Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Lesbos leniwie...

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.03.2020 23:45

27.09.2019, piątek, dzień 3 c.d. Sigri-Skamieniały Las

Spaceruję wszystkimi ścieżkami z terenu dawnego lasu, oglądając mniejsze i większe pnie dawnych drzew. Wychodzę też na najwyższy punkt obszaru, skąd mam rozległy widok:
Tu na półwysep Plaka oraz cała zatoka z naszą plażą...
Obrazek

…a tu już samo miasteczko Sigri oraz w całości widoczna wysepka Nisiopi (inaczej Melagonisi), na której także znajduje się Morska część Skamieniałego Lasu (pierwsze takie miejsce w Grecji). Można dam się udać wyłącznie grupą (płynie się łódką), ale nigdzie nie widziałam informacji o organizacji takiego rejsu… Wzdłuż wybrzeża wyspy można też obejrzeć skamieniałe drzewa, no ale my tego nie widzieliśmy…
Obrazek

Cały ten teren, na którym obecnie jesteśmy znajduje się tuż nad miejscowością Sigri, co najlepiej jest widoczne na tej mapie:
Obrazek

Wracam do dolnej części parku, do moich Chłopaków…
:papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 09.03.2020 10:28

Muzeum rewelacyjne 8) ! Cały obszar skamieniałego lasu oczywiście też :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.03.2020 00:02

Całe muzeum i teren przyległy jest super, miejsce bardzo mnie zaskoczyło. Sigri jako miejscowość też, ale o tym w kolejnej odsłonie :papa:
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 10.03.2020 12:35

Gdy za jakiś czas dopłyniemy do Lesbos skamieniały las i muzeum będą najważniejszym punktem programu zwiedzania wyspy. Bardzo zafascynowało mnie to miejsce, kamienie i ślady roślin wykute w nich. Jestem oczarowana tym co pokazałaś.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 10.03.2020 16:49

Małgosiu, cieszę się, że Was zachęciłam do odwiedzenia muzeum. Wg mnie to miejsce jest obowiązkowe jeśli jest się w tej części wyspy, a już przy Waszym trybie przemieszczania się to tym bardziej łatwo wpleść go w plan. Na Lesbos jeszcze jedno miejsce ciekawe odwiedziliśmy, ale nie było już tak fascynujące jak to, ale to dopiero kolejnego wakacyjnego dnia. :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.03.2020 22:25

27.09.2019, piątek, dzień 3 c.d. Sigri-muzeum

To wracam, na główną ścieżkę parku. Oglądam jeszcze to, czego nie zdążyłam zobaczyć i już widzę jak moi wracają do punktu wejścia…
To i ja powoli się tam kieruję, ale jeszcze mijam sporą współczesną sosenkę, pod którą leży sobie jej praprapra....babka…..
Obrazek

…kolejne pniaczki…
Obrazek

Obrazek

…oraz małą widownię otoczoną współczesnymi roślinkami, która przeznaczona jest do celów edukacyjnych, ale także odbywają się tu jakieś wykłady i prelekcje…
Obrazek

Przed samym wejściem do budynku muzeum, jeszcze kilka kamiennych-drzew, jak mój Pan M. powiada, że nawieźli, za rok rozrzucą i kolejne takie jak ja będą się cieszyły :smo:
Obrazek

Obrazek

I już prawie wychodzę, ale jeszcze zajrzę w ten nie do końca doświetlony róg, może tam jest ten symulator trzęsień :?: :idea: …. Ale tam jest tylko gablota z książkami, po obrazkach wnioskuję, że na temat parku, bo po greckich literkach nie mam szans dojść o czym publikacje są :? . Jest tu też wejście do biblioteki i czytelni oraz do sklepiku z pamiątkami (oliwy, zioła i typowe pamiątkarskie badziewie). Wychodzę na taras, gdzie można siąść i wypić kawkę (zakup w tym sklepiku), a tam kolejne kamienie :mrgreen: , więc podążam ich śladem
Obrazek

Obrazek

…i już widzę nasz kolejny cel w Sigri…
Obrazek

Teraz to już muszę znaleźć Chłopaków i stąd wyjść….

Chłopaków, lekko zniecierpliwionych :? , znajduję oczywiście przy samym wejściu. Opowiadam im, co widziałam, a co oni odpuścili i że brakuje mi tych wielkich pni, które są wszędzie pokazywane, które są wizytówką Skamieniałego Parku, a JA ich NIE WIDZIAŁAM…. No ale zrozumienia to ja w nich nie znajduję :?

Idziemy zobaczyć samo Sigri…..
Ostatnio edytowano 29.07.2020 11:00 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.03.2020 22:49

Opuściliśmy teren Skamieniałego Parku, więc myślę, że to dobry moment na podsumowanie:
miejsce opisywane jest jako must see na Lesbos i całkowicie się z tym zgadzam :!: :!:
Muzeum wygląda na niepozorne, ale to, co jest w nim zgromadzone, przeróżna forma prezentacji oraz wielorakie podejście do tematu Skamieniałego Lasu jest świetne i godne naśladowania. Nie ma tu miejsca na nudę, choć po pierwszych gablotkach można się zniechęcić, ale po kilku krokach już widać, że nie będą one w muzeum jedyną formą prezentacji, a jedynie wstępem. Ogromy plus za to.
Opisy są w języku greckim i angielskim, ale nawet bez tego, forma prezentacji i trochę podstawowej szkolnej wiedzy jest wystarczająca, aby móc zrozumieć jak powstał ten nietypowy Las.
Prezentacja na zewnątrz trochę mnie rozczarowała: po zdjęciach w necie liczyłam na więcej "eksponatów", które będą przyciągały, zachwycały... w dalszym ciągu tu czuję niedosyt... A wyjaśnienie niedosytu znalazłam później...

:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 12.03.2020 01:51

Bardzo ciekawe miejsce i ( jak piszesz ) ciekawie przedstawione , ze stopniowaniem , a przez to interesujące . Czasem zbyt bogata ekspozycja potrafi być przytłaczająca i zwyczajnie męcząca


Pozdrawiam
Piotr
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 16.03.2020 00:11

Muzeum całkiem całkiem, ale chyba czas dać jakiegoś nura do wody bo ciepło się zrobiło :D Oglądając fotki z zewnętrznej części muzeum prawie się spociłam :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.03.2020 10:08

Cały poranek i południe się kąpaliśmy, 4h plażowaliśmy w bardzo przyjemnych okolicznościach....
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 16.03.2020 10:29

piekara114 napisał(a):Cały poranek i południe się kąpaliśmy, 4h plażowaliśmy w bardzo przyjemnych okolicznościach....


No tak ale po zwiedzaniu w słonku tez by należało się pomoczyć :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.03.2020 10:51

My raczej raz dziennie, przed lub po zwiedzaniu. wyjmowanie kilka razy dziennie wszystkich tobołków, raczej do mnie nie przemawia.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21045
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 31.03.2020 21:10

Teraz z kolei odezwę się tutaj... :wink:

Szkoda tylko, że przypuszczalnie w te wakacje nie zobaczę "NIEBIESKO-BIAŁEJ" krainy....

:papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.03.2020 22:45

Cześć.
Trzeba ruszyć dalej, może jutro się uda...

A co biało-niebieskiej krainy - ja liczę, że w lipcu uda się pojechać (my w tym roku Brac zaplanowaliśmy), choć Ty jeździsz w czerwcu, więc może być jeszcze jakiś problem. Ale trzeba być dobrej nadziei. :papa:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21045
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 02.04.2020 23:02

Hej.
Od paru lat jeżdżę w drugiej połowie lipca... :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Lesbos leniwie... - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone