Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Peloponez leniwie, Ateny intensywnie…

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 22.04.2023 11:32

Pięknie pokazujesz Akropol 8) , ale poczekam do momentu 65+ z naszym zwiedzaniem. To już nie tak długo, więc chyba można się jeszcze trochę wstrzymań :wink: . W tym roku być może wcale w Atenach nie będziemy, wszystko zależy od terminów przepraw promowych i ostatecznej decyzji o lotach. Na razie wciąż poluję na akceptowalne ceny w pasujących nam datach, efektów pozytywnych brak :( . Nie jest więc wykluczone, że :roll: zamiast Grecji będzie zupełnie inny kierunek, czas to pokaże.
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4712
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 22.04.2023 17:04

dangol napisał(a):Pięknie pokazujesz Akropol 8) , ale poczekam do momentu 65+ z naszym zwiedzaniem. To już nie tak długo, więc chyba można się jeszcze trochę wstrzymań :wink: .

I to jest super pomysł :idea:.
Musimy to przemyśleć i może też się trochę wstrzymamy ze zwiedzaniem Aten :smo:.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 22.04.2023 18:15

megidh napisał(a):
Musimy to przemyśleć i może też się trochę wstrzymamy ze zwiedzaniem Aten :smo:.

Na razie można poznawać Ateny tak jak my w czasie dwóch krótkich pobytów - łapiąc klimat miasta, właściwe zwiedzanie zabytków zostawiając "na zaś". Dla mnie taki wybór był optymalny :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15675
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.04.2023 13:53

dangol napisał(a):Pięknie pokazujesz Akropol 8)
Dziękuję, bardzo mi miło. :D


dangol napisał(a):Nie jest więc wykluczone, że :roll: zamiast Grecji będzie zupełnie inny kierunek, czas to pokaże.
Wiadomo, Grecja jest super, ale warto też zwiedzać inne miejsca, aby poznawać coś nowego i mieć porównanie, bo inaczej skąd będziemy wiedzieć, że dane miejsce jest najlepsze :?: jak nie ma się porównania...


Co do czekania na tańsze wejścia..z jednej strony już za nami wszelkie rodzinne wejściówki (a i tak często się nie łapaliśmy, bo były dla 2+2, a my 2+1), a z drugiej za daleko do seniorskich....więc nie odkładam w czasie tylko cierpię płacąc i zapominam :mrgreen:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15675
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 23.04.2023 13:58

sobota, 25.05.2019 – Ateny 2-4

Jestem na tyłach Partenonu skąd mam widok na stare muzeum, nowe jest u stóp Akropolu (później)
Obrazek

Dziś to chyba zaplecze techniczne i jakaś składzik, pracownia… Pan M. śmiał się, że tymi torami…
Obrazek

… wwożą tu kolejne kamienie, aby inni mogli się cieszyć na ich widok… Kamieni tu w bród, nie trzeba nic ekstra wwozić….czekają na swój czas i swoje miejsce…
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czyżby pozostałości po Turkach…
Obrazek

Obchodzę szczyt wzgórza dookoła i patrzę na okolicę….
…wzgórze Areopag…
Obrazek

…Agora..
Obrazek

…Świątynia Zeusa…
Obrazek

…Parlament….
Obrazek

… Teatr Dionizosa i Muzeum Akropolu…
Obrazek

Zostało nam jeszcze jedno miejsce na Akropolu do zwiedzenia…

:papa:
Ostatnio edytowano 27.04.2023 23:03 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15675
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 24.04.2023 22:37

sobota, 25.05.2019 – Ateny 2-5

Na samym końcu wzgórza jest kupa skał, dosłownie. Każdy po tym chodzi, siedzi, odpoczywa i patrzy, i patrzy…a okazuje się, że w tym miejscu była jedyna na Akropolu świątynia rzymska poświęcona Oktawianowi Augustowi. Naprawdę, to kupa kamieni, więc nie poświęcam jej tu miejsca…


Został nam ostatni budynek do obejrzenia - Erechteion. To oczywiście także jest świątynia, prawdopodobnie wybudowana na cześć mitycznego króla Aten Erechteusza, (przybranego syna Ateny, który podobno zginął w tym miejscu porażony piorunem przez Zeusa, założyciel Akropolu) oraz poświęcona Posejdonowi oraz Atenie.
Partenon przyciąga swoją wielkością, ale to właśnie Erechteion był najważniejszą świątynią na Akropolu, centrum wszelkich wydarzeń, cel procesji panatenajskich, symbol przeszłości miasta i centrum kultu wielu greckich bogów. Jest to też pierwsza z budowli Akropolu, którą poddano renowacji i odbudowie (lata 70–te XX) – widok od strony pół-zach:
Obrazek

Świątynia jest 4-poziomowa (co jest wymuszone przez ukształtowanie terenu) i uznawana jest za szczytowe osiągnięcie architektury jońskiej w Attyce. Cała budowla składa się z trzech połączonych ze sobą brył, zbudowanych na planie prostokąta.
Obrazek

Niegdyś do każdej z nich prowadziło osobne wejście, a przed głównym, środkowym budynkiem (strona wschodnia, świątynia Ateny Polias- opiekunka miasta i jej mieszańców) umieszczono sześć jońskich kolumn. Wewnątrz świątyni przechowywano xoano, posąg Ateny, wykonany z drewna oliwnego.
Obrazek

Przechodząc przez propyleje…
Obrazek

Obrazek

…wchodziło się do zachodniej świątyni (w bruku portyku tworzącego propylon, zgodnie z tradycją znajdują się ślady trójzębu, którym Posejdon uderzył w ziemię i spowodował wytrysk źródła ze słoną woda), która jest 3 m wyżej i od strony północnej ma 4 jońskie kolumny na fasadzie. Przed wejściem rośnie oliwka Ateny.
Obrazek

Z zachodniej świątyni przechodzi się na mały ganek, gdzie zamiast kolumn jest 6 posągów kobiet (każda inna), które swoimi głowami podtrzymują dach – to są te słynne kariatydy – kolumny-kobiety.
Obrazek

„Rzymski historyk sztuki Witruwiusz napisał, że kariatydy przedstawiają kobiety z Kariai (region Lakonia), które podczas wojny opowiedziały się po stronie Persów. Zaklęte w kamieniu i z uległością patrzące na Partenon, kariatydy są symbolem dla przyszłych pokoleń, by pozostały wierne Atenie i Atenom.” Trochę to jednak nie pasuje do rzeczywistości, bo panie patrzą się raczej na Propyleje i miasto oraz mają długie tuniki/ peplosy, a mieszkanki Kariai nosiły krótkie (przed kolana) chitony. Ale nie czepiajmy się szczegółów, te kamienne kobiety robią wrażenie… Więcej informacji na tej stronie.
Obrazek

Obrazek

Dziewczęta (niby ateńskie dziewice) na pierwszy rzut oka wglądają podobnie, figura, twarz, ale w szczegółach się różnią. Rozpoznawane i opisywane są poprzez całkiem inne fryzury – jedno co je łączy to długie włosy, częściowo splecione w warkocze i misterne upięcie. W starożytnych Atenach kobieca fryzura była charakterystycznym symbolem statusu noszonym przez kobiety o wysokiej randze społecznej i zamożności.
Obrazek

Fryzury kobiet są ciekawe i "Doktor Katherine Schwab (profesor historii sztuki na Fairfield University) postanowiła spróbować odtworzyć niektóre z tych fryzur z pomocą stylistki Milexy Torres, w ramach "The Caryatid Hairstyling Project".” Najciekawsze wg mnie upięcie ma Kora F – prawy dolny róg:
Obrazek

Kariatydy, które są umieszczone w ganku Erechteionu są kopiami. W 1980 r. wykonano ich kopie (szybko niszczały pod wpływem zanieczyszczonego ateńskiego powietrza). Oryginały są prezentowane w Muzeum Akropolu, ale tylko w ilości 5 sztuk. Brakująca figura jest w British Muzeum - w 1801 oczywiście znany już mam Lord Elgina wykuł jedną z nich :evil: i wywiózł do Anglii. Oczywiście Muzeum nie chce ich zwrócić….

Poniżej kilka wizualizacji jak mogła wyglądać świątynia Erechteionu w czasach świetności:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
https://www.anasynthesis.co.uk/index.ph ... rechtheion

Obrazek
https://www.worldhistory.org/Erechtheion /[i]

Obrazek
[i]https://twitter.com/AegeanNative/status/1506613256907075599


i video:
https://www.greecehighdefinition.com/bl ... -acropolis


Pora opuścić szczyt Akropolu…
Okazuje się, że aby zejść trzeba ponownie przejść przez Propyleje..
Obrazek

I to właśnie powoduje, że na drodze panatejskiej i w bramie jest tłok, tu jest po prostu ciasno jak na ruch dwukierunkowy…. Piękny widok…
Obrazek

:papa:
Ostatnio edytowano 27.04.2023 23:03 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15675
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 26.04.2023 20:21

sobota, 25.05.2019 – Ateny 2-6

Zeszliśmy ze szczytu, ale terenu archeologicznego Akropolu jeszcze nie upuszczamy. Idziemy za strzałkami. Turystów jest tu już mniej, gdzieś zniknęli…ale mieszkańcy są i się turystami nie przejmują :D
Obrazek

Mijamy kolejne kamienie, po prostu resztki po Stoi Eumenesa czy cysternie - nie poświęcamy im więcej uwagi. Człowiek jest lekko przebodźcowany… z daleka patrzymy na świątynie Asklepiosa, do tej w Epidavros nawet nie ma co jej porównywać.
Obrazek

…więc idziemy dalej, bo już z góry widzimy teatr…
Obrazek

Schodzimy na najniższy poziom i znajdujemy się przed Teatrem Dionizosa z III w p.n.e. (wcześniejszy drewniany teatr był w tym miejscu już 3 wieki wcześniej, a w tle widać świątynię Thrasyllosa – nie dało się podejść).
Obrazek

Teatr został zbudowany w celu przejęcia organizacji Wielkich Dionizji, które były organizowane na greckiej Agorze, a za czasów rzymskich urządzane tu były walki gladiatorów. W czasach starożytnych teatr ten był najważniejszym z teatrów i stanowił wzór dla wszystkich późniejszych teatrów greckich.
Obrazek

To tu swoje sztuki wystawiał Sofokles, Ajschylos czy Arystofanes. Niestety teatr zachował się w dużo gorszym stanie niż wcześniej oglądany odeon Herodota Attyka. Teatr wygląda na dużo mniejszy niż Odeon, ale to błędne wrażenie (Odeon jest odrestaurowany, teatr nie), bo widownia teatru sięgała prawie pod sam szczyt (81 rzędów siedzeń!, w każdym ponad 200 miejsc), dziś górnych rzędów widowni nie widać (zachowała się tylko ¼ widowni), nie przetrwały, a część kamieni została wywieziona. W czasie odkryć nikt nie podejrzewał, że na zboczu Akropolu jest coś więcej i nie przykładano zbyt dużej uwagi w czasie kopania….
Obrazek

Orchestra:
Obrazek

Plusy tego miejsca to to że można tu wejść na widownię (choć nie na pierwszy vip-owski rząd), przysiąść i chwilę odpocząć, choć w pełnym słońcu, które już bardzo mocno świeci.
Obrazek

Na widowni zachowały się fotele – mają wyraźny kształt i nawet oparcia. Jeszcze jeden plus to dużo mniej osób, chyba spora część turystów po wizycie na górze zmierza prosto do wyjścia i już tu nie odbija…
Obrazek

Obrazek

Z boku teatru jest małe zadaszone lapidarium, w którym są rzeźby z czasów Hadriana, kilka z nich:
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Wejściem przy teatrze po ponad 2 h zwiedzania opuszczamy teren Akropolu.


Czy było warto wejść?
Oczywiście :!: miejsce must see Aten i naszej kultury. Cena 20 eur (cena za sam Akropol, cena dalej aktualna, a minęły 4 lata!) wydaje się wysoka, ale jak zwiedzimy wszystko, co jest na wzgórzu to uważam, że cena jest wręcz niska, a jak jeszcze porówna się do cen innych wejściówek (np. PN Plitvice 39 eur, Sagrada Familia od 37 eur) to wręcz śmiesznie niska. No i dzieciaki i młodzież wchodzą free.
Całym wzgórzem jestem zachwycona :hearts: :hearts: to były jedne z lepiej wydanych euro w moim życiu.
Ostatnio edytowano 27.04.2023 23:03 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4712
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 26.04.2023 21:45

piekara114 napisał(a):Fryzury kobiet są ciekawe i "Doktor Katherine Schwab (profesor historii sztuki na Fairfield University) postanowiła spróbować odtworzyć niektóre z tych fryzur z pomocą stylistki Milexy Torres, w ramach "The Caryatid Hairstyling Project".” Najciekawsze wg mnie upięcie ma Kora F – prawy dolny róg:
Warkocze greckie sama kiedyś sobie zaplatałam, tylko nie wiedziałam, że ich pierwowzorem są fryzury kariatyd :smo:.

piekara114 napisał(a):Poniżej kilka wizualizacji jak mogła wyglądać świątynia Erechteionu w czasach świetności:
Wizualizacje świetne. Lubię je oglądać.

piekara114 napisał(a):Całym wzgórzem jestem zachwycona :hearts: :hearts: to były jedne z lepiej wydanych euro w moim życiu.
To, w jaki sposób pokazałaś Akropol, bardzo mnie zachęciło do odwiedzenia tego miejsca.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 26.04.2023 21:56

piekara114 napisał(a):Całym wzgórzem jestem zachwycona :hearts: :hearts: .
Mi też się się tam bardzo podobało 8) , a przecież wiadomo, że ja aż takim miłośnikiem kamieni nie jestem :wink:

piekara114 napisał(a):to były jedne z lepiej wydanych euro w moim życiu.
Ja podobnie oceniam euro wydane na katedrę we Sienie :hearts:

Beatka, w innym wątku widziałam, że delektujesz się kawusią (w cudnym kubeczku :D ) przy przewodnikach Sycylii i Aten.
Czy to znaczy, że nabyłaś jakieś bilety? :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8672
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 26.04.2023 23:08

piekara114 napisał(a):Czy było warto wejść?
Oczywiście :!:

Po tym co pokazałaś muszę się zgodzić. Cena rzeczywiście niewygórowana :D .
Poczekam, aż jeszcze trochę pobudują i może się skuszę :hut:.


mysza73 napisał(a):Ja podobnie oceniam euro wydane na katedrę we Sienie

Brałaś może tą opcję "Porta del cielo" z wejściem na dach?
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 27.04.2023 08:57

marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):Ja podobnie oceniam euro wydane na katedrę we Sienie

Brałaś może tą opcję "Porta del cielo" z wejściem na dach?

Wzięłam OPA SI PASS, bo Porta del Cielo trzeba rezerwować online na określoną godzinę.
A ja swój pobyt w Sienie planowałam w zależności od pogody :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15675
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 27.04.2023 09:41

megidh napisał(a):Warkocze greckie sama kiedyś sobie zaplatałam, tylko nie wiedziałam, że ich pierwowzorem są fryzury kariatyd :smo:.
Myślę, że pierwowzór pochodzi z ulicy, a raczej salonów bogatych mieszkańców greckich polis..

megidh napisał(a):
piekara114 napisał(a):Poniżej kilka wizualizacji jak mogła wyglądać świątynia Erechteionu w czasach świetności:
Wizualizacje świetne. Lubię je oglądać.
Ja też :D

megidh napisał(a):
piekara114 napisał(a): Całym wzgórzem jestem zachwycona :hearts: :hearts: to były jedne z lepiej wydanych euro w moim życiu.
To, w jaki sposób pokazałaś Akropol, bardzo mnie zachęciło do odwiedzenia tego miejsca.
Super, że czujesz się zachęcona.

mysza73 napisał(a):
piekara114 napisał(a):Całym wzgórzem jestem zachwycona :hearts: :hearts: .
Mi też się się tam bardzo podobało 8) , a przecież wiadomo, że ja aż takim miłośnikiem kamieni nie jestem :wink:
:D

mysza73 napisał(a):
piekara114 napisał(a):to były jedne z lepiej wydanych euro w moim życiu.
Ja podobnie oceniam euro wydane na katedrę we Sienie :hearts:
Katedra w Sienie jest rewelacyjna.

mysza73 napisał(a):Beatka, w innym wątku widziałam, że delektujesz się kawusią (w cudnym kubeczku :D ) przy przewodnikach Sycylii i Aten.
Czy to znaczy, że nabyłaś jakieś bilety? :wink:
No relację przecież piszę. :mrgreen:

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):Czy było warto wejść?
Oczywiście :!:
Po tym co pokazałaś muszę się zgodzić. Cena rzeczywiście niewygórowana :D .
Warto, warto. A cena, jak pisałam śmiesznie mała, zwłaszcza w opcji combo ticket, bo można wejść w sumie na 7 stanowisk archeologicznych, co dalej pokażę :mrgreen:

marze_na napisał(a):Poczekam, aż jeszcze trochę pobudują i może się skuszę :hut:.
To możesz trochę poczekać.
W pandemii, po ponownym otwarciu stanowisk archeologicznych, powstał pomysł, aby odbudować celle w Partenonie (miejsce, gdzie był posąg Ateny Partenos). To jeszcze ok, ale chcą wzgórze przystosować do zwiedzania przez osoby o ograniczonej mobilności (zrobić kamienne ścieżki), co spotkało się z ogromnym protestem, bo będzie trzeba wzgórze dobrze przeryć, więc chyba szybko tam remontów nie skończą. Ale jak oglądam starsze zdjęcia z Partenonu, to trafiliśmy na okres, gdzie tych rusztowań i tak wiele nie było.


Marzena, Aga, Wy już z włoskich wojaży wróciłyście?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8672
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 27.04.2023 09:54

piekara114 napisał(a):Marzena, Aga, Wy już z włoskich wojaży wróciłyście?

Ja jeszcze dzisiaj intensywnie wykorzystuję swoją 48h verona card. Po południu skoczymy pewnie do Vicenzy.
A jutro jeszcze Bolonia i wylot do PL coś koło 23.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 27.04.2023 09:56

piekara114 napisał(a):
Marzena, Aga, Wy już z włoskich wojaży wróciłyście?
Ja niestety już :cry:
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4712
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 27.04.2023 10:01

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):Marzena, Aga, Wy już z włoskich wojaży wróciłyście?

Ja jeszcze dzisiaj intensywnie wykorzystuję swoją 48h verona card. Po południu skoczymy pewnie do Vicenzy.
A jutro jeszcze Bolonia i wylot do PL coś koło 23.

Wracasz na mecz swojej Sparty z moim Włókniarzem?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Peloponez leniwie, Ateny intensywnie… - strona 17
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone