Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

W zeszłym roku był jeden Milos, w 2014 kolejnych 10 wysp.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.12.2013 19:14

Wczoraj sobie obejrzałem stare nagrania z wyprawy do Norwegii. Też się zaczęło od cum. W Świnoujściu.

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 16.12.2013 19:35

Niektórzy domagają się, żeby kończyć ten rejs, a więc ruszajmy dalej.

Kierunek Kythonos.

Obrazek

Obrazek

Po półtorej godzinie przybijamy do wyspy.

Obrazek

Obrazek

Sąsiedzi z kampingu rozpoczynają drugą część swoich wakacji.

Obrazek

Obrazek

Wyokrętowanie i zaokrętowanie, jak zawsze, przebiega sprawnie.

Obrazek

Obrazek

Po rzuceniu cum obieramy kurs na Pireus. :(

Obrazek

Obrazek

Płyniemy, płyniemy, płyniemy.
Strasznie nam się dłużyło.
Gdy opuściliśmy prom zmierzchało, było wpół do dziesiątej.

Obrazek

Płynęliśmy ponad dziewięć godzin.

Obrazek

A przed nami, na dziś, jeszcze 350km.

Obrazek

Obrazek

Do Kalampaki. 8O

cdn
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 16.12.2013 20:50

longtom napisał(a):Płyniemy, płyniemy, płyniemy.
Strasznie nam się dłużyło.
....
Płynęliśmy ponad dziewięć godzin.

Tak długo płynęliśmy z Limnos do Lavrionu 8O no i prawie połowę tego czasu przespaliśmy. Za to pozostały czas nie minął nam na cumowaniu, wymianie pasażerów i samochodów bo nasz prom nigdzie po "drodze" nie zawitał się. W każdym razie jeszcze nam się nie znudziła podróż promami. :D Wciąż to jest atrakcja.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 17.12.2013 09:33

longtom napisał(a):Obrazek


W tym Citroenie też niezła ekipa musiała jechać.
:lol: :wink:

Pozdrawiam
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 17.12.2013 12:46

Franz napisał(a):...W Świnoujściu.


W Świnoujściu startowałem do swojego najdłuższego rejsu.
Felixtowe

Lidia K napisał(a):...W każdym razie jeszcze nam się nie znudziła podróż promami. :D Wciąż to jest atrakcja.

Niby fajnie, ale druga połówka rejsu jednak nużąca. W obie strony tak było. :)
Prom się trochę spóźniał, a my mieliśmy przed sobą jeszcze trochę kilometrów.

Vjetar napisał(a):W tym Citroenie też niezła ekipa musiała jechać.
:lol: :wink:


Dziewczyna powoziła.

pzdr :wink: :wink: :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 17.12.2013 19:42

.
24. czerwca, poniedziałek

Zanim wydostaliśmy się z Aten, zanim pokonaliśmy miejscami mocno krętą drogę i dojechaliśmy do Kalampaki zrobiła się druga w nocy. Na kamping o tej porze raczej nie liczyliśmy. :) Postanowiliśmy przespać się w aucie.
Okazało się jednak, że nie jest to takie łatwe.
Tak jak na Milos dziwiło nas trochę, że nie ma tam zwyczaju, jak wszędzie w Chorwacji, przydrożnego handlu, tak w okolicy Kalampaki co kilkaset metrów stały większe i mniejsze budy z pamiątkami i owocami. W środku nocy oczywiście nieczynne.
Właściciele gdzieś tam spali, interesu pilnowały psy. Duże, agresywne, puszczone luzem. :x
Nie liczyliśmy co prawda na prysznic przed snem, ale po kilku godzinach w aucie wskazane było wyjść z niego choćby na trzy minutki. :oops: :) Nie było to proste ale w końcu się udało :!: Mogliśmy iść spać. Mimo zmęczenia udało mi się tak ustawić auto, że rano staliśmy w cieniu. Pospaliśmy więc dość długo. Rano wypiliśmy kawkę na pobliskiej stacji benzynowej i ruszyliśmy na podbój Meteorów.


Mapka jest bezczelnie "pożyczona" z relacji Dangoli. Mam nadzieję, że się nie pogniewa. :D

10879736a.jpg


Po lekturze Kulkowych i Dangolowych wspomnień wiedzieliśmy, że zwiedzanie Meteorów zajmie nam "trochę" czasu. Wiedzieliśmy też, że poszczególne monastyry w różne dni tygodnia są niedostępne dla zwiedzających.
Poniedziałek był jednak poniedziałkiem i należało ruszyć w górę z nadzieją, że coś tam będzie otwarte. :D

Obrazek

Tym bardziej, że pogoda była piękna.

Obrazek

Obrazek

Postanowiliśmy zacząć od Monastyru św. Stefana, pierwszego męczennika. Widać go na skale po prawej stronie zdjęcia. 8O

Obrazek

Skaliste, obłe wzgórza górujące nad Kalampaką byłyby atrakcją turystyczną nawet jakby nie było tam monastyrów.

Obrazek

Dlatego też często zatrzymywaliśmy się aby podziwiać widoki.

Obrazek

Obrazek

W końcu dotarliśmy w pobliże Monastyru św. Stefana.
Teoretycznie miał być closed every monday, ale widocznie siostrzyczki dowiedziały się, że chcemy je odwiedzić i w drodze wyjątku było otwarte. :D

Obrazek

Z wrażenie nie sfotografowałem monastyru od zewnątrz :!: :oops:
Poza tym byłby pod światło. :roll:

Dlatego też, w warunkach recydywy :oops: , znów podkradam zdjęcie Dangoli.

10969481.jpg

Oczywiście mógłbym wkleić jakieś anonimowe zdjęcie z internetu, ale chyba lepiej jak "pożyczka" zostanie w rodzinie. :D

Później robienie zdjęć szło mi lepiej i już nie będę musiał "pożyczać". :)

cdn
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12729
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 17.12.2013 23:29

Bardzo mnie cieszy, że moja fotka przydała się w Twojej relacji :) . Tym bardziej, że mogło jej nie być wcale, bo Stefana sobie odpuściliśmy. Gdyby nie wzmocnienie arbuzem po Świętej Trójcy, zapewnie nawet nie podjechalibyśmy do miejsca, skąd zrobiłam to zdjęcie.
A co do mapki... też przecież ją sobie "pożyczyłam"...

Co problemów ze znalezieniem dogodnego miejsca noclegowego pod Kalambaką, w widzę że mieliśmy farta (wtedy oczywiście myślałam inaczej :wink: ) , że paliwo niemalże :roll: skończyło nam się kilkanaście kilometrów wcześniej, bo lokalizacja przy malutkiej stacji paliw była całkiem niezła :) .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.12.2013 11:47

longtom napisał(a):Niektórzy domagają się, żeby kończyć ten rejs, a więc ruszajmy dalej.


Oj tam, jak dla mnie możecie sobie jeszcze długo płynąć i te liny se możecie rzucać, choć wiem, z dalszego ciągu, że w końcu :P dotarliście do portu w Pireusie :)

longtom napisał(a):Płyniemy, płyniemy, płyniemy.
Strasznie nam się dłużyło.
Gdy opuściliśmy prom zmierzchało, było wpół do dziesiątej.


No sam widzisz, że cały czas płynęliście (i rzucaliście cumy) ;)


longtom napisał(a):Płynęliśmy ponad dziewięć godzin


No, a nie mówiłem! ? :lol: :lol: ;)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 18.12.2013 13:38

dangol napisał(a):Co problemów ze znalezieniem dogodnego miejsca noclegowego pod Kalambaką, w widzę że mieliśmy farta ...


Z tym noclegiem to w ogóle były przygody. Przejechaliśmy przez Kalampakę i szukając jakiegoś fajnego miejsca, obszczekiwani przez psy, jechaliśmy dalej. Ja w końcu wymyśliłem sobie, że objedziemy masyw Meteorów i wrócimy w końcu do Kalampaki. Droga jednak nie chciała skręcać w prawo :) i w końcu musieliśmy po prostu zawrócić.

tony montana napisał(a):... , że w końcu :P dotarliście do portu w Pireusie :)


Fakty są nieubłagane. :D

pzdr :wink: :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.12.2013 15:29

longtom napisał(a):W Świnoujściu startowałem do swojego najdłuższego rejsu.

W miarę możliwości wolę lądem.

longtom napisał(a):Właściciele gdzieś tam spali, interesu pilnowały psy. Duże, agresywne, puszczone luzem. :x

Przed laty jeden z psów w Grecji odgryzł nam chlapaczku. Po polsku chyba błotnik - takie coś gumowe, co kiedyś za kołami zwisało.

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 18.12.2013 17:26

Franz napisał(a):Przed laty jeden z psów w Grecji odgryzł nam chlapaczku. Po polsku chyba błotnik - takie coś gumowe, co kiedyś za kołami zwisało.

Kiedyś podróżowaliśmy ze znajomymi po Ponidziu zieloną Skodą.
Raz nocowaliśmy w gospodarstwie gdzie po podwórzu biegał źrebak.
Rano okazało się, że źrebaczek "próbował" zielonego "sianka" 8O .
Na szczęście za bardzo mu nie smakowało i dużo lakieru nie zniszczył. :roll:

pzdr :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 18.12.2013 19:36

Było wcześnie, ludzi niewiele, dojście prosto z parkingu, po zapłaceniu 2E od osoby szybko znaleźliśmy się wewnątrz murów monastyru.

Obrazek

Obrazek

Monastyr św. Stefana pierwszego męczennika to jeden z dwóch żeńskich klasztorów w Meteorach.

Obrazek

Siostrzyczki były dość tolerancyjne, Hania co prawda musiała ubrać "dyżurną sukienkę" ale mi się upiekło.
Wystarczyło, że moje krótkie spodnie nieco opuściłem, tak aby zakryły kolana i starczyło. :)

Obrazek

Pierwszy klasztor założono prawdopodobnie w 1192. Fundatorami i głównymi organizatorami obecnego klasztoru byli: ówczesny archimandryta – syn władcy serbskiego i księżniczki bizantyjskiej – św. Antoni (I połowa XV wieku) oraz św. Filoteusz, który w 1545 rozbudował stary katolikon św. Stefana, dodał szereg budynków mieszkalnych (z celami dla mnichów) i gospodarczych. W 1798 wzniesiono katolikon św. Charalambosa.wikipedia

Obrazek

Bardzo nam się tam podobało. Było cicho, prawie pusto, chłodno.
Ogródeczek wymuskany.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A widoki oczywiście były rozległe.

Obrazek

Kalampaka.

Obrazek

Nieopatrznie wychyliłem się nieco za mocno za ogrodzenie dziedzińczyka. :o
Okazuje się, że ogrodowe śmieci lądowały tuż za płotkiem monastyru.

Obrazek

Okazały nowy katkolikon pod wezwaniem św. Charalambosa wzniesiono w stylu zabudowań Świętej Góry Athos w 1798. Jest to krzyżowo-kopułowa świątynia z absydą i dwoma aneksami, przedsionkiem, nawą główną, obejściem, a jej kopuła główna spoczywa na czterech filarach. Charakterystyczną cechą wyróżniającą budowlę spośród innych meteorskich monastyrów są wysokie, wysmukłe kopuły (z wąziutkimi oknami w gładkim tamburze): główna nad nawą i dwie boczne ponad aneksami absydy. Podczas II wojny światowej budowla została zniszczona. W 1972 katolikon odbudowano i pokryto nowymi tynkami. Współczesne malowidła we wnętrzu, dzieło Vlassiosa Tsotsonisa, nawiązują stylem do szkoły kreteńskiej, dominującej w Meteorach. Najcenniejszym elementem wystroju kościoła jest bogato rzeźbiony drewniany ikonostas z 1814, zaliczany do najpiękniejszych w Grecji, który zdobi kunsztowna plątanina motywów roślinnych, zwierzęcych i antropoidalnych.wikipedia

Obrazek

Obrazek

Zimna woda sił ci doda. :D
W tle płotek, za którym znajduje się monastyrowy kompost. 8O

Obrazek

Ale nie czepiajmy się, klasztorna zieleń jest zadbana.

Obrazek

Najstarszym budynkiem zespołu klasztornego jest główna świątynia klasztoru (katolikon) pod wezwaniem św. Stefana Pierwszego Męczennika w południowo-wschodniej części zabudowań. Czworokątny, kryty drewnianym stropem kościółek z XIV lub XV wieku (przebudowany w 1545) jest jednonawową bazyliką z narteksem. Wnętrze zdobią malowidła z początku XVI wieku, przedstawiające sceny z życia Chrystusa, Bogurodzicy i wizerunki licznych świętych. Malowidła te bardzo ucierpiały podczas II wojny światowej, kiedy nieznani sprawcy zniszczyli ich twarze, a szczególnie oczy. Dziś są odnowione. wikipedia

Obrazek

Obrazek

Wewnątrz obowiązuje zakaz fotografowania. To, że w monastyrze nie było prawie nikogo, miało jednak pewne wady. Siostrzyczka pilnująca przestrzegania powyższego zakazu miała świetny przegląd sytuacji i do tego, z rana, była zupełnie niezmęczona. Na zdjęcia szans nie było. :( Prawie. :D
W drodze żmudnych, prowadzonych po grecku negocjacji :!: 8O :roll: uzyskałem pozwolenie na wykonanie jednego zdjęcia. :oczko_usmiech:

Niestety było tam ciemno, a po żmudnych negocjacjach ręce mi się nieco trzęsły i zdjęcie wyszło poruszone.
Ale jest :!:
Oto one. :lol:

Obrazek

Cieniste krużganki to, szczególnie w gorącym klimacie, wspaniały wynalazek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Co jakiś czas, szybkobieżnie, przemieszczały się zakonnice.

Obrazek

Obrazek

A starsze z nich mogły skorzystać z osiągnięć nowoczesnej techniki.

Obrazek

Pięknie tam było, ale musieliśmy ruszać dalej.

Obrazek

Tym bardziej, że w monastyrze zaczynało robić się ludniej.

Obrazek

cdn :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.12.2013 21:14

longtom napisał(a):Kalampaka.
Obrazek



Monastyr(y) Monastyrem(ami) - wiadomo legenda ale ten Kalampacki WJU Tomku...

Bomba!

Ty byłeś już kiedyś na innych greckich wyspach i są z tego relacje? (rzuć linkę jakby co pls)

:papa:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12170
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 19.12.2013 11:32

tony montana napisał(a):Ty byłeś już kiedyś na innych greckich wyspach i są z tego relacje? (rzuć linkę jakby co pls)


No pewnie :!: 8O

Poza Milos cumowałem jeszcze do Sifnos, Serifos i Kythnos. :D

A tak na poważnie, to była nasza pierwsza Grecja.
Ale za to byliśmy na kilkunastu wyspach chorwackich i do tego zawsze z jakimś pływadełkiem.


pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.12.2013 13:46

longtom napisał(a):Wystarczyło, że moje krótkie spodnie nieco opuściłem, tak aby zakryły kolana i starczyło. :)

Wolę nie myśleć, co mogło wtedy ukazać się górą, a co zapewne do tego momentu było zakryte przed wzrokiem siostrzyczek.

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
W zeszłym roku był jeden Milos, w 2014 kolejnych 10 wysp. - strona 58
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone