plis przypominają o trwającej czterysta lat niewoli tureckiej - według tradycji fustanelle z wszytymi w nie blachami pełniły niegdyś rolę elastycznego pancerza, a przy tym nie krępowały ruchów w górskim otoczeniu,
- czerwona czapka z frędzlami jest na wzór turecki,
- szeroki skórzany pas, który panowie mają na sobie jest symbolem męskości, ale także ma praktyczne użycie, pełnił funkcję schowka na pieniądze, w przeszłości za niego chowano szablę i pistolety,
- na nogach żołnierze mają założone getry z doczepionymi za kolanami pomponami,
- na nogach caruchi - czerwono-czarne podkute buty z pomponami - podczas wojny z Turkami w tego rodzaju pomponach żołnierze greccy ukrywali niewielkich rozmiarów noże..
Cały ten strój waży około 30 kg, nie dziwi, że Ewzoni to rośli mężczyźni…

Obrazek

Ruchy żołnierzy są tak zaplanowane, by maksymalnie eksponować poszczególne części stroju.
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek


Paradny krok ma swoja symbolikę, a zwłaszcza ruch podniesionej do góry nogi, komunikujący kopniaka skierowanego w stronę dawnego tureckiego najeźdźcy, zakończonego „strzepnięciem wroga z buta”.
Obrazek

Koniec….
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zmiana warty robi ogromne wrażenie :hearts: idealne zgranie, gesty, powaga, i nagle ten wykop :lol: ….
Informacyjnie, sama zmiana warty trwa ok. 10 min, i zaczyna się o 11, ale cała otoczka ok. 30 i tyle trzeba sobie czasu zarezerwować, no i koniecznie być ok. 10:50 na miejscu…

Kiedy plac pustoszeje i wszystko wraca na swoje miejsce…
Obrazek

…idę szukać moich chłopaków…ale nie mogę ich znaleźć, okazuje się, że siedzą sobie na murku z boku schodów prowadzących na taras Parlamentu, no bosz „ile czasu można stać i patrzeć…”
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 11.06.2023 19:02

Stać i patrzeć można długo , szczególnie gdy nie jest to sklep z pasmanterią :wink:
Którejś niedzieli o godzinie jedenastej muszę tam być . . .


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15647
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.06.2023 23:07

Piotrze, można się zapatrzeć, dokładnie jak w pasmanterii czy w sklepie z tkaninami...zwłaszcza w tych w Skopje :mrgreen:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15647
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.06.2023 23:14

niedziela, 26.05.2019 – Ateny 2-3

Kiedy już się napatrzyłam na Evzoni i zrobiłam odpowiednią ilość zdjęć, możemy iść..
Patrzymy jeszcze na tłoczny Plac Syntagma…
Obrazek

…ale pójdziemy gdzie indziej… kierunek jedyny właściwy…
Obrazek

Pod Akropolem odbijamy w bok, między wąskie uliczki…
Obrazek

…i jesteśmy na….
Obrazek

Anafiotika to jedna z dzielnic Aten nawiązująca swoją nazwą do cykladzkiej wioski i wyspy Anafi. Dzielnica ta została zbudowana przez imigrantów właśnie z Cyklad, którzy przybyli do Aten do pracy przy budowie Pałacu Królewskiego (obecnie Parlamentu) dla króla Ottona I, który postanowił przenieść stolicę z Nauplionu do Aten. Imigranci chcieli mieć w nowym miejscu namiastkę swojego domu, stąd dzielnica ta charakteryzuje się wąskimi uliczkami i białymi domkami. Na mocy obowiązującego starego osmańskiego prawa jeśli budnynki były budowane między zachodem a wschodem słońca budowla staje się własnością budującego i tak imigranci z Cyklad na stałe wpisali się w historię Aten…
Obrazek Obrazek

Na wielu blogach, w przewodnikach miejsce opisywane jest jako cudowne, klimatyczne… Jest tu uroczo, ale są też minusy, w zaułkach śmierdzi…moczem… Ze względu na badania archeologiczne prowadzone na terenie Anafiotiki w 1950 r. część zabudowy została zniszczona i obecnie pozostało 45 domków, część z nich jest zamieszkała…
Trafiamy tez pod kościół Metochion Grobu Świętego, który powstał na miejscu świątyni ku czci Afrodyty…

Obrazek Obrazek

…oraz pod kościół z XII w. Św. Jana Teologa, ale do niego nie zajrzałam…
Obrazek

Wychodzimy z uliczek i trafiamy wprost na Wieżę Wiatrów…
Obrazek

Obrazek

Jeszcze kilka kroków i doszliśmy do centrum, do Placu Monastiraki…
Obrazek

…i ostatni raz patrzę na Akropol :hearts:
Obrazek


Teraz już nie pozostało nam nic innego jak zjechać do podziemi i metrem jedziemy do naszego apartamentu. Dzwonimy do hosta, pani sprzątająca otwiera nam apartament, walizki stoją jak stały i udajemy się znowu na stację Petralona, zieloną linią metra jedziemy do centrum, na stację Monastiraki. Tu oczekujemy na niebieską linię metra, która jedzie na lotnisko. Lotniskowe metro jedzie co 2 razy na godzinę i z tej stacji do lotniska dojeżdża w 34 lub 37 min. Tylko ostatnich kilka stacji nie jest objętych standardowym biletem na metro i właśnie po wjeździe w stefę pozamiejska, gdzie obowiązuje ten bilet lotniskowy, pojawia się kontroler biletów...
Zgodnie z planem jesteśmy na lotnisku o 16:20 i mamy sporo czasu…. Lotnisko jak lotnisko, trochę sklepów, barów i mało miejsc siedzących….więc jak inni turyści zajmujemy siadamy gdzieś pod ścianą czekając na naszego ptaka…

Lot o czasie…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

…i po 21 jesteśmy w Pyrzowicach….

:papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 20.06.2023 09:58

Dzięki Beata, zwłaszcza za intensywne Ateny.
Nie są wprawdzie wysoko na liście priorytetów, ale parę miejsc zdecydowanie wartych odwiedzenia będę miała w pamięci :hut: .
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2204
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 20.06.2023 10:11

Bardzo dziękuję za relację, bo jest na pewno dla mnie przewodnikiem do tegorocznych Aten w sierpniu :D
Ten bilet ne metro na lotnisko kupowaliście osobno w automatach ? Dobrze kojarzę, że należy kupić inny na lotnisko niż "zwykły" po mieście ?

dzięki jeszcze raz i pozdrawiam, Michał :papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.06.2023 18:09

Dziękuję za przewodnik na jesień ( jeszcze nie zdecydowaliśmy którą ;) , ale przecież do Pyrzowic daleko nie jest )
Póki co próbuję ogarnąć zdjęcia z ostatniego wyjazdu . . .


Pozdrawiam
Piotr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 20.06.2023 18:18

piekara114 napisał(a): Zmiana warty odbywa się codziennie co godzinę, ale uroczysta zmiana jest w niedzielę o godzinie 11 i właśnie ją chciałam zobaczyć, a nie zadowalać się namiastką…


Też miałam w czasie ubiegłorocznych wakacji taki plan :wink: , ale w realu w "naszą" niedzielę o 11-tej aż tak uroczyście nie było :mrgreen:. Owszem, stroje uroczyste białe, lecz ewzoni było :roll: tylko tylu co przy zwykłej zmianie warty. Tłum straszliwy, a wciąż namiastka :( , więc odpuściliśmy.

Dzięki za "intensywną" relację 8) , myślę że gdy oboje osiągniemy wiek "ulgowy", to pozwiedzamy Waszymi śladami :D :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15647
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.06.2023 21:13

Fajnie, że jesteście.

Marzena - Ateny polecam. Oczywiście nie każdemu może się tam podobać. Podobno Ateny albo się kocha albo nienawidzi... Ja zdecydowanie należę do tych pierwszych.

Michał - super, że relacja Ci się przyda i to już nie długo.

Piotrze - ogarniaj zdjęcia, bo ja czekam na kontynuację Turcji Osiołkiem :D

Danusiu - co się odwlecze..... Ty dotrwasz do ulgowych biletów, a ja pójdę Twoim śladem, bo tego mi w moich Atenach brakuje...

Będzie jeszcze podsumowanie :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15647
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 20.06.2023 21:35

majkik75 napisał(a):Ten bilet ne metro na lotnisko kupowaliście osobno w automatach ? Dobrze kojarzę, że należy kupić inny na lotnisko niż "zwykły" po mieście ?
Bilet lotniskowy to standardowo osobny bilet. W jedną stronę kosztuje 10 eur, a RT 18 eur, ale trzeba go wykorzystać w ciągu 48 lub 72 h (ale lepiej to sprawdź na oficjalnej stronie, mogło się coś pozmieniać). Bilet możesz kupić w automacie, ale tylko normalny, ulgowy tylko w kasie. Kas z obsługą na mniejszych stacjach nie ma, więc najlepiej kupić wcześniej na jakiejś dużej stacji (np. Monastiraki czy Syntagma - na pewno będziesz tam przechodził, więc wejdziesz i kupisz, kilka minut to Ci zajmie, pamiętaj o dokumentach dzieci do wglądu, aby mieć zniżkę!). Bilety wyglądają tak:
Obrazek

...i to zarówno miejski jak i ten na lotnisko, więc przypilnuj sobie, który to który, aby nie skasować na zwykłym przejeździe drogiego lotniskowego biletu.
Ten miejski bilet też jadąc na lotnisko Ci normalnie przejdzie na bramce (bo stacja metra wspólna), ale bilet przestanie obowiązywać na ostatnich stacjach przejazdu a tam jest właśnie bilet kontrowany (scan), więc trzeba się tu przypilnować.

Bilet lotniskowy jest ważny 90 min, więc możesz wyjść z hotelu, skasować go w autobusie, a potem jechać metrem na lotnisko, ważne, abyś zamknął się w tych 90 min, pamiętaj, że metro jedzie 2*godzinę.

Bilet miejski (czy to jednorazowy czy czasowy) obowiązuje i na metro i autobus i tramwaj i są w rożnych wersjach dostępne (np. 5-dniowe), ale nie w każdej wersji dostępny jest w ulgowy.

Są też bilety łączone metro lotnisko + bilet miejski ważny 3 dni, ale to już musisz sobie doczytać.

Wiem, że w czasie pandemii był zmiany w biletach (niższe ceny), nie wiem jaki stan obowiązuje teraz, ale rozeznanie ogólne masz, musisz sobie szczegóły doczytać i dopasować do siebie.

A gdzie śpicie w Atenach?


dangol napisał(a):Też miałam w czasie ubiegłorocznych wakacji taki plan :wink: , ale w realu w "naszą" niedzielę o 11-tej aż tak uroczyście nie było :mrgreen:. Owszem, stroje uroczyste białe, lecz ewzoni było :roll: tylko tylu co przy zwykłej zmianie warty.
8O Myślałam, że skład i wygląd parady jest w niedzielę zawsze taki sam....
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 21.06.2023 20:48

piekara114 napisał(a):Piotrze - ogarniaj zdjęcia, bo ja czekam na kontynuację Turcji Osiołkiem :D


Po wstępnej selekcji ( wyrzuciłem prawie połowę :lol: ) zostało około 2 700 , to jednak 22 dni i ponad 10,2 tys. km . . .
Zostały jeszcze Czechy Osiołkiem do skończenia , więc chwilę to potrwa :oczko_usmiech: :papa:


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Peloponez leniwie, Ateny intensywnie… - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone