Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Peloponez leniwie, Ateny intensywnie…

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15685
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 11.04.2023 23:29

piątek, 24.05.2019 – Ateny 1-4

Idziemy dalej i już mamy skręcić w lewo, ale ulica pusta, więc idealna okazja na obejrzenie Łuku Hadriana.
Obrazek

Obrazek

Łuk został wzniesiony w 132 r. przez Ateńczyków dla cesarza-hellenofila. Wykonany jest z marmuru Petelickiego i ma wysokość 18 m i szerokość 13m. Łuk wyznaczał granicę miedzy Atenami antycznymi a rzymskimi. Pod gzymsem na zachodniej stronie widnieje inskrypcja, która głosi: „To są Ateny , starożytne miasto Tezeusza”, a po stronie wschodniej „To są Ateny Hadriana, nie Tezeusza”

:papa:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2212
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 12.04.2023 11:50

No i dołączam do relacji ;)
Bo też planujemy Grecję w tym roku, ale najpierw będą Lefkady, potem Ateny. Co prawda w sierpniu, więc pewno będzie ciepło (wiem, wiem ;) ) ale przeżyjemy :mrgreen:

pozdrawiam, Michał :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15685
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.04.2023 18:40

Cześć, fajnie, że wpadłeś :D

Ciepło w sierpniu to raczej mało powiedziane :mrgreen: ciepło było w maju, a nawet bardzo ciepło :mrgreen: Na stadionie widać w jakiej byłam sukience i o północy dalej tak Chodziłam i nawet przez myśl mi nie przyszło, aby coś na siebie narzucać :mrgreen:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15685
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 12.04.2023 20:11

piątek, 24.05.2019 – Ateny 1-5

Parę kroków dalej i jesteśmy przed wejściem na teren Świątyni Zeusa. I dokładnie o to mi chodziło :D Jest już dość późno, ale dla nas idealnie. Nie ma kolejki, więc kupuję 3 bilety combo (bilet łączony na 7 obiektów starożytnych w Atenach: „Acropolis, Ancient Agora, Roman Agora, Temple of Zeus, Aristotle's School, Hadrian's Library, and Kerameikos Ancient Cemetery”). Bilety kupuję 3: dwa po 30 eur i dla syna bilet darmowy – ale trzeba go normalnie zakupić (dostaje się normalny bilet z ceną 0 eur), aby mieć darmowe wejścia. Musieliśmy okazać paszport, że pochodzi z UE i legitymację szkolną, że się uczy. Bilet jest ważny 5 dni od dnia zakupu. Mając trzy bilety w garści i będąc pod wejściem (nie ma ludzi) korzystamy i pooglądamy świątynię….
Informacyjnie - przy wejściu jest automat z zimnymi napojami, 50 centów (standardowa cena) za wodę 0,5 l. Na terenie jest tez czysta toaleta, schowana pod krzaczkami częściowo poniżej terenu ziemi

Kolumny już z daleka robiły wrażenie dużych, ale dopiero po wejściu na teren widać cały ogrom tej świątyni.
Obrazek

Świątynia została zbudowana w VI wieku p.n.e., a ukończona w II w. Była to wówczas największa świątynia w Atenach, w latach późniejszych została splądrowana przez barbarzyńców i opuszczona. W stuleciach następujących po upadku Cesarstwa Rzymskiego większość kamienia świątyni została wywieziona do wykorzystania w innych budynkach. Jest to jedna z najstarszych świątyń w Atenach i jedna z najbardziej zniszczonych, bo nie wolno odnawiać świątyń, które są zniszczone w ponad 60%.
Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Wydaje się, że miejsce jest na max 10 min. zwiedzania i pewnie większość osób tyle tu jest, a mi się tu niesamowicie podoba i jesteśmy zdecydowanie dłużej…. Na szczęście na miejscu są też ławki z pięknym widokiem na świątynię, więc kiedy ja obchodziłam cały teren dookoła kilka razy, moi Panowie mogli spokojnie i komfortowo na mnie czekać :D w okolicy rzymskich łaźni, które zlokalizowane są od strony ulicy/Choć wiele tu nie widać, warto na chwilę zajrzeć:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracając do świątyni - cześć kolumn świątyni leży na ziemi, do niektórych z nich można bardzo blisko podjeść….OGROMNE… każdorazowo w takiej sytuacji jestem pod wrażeniem, że tyle lat temu ludzie byli w stanie ustawić takie wielkie kamienie w pionie….
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Dziś jak widzę, kolumny świątyni zabudowane są rusztowaniami (trwa generalna renowacja kolumn), mieliśmy ogromne szczęście zobaczyć to miejsce bez dostawek…


Dwa w jednym…
Obrazek


Pora pójść dalej…
Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 13.04.2023 09:36

piekara114 napisał(a): Kolumny już z daleka robiły wrażenie dużych, ale dopiero po wejściu na teren widać cały ogrom tej świątyni.

Na Twoich fotkach wygląda to wspaniale 8) , nam jednakże piękne kolumny dane było (dwa lata pod rząd) oglądać jedynie :roll: przysłonięte rusztowaniami. Co prawda nie wiem, czy w innej sytuacji weszlibyśmy do sanktuarium, skoro i tak te ateńskie wizyty z założenia były bez zwiedzania :wink:... Może odrestaurują je, zanim do zwiedzania dojrzejemy i kolejny raz zawitamy w greckiej stolicy :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15685
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.04.2023 12:45

Na szczęście kolumny były "gołe" i miałam bilet combo, więc dylematu wchodzić - nie wchodzić nie miałam. Podobno remont potrwa kilka lat.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15685
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.04.2023 19:08

piątek, 24.05.2019 – Ateny 1-6

I co teraz :?:
Skoro jesteśmy tak blisko to pójdziemy na Plakę, czyli na teren najstarszej historycznej dzielnicy Aten, która rozciąga się u podnóża Akropolu. Niestety ta jej część jest mocno turystyczna, sklepiki z wątpliwej jakości pamiątkami, liczne knajpki i tłum ludzi - takiego zagęszczenia jeszcze w Atenach nie widzieliśmy, choć wszystko jeszcze przed nami :D
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ale zanim doszliśmy do centrum minęliśmy jeden z niewielu bizantyjskich kościołów w Atenach, czyli ortodoksyjny kościół Św. Katarzyny z XI w.
Obrazek

Obrazek

Ciut dalej trafiamy na kolumny, które są położone poniżej chodnika – są to pozostałości rzymskiej stoi. Prawdopodobnie wcześniej była tu świątynia poświęcona Artemidzie (bogini łowów, zwierząt, lasów, gór i roślinności). W pobliżu znajdowały się również łaźnie Andriana i być może Prytanion (dawny urząd).
Obrazek

Obrazek

Spacerujemy uliczkami bez żadnego celu, po prostu przed siebie z założeniem, że trzeba coś zjeść ….
Obrazek

.. i dochodzimy do ogrodzenia , a za nim kolejne kamienie….trafiliśmy pod Różę Wiatrów, która usytuowana jest na terenie Forum Romanum, o tej porze już zamkniętego, więc popatrzymy tylko przez ogrodzenie, a jutro z bliska (wejściówka w ramach biletu combo).
Obrazek

Kręcimy się uliczkami i trafiamy całkiem przypadkowo pod Wzgórze Areopagu. Wchodzimy po wyślizganych kamieniach i mamy Akropol na wyciągnięcie ręki :hearts: :hearts:
Obrazek
Ten widok mnie oczarował….I dziś jak myślę o Atenach to właśnie mam przed oczami właśnie Akropol z tego wzgórza…
Obrazek

Obrazek

Rewelacyjne miejsce! Nie jest tu pusto, bo to idealne miejsce na oglądania zachodu słońca, ale także i miasta…starożytne Ateny mamy u stóp…
Obrazek

Obrazek

Dziś jeszcze oglądamy miejsca bez pełnego rozeznania, ale jutro już dokładnie będziemy wiedzieć, co widzimy….
Obrazek

Obrazek


Pora najwyższa coś zjeść, nie będziemy cofać się do centrum znajdziemy coś kierując się do mieszkania. Wchodzimy na Wzgórze Filopappou, omijając dziś to co jest tu do zobaczenia
Obrazek

…na chwilę zaglądamy pod więzienie Sokratesa…
Obrazek

… i po zejściu z drugiej strony znajdujemy się w typowej mieszkalnej części miasta trafiamy na mały placyk o nazwie Markouri, gdzie w jednej knajpek zasiadamy na kolację. Mamy stąd świetny widok na wieczorną codzienność mieszkańców. Ateńczycy wychodzą tłumnie na plac, część zasiada na skwerkowych ławkach, część w knajpkach (na pewno nie są to miejsca polecane w przewodnikach czy na blogach, typowe pod mieszkańców, nic wyszukanego), a dzieci plątają się , grają w piłkę, biegają lub podążają na pobliski plac zabaw, który mijaliśmy chwilę wcześniej. Taka zwykła miejska codzienność, nic na siłę, nic pod turystów….
Po posileniu się i wytchnieniu idziemy już prosto do mieszkania.

I tak kończymy pierwszy, niepełny dzień w Atenach.
Nasz spacerek wyglądał mniej więcej tak, w dużym uproszczeniu…
Obrazek

W czasie tego jednego popołudnia zrobiliśmy po Atenach 13 km, wszystko pieszo…. Ciekawe ile jutro tych kilometrów nabijemy….

:papa:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18332
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 13.04.2023 19:20

piekara114 napisał(a):Na szczęście kolumny były "gołe" i miałam bilet combo, więc dylematu wchodzić - nie wchodzić nie miałam. Podobno remont potrwa kilka lat.


Poczekam kilka lat na kolejną wizytę i może wtedy zobaczę po remoncie :)

Mnie również Ateny kojarzą się z tym widokiem

DSCF3926.jpg



Pozdrawiam
Piotr
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 13.04.2023 19:40

Pustki na Areopagu :o , tego mi brakowało gdy tam byliśmy.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8674
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.04.2023 20:10

piekara114 napisał(a):Kręcimy się uliczkami i trafiamy całkiem przypadkowo pod Wzgórze Areopagu.

Chyba najładniejszy kawałek Aten jaki dotąd widziałam.
Dawigs
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1386
Dołączył(a): 27.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dawigs » 14.04.2023 00:18

piekara114 napisał(a): piątek, 24.05.2019 – Ateny 1-5
Nie ma kolejki, więc kupuję 3 bilety combo (bilet łączony na 7 obiektów starożytnych w Atenach: „Acropolis, Ancient Agora, Roman Agora, Temple of Zeus, Aristotle's School, Hadrian's Library, and Kerameikos Ancient Cemetery”). Bilety kupuję 3: dwa po 30 eur i dla syna bilet darmowy – ale trzeba go normalnie zakupić (dostaje się normalny bilet z ceną 0 eur), aby mieć darmowe wejścia. Musieliśmy okazać paszport, że pochodzi z UE i legitymację szkolną, że się uczy.

To na służbistów trafiliście :wink: . My przy zakupie łączonych agrolidzkich biletów tylko powiedzieliśmy że jesteśmy z Polski i że syn jest uczniem i to wystarczyło. Dokumentów nie chcieli. Fakt, że prawie wszędzie pytali przy wejściu skąd jesteśmy i czy jest uczniem widząc darmowy bilet syna a raz nawet padło pytane czy Polska jest w UE. Wystarczyła zapewnienie, że tak :D . Tylko raz chcieli dokumenty i akurat wtedy legitymacji nie mieliśmy przy sobie ale udało się dogadać i wpuszczono nas w komplecie :D .

piekara114 napisał(a):Kolumny już z daleka robiły wrażenie dużych, ale dopiero po wejściu na teren widać cały ogrom tej świątyni.

Na zdjęciach też robią wrażenie ale pewnie na żywo jeszcze większe :lol: .

piekara114 napisał(a):Kręcimy się uliczkami i trafiamy całkiem przypadkowo pod Wzgórze Areopagu. Wchodzimy po wyślizganych kamieniach i mamy Akropol na wyciągnięcie ręki

Ten widok mnie oczarował….I dziś jak myślę o Atenach to właśnie mam przed oczami właśnie Akropol z tego wzgórza…

Świetne widokowo miejsce 8O .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 14.04.2023 07:07

Hi
Świątynia Zeusa faktycznie inspirująca, ogromne te kloce kolumn lezace na ziemi
Jeśli chodzi o bilet łączony na aż 7atrakcji w cenie 30 Euro, to to to ja rozumiem :) wychodzi po 4,25euro za jedną atrakcje za łebka.
A jeśli weźmie się pod uwagę to, że Syn ma free ( a właśnie nie wszędzie tak jest tyłko kasują albo normalnie za np 16latka albo niewiele tańszy "reduced") to w ogóle wychodzi na trzy osoby ~niecałe 3euro / atrakcja/łeb
(30*2)+0/3/7= 2,85
(Od razu widać że człek po mat-fiz) :lol: :lol: :lol:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15685
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 14.04.2023 09:27

Cześć Wszystkim :D

W Świątynię Zeusa ozdabiało łącznie 104 kolumny. Wzdłuż każdego z dłuższych boków ciągnęły się dwa rzędy po 20 kolumn, a front i tył otwierały trzy rzędy po 8 kolumn. Do XV wieku zachowało się zaledwie około 20 kolumn. Trzęsienie ziemi, czy też jak niektórzy twierdzą gwałtowna wichura, która miała miejsce w 1852 roku (26 października) spowodowała powalenie kolejnych na ziemię, dlatego obecnie stoi ich tylko 15. Kolumny były marmurowe, o wysokości 17 metrów i 2 metrów średnicy. Po środku, w najważniejszym pomieszczeniu świątyni, zwanym cellą, stały dwa posągi. Pierwszy z nich, posąg Zeusa, był chryzelefantynowaną kopią posągu Zeusa dłuta Fidiasza z Olimpii*. Drugi zaś posąg przedstawiał cesarza Hadriana, ale oba niestety zaginęły.

*Posąg Fidiasza z Olimpii zaliczany jest do Siedmiu Cudów Świata.

Bardzo się cieszę, że tam byliśmy i mogliśmy zobaczyć świątynie bez rusztowań. Na kolejną taką okazję trzeba będzie trochę poczekać. Niestety nigdzie nie znalazłam oficjalnej informacji ile czasu ma zająć remont :roll:


Wzgórze Areopag to rewelacyjna miejscówka - ogromnie to miejsce polecam :!: Akropol na wyciągnięcie ręki, robi wrażenie.
Danusiu, nie było pusto, ale nie trzeba było się łokciami rozpychać. Na moich zdjęciach nie ma ludzi, bo skupiłam się na widokach :D

Co do biletu combo: Dawigs - nie przesadzałabym, że byli służbistami. Przed nami była rodzina, która chciała naciągnąć na bilety free, a byli spoza UE. Myślę że takich sytuacji jest wiele, więc pracownicy sprawdzają prawo do ulgi, która jest duża, bo aż 100%. Za to w kolejnych miejscach nikt już nic nie sprawdza - podchodziło się do kołowrotków, kod QR sczytany automatycznie na scanerze (jak na lotniskach) i można wchodzić. Raz tylko bramka mi się nie otworzyła i podeszła babeczka ze swoim ręcznym czytnikiem: sczytała bilet, powiedziała ile jeszcze mamy wejść niezrealizowanych i że miło widzieć turystów z Polski :D Przy zakupie biletów noralnych pytali się czy zgodzimy się podać kraj pochodzenia do ich danych statystycznych - oczywiście podaliśmy :D i stąd potem babeczka wiedziała skąd my jesteśmy :D
Tony - ja mam tak samo z przeliczaniem. Na co dzień robię statystyki sprzedażowe i je analizuję, więc i w czasie zwiedzania automatycznie się to w głowie robi :mrgreen: Ja jeszcze porównuję do cen innych wejściówek :D i ten bilet combo to naprawę tani jest. I co ważne bilet free jest do 18 lat i na okres studiów (chyba do 24 r.ż.) - i to kolejny ogromny plus dla Greków za szerzenie dostępności do kultury.

tony montana napisał(a):(30*2)+0/3/7= 2,85
(Od razu widać że człek po mat-fiz) :lol: :lol: :lol:
Tylko coś Ci zapis równania nie wyszedł.... Patrz kolejność działań :smo:

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13785
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 14.04.2023 16:27

No własnie dlatego będę kręcę z mat-fiz ;) ;)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4723
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 14.04.2023 20:45

Jakby nie liczyć, to bilet combo jest w bardzo korzystnej cenie. Dobrze wiedzieć, że coś takiego można nabyć.
A czy wiesz, czy są zniżki dla seniorów przy zakupie takiego biletu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Peloponez leniwie, Ateny intensywnie… - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone