Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po prostu PELOPONEZ

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 01.09.2019 10:48

Buber napisał(a):słuchaj no to full serwis w tej Olimpii, myślę, że jest tam co robić przez cały dzień.
Podoba mi się, pewnie tam pojadę, ale nie w letnie upały.
Ciekawy jestem kiedy jest najlepiej w Greece coś zwiedzać .. pewnie kwiecień, maj ?


Ja byłem przełom listopad/grudzień na PEO na kilka dni.

O ile dojazd na kwaterę był o 2-giej rano (samolot ląduje przed pólnocą) i wskazania temperatury spowodowały opad szczęki (+4C) o tyle w ciągu dnia było piekne słońce i PLUS 17 C (wsazanie w aucie i termometr na kwaterze w cieniu)

Okazało się, ze to ores zbioró późnych mandarynek - mandarynki prosto z drzewa - PYCHA.
Jak wylatywałem było wtedy -10 C w Modlinie (odczuwalna podawali -17 C)

Byłem ubrany ciepło - co się przydaje jak potem wysiadasz na te plus kilka (na lotnisku +8 C było w Atenach)
Ale w ciągu dnia w samej koszuli byłem
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 01.09.2019 11:54

Buber napisał(a):Ciekawy jestem kiedy jest najlepiej w Greece coś zwiedzać .. pewnie kwiecień, maj ?
Końcem maja potrafi być już gorąco, tym roku się o tym przekonaliśmy...
Ceny wejściówek spadają na zimę i myślę, że jak masz auto i chcesz też odwiedzić liczne muzea to można zwiedzanie dostosować do zastanej pogody i okres XI-II może być pod tym względem super...
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 01.09.2019 12:42

Dzięki ... zimy nie brałem pod uwagę, ale to może być ciekawe doświadczenie... i te mandarynki , mniam :D .
Powyżej 20 - tu stopni to już za gorąco na łażenie.
Bodek1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 266
Dołączył(a): 23.05.2009
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bodek1 » 01.09.2019 13:06

Może zimą się da pozwiedzać część miejsc ale czy nie jest przyjemniej jak słoneczko świeci w lipcu i woda jest super ciepła.
Te temperatury są do ogarnięcia nawet i 35-38 , nie to co tu do dziś w kraju .
Nigdy nie padałem w tym klimacie a nasze krajowe upały odbierają siły.
Może luźniejszy grafiik na zwiedzanie , nic na siłę, kamole i ruiny nie każdemu pasują ,zwłaszcza codziennie :)
Relacja koleżanki jak zwykle ekstra ,te klimaty będzie trzeba przypomnieć po raz trzeci.
W tym roku wracając z Zakynthos trafiliśmy zamiast miejscówki w rejonie Pargi dotarliśmy na 2 dni do Galaxidi ,rejon Delf /Parnasu
Miałem zapisane w telefonie jedną i drugą. Pierwsza okazała się zajęta więc po wyjeździe z promu Rio-Antirio skręciliśmy na prawo :D i po dojeździe okazało się,że warunki zastane na miejscu niespecjalnie przypasowały różniły się od przedstawionych na B.
Niewiele czasu potrzeba było by znaleźć coś zdecydowanie bardziej sensownego,byliśmy mega zadowoleni z miejsca na spacery, plaże , życie podwodne ,trasę z zakrętami -to ja głównie i nowe widoki :)
Miejsce nie z pierwszych stron magazynów ilustrowanych ,przytaczam bo nie raz to co zaplanowane i wypełnione na bogato nie sprawia tyle frajdy co jazda na żywioł powiedzmy prawie na żywioł.
Po tych wyjazdach muszę się zgodzić z właścielką kwatery w Dingac-Borak , że warto sobie zostawić coś na następny wyjazd i właścicielem ekstra miejscówki w Zacharo dobry plan to brak planu. :lol:
Wtedy przez burze w górach nie dotarłem jak koleżanka do wodospadów Polylimnio , po fotkach wcześniej zapodanych wrócimy .

Takie urlopy własnoręcznie przygotowane, to namiastka dawnych wypraw oczywiście nie w nieznane ale dostarczające dużo więcej frajdy i adrealiny niż te turnusowe.
Pozdrawiam
Bodek1
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 266
Dołączył(a): 23.05.2009
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bodek1 » 01.09.2019 13:27

Buber napisał(a):Dzięki ... zimy nie brałem pod uwagę, ale to może być ciekawe doświadczenie... i te mandarynki , mniam :D .
Powyżej 20 - tu stopni to już za gorąco na łażenie.

A latem są smaczne pomarańcze ,brzoskwinie ,melony i arbuzy to co lubimy schłodzone zabierać na wycieczkę i plaże :D
To nie pierwszyzna dla Ciebie ,więc latem dasz radę .
My po noclegu w ubiegłym roku w Szkodrze i rannym zwiedzaniu , obejrzeliśmy dokładnie monastyr Ostrog i po zajęciu kwatery w Żablijak pohulaliśmy na linie do ciemnego na Đurđevića Tara Bridge.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 01.09.2019 15:37

Bodek1 napisał(a):
Buber napisał(a):Dzięki ... zimy nie brałem pod uwagę, ale to może być ciekawe doświadczenie... i te mandarynki , mniam :D .
Powyżej 20 - tu stopni to już za gorąco na łażenie.


A latem są smaczne pomarańcze ,brzoskwinie ,melony i arbuzy to co lubimy schłodzone zabierać na wycieczkę i plaże :D
To nie pierwszyzna dla Ciebie ,więc latem dasz radę...


Latem jest sympatycznie, więcej się dzieje i w ogóle, ale jakoś tak zwiedzać ciekawe miejsca zimą, jest mi coraz lepiej, może to starość :wink:
:papa:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 02.09.2019 15:16

Buber napisał(a):słuchaj no to full serwis w tej Olimpii, myślę, że jest tam co robić przez cały dzień.

Hmmm... Raczej na dobre pół dnia, powiedziałabym.

Buber napisał(a):Latem jest sympatycznie, więcej się dzieje i w ogóle, ale jakoś tak zwiedzać ciekawe miejsca zimą, jest mi coraz lepiej, może to starość :wink:

Zwiedzanie zimą Pelo to też niezły pomysł, choć trzeba wziąć pod uwagę, że wiele ciekawych miejsc jest jednak na otwartym powietrzu. Trudno zwiedzałoby się Epidavros, Mistrę czy Messene w ulewie. Choć patrząc na nasze wakacje... :roll: ...właściwie na to samo wychodzi zimą i latem. :mrgreen: :oczko_usmiech:

Bodek1 napisał(a):Relacja koleżanki jak zwykle ekstra ,te klimaty będzie trzeba przypomnieć po raz trzeci.
(...)
Takie urlopy własnoręcznie przygotowane, to namiastka dawnych wypraw oczywiście nie w nieznane ale dostarczające dużo więcej frajdy i adrealiny niż te turnusowe.

Dziękuję. :oops: :)
Ja też zdecydowanie wolę sama przygotowywać wakacyjne wyjazdy. :)
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 03.09.2019 08:05

Musiałem być kilka razy na PEO (ta służbowo powiedzmy)

30 listopad na kilka dni, chyba luty i marzec

Znajomi co tam mieszkają jak i moje doświadczenie mówi, że do któregoś grudnia jest SUCHO.
Deszcze od końcówki grudnia a zazwyczaj od końca stycznia.

Na wspomnianym przełomie listopad/grudzień było piękne słoneczko, delikatne obłoczki.
Idealne warunki na zwiedzanie.

Noce zimne, ale dopiero od późnej godziny (tak do 21-szej jeszcze w miarę poczym szybko temp spadała)

Zdjęcia z tego wyjazdu
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oczywiscie zawsze mogą być anomalie ale listopad czy przełom list/gr powinien być suchy
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 03.09.2019 20:02

Jest zielono 8O .. całkiem intensywnie zielono :D .
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 04.09.2019 17:35

Tak zielono, że aż się nie chce wierzyć, że to listopad / grudzień. 8O

Ach, to zimowe zwiedzanie... Może mnie skusicie i kiedyś w końcu zamiast na narty wybiorę się zimą na dłuższą city break. :roll: :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.09.2019 18:06

Na Cyprze zimą mas i zielono i kolorowo bo wszystko kwitnie :papa:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 04.09.2019 20:09

20 lipca 2019
Jedziemy do Kalavryty


...i ta jazda bardzo mi się podoba, bo oczywiście nie muszę prowadzić, tylko mogę sobie oglądać widoczki. :D

Najpierw - zupełnie nie pamiętam dlaczego :roll: - chciałam pojechać wzdłuż wybrzeża, ale ostatecznie wybraliśmy trasę najkrótszą i ogromnie malowniczą. O, mniej więcej tę niebieską: :wink:

kalavryta droga.png


Choć droga miejscami mocno kręta, nie była wcale zła...

IMG_20190720_183120088.jpg


IMG_20190720_182427272.jpg


Może tylko w niektórych wioskach trochę się zwężała...

IMG_20190720_182736849.jpg


Czasami musieliśmy też pokonywać przeszkody... :)

IMG_20190720_184128797~2.jpg


IMG_20190720_184141562~2.jpg


Ale widoczki były piękne. :D Zwłaszcza w najwyższym punkcie trasy, w jedną i drugą stronę.

IMG_20190720_192311848.jpg


IMG_20190720_191913636.jpg


To zostawiliśmy za sobą:

P1340432.JPG


P1340428.JPG


P1340415.JPG


a przed nami Aroania:

P1340436.JPG


P1340439.JPG


P1340442.JPG


P1340443.JPG


P1340445.JPG


Jest cudnie - trochę wietrznie, rześko, świeżo i pięknie. Bardzo przyjemnie po olimpijskich upałach. :) Robi się jednak późno, więc ruszamy dalej - właściwie nie do samej Kalavryty, tylko kilka kilometrów za nią, gdzie zatrzymamy się w wąwozie Wuraikos w Michel Studios.

Miejsce bardzo spokojne i fajne, a gospodarze niezwykle życzliwi, mogę szczerze polecić. Mają tylko studia, ale jedno z nich dwupoziomowe i to właśnie wynajęliśmy (latem 60E ze śniadaniem w postaci produktów dostarczonych do kwatery do samodzielnego przyrządzenia posiłku, studia jednopokojowe po 55E ze śniadaniem; zimą w szczycie sezonu narciarskiego cena wzrasta nawet dwu-/trzykrotnie). Kwatery ładnie urządzone, ale najbardziej podobało mi się położenie: praktycznie już w wąwozie (na początku albo końcu, zależy jak patrzeć :wink: ), przy rzece i otaczającym ją platanowym lesie oraz trasie pociągu Odontotos, z widokami na góry i niesamowite skałki. :)

P1340501.JPG


P1340502.JPG


P1340503.JPG


Nasz balkon:

P1340505.JPG


z widokiem na skały wąwozu:

P1340870.JPG


P1340639.JPG


Miejsce do relaksu nad rzeką:

P1340499.JPG


I sama rzeka wśród powyginanych bajkowo platanów:

P1340839.JPG


P1340853.JPG


P1340857.JPG


P1340865.JPG


I tory, którymi jeździ przez wąwóz słynny pociąg:

P1340498.JPG


P1340858.JPG


P1340860.JPG


Nawet sąsiadów mamy ciekawych: :wink:

P1340821.JPG


P1340822.JPG


Zdecydowanie da się tu spędzić resztę wakacji. :D

:papa:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 04.09.2019 20:18

Miejsce cudne.
Takie Meteory z wąskotorówką :D .
Wreszcie przyszła kolej na kolej.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 04.09.2019 21:36

piekara114 napisał(a):Na Cyprze zimą mas i zielono i kolorowo bo wszystko kwitnie :papa:

Na Cypr może jednak latem, bo otaczająca go woda też kusi, a zimą chyba ciężko się zanurzyć. :wink:

Buber napisał(a):Wreszcie przyszła kolej na kolej.

:lol: Nie całkiem, bo nie tak od razu rzuciliśmy się do pociągu. :wink: Ale kolej oczywiście będzie. :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Po prostu PELOPONEZ 2

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.09.2019 22:10

Mikromir napisał(a):
piekara114 napisał(a):Na Cyprze zimą mas i zielono i kolorowo bo wszystko kwitnie :papa:
Na Cypr może jednak latem, bo otaczająca go woda też kusi, a zimą chyba ciężko się zanurzyć. :wink:
Jak woda kusi to maj, wrzesień, październik bo w sezonie to raz bardzoooo drogo (jest mega popularny), a dwa temp. oscylują stale w okolicy 40 st. a już przy 30 jest gorąco (inne całkiem powietrze)...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Po prostu PELOPONEZ - strona 42
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone