Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lesbos leniwie...

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4672
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.02.2023 21:12

piekara114 napisał(a):…dajemy nura…

Bardzo fajne te zdjęcia podwodne. I na dodatek dobrej jakości. Jakim sprzętem je robiłaś ?
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.02.2023 17:54

Takie puste plaże z ciepłym morzem i widokami nad i podwodnymi to samo dobro - miejsce do resetowania :D


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.02.2023 23:40

Gosia - zdjęcia to stop klatki z filmików. Miałam nadzieję, że Pan M.pamiętał nazwę naszego sprzętu, ale niestety nie. Musiałam kamerkę odkopać i upewnić się czy na Lesbos była już nowa czy jeszcze stara kamerka. Ale była już nowa i jest to Eken 4K ultra HD. Biorąc pod uwagę jej cenę (ok 250 zł) jakość filmików i zdjęć w pełni mnie satysfakcjonuje.

Piotrze - to zestaw moich oczekiwań co do udanego plażowania. Choć ostatnio polubiłam ponownie plaże piaszczyste, za wygodę plażowanie bez butów i możliwość swobodnych spacerów wzdłuż plaży.
Ostatnio edytowano 06.02.2023 23:18 przez piekara114, łącznie edytowano 2 razy
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 05.02.2023 23:48

wtorek, 01.10.2019

Wieczorem ostatni spacer do Petry...
Obrazek

... świetna pożegnalna kolacja…
Obrazek

…gyros w innej postaci :shock:
Obrazek

Na zdjęciach brakuje mojej baraniny :hearts: , ceny mega ok, zapłaciliśmy za 3 dania z napojem i winkiem i napiwkiem 35 eur. Cena-jakość rewelacja i jak widzę opinie dalej są super. Lokal polecam, pyszne jedzenie.


Ostatni zachód słońca…
Obrazek

Pora wracać i się pakować :cry:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.02.2023 23:15

02.0.2019, środa, wracamy do domu..

Dziś już dzień powrotu…niestety… bo bardzo dobrze jest mi na tej wyspie…spokojnie i bardzo relaksacyjnie…. No ale cóż, każde wakacje (zwłaszcza te z biura podróży) mają ściśle określony koniec….

Autokar ma na nas czekać na pobliskim mikro-skrzyżowaniu o godz. 11, pokoje trzeba opuścić do 11, więc na szczęście nie trzeba będzie nigdzie koczować i kombinować coś z bagażami….

Rano na spokojnie ostatnie śniadanie na balkonie z widokiem na sad oliwek. Potem dopakowanie ostatnich rzeczy i zostaje jeszcze trochę czasu na poleżenie nad basenem, niestety teraz jeszcze słońce tu nie dochodzi, ale zawsze to choć chwila relaksu.... Zbliża się jedenasta, więc walizki w garść i idziemy na miejsce zbiórki…i czekamy, i czekamy i czekamy… Jesteśmy w Grecji, siga, siga…
W końcu autokar podjeżdża, wysiada pilotka, a autokar odjeżdża 8O … musi pojechać dalej i na większym skrzyżowaniu nawrócić… A my dalej czekamy i czekamy, nawet pilotka się już zastanawia, co tak długo :roll: … Ale w końcu jest, wsiadamy i jedziemy po kolejną grupę turystów…
A potem już tylko pod górkę, z górki, jeden zakręt, drugi, trzeci, piąty i znowu z górki…i znowu jesteśmy przy zatoce Kallonis, a flamingi brodzą sobie dziś akurat przy samym brzegu :evil: no ale autobus się dla mnie nie zatrzyma :evil: (i to wada wjazdów z bp)… Potem znowu pod górkę i wjeżdżamy do stolicy - Mityleny. Za oknem migają mi opuszczone wille, takie, że aż chciałoby się je przygarnąć pod swoją opiekę...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po przejechaniu kilku wąskich uliczek (aż dziw, że autokar się tam zmieścił) jesteśmy w porcie…
Obrazek

Obrazek

...i już wyjeżdżamy z miasta… Bardzo żałuję, że nie udało nam się tu samodzielnie dotrzeć….. Po kolejnych minutach jazdy, cały czas wzdłuż wybrzeża, mijamy budynek nowo budowanego terminala lotniczego (dziś w 2023 już otwartego)
Obrazek

…i już parkujemy pod lotniskiem….
Obrazek

Terminal wewnątrz jest tak samo mały jak na przylotach…
Obrazek

I tu po raz pierwszy spotykam się z nietypowym nadaniem bagażu… Na odprawie standardowo: ważenie walizki, kwitek, karta pokładowa i ometkowaną walizkę należy ze sobą zabrać 8O … Potem podchodzi się do okienka z taśmociągiem, tu robią prześwietlenie walizki i dopiero jedzie ona sobie dalej sama, a pasażer jest wolny.
Do odlotu mamy sporo czasu, więc wychodzimy z terminala i idziemy nad morze i do kapliczki...
Obrazek

Obrazek

Ja bym jeszcze tu posiedziała, ale Pan M. woli być wcześniej… Szybka kontrola osobista, taka organoleptyczna bez skanera bagażu podręcznego i jesteśmy w hali odlotów…malutkiej… Miejsc siedzących jest może 80, a samolot zabiera ok. 190 pasażerów, więc większość po prostu krąży lub siedzi na podłodze. Na lotnisku kupuję magnes, nie dość, że najtańszy jaki spotkaliśmy to jeszcze był wybór, nie to co w Molyvos…. Woda do picia, jak to w Grecji, standardowo 50 centów za butelkę…

Lot na nas czeka…
Obrazek

Startujemy o 14:48. Startując widzimy stale morze…
Obrazek

…terminal…
Obrazek

….lecimy…
Obrazek

….i ostatni grecki widok, choć nie wiem, co to jest, jakieś 40/50 min po stracie.. półwysep Athos?…
Obrazek

….potem już tylko chmury, chmury, biała pierzynka… kolejny widok…
Obrazek

…deszczowe Pyrzowice…


Lądujemy o 16:10. I tak kończą się nasze jesienne greckie wakacje…
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 06.02.2023 23:30

Lesbos zaliczyło koniec, ale ileż jeszcze greckich wakacji przed Wami 8) ! I tych, co już były :wink: , i tych co jeszcze kiedyś będą :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.02.2023 23:59

Danusiu,
te wakacje były wyjątkowe, miały być leniwe, bez żadnego stresu, mega siga siga, bo były rekompensatą za lipcowy niewypał na Thassos... niestety ze względów zdrowotnych, po kilku dniach pobytu, trafiłam wtedy do szpitala i na operację i potem szybko wróciliśmy do domu...odpoczynek nie wypalił, bardzo nam tego brakowało... I dlatego wybierając we wrześniu kierunek braliśmy pod uwagę tylko duże wyspy, aby na wszelki (mimo że nic już nie groziło, ale w głowie jednak siedzi) był szpital w zasięgu samochodu, a nie promu czy samolotu....
I tak jakoś wyszło, że rok 2019 był triple grecki: maj Ateny, lipiec krótko Thassos i przymusowo Kavala, no i wrzesień Lesbos...
A potem rok pandemii i przerwa, ale na greckie tory powróciliśmy i w minionym roku był 10 jubileuszowy wypad go Grecji :D

Jutro podsumowanie.
:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.02.2023 08:09

piekara114 napisał(a):I tak jakoś wyszło, że rok 2019 był triple grecki: maj Ateny, lipiec krótko Thassos i przymusowo Kavala, no i wrzesień Lesbos...
A potem rok pandemii i przerwa, ale na greckie tory powróciliśmy i w minionym roku był 10 jubileuszowy wypad go Grecji :D

3 razy w roku to jeszcze mi się nie zdarzyło być w Grecji :lol: , może jeszcze wszystko przede mną :cool: .
Za to w 2022 udało mi się być tam po raz 17 (albo 19, zależy jak liczyć :) )

Fajnie że dokończyłaś tę relację, dzięki temu przypomniałem sobie o Lesbos jako jednym z ewentualnych celów na wrzesień. To jeszcze daleko więc nic nie wiadomo, ale może? :roll: . Mam nadzieję że zdążę sobie jeszcze raz ją poczytać zanim (odpukać :? ) zniknie....

Normalnie bym napisał że czekam na relację z "Jubileuszu", a tak to nie wiem... :roll: .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.02.2023 09:36

Pawle, miło, że się odezwałeś. Do 19 czy 17 wizyt jeszcze nam sporo brakuje. Pewnie greckiego tripla więcej razy nie powtórzymy. Chcemy też poznać inne zakątki Europy...
A co do relacji - jest też dostępna na greckim, więc w razie W jest opcja odświeżenia, a po podsumowaniu zapiszę sobie ją w wersji offline i będę mogła Ci podesłać. A Ty swoją relację jakoś archiwizujesz na wszelki wypadek?

Też mam ochotę na jubileuszową relację, ale jeśli nie tu, to na greckim będzie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 07.02.2023 09:41

Ok, trzeba poczekać jeszcze tydzień, jak coś to zarejestruję się na greckim...
Relacji nie archiwizuję... zapisać w wersji offline... nie wiem jak to zrobić :roll:

piekara114 napisał(a):Chcemy też poznać inne zakątki Europy...

Wykorzystując samolot jest dużo łatwiej :) .
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.02.2023 10:12

kulka53 napisał(a):Relacji nie archiwizuję... zapisać w wersji offline... nie wiem jak to zrobić :roll:
Jesteśmy w trakcie testowania zapisywania offline, więc jak będzie ok to dam znać :D

kulka53 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Chcemy też poznać inne zakątki Europy...
Wykorzystując samolot jest dużo łatwiej :) .
Zdecydowanie łatwiej :D
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18279
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 07.02.2023 19:02

Powrót do mokrej , szarej , polskiej , jesiennej pogody po wczasach na Lesbos musiał być przykry , dobrze że wspaniałych wspomnień przywieźliście całą moc 8) Dziękuję za inspirację :papa:


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.02.2023 20:28

Powrót był dość brutalny, a wspomnienia mam wspaniałe.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.02.2023 20:55

Podsumowanie:

Jak to u mnie, bez podsumowania nie ma końca relacji :D Trochę mi zeszło z pisaniem, ale najważniejsze, że się udało i pokazałam Wam do końca nasze późno letnie spotkanie z tą grecką wyspą o złej sławie. Ale po kolei:

1. Lesbos to bardzoooooo duża wyspa, wkońcu to 3 największa grecka wyspa. Na odwiedzenie najważniejszych miejsc i połączenie tego z choć odrobiną odpoczynku potrzeba 2 tygodni. Pewnie i w tydzień się da, ale dużo czasu spędzi się wtedy w samochodzie przemieszczając się z miejsca na miejsce.

2. Drogi na wyspie są w dobrym stanie (te większe), ale często przebiegają przez tereny górzyste, więc są miejscami dość kręte, a tym samym potrzeba sporo czasu na przejechanie czasami niewielkich odległości. Dodatkowo dochodzi fakt jej kształtu i konieczność objazdu wcinających się w wyspę zatok – to też wydłuża czas przejazdu.

3. Wyspa jest bardzo zróżnicowana: są tu u szerokie piaszczyste plaże jak i wysokie góry. Jest tu bardzo dużo zieleni, co może zaskakiwać.

4. Ci, co myślą o Grecji jako o kraju lazurów i białych domków mogą być rozczarowani. Lesbos to wyspa wulkaniczna, co ma wpływ na kolor plaży i ograniczoną ilość lazurów w morzu. A i białych domków to tu niewiele nie ma, dominuje kamienna zabudowa.

5. Turystyka – jak pisałam na wstępie, nie ma tu wielkich resortów, hoteli z 10 basenami, i 20 zjeżdżalniami. Zabudowa jest niska, wkomponowuje się w okolicę, nie dominują tu wielkie molochy kilku piętrowe. Życie wyspy nie kręci się wokół turysty, turystka nie stanowi dużego udziału w dochodach wyspy. Lesvos to wyspa rolnicza. Ten brak "turysta w centrum uwagi" to dla mnie to ogromy plus wyspy, bo wyspa nie zatraciła swojego charakteru, nie ma tu wszechobecnej komercji, którą mocno odczuwałam na Rodos.

6. Wyspa nie ma wielkich atrakcji turystycznych (poza Skamieniałym Lasem), inne mniejsze można spotkać także w innych miejscach w Grecji, ale…wyspa jest piękna poprzez swój spokój i naturalność. Na wyspie jest tak naprawdę tylko jedno miasto – stolica Mitylena – reszta to miasteczka, raczej mniejsze i wioski, więc jak ktoś szuka miejskiego życia to zdecydowanie nie na tej wyspie.

7. Jeśli chodzi o zabytki, to i w tym zakresie się coś tu znajdzie. Może nie ma tu tak spektakularnych zabytków jak w Atenach czy na Krecie, ale Skamieniały Las powala i zaskakuje, to must see przy pobycie na wyspie. Mniejsze muzea też potrafią zaskoczyć, warto zwrócić na nie uwagę (my zrezygnowaliśmy np. z muzeum Ouzo, bo jest ono w całkiem innej części wyspy, ale podobno warto je odwiedzić).

8. Uchodźcy – jak wcześniej pisałam, jak się ich nie szuka to się ich nie znajdzie. Wyspa jest bezpieczna. Wieczorami chodziliśmy różnymi ulicami i nigdzie nie czułam się zagrożona czy w jakikolwiek sposób niepewnie.

8. Plaże - nie znajdziemy tu plaż typu Elafonssii, Balos, Zatoka Wraku czy długich piaszczystych żółtych plaż. Lesbos to wyspa wulkaniczna, więc i każda z plaż ma w sobie coś z wulkanu, albo kamienie, żwir, albo kolor… ale dzięki opadom piroklastycznym i erozji ziemia na wyspie jest bardzo bogata w minerały i dzięki temu na wyspie jest dość mocno rozwinięte rolnictwo, choć obecnie zmaga się z kryzysem niedoboru wody. A samo morze jest bardzo, bardzo czyste, choć nie ma tego pożądanego lazurowego koloru…

Dziś, mimo że mam na koncie kolejne odwiedzone w Grecji miejsca, w dalszym ciągu jestem Lesvos oczarowane, jej spokojem, naturalnością, swojskością, brakiem nadskakiwania turystom, "atrakcjom" pod turystę. Mam nadzieję, że uda mi się ponownie na wyspie wylądować (a my nie wracamy w te same miejsca), odkryć kolejne jej zakamarki i poszwędać się po stolicy…

Lesvos jest warta powrotu!
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.02.2023 08:33

piekara114 napisał(a):brakiem nadskakiwania turystom, "atrakcjom" pod turystę

Na szczęście wciąż można znaleźć całkiem dużo takich miejsc, takich wysp...

Dzięki za relację :idea:

... i chyba jednak czekam na kolejną tu na cro.pl :roll: :cool:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα

cron
Lesbos leniwie... - strona 26
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone