Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lesbos leniwie...

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ZytaS
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2068
Dołączył(a): 08.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZytaS » 06.06.2020 12:00

piekara114 napisał(a):Wyjazd nad Bałtyk przekładaliśmy 2 razy monitorując stale pogodę. Inaczej się nie da :D
W Cro raz we wrześniu pogoda mnie mocno rozczarowała... I była zgodna z prognoza....

niech zgadnę, to był rok 2014 :?: :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 06.06.2020 12:23

piekara114 napisał(a):Zdjęcie dokładnie 3go czerwca z Gąsek, wybraliśmy y się na wycieczkę. Byliśmy 5 dni i chcierlusny przedłużyć o weekend pobyt lub przejechać gdzieś jeszcze, ale prognoza pogody nas totalnie zniechęciła. Jak o 3 w nocy zaczęło padać to od razu i ciągle ścianą deszczu, dobrze że trafiło się jakieś okienko ok God,. 9 i można było znośnie wnieść bagaże do samochodu..... Dzs już po nocy w domu i 24 st o 9 rano :D

Akurat te ostatnie dni to jako taka w miarę byly
Wczoraj natomiast (5. 06) "sodoma i gomoria" :)

Wieczory cały czas zimne jak cholera
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.06.2020 19:48

ZytaS napisał(a):
piekara114 napisał(a):W Cro raz we wrześniu pogoda mnie mocno rozczarowała... I była zgodna z prognoza....

niech zgadnę, to był rok 2014 :?: :wink:
Nie, 2016 post1903126.html#p1903126



Tony, wieczory chłodniejsze, to fakt, ale bluza i wiatrówka dawała radę bez problemu. Mieliśmy jechać do Trójmiasta, ale tam ciężko z domkami. A Darłówko piękne, spokojne i wspaniałe trasy rowerowe o czym nie wiedziałam wcześniej... no i sentyment, bo wcześniej już tam 2krotnie byłam....
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8646
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.06.2020 20:42

piekara114 napisał(a):A Darłówko piękne, spokojne i wspaniałe trasy rowerowe o czym nie wiedziałam wcześniej... no i sentyment, bo wcześniej już tam 2krotnie byłam....

Też kiedyś spędzałam tam wakacje i bardzo miło wspominam :).
Z ciekawości zapytam jak kształtują się ceny zakwaterowania nad Bałtykiem?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.06.2020 20:45

Chyba Bałtyk bardziej interesuje niż Lesbos...

A co do cen, byliśmy tutaj: http://www.domkinevada.pl/ i spokojnie mogę polecić nocleg. Cennik jest na stronie i jest aktualny, 160 zł/domek, który może pomieścić max 8 os, ale optimum to wg mnie 6. Babka ma tylko jeden wolny domek w lipcu, bo jakaś starsza pani ma schizę przez wirusa i nie chce się nigdzie ruszać
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.07.2020 07:00

Pojawi się tu jeszcze jakiś c.d.? :oops:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.07.2020 08:27

Cześć,
jakoś wielkiego zainteresowania nie było relacją, ale kontynuacja na pewno będzie. Na razie przygotowuję się do wyjazdu wakacyjnego (za tydzień) i czasu totalnie brak. Ale po powrocie powrócę na wyspę :papa:


PS. Aktualnie bardzo mi brakuje Waszej majowej greckiej relacji......
Ostatnio edytowano 28.12.2021 16:50 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.07.2020 09:42

piekara114 napisał(a):Cześć,
jakoś wielkiego zainteresowania nie było relację, ale kontynuacja na pewno będzie. Na razie przygotowuję się do wyjazdu wakacyjnego (za tydzień) i czasu totalnie brak. Ale po powrocie powrócę na wyspę :papa:

To spoko, poczekamy :cool:
W tym roku zdaje się Chorwacja? :)
Trochę się nie dziwię śledząc informacje i widząc chaos i kłopoty z wjazdem/przejazdem do Grecji :?

piekara114 napisał(a):PS. Aktualnie bardzo mi brakuje Waszej majowej greckiej relacji......

No niestety nie było mowy by się wybrać w maju gdziekolwiek (mieliśmy pomysł też na Korsykę na przełomie maja/czerwca). W sumie dobrze się złożyło bo zająłem się innymi pracami (budowlano-ogrodowymi :) )
Może będzie wrześniowa, kto wie :roll: . Plan jest ale decyzji wciąż brak, czekamy na rozwój wypadków.
Możliwe że w zamian będzie sierpniowa... w jakimś innym naszym wątku :D
W końcu jakoś trzeba wykorzystać urlop...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.07.2020 11:46

kulka53 napisał(a):W tym roku zdaje się Chorwacja? :)
Trochę się nie dziwię śledząc informacje i widząc chaos i kłopoty z wjazdem/przejazdem do Grecji :?
Chorwacja zaplanowana od grudnia, w styczniu przesłaliśmy zaliczkę, więc Covid tu nie namieszał, zmienił tylko naszą lokalizację :D


Pisałam już wątku greckim odnośnie tegorocznego wyjazdu na wakacje do Grecji, powtórzę się tu:
piekara114 napisał(a):Ja jestem bardzo pozytywnie nastawiona na wyjazd wakacyjny. Ale szczerze to Albania bym odpuściła na pewno. Co do Grecji miałabym spory zgryz, bo o ile samego pobytu bym się nie obawiała, to czasu dojazdu, noclegu w trasie i przejazdu przez kraje poza UE jakoś by mi na psychikę działało negatywnie i miałabym zgryz czy jechać...
Na szczęście w tym roku nastawiliśmy się na Chorwację, więc zgryzu nie mam...
I dalej to podtrzymuję.

:papa:
Kapitańska Baba
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12138
Dołączył(a): 16.12.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kapitańska Baba » 02.07.2020 11:55

piekara114 napisał(a):. Na razie przygotowuję się do wyjazdu wakacyjnego (za tydzień) i czasu totalnie brak.


Życzę super udanego wyjazdu!!! :hut:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 02.07.2020 12:06

piekara114 napisał(a):Chorwacja zaplanowana od grudnia

Kapitańska Baba napisał(a):Życzę super udanego wyjazdu!!! :hut:

To nie pozostaje mi nic innego jak się dołączyć do życzeń :D :cool:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.07.2020 14:43

Dziękuję serdecznie. :hearts:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.12.2020 23:38

Jak wiadomo, im bliżej tym dalej, a kolejna wycieczka była na wyciągnięcie ręki, więc chwilę musiało to potrwać :smo:

Ale już wracamy na Lesbos.....
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.12.2020 23:48

28.09.2019, sobota, dzień 4 c.d., wieczór w Molivos

Wypluskani jesteśmy, witamina D skumulowana w organizmie, a brzuch napełniony, więc można realizować wcześniejsze plany. Oczywiście wieczoru nie będziemy spędzać w apartamencie ani nad basenem, zwłaszcza, że mamy dziś jeszcze samochód i ten fakt trzeba wykorzystać :D To kierunek północ…. Przejeżdżamy przez uśpione Anaxos, potem drogą nadmorską, która poprowadzona jest na brzegu dość wysokiego klifu. Widoki dość rozległe na turecki brzeg, ale niestety nie ma pobocza, ani zatoczek na postój, więc jedziemy przed siebie i po kilku minutach jazdy (ledwie 9 km) mijamy rogatki Molivos.
Obrazek

a z każdym przejechanym metrem zamek jest coraz bliżej.
Obrazek

Pan M. jeszcze w domu wytypował 3 miejsca parkingowe: na rozwidleniu dróg (na skręcie w kierunku zamku), pod zamkiem oraz przy głównej ulicy. Decydujemy się na ten ostatni: przy ulicy pod murami wzgórza. Parking jest w utworzonych zatoczkach, w pełni legalny i oczywiście darmowy. Są tu budy i kramy z pamiątkami, jak na Krupówkach. Ale my najpierw decydujemy się na wejście na wzgórze, bo zamek wg zapewnień oficjalnej strony jest otwarty do godz. 18. Musimy się ciut cofnąć w dół drogi i już widać drogę pod górę między domami. Wspinamy się raz po drodze, raz po schodkach, raz ścieżkami.
Obrazek

Strzałek jakoś nie widać, trzeba iść na azymut: do góry i lekko na południe. Idziemy, idziemy. Widoków specjalnych nie ma, bo jesteśmy między kamiennymi domami.
Obrazek

Klimacik jest,
Obrazek

ale nie ma czasu, trzeba zdążyć na twierdzę…. Po jakiś 10 minutach jesteśmy pod twierdzą….
Obrazek
Ja lecę dalej, pod wejście i na wrotach jest informacja:
Obrazek

Ale jestem wkurzona :twisted: …. Syn pyta czego oczekiwałam, skoro google mówi, że otwarte było do 16 :twisted: …. No ale oficjalna strona informowała inaczej…. Fakt faktem jest zamknięte :twisted: …. Płaczu wielkiego nie ma (ale i tak jestem zła) bo jak wyczytałam w relacjach w samej twierdzy nic nie ma wartego uwagi, jedynie widok… Nie pozostaje nam nic innego jak obejście twierdzy dookoła.

Twierdza jest uznawana za jedną z najbardziej imponujących w Grecji, a także drugim co do wielkości zamkiem na Lesbos (pow. 2,9ha). W starożytności na wzgórzu znajdował się akropol. Potem miejsce zajęło Biznacjum, a pozostałością po nich są ruiny zbiornika na wodę na dziedzińcu. Zamek zbudowany w XII lub XIII w. (różnie strony podają) w celu ochronnych rzecz jasna przed Turkami. Zamek w XIV-wieczny zamek został odnowiony przez genueńską rodzinę Gatteluskich.

Dostęp do zamku prowadzi przez trzy kolejne bramy.
Obrazek

Zewnętrzna część pochodzi z okresu osmańskiego (inskrypcja i ostrołukowy łuk).
Obrazek

W niewielkiej odległości mamy drugie wejście ze sklepionym przejściem (tam, gdzie tabliczka z godzinami otwarcia) z poprzecznymi żebrami prowadzącym na teren wewnętrzny, który chroniony jest murami. Do trzeciej bramy, z wiadomych względów, nie dało się dotrzeć…. Ciekawe wyglądają wrota w drugiej bramie, ale jak się okazuje nie mam ich zdjęcia 8O ….

Wokół twierdzy wiedzie wygodna ścieżka, przy której ulokowano kilka ławek… Widoki są w niektórych miejscach zasłonięte przez drzewa, więc z samej twierdzy było by na pewno lepiej widać. Ale jak to mówią, jak się nie ma co się lubi….. Najpierw widoki sprzed bramy…
Obrazek

… a potem wygodną ścieżką okrążamy twierdzę....
Obrazek

Obrazek

Widok na zatokę oraz na tureckie wybrzeże...
Obrazek

Sam spacer wiele czasu nie zajmuje, zwłaszcza, że słońce zaczyna się chować za horyzont…..
Pora opuścić twierdzę
Obrazek

Grecka flaga oczywiście musi być :D
Obrazek

…idziemy z powrotem ku labiryntowi uliczek, tym razem kierując się w przeciwną stronę. I tym razem kierujemy się na azymut. Spacer jest bardzo przyjemny choć czuć już, że dzień się skończył.
Obrazek

Wchodzimy w wąskie uliczki...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


... i znajdujemy się w miejscu, które zamierzałam poszukiwać, czyli na słynnej ulicy z baldachimem z glicynii.Dla przypomnienia, ta uliczka w odpowiednim okresie prezentuje się tak:
Obrazek

O tej porze dnia, a przede wszystkim roku, uliczka wygląda całkiem inaczej. Ciężko zrobić mi zdjęcie pustej uliczki, bo co raz ktoś wychodzi zza zakrętu, no i babcia uparcie chce się znaleźć w moim kadrze, ale udaje się (siedzi na konarem drzewa)….
Obrazek


Schodzimy dalej w dół w kierunku morza. Na końcu przedłużenia drogi, przy której zaparkowaliśmy jest niewielki porcik, a dookoła niego pootwierane knajpki.
Obrazek

Myślimy, aby tu przysiąść, ale… jak jest miejsce z fajnym widokiem to jest to typowa restauracja z białymi obrusami i stosem kieliszków i sztućców (pewno wiecie o co mi chodzi), jak jest coś tawernowatego to nie ma miejsca lub pod nosem śmigają samochody i pierdzące skuterki…. No nie….. Lodziarni też porządnej nie ma, aby nad czymś słodkim się pochylić…. Nie zostaje nic innego jak pospacerować….
Chcę kupić jeszcze jakiś magnesik, ale tu budek z pamiątkami nie ma, a jak jakaś jest to towar przebrany prawie do zera :roll: …. Sezon się kończy….. Wracamy do samochodu, brukowaną uliczką pod górę….. Poniżej zaparkowanego samochodu jest jeszcze kilka kramów z wakacyjnymi pierdółkami, ale i tam nic ciekawego nie znajduję…. No nic, wracamy…..
Obrazek

Postanawiamy jeszcze zajrzeć na upatrzoną plażę, aby ocenić jej jakość… Delfinia beach. Jak się okazuje nie ma do niej bezpośredniego dojazdu. Wygląda na to że jedyne dojście jest przez Resort Delfina, do którego jest zjazd z głównej drogi, a wjazdu bronią szlabany, które są teraz otwarte, więc wjeżdżamy. Kierujemy się w dół ku morzu i jakie nasze zdziwienie jak okazuje się, że plaża od resortu oddzielona jest siatką-ogrodzeniem. No chyba plaży nie obejrzymy z bliska, bo żadnej furtki tu nie widać, a jest już mocno ciemno, cóż krótki dzień…. A dodatkowo na dróżkach pojawiają się jacyś ludzie, więc nawrotka i opuszczamy teren resortu (jest tu hotel i szeregowa zabudowa domków, a cały teren podzielony jest na oznaczone sektory….) Kilka chwil jazdy i już Petra, a jako że godzina młoda to parkujemy przy jednej z uliczek i zaczynamy spacer…..
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.12.2020 08:58

piekara114 napisał(a):słynnej ulicy z baldachimem z glicynii

Przypomniała mi się trochę mniej słynna ale podobna deptakowa główna uliczka w Mirinie na Limnos.

Greckie zabytki często mają bardzo krótkie godziny otwarcia, właśnie 15 czy 16 to norma :roll: . Twierdza fajnie wygląda z daleka ale nie gorzej też z bliska :) .

Fajnie że odświeżyłaś wątek :cool: , może teraz już pójdzie z górki :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Lesbos leniwie... - strona 22
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone