Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lesbos leniwie...

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 03.03.2020 11:18

No Aga poszalałaś z tymi Włochami na najbliższy czas, oby wirus nie pokrzyżował Ci planów :D
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.03.2020 11:20

piekara114 napisał(a):Aga, Twój lot się ostał?: https://www.fly4free.pl/ryanair-odwoluj ... -do-wloch/

Nasz się ostał ... :?
Ale nie skorzystamy ... :roll:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.03.2020 22:27

27.09.2019, piątek, dzień 3 c.d. Sigri-muzeum

Kątem oka widzę dużą podświetloną mapę świata, więc to mój następny cel…
Obrazek

Na mapie umieszczone są w dość chaotyczny, na pierwszy rzut oka, lampki. Okazuje się, że każda lampka umieszczona jest w miejscu aktywnego wulkanu. Przed mapą jest „stolik” z guzikami z nazwą każdego wulkanu i po naciśnięciu guzika na mapie zapala się czerwona lampka danego wulkanu. Super spawa :D Najbardziej zużyty jest guzik Etny :D

Kolejny ciekawy punkt w tej sali to 3 monitory komputerowe: jeden z nich pokazuje Grecję i miejsca, gdzie teraz trzęsie się ziemia 8O
Obrazek

…a dwa kolejne pokazują wykresy z sejsmografu z Sigri i Salonik, które stale połączone są ze stacją i pokazują aktualne pomiary drgań… No takich atrakcji to ja się nie spodziewałam…. W Sigri też trochę drga…
Obrazek

Są tu też informacje na temat budowy geologicznej Lesbos, struktury itp. przeplatane skamieniałymi pniami drzew….
Obrazek

W tej sali spędzam dość aktywnie czas, przeskakując z jednego miejsca w drugie, więc i zdjęć nie miałam czasu robić :D. Cała ta sala ma kilka multimedialnych elementów, nie z każdego dałam radę skorzystać, bo moje chłopaki są już w sąsiedniej sali….
Następna sala dot. ewolucji i tu są zęby jakiegoś mamuta, a dokładnie żuchwa i kły przodka słonia…
Obrazek

Obrazek

Jak dla mnie ta sala jest najmniej ciekawa :? ….

Jak w domu wyczytałam jest jeszcze w muzeum symulator trzęsień ziemi. I nie wiem czy jak byliśmy to ta sala była niedostępna czy jej nie znalazłam (choć nie wiem, gdzie tam można byłoby się zgubić)…

To teraz pora na główną atrakcję, a ona jest dostępna na zewnątrz…..
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 04.03.2020 15:45

Bardzo ciekawie wygląda to muzeum. :)

Czekam na główną atrakcję...
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4672
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 05.03.2020 20:37

piekara114 napisał(a):Na mapie umieszczone są w dość chaotyczny, na pierwszy rzut oka, lampki. Okazuje się, że każda lampka umieszczona jest w miejscu aktywnego wulkanu. Przed mapą jest „stolik” z guzikami z nazwą każdego wulkanu i po naciśnięciu guzika na mapie zapala się czerwona lampka danego wulkanu. Super spawa :D Najbardziej zużyty jest guzik Etny :D

Bardzo fajny pomysł z tymi guziczkami. Z chęcią bym się nimi sama pobawiła :oczko_usmiech:.
Ależ mnie ciekawi ta główna atrakcja. Potrafisz stopniować napięcie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.03.2020 09:47

Muzeum jest super. Bardzo to miejsce polecam.

A na zewnątrz wyjdziemy jeszcze dziś.....
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.03.2020 16:45

27.09.2019, piątek, dzień 3 c.d. Sigri-Skamieniały Las

Po dokładnym, no dość dokładnym, zwiedzeniu muzeum, wychodzimy na zewnątrz (upał przypomina o sobie) i już od razu widzę kilka eksponatów, które przyciągają moją uwagę… No to jest właśnie to na co czekałam :D :D ….
Obrazek

Największy okaz ma być zdecydowanie większy niż ten 2metrowy :D

W tej części Skamieniałego Lasu Sekwoi prezentowane są fragmenty drzew, które po wybuchu wulkanu zostały przykryte popiołem, a w niedawnej przeszłości odkopane, ale nie usunięte ze swojego miejsca. Ta część Parku zajmuje powierzchnię 7ha :roll: , ale jak się okazuje nasze „okazy” są zlokalizowane w tej pierwszej bliższej części :D … Po terenie porusza się żwirowo-kamienną ścieżką, na pewno nie będzie cała trasa dostępna wózkiem dziecięcym ani tym bardziej wózkiem inwalidzkim, ale coś tam na pewno uda się zobaczyć... To, co tu odkopano, to przede wszystkim dolne części pni drzew oraz zachowane w bardzo dobrym stanie części systemów korzeniowych, co już przed wejściem także pokazywałam… To idziemy i oglądamy….
System korzeniowy, który mi przypomina ośmiornicę…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

… i trochę gołych pniaczków…
Obrazek

Obrazek

Te się dobrze wtopiły w tłum :wink:
Obrazek

Warto zwrócić uwagę na ich różne kolory - różnice wynikają z rożnego składu biochemicznego, który pod wpływem wysokiej temperatury ulega różnym procesom chemicznym i składniki zmieniają swoje właściwości, w tym kolor…. Oczywiście eksponaty można pomacać – w dotyku jak zwykły kamień….
Obrazek

A tu można zauważyć jak ogromna różnica jest w strukturze :D ...
Obrazek

…pewne fragmenty mają wręcz krystaliczną budowę 8O 8O ….
Obrazek

…no i te kolory mieniące się w słońcu :hearts:
Obrazek

Obrazek

Na terenie pod chmurką (teren ogrodzony siatką) nikt niczego i nikogo nie pilnuje, przynajmniej teraz końcem września, nie wiem jak to może wyglądać w sezonie, ale pewnie tłumów wielkich nie ma….
Ostatnio edytowano 29.07.2020 10:57 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4672
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 06.03.2020 21:43

piekara114 napisał(a):System korzeniowy, który mi przypomina ośmiornicę…

Jeszcze zanim przeczytałam ten komentarz, to ośmiornica była moim pierwszym skojarzeniem. Tym bardziej, że fotka jest zrobiona w taki sposób, że lampka wystająca spod podestu wyglądają prawie jak oczy ośmiornicy.
Fajny jest ten Skamieniały Las.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 06.03.2020 23:49

A wiesz, że te oczy to dopiero dzięki Tobie zobaczyłam :mrgreen: :mrgreen: Teraz to już ośmiornica pełną gębą :mrgreen:
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 07.03.2020 23:19

piekara114 napisał(a):A z ciekawości: patrzyłaś czy spadły ceny lotów lub noclegów? Czytałam na jednym forum, że korona dała prezent w postaci taniego podróżowania...

W biurach podróży ceny na łeb ... 8O
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14784
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 08.03.2020 12:51

Fajna ta "ośmiorniczka" :D
Bardzo ciekawe miejsce.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.03.2020 13:04

gusia-s napisał(a):
piekara114 napisał(a):A z ciekawości: patrzyłaś czy spadły ceny lotów lub noclegów? Czytałam na jednym forum, że korona dała prezent w postaci taniego podróżowania...
W biurach podróży ceny na łeb ... 8O
Coś konkretnego, bo obserwowane przeze mnie kierunki bez większej różnicy....


maslinka napisał(a):Bardzo ciekawe miejsce.
Dużo fajniejsze niż wynika to z opisów.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 08.03.2020 14:34

piekara114 napisał(a):
gusia-s napisał(a):
piekara114 napisał(a):A z ciekawości: patrzyłaś czy spadły ceny lotów lub noclegów? Czytałam na jednym forum, że korona dała prezent w postaci taniego podróżowania...
W biurach podróży ceny na łeb ... 8O
Coś konkretnego, bo obserwowane przeze mnie kierunki bez większej różnicy...
Chodzi mi o bieżące oferty na już ... szczególnie Azja :mrgreen: ale i inne egzotyczne, często w cenie biletu lotniczego.
Np. Tajlandia poniżej 2,5 :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15655
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.03.2020 14:51

No Azja jest rzeczywiście bardzo tania teraz, Madagaskary itp. także, ale mają sporo ograniczeń (np. brak pobytu w ostatnim miesiącu w Chinach, czy krajach w których wystąpił wirus, co trochę blokuje). No ja patrzę na bliższe kierunki, a tu ruchu cenowego nie ma na razie. I tak jak zdecydujemy się na majówkę to będzie to w ostatniej chwili na pewno...
:papa:
aga_stella
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1306
Dołączył(a): 25.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) aga_stella » 08.03.2020 19:53

Te fragmenty z krystaliczną budową wyglądają fenomenalnie.
Faktycznie ciekawe miejsce.

Odnośnie spadku cen. Tania jest też teraz Teneryfa (a tak naprawdę całe Kanarki) i nawet się zastanawiam nad wylotem 26 marca z biurem, ale najbardziej obawiam się tego, że mogą mnie uziemić w hotelu, a tego bym nie zniosła. Szlag by mnie trafił na miejscu :smo:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Lesbos leniwie... - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone