Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lesbos leniwie...

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 14.05.2020 20:36

Ja postawiłbym na PYRĘ ;) lubię ziemniaki pod każdą postacią, a najbardziej ostatnimi laty z grilla (gazowy) :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.05.2020 21:24

Chyba nie zrozumiałam....
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 15.05.2020 06:22

Piszę relacje i sama nie wie co pisze? :)
Starożytna Pyrra....
Pyra = Ziemniak

No wez
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.05.2020 08:34

8O No w życiu takiego skojarzenia bym nie miała... pewnie dlatego, że u mnie ziemniak to ziemniak :lol:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.05.2020 21:18

28.09.2019, sobota, dzień 4 cd. Geopark

Wracamy się do głównej drogi, jedziemy
Obrazek
i już jesteśmy u naszego celu. A dokładnie w kolejnym Geoparku Lesvos, tym razem całkiem żywym i różowym :D Przy samej drodze w Kalloni są pola solankowe, a w nich oczywiście żyją sobie flamingi i inne ptactwo. Inne ptactwo niespecjalnie mnie interesuje (mimo, że są to rzadkie okazy, a niektóre z nich tylko na Lesbos bytują), zależy mi tylko na tych dużych różowych :D Tutejsze flamingi są zdecydowanie bardziej strachliwe niż te na Cyprze, no i kanały wodne nie pozwalają blisko do nich podejść :roll: Cwaniaki, nie chcą brodzić przy samym brzegu…. Są tu 3 ambony z których można spokojnie po podglądać flamingi…. Na szczęście zainteresowanie jest małe, no turystów dużo przecież na wyspie nie ma, więc po króciutkiej chwili ambonę mamy tylko dla siebie… To podglądamy….
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podjeżdżamy jeszcze samochodem ma koniec solanek, tuż przy brzegu morskim, ale tu woda stojąca w kanale strasznie śmierdzi, więc wycofujemy się szybko na poprzednie miejsce. Flamingi trochę zmieniły swoje położenie, a jakiś fotograf z mega lunetą próbuje je ustrzelić i widać się irytuje, że my także chodzimy i chcemy zrobić kilka zdjęć… No sorry, flamingi są dla wszystkich :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chłopaki siedzą w samochodzie i grzecznie czekają, bez komentarzy, oni się już napatrzyli, a ja jeszcze nie…. Kiedy stwierdzam, że wystarczy, odjeżdżamy…. Ale przy samej drodze w małej kałuży jest kolejny flaming, prawie na wyciągnięcie ręki, więc znowu parkujemy :D
Obrazek

Obrazek
Teraz już kończymy, jestem w pełni usatysfakcjonowana :hearts: :hearts: :hearts: ….


Nasz plan zakłada teraz zakupy w dużym (jak na tutejsze warunki) markecie oraz plażowanie. Market jest przy samej drodze, a jako że lepiej byłoby, aby zakupy szybko w lodówce wylądowały, to teraz plaża….
Pan M. wytypował polecaną tutejszą plażę w Skala Kalloni… Niech mu będzie… Jedziemy, to zaledwie kilka minut jak jesteśmy nad samą plażą… Plaża jest w tej dużej wciętej zatoce, odznacza się bardzo ciepłą wodą… Ta zatoka trochę mnie zniechęcała od samego początku i miałam rację… O ile plaża jest ładna, dość szeroka, piaszczysta (jak na standard Lesbos) i jasna, są tamaryszki dające znikomy cień (a jest bardzo gorąco i duszno, totalny brak ruchu powietrza)
Obrazek

… to niestety na samym brzegu plaży jest pełno morskiej trawy… Ja jestem bardzo wyrozumiała dla jej obecności na plaży, toż to roślinki morskie, i zwykle nie przeszkadza mi ona, ale tutaj jej ilość mnie przytłacza…. Nie tu nie będziemy plażować….

Przejeżdżamy wzdłuż całej plaży, ale wcale nie jest lepiej, więc odpuszczamy…..
Podjeżdżamy jeszcze do Masoútēs chyba jednej z fajniejszych greckich sieciówek spożywczych na większe zakupy. Kupuję tu pyszne sery, fetę i gravierę i oliwki, no i oczywiście inne produkty na posiłki i codzienne przegryzki. Ceny są bardzo przyjemne, trochę drożej niż w PL, ale nie jest to mocno odczuwalne, raczej jesteśmy pozytywnie zaskoczeni rachunkiem końcowym…

Myślimy, co robimy dalej, no bo plaża beznadziejna. I tak wychodzi nam, że szukanie innej plaży (z nie wiadomo jakim skutkiem) jest bezsensu, dojazd na jedną z top plaż to strata kolejnej godziny (a czy będzie top :?: ), a wrześniowy dzień nie jest już tak długi. Nie ma co tracić czasu, wracamy do nas do Anaxos i pójdziemy na naszą plażę z widokiem na Turcję…
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 16.05.2020 21:31

piekara114 napisał(a):Teraz już kończymy, jestem w pełni usatysfakcjonowana :hearts: :hearts: :hearts: ….

No ja myślę :lol: :lol: :lol:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.05.2020 21:42

Nie były tak piękne jak te na Cyprze, ale i tak piękne...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 17.05.2020 07:14

Zjadłbym sobie taką prawdziwa sałatkę grecka z tym dużym kawałem ichniego sera

Mieliśmy wczoraj musake w domu, pyszna
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 17.05.2020 19:32

Nie ma u Was niewielkich greckich sklepów? W Krakowie takie są i fetę spokojnie można kupić. Ta z Lidla też nie jest zła, choć dla mnie nawet ta z Grecji przywieziona nie smakuje w domu tak bardzo jak jedzona pod greckim niebem..
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.05.2020 09:07

Ciekawe... plaże z trawą to może tylko w tych wielkich zatokach? . Czy może w ogóle taka jest uroda wyspy?
Ciepła woda w zatoce to jak dla mnie spory atut :cool: , może udałoby się znaleźć jakąś względniejszą plażę w tej okolicy.
Strasznie podobają mi się pustki na Lesbos.... (flamingi też oczywiście :D ) .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 19.05.2020 17:15

piekara114 napisał(a):Nie ma u Was niewielkich greckich sklepów? W Krakowie takie są i fetę spokojnie można kupić. Ta z Lidla też nie jest zła, choć dla mnie nawet ta z Grecji przywieziona nie smakuje w domu tak bardzo jak jedzona pod greckim niebem..


Niby są, ale wiesz te sery, pomidorki i te tzatziki.... to TAM SMAKUJE
:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.05.2020 19:26

tony montana napisał(a):
piekara114 napisał(a):Nie ma u Was niewielkich greckich sklepów? W Krakowie takie są i fetę spokojnie można kupić. Ta z Lidla też nie jest zła, choć dla mnie nawet ta z Grecji przywieziona nie smakuje w domu tak bardzo jak jedzona pod greckim niebem..
Niby są, ale wiesz te sery, pomidorki i te tzatziki.... to TAM SMAKUJE
No wiem, wiem, to greckie niebo jest potrzebne...

kulka53 napisał(a):Ciekawe... plaże z trawą to może tylko w tych wielkich zatokach? . Czy może w ogóle taka jest uroda wyspy?
Witam, bo dawno Cię tu nie było... No niestety my tą trawę spotkaliśmy w kilku miejscach. Nie wiem czy to specyfika wyspy czy pory roku. Tu na wyspie było jej sporo. Myślę, że to też wpływ okolicy, bo dno morskie w większej mierze jest drobno i grubo kamieniste, więc trawie pewno łatwiej się czepić dna i rosnąć - ale to tylko moje gdybanie, może to pora roku i jakieś prądy morskie....

kulka53 napisał(a):Ciepła woda w zatoce to jak dla mnie spory atut :cool: , może udałoby się znaleźć jakąś względniejszą plażę w tej okolicy.
Tego nie wiem, bo jednak czarna warstwa trawy skutecznie mnie zniechęciła to sprawdzenia czy to prawda...

kulka53 napisał(a):Strasznie podobają mi się pustki na Lesbos.... (flamingi też oczywiście :D ) .
Pustki wspaniałe :hearts: A flamingi równie wspaniałe :hearts:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 19.05.2020 20:49

Zazdroszczę.
Już dla flamingów warto jechać na wyspę.
Nie da rady do nich podejść jakoś bliżej?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15646
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.05.2020 20:58

Najbliżej był ten ostatni, był ode mnie jakie 2 - 3 metr, ale na każdy gwałtowny ruch przesuwał się dalej. Myślę, że jakby atakować pola solankowe z drugiej strony (tam był wjazd taki na wewnętrzne wały w kierunku pól) i może wtedy było by się bliżej. Dużo też zależy jak się w danym momencie ulokują, bo jak jechaliśmy z lotniska do Anaxos to w tym pierwszym kanale przy drodze było ich zdecydowanie więcej, no ale autokar dla mnie się nie zatrzyma.... I to ogromny minus....

A flamingi już po sezonie to też na Cyprze można pooglądać, no i tamte były bardziej różowe....

Te flamingi na Lesbos to było nasze 3 spotkanie z tym ptakiem na żywo :mrgreen:
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 19.05.2020 21:43

Szkoda tej plaży...
Zdarzyło mi się , co najmniej czterokrotnie oczyścić plażę z dostępem tylko od morza.
Trochę traw , patyków i plastikowego badziewia.
Kilka chwil wspólnej pracy , a potem chillout w samotności :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Lesbos leniwie... - strona 20
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone