Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lesbos leniwie...

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.04.2020 23:59

27.09.2019, piątek, dzień 3 c.d. Sigri

Wychodzimy z terenu muzeum, skręcamy w prawo i lekko pod górkę (wcześniej pisałam, że miasteczko jest tarasowo położone, więc nie da rady, muszą być górki) i już po kilkunastu metrach jest kolejny obiekt charakterystyczny dla Sigi – jest to wenecki wiatrak…..
Obrazek
Myślałam, że trzeba będzie go długo szukać, ale on jest przy samej drodze wjazdowej do Sigri, więc już wcześniej przez okno Kijanki go widzieliśmy, a teraz możemy dokładniej z bliska obejrzeć...

Obrazek

W wiatraku nic nie ma... jest zamknięty na głucho…. Przy wejściu ktoś suszy figi…
Obrazek

…a stoliczek z krzesełkami zachęca do chwilowego odpoczynku...
Obrazek

... z czego korzystam, bo jednak nogi trochę mnie bolą….
Obrazek

Widać, że ktoś o to miejsce bardzo dba….
Obrazek

Obrazek

Ale nie będziemy tu siedzieć nie wiadomo ile…. Skoro przed chwilą było pod górkę, to teraz w dół i już jesteśmy w uliczkach Sigri. Wszystkie bardzo zadbane, wyglądają jak świeżo odmalowane. Ciche i totalnie puste. Gdyby nieruszające się firanki w oknach i pełne śmietniki, można by pomyśleć, że nikt tu nie mieszka.
Obrazek

Obrazek

Z góry widać kopuły, prawie jak albańskie bunkry (może kiedyś tam dotrę), ale to dach dawnej medresy...
Obrazek

Zmierzamy ku portowi, ale po drodze, całkiem przypadkowo trafiamy na kościół Agia Triada...
Obrazek

…który pierwotnie był meczetem. Kościół zamknięty, więc nie ma szans na obejrzenie w środku cysterny wodnej, która zaopatrywała w wodę pobliską turecką łaźnię i statki sułtana.
Obrazek

Obrazek
trinity
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 421
Dołączył(a): 07.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) trinity » 04.04.2020 00:09

…a stoliczek z krzesełkami zachęca do chwilowego odpoczynku...

Odpoczęłam :D
po przyjemnym spacerze po okolicach Sigri, między sekwojami 8O a teraz czekam na kolejne widoki :D
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 04.04.2020 02:27

Takie suszone figi na słoneczku (bez użycia chemii do suszenia) to musi być sama pycha

Kiedyś na hali w z Gdyni mieli, niby z Iranu, cena okrutna ale jaki smak
. :)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4696
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 04.04.2020 08:31

piekara114 napisał(a):Widać, że ktoś o to miejsce bardzo dba….
Obrazek


Te kwiaty pierwszy raz w życiu zobaczyłam 35 lat temu w Bułgarii.
Bardzo mnie wtedy zadziwił ich kształt, przypominający koguci grzebień. No i okazało się, że ten kwiat tak jest właśnie nazywany.
A oficjalna nazwa to celozja grzebieniasta.

tony montana napisał(a):Takie suszone figi na słoneczku (bez użycia chemii do suszenia) to musi być sama pycha

Kiedyś na hali w z Gdyni mieli, niby z Iranu, cena okrutna ale jaki smak
. :)

Ślinka leci.
Kiedyś w Chorwacji na straganie przy drodze do Dubrownika sprzedawcy częstowali nas takimi figami. Pyszne były, ale jak się okazało to te figi miały jedynie zachęcać do zakupu. Sama się skusiłam, ale niestety dostałam paczkę z z figami wyschniętymi na wiór. Oczywiście odmówiłam zakupu takiego towaru, prosząc o te figi, którymi częstowali. No ale na sprzedaż takich nie mieli. Dlatego jak się spotka takie okazy, to trzeba korzystać.
Beata, czy można było dokonać zakupu tych fig ?.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.04.2020 21:01

trinity napisał(a):
…a stoliczek z krzesełkami zachęca do chwilowego odpoczynku...
Odpoczęłam :D
To dobrze :D Odpoczynek na wakacjach jest wskazany...

trinity napisał(a): a teraz czekam na kolejne widoki :D
Spacer jeszcze będzie, ale krótszy...

megidh napisał(a):Te kwiaty pierwszy raz w życiu zobaczyłam 35 lat temu w Bułgarii.
Bardzo mnie wtedy zadziwił ich kształt, przypominający koguci grzebień. No i okazało się, że ten kwiat tak jest właśnie nazywany.
A oficjalna nazwa to celozja grzebieniasta.
Właśnie nie wiedziałam jak się ten kwiat nazywa i zrobiłam mu kilka zdjęć, aby kiedyś go zidentyfikować. Dzięki za pomoc :D

tony montana napisał(a):Takie suszone figi na słoneczku (bez użycia chemii do suszenia) to musi być sama pycha
Figi suszone na słońcu zawsze przy wrześniowych pobytach w Cro uskuteczniałam. Teraz na Lesbos też próbowałam, ale jednak wilgoć powietrza zakłóciła i przerwała przebieg procesu :evil:
W Cro często spotykałam się z suszeniem fig na słońcu na dużych sitach lub wręcz na siatkach metalowych o małych oczkach położonych na dwóch kantówkach ciut nad ziemią.

megidh napisał(a):Ślinka leci.
Żebyś wiedziała :D

megidh napisał(a):Kiedyś w Chorwacji na straganie przy drodze do Dubrownika sprzedawcy częstowali nas takimi figami. Pyszne były, ale jak się okazało to te figi miały jedynie zachęcać do zakupu. Sama się skusiłam, ale niestety dostałam paczkę z z figami wyschniętymi na wiór. Oczywiście odmówiłam zakupu takiego towaru, prosząc o te figi, którymi częstowali. No ale na sprzedaż takich nie mieli. Dlatego jak się spotka takie okazy, to trzeba korzystać..
Ja w Neum takie wyschnięte kupiłam w 2014 r. wracając z Orebicia. Są tak twarde, że nie da się ich zjeść :evil: Część paczki jeszcze do dziś mam i wykorzystuję je jak robię piersi kaczki w figach (wcześniej figi namaczam w winie czerwonym wytrawnym, potem na patelnię jak się trochę tłuszczyku ze smażenia wytopi, a potem wszystko do naczynia i od piekarnika. I figi są pycha, a sosik ma fajny smak wina i fig i słodycz, bo dużo cukru skrystalizowanego jest na tych figach)....

megidh napisał(a):Beata, czy można było dokonać zakupu tych fig ?.
Nikogo w okolicy nie było. Poniżej wiatraka był wprawdzie domek, ale osób nie widu. W ogóle w Sigri to spotkaliśmy dosłownie kilka osób.

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.04.2020 20:31

27.09.2019, piątek, dzień 3 c.d. Sigri

Jesteśmy już przy samym morzu, a dokładnie przy porcie. Jest w jednej części jest jakaś remontownia i stamtąd dochodzi huk, a tu gdzie my jesteśmy stoi jakiś statek i trochę złomu…
Obrazek

Obrazek

Trochę się tu też remontuje…. Tu też jest uliczka z kilkoma tawernami, ale wszystkie są na głucho zamknięte :roll: ….
Obrazek
Skręcamy w jedną z uliczek, lekko pod górę tym razem i tu też kilka raczej barów i też zamknięte, ale w jednej widać żywą osobą, chyba pierwszą w czasie naszego spaceru… Mijamy mini placyk z pomnikiem, ale nie udało mi się ustalić, co to za pomnik….
Obrazek

Uliczki są wąziutkie, czyściutkie, mijamy sklepik, zamknięty :D i kilka wylegujących się kotów… Naszym celem jest teraz ten oto obiekt….
Obrazek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 06.04.2020 23:29

Tureckie fortece w Grecji to temat sam w sobie przebogaty , a ta w Sigri jest dość dobrze zachowana 8)
Bardzo lubię takie miejsca


Pozdrawiam
Piotr
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 09.04.2020 09:06

piotrf napisał(a):Tureckie fortece w Grecji to temat sam w sobie przebogaty , a ta w Sigri jest dość dobrze zachowana 8)
Na taką wygląda, a co jest w środku? Oczywiście tam zajrzymy :D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.04.2020 18:38

piekara114 napisał(a):Oczywiście tam zajrzymy :D

Tylko kiedy..... :roll:
:wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.04.2020 19:32

A już się zastanawiam czy ktoś oprócz Piotra tu zagląda....

Zrobię mazurka i coś pokażę :D
Zdjęcia mam już wybrane :papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12742
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.04.2020 19:44

piekara114 napisał(a): A już się zastanawiam czy ktoś oprócz Piotra tu zagląda....


Zagląda, zagląda... Ale nie pogania, bo skoro wakacje były leniwe, to tempo relacjonowania inne być nie może :lol:
Jeśli jednak zdjęcia masz "już" wybrane, to kończ tego mazurka :)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 10.04.2020 20:02

Ja też zaglądam ofkors :mrgreen: ... tylko z tego lenistwa nie chce mi się pisać :smo:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 10.04.2020 20:10

piekara114 napisał(a):
Zrobię mazurka i coś pokażę :D
Zdjęcia mam już wybrane :papa:

To pokaż i mazurka :oczko_usmiech:
Łukasz789
Cromaniak
Posty: 669
Dołączył(a): 06.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Łukasz789 » 10.04.2020 20:20

Też tutaj zaglądam - bardzo fajnie się czyta i super fotki
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.04.2020 21:08

Ale Was dużo 8O 8O

Widzę Aga, że naprawiłaś i zmieniłaś awatarek.

Z mazurka mam spód na razie, jutro zrobię resztą, a zrobiłam też drożdżówki (z c.fran) z serem :mrgreen: I dziś jeszcze okna pomyłam, a mam trochę ograniczany do nich dostęp, więc bez wygibasów się nie obyło...

Teraz już piszę i zobaczycie wnętrze :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Lesbos leniwie... - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone