Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lesbos leniwie...

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 30.12.2020 13:26

Fajnie, że piszesz znowu. :)

Chyba trzeba tam pojechać wiosną - dla kwitnącej glicynii. :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.12.2020 15:46

kulka53 napisał(a):Przypomniała mi się trochę mniej słynna ale podobna deptakowa główna uliczka w Mirinie na Limnos.
Może na Limnos kiedyś uda nam się dotrzeć, bo wyspa mi się spodobała....


kulka53 napisał(a):Fajnie że odświeżyłaś wątek :cool: , może teraz już pójdzie z górki :mrgreen:
Też mam taką nadzieję :D Choć wiele już nie zostało, bo jeszcze 2 pełne dni....

Mikromir napisał(a):Chyba trzeba tam pojechać wiosną - dla kwitnącej glicynii. :wink:
Było by pewnie fajnie. Może Kulki się kiedyś skuszą...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 30.12.2020 15:49

28.09.2019, sobota, dzień 4 c.d., wieczorny spacer po Petrze

Dotychczas, tej części Petry nie udało nam się obejrzeć, zawsze jakoś brakło już siły, ale tym razem zaczynamy od najbardziej odległego końca….. Kierujemy się do portu, w którym nocują duże jednostki pływające. Jedna z nich wygląda na wojskowy patrol (ma typowe radary namierzające na „dachu” statku). W sumie tu nic więcej nie ma, więc po chwili zawracamy ku centrum.

Plaża w tym miejscu jest sporo lepsza niż od strony Anaxos i przede wszystkim jest ona piaszczysta i dość szeroka. Nad plażą jest rząd knajpek i tawern, niestety część pozamykana, ale jakaś funkcjonuje. Zamawiamy po greckiej przekąsce, ale nie decydujemy się jeść w środku, tylko przenosimy się na plażę – tak jak najbardziej lubimy. Siadamy na piasku i na spokojne jemy wpatrując się w czarny horyzont.

Teraz jeszcze spacer, obejrzenie (ponownie tych samych ) sklepików i pamiątek, ot, taki wakacyjny typowy spacer…. Przy okazji odkrywamy większy supermarket, ale na zakupy się nie decydujemy, bo zrobiliśmy je z rana w Kallonis.

Ostatni rzut oka na Molyvos…
Obrazek

Teraz już tylko powrót do Anaxos i relaks z książką, portokalopitą i ustalenie dokładniejszego planu na jutrzejszy dzień…..

:papa:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4689
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 31.12.2020 00:00

Zamek wygląda bardzo ciekawie i aż mi żal, że nie weszliście do środka.
Uliczka z baldachimem z Twojego zdjęcia zupełnie nie przypomina tego zakątka z kwitnącymi glicyniami. Jak pora roku zmieniła wygląd tej uliczki.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.12.2020 09:31

Też tego zamku żałowałam, po czasie mi oczywiście przeszło, bo kilka tego typu fortec mamy już na swoim koncie...

A co uliczki z glicynią - to tylko dowód na to jak pora roku ma wpływ na wygląd jakiegoś miejsca.

Miło że jesteś.... Kolejne odcinki mam prawie gotowe, tylko linki do zdjęć powstawiać, więc na bieżąco powinnam dodawać....

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.12.2020 09:42

Okazało się, że mam jeszcze mapkę ze spaceru po Molyvos, więc ją wrzucam.
Obrazek
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.01.2021 16:46

Czytających witam w Nowym Roku, oby było normalniej i można będzie swobodnie pojechać na urlop do Grecji....
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.01.2021 16:51

29.09.2019, niedziela, dzień 5, jedziemy na wycieczkę

Dziś ostatni dzień jak mamy samochód, więc trzeba go wykorzystać na maksa. Kierunek mamy już ustalony od dawna.
Pobudka ok. 8 rano (dzień krótki, trzeba korzystać), śniadanie na balkonie z widokiem na wzgórza i oliwki. Ok. 9 już jedziemy. Kierunek – południowy -zachód. Ale…
Tuż po wystartowaniu odbijamy w prawo, aby dojechać do pobliskiej kolejnej zatoczki, która oznaczona jest (na naszej plaży jest strzałka w jej kierunku) jako Turtle Beach. Koniec drogi asfaltowo-betonowej to większe lub mniejsze pozostałości po drodze :roll: ale nasza Srebrna Strzała, przy zachowaniu ostrożności radzi sobie…. Nie ma co narzekać…. Oczywiście to zasługa także Kierowcy :mrgreen: …. Droga kończy się…..w plaży, takiej nijakiej plaży.... Jest tu miejsce na 2 samochody, z czego jedno jest zajęte przez jakiś pickup… Wbiegam na plażę, która od tej strony jest średnia...
Obrazek

…a jej drugi koniec (w kierunku Anaxos) w pełnym słońcu i w oddaleniu prezentuje się lepiej… trochę lepiej.....
Obrazek

Na końcu plaży jest nieduża knajpka – Georgos Fish Taverna, która ma dość dobre opinie w necie, ale to nie jest nasz cel. Plaża, ten odcinek, gdzie jestem, jest dość brudna, i to mnie odstrasza od spaceru w kierunku słońca, więc strzelam zdjęcie i wracam do samochodu, który już odwrócony czeka przygotowany do dalszej drogi….
Kulki - to nie jest dobre miejsce na nocleg! Stromo i nieciekawie, i można się zakopać....
Tak dokładnie to plaża ta zwie się Paralia Ampelia

Nawigacja ustawiona, więc jedziemy… Google nie prowadzi nas tą samą drogą, tylko pokazuje drogę przez większą wioskę Skoutaros, teoretycznie droga wygląda na mapie na większą, więc decydujemy się navi zaufać…. Czy to był błąd? No cóż….. droga większa nie była, a jej stan był gorszy niż tą co przyjechaliśmy.
Obrazek

Droga wspinała się cały czas pod górę, wśród oliwek, a potem pastwisk. Stromo było i zastanawialiśmy się czy Srebrna Strzała da radę, ale w momencie, kiedy przychodzi myśl o odwrocie, okazuje się że przed nami zostało ok. ¼ drogi, więc nie ma co zawracać.
Mijamy kilka budynków na krzyż..
Obrazek

Obrazek

… i już jesteśmy na głównej ulicy…
Obrazek

…którą jechaliśmy w piątek do Skamieniałego Lasu. Widoki nie najgorsze…
Obrazek

Duża część drogi jest nam już znana. Mijamy pola z fotowoltaniką, Antissę i odbijamy w bok. Droga dość mocno opada w dół i robi się kręta, ale bez przesady….
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za oknami mamy gołe skaliste wzgórza…przemieszczamy się w poprzek dawnej kaldery wulkany, tego wulkanu, który jednocześnie zniszczył jak i zachował tutejszą florę…. Widać już Eresos...
Obrazek

…niewielkie skrzyżowanie ku centrum, ale na razie rezygnujemy…
Obrazek

... i podążamy do nadmorskiej części – Skala Erosou…
Obrazek

Naszym celem jest plażowanie na szerokiej tutejszej plaży :mrgreen: :mrgreen:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13062
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 04.01.2021 16:58

piekara114 napisał(a):Czytających witam w Nowym Roku, oby było normalniej i można będzie swobodnie pojechać na urlop do Grecji....

OBY :!:
Alleluja :mrgreen:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 04.01.2021 17:03

piekara114 napisał(a):Może Kulki się kiedyś skuszą...

Na Lesbos - chętnie :) , wiosną... już mniej. Z tego co wyczytałem glicynia kwitnie w maju, ewentualnie w czerwcu U NAS, w Grecji zapewne wypada to wcześniej :roll: . A my po licznych wiosennych, majowych próbach grecko-włoskich uznaliśmy że więcej moknąć i marznąć nie mamy ochoty... Także jak już to czerwiec :cool: .

piekara114 napisał(a):Kulki - to nie jest dobre miejsce na nocleg!

Fakt... na mapie wygląda nieciekawie, dzięki.
A na pobliską Tsichrantę nie podjechaliście? Tu już znacznie lepiej :)
Koniec plaży Skala Eresou już kiedyś zwrócił moją uwagę, też pod względem noclegowym, ale chyba to za blisko dużej miejscowości...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.01.2021 20:00

kulka53 napisał(a):A na pobliską Tsichrantę nie podjechaliście? Tu już znacznie lepiej :)
Nie, już nie było kiedy. Już do żółwiowej plaży było pieszo od nas daleko, a ta jeszcze dalej, a akurat niedziela (właśnie ją opisuję) to był ostatni dzień jak mieliśmy samochód wypożyczony :evil: Teraz żałuję, że jak w sobotę wracaliśmy z niedoszłego plażowania w Kallonii (ta wcięta zatoka z full wodorostami) to mogliśmy tam podjechać. Ja przy planowaniu jakoś na tą plażę nie zwróciłam uwagi, polecane były na północnym wschodzie w okolicy Agios Stefanos i te miałam zaznaczone, ale tyle nam wtedy zeszło czasu na muzeum oliwy i flamingi i zatokę, że już nie chcieliśmy jechać na polecane plaże, nie wiedząc, co wyniknie z tego i wybraliśmy naszą pewną w Anaxos... teraz trochę szkoda, że za róg nie podjechaliśmy, choć podejrzewam, że dojazd nie będzie szybki i wygodny (nachylenie i stan drogi).... W Grecji mocno włącza mi się tryb lenistwa zgodnie z lokalnym siga, siga, no i nic na siłę, na spokojnie, powoli i luzie....

kulka53 napisał(a):Koniec plaży Skala Eresou już kiedyś zwrócił moją uwagę, też pod względem noclegowym, ale chyba to za blisko dużej miejscowości...
Plaża jest dużaaaaa, myślę, że miejsce na nocleg pod klifem nie byłby zły, ale nie wiem czy całkiem spełniłby Wasze oczekiwania (tam jest plaża FKK, oficjalna). Najbardziej znane FKK na Lesbos to S.Eresau, Eftalou k. Molyvos (tu są też wody termalne!!), Faneromeni koło Sigri (więc 3in1), Vatera... W ogóle na Lesbos opalanie toples nie wywoływało żadnego zainteresowania w żadnym miejscu, a nigdzie nie byliśmy całkiem sami. Pod tym kątem plażowanie na Lesbos jest idealne dla każdego....
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 07.01.2021 16:22

29.09.2019, niedziela, dzień 5, plażowanie w Skala Erosou

Parkujemy na jednym z parkingów tuż przy samej plaży, oczywiście parking free. Plaża jest tu bardzo szeroka i bardzo długa ok. 1,5 km.
Obrazek

Skala Eresou to jedno z centrum turystyki i ulubione miejsce greckich rodzin, młodych ludzi i LGBT. Miejsce to wyróżnione jest Błękitną Flagą i na pewno w sezonie jest popularne. Nie ma się, co temu dziwić, bo morze czyste, plaża bardzo ładna, zaplecze jest, gastronomia jest, a jednocześnie jest tu dość naturalnie, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie
Obrazek

Nad częścią plaży są knajpki (tutejsza frappe jest najgorszym frappe jakie piłam w Grecji :evil: ….), tu jest też strefa leżakowa, w połowie plaży jest baza sportów wodnych, a pod klifem na samym końcu oficjalna plaża FKK.

My zajmujemy prawie pustą środkową część, ale zdecydowanie tą bliżej knajpek – po prostu blisko samochodu, prysznica i nie chce nam się daleko iść tylko już do morza skoczyć. Przy samym morzu plaża jest dość mocno nachylona, więc zamiast robić z piasku podgłówek, tym razem wyrównujemy lekko teren pod nasze potrzeby.
Obrazek

Plażujemy na całego. Leżąc na morzu na materacu w lekkim niebycie, odpływam spory kawałek od brzegu, wiaterku dziś nie ma, jest bardzo bardzo gorąco, słońce po kilku minutach wręcz parzy ramiona…. Jeszcze dłuższy relaks i pewnie dopłynęłabym do wyspy Chios (bo to chyba ona majaczy na horyzoncie??)…..
Obrazek

Przez chwilę nawet zastanawiałam się czy widać tą wyspę czy od słońca ja mam majaki i mi się obraz niebieski rozmazuje :lol: ……

Morze krystalicznie czyste....
Obrazek

Po godzinie plażowania, mam poczucie, że to idealny czas na odpoczynek w idealnym miejscu.... Wrażenie jakbym już tydzień odpoczywała.... IDEALNIE :hearts: :hearts:
Nie wiadomo kiedy jesteśmy mocno strzaskani słońcem, co zmusza choć na chwilę przysłanianie ramion i zmianę położenia ciała.….
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.01.2021 16:33

29.09.2019, niedziela, dzień 5, plażowanie w Skala Erosou

Spacer po plaży oczywiście w dwóję, bo syn nie zamierza się fatygować…... Najpierw kierunek tawerny – będziemy tu cały dzień, więc trzeba wybrać miejsce na obiad, ale ciężko pogodzić nasze różne oczekiwania… cóż syn musi się dostosować, bo nie ma miejsca, gdzie zjemy i jakieś owoce morza i on dostanie pizzę…..
Teraz w drugą stronę – tu spacer jest bardziej męczący, bo kamyki są większe (buty konieczne). Po drodze mijamy dość interesujące parcele plażowe….
Obrazek

Obrazek

Ten cień trochę by się dziś przydał, bo parasolki własnej nie mamy…..
Idąc powoli dochodzimy do wypożyczalni wszelkich pływadeł, a patrząc na ofertę można śmiało założyć, że pewnie ta cześć wyspy jest mocniej „odwiedzana” przez wiatry…. Deski ładnie prezentują się na tle morza i klifu….
Obrazek

Obrazek

Robi się na wodzie tłoczno….
Obrazek
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 13.01.2021 16:05

A gdzie lazury? ; ) ;) :P
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.01.2021 20:21

Nie będzie. Na Lesbos to deficytowy kolor.... Wulkan dalej rządzi...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Lesbos leniwie... - strona 23
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone