Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

W zeszłym roku był jeden Milos, w 2014 kolejnych 10 wysp.

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 19.12.2013 17:25

Franz napisał(a):
longtom napisał(a):Wystarczyło, że moje krótkie spodnie nieco opuściłem, tak aby zakryły kolana i starczyło. :)

Wolę nie myśleć, co mogło wtedy ukazać się górą, a co zapewne do tego momentu było zakryte przed wzrokiem siostrzyczek.

Jakoś się za mną siostrzyczki nie oglądały. 8O
Nie wiem tylko dobrze to czy źle :?: :D

pzdr :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.12.2013 17:35

longtom napisał(a):Jakoś się za mną siostrzyczki nie oglądały. 8O
Nie wiem tylko dobrze to czy źle :?: :D

Spuszczały skromnie oczy, żeby nie musiały od razu do konfesjonału się udawać. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 19.12.2013 18:15

Franz napisał(a):
longtom napisał(a):Jakoś się za mną siostrzyczki nie oglądały. 8O
Nie wiem tylko dobrze to czy źle :?: :D

Spuszczały skromnie oczy, żeby nie musiały od razu do konfesjonału się udawać. ;)

Ogólnie rzecz biorąc to były szybkobieżne :) , więc wrażenia i tak miałyby... ulotne. :D .

pzdr :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 19.12.2013 19:27

Odwiedziwszy Monastyr Św. Stefana nie sposób nie zajrzeć do Monastyru Świętej Trójcy.
Wszak trzeba obok niego przejechać.

10879736a.jpg


A do tego w poniedziałki otwarty.

Obrazek

Tym razem zrobiłem odpowiednie zdjęcia z "planem ogólnym". :)

Obrazek

Obrazek

Na tych zdjęciach widać nawet którędy idzie się do Monastyru.

Obrazek

Obrazek

Pomiędzy skałami czerwienią się dachy kolejnych monastyrów.

Obrazek

Obrazek

Trwaj chwilo w cieniu :!: :)

Obrazek

Do tego monastyru trzeba się kawałek przespacerować. Trochę z górki, potem odwrotnie. Można się zasapać.
Kto bardziej przedsiębiorczy i z grubszym portfelem, może sobie zorganizować wygodniejszy transport.
I tu i w innych monastyrach widzieliśmy podróżujących w wagonikach cywili.

Obrazek

Obrazek

Nie minęło 20' i byliśmy w środku. Cena bez zmian, 2E od duszy, Hania dostała kolejną "sukienkę", ja znów musiałem zasłonić kolana. :)

Obrazek

Blisko wejścia winda, dziś była dziś nieczynna.

Obrazek

Obrazek

Grecka myśl ciesielska różni się nieco od rozwiązań polskich.

Obrazek

Monastyr Św. Trójcy zgodnie z tradycją został ... początkowo wybudowany w 1438 przez mnicha Dometiusza. Gromadzenie materiałów do budowy miało trwać prawie siedemdziesiąt lat, a sama budowa – osiemnaście. Jednakże z pisma wodza Symeona Uresi-Paleologa wynika, że monaster Świętej Trójcy już w 1362 był zorganizowanym zespołem klasztornym.

Klasztor został splądrowany podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Biblioteka (ze 120 manuskryptami oraz osobistymi zbiorami cennych książek podarowanych przez biskupa Stagi, Paischiosa) oraz skarbiec (z cennymi sprzętami liturgicznymi i kodeksami) zostały zdziesiątkowane, a utracone skarby bezpowrotnie stracone. Święte ikony przeniesiono wówczas do klasztoru Warłama, a manuskrypty do Ajos Stefanos.

Dawniej w klasztorze przebywało dziesięciu mnichów, obecnie (stan na czerwiec 2008) – trzech. wikipedia


Troszkę odsapniemy i ruszymy na zwiedzanie.

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.12.2013 19:40

longtom napisał(a):Monastyru Świętej Trójcy.

Wg mnie, chyba najładniej położony i oferujący najładniejsze widoki.
longtom napisał(a):A do tego w poniedziałki otwarty.

Nie zdziwiłbym się gdyby, w związku z tym, był zamknięty :wink:
longtom napisał(a):I tu i w innych monastyrach widzieliśmy podróżujących w wagonikach cywili.

A to ciekawostka 8O
Niemniej, ja wolałbym pieszo :roll: :wink:

Pogodę mieliście, jak sądzę upalną, to jednak z przejrzystym powietrzem i świetną widocznością. Wtedy to miejsce robi naprawdę niezwykłe wrażenie. Zgadzam się, że i bez monastyrów same skały byłby niezłą turystyczną atrakcją :D
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 19.12.2013 22:24

Położony fantastycznie 8) , fakt. Dla mnie kolejnym plusem było to, że zwiedzajacych było niewiele :) (poza nami w tym samym czasie chyba tylko trzy osoby, jak już wrócilismy do auta na arbuza, zatrzymał się jeszcze jeden samochod z chętnymi na spacerek), zapewne przez konieczność krótkiego co prawda, ale jednak stromego podejścia.
Tego wrześniowego dnia (poniedziałku :D ) autokarowych wycieczek po Meteorach było sporo, ale żadna z nich nie zatrzymała się przy św. Trójcy...
W wagoniku zwykłych turystów nie widzieliśmy, ale jednego mnicha i owszem - przeleciał sobie w nim nad przepaścią z klasztoru do szosy, a poniżej stacji wagonika miał garaż na auto :lol: , wsiadł do niego i pognał dalej.
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 20.12.2013 11:52

kulka53 napisał(a):
longtom napisał(a):Monastyru Świętej Trójcy.

Wg mnie, chyba najładniej położony i oferujący najładniejsze widoki.

Muszę ze wstydem się przyznać, że widoki z 5 monastyrów, które obejrzeliśmy tego dnia troszkę mi się mieszają i mylą. Na szczęście chronologia i kolejne numery zdjęć pozwalają wybrnąć z tej opresji. :roll:

kulka53 napisał(a):
longtom napisał(a):I tu i w innych monastyrach widzieliśmy podróżujących w wagonikach cywili.

A to ciekawostka 8O
Niemniej, ja wolałbym pieszo :roll: :wink:


Najfajniej by było mieć czas, zamieszkać w Kalampace i codziennie pieszo wąskimi ścieżkami wśród skał zdobywać po jednym monastyrze. :)

kulka53 napisał(a):Pogodę mieliście, jak sądzę upalną, to jednak z przejrzystym powietrzem i świetną widocznością. Wtedy to miejsce robi naprawdę niezwykłe wrażenie. Zgadzam się, że i bez monastyrów same skały byłby niezłą turystyczną atrakcją :D

Chłodno tego dnia nie było. :D A i wiaterku od morza brakowało. Rozległe widoki piękne, to prawda, ale mgliste Meteory Dangoli też są wspaniałe.

dangol napisał(a):Położony fantastycznie 8) , fakt. Dla mnie kolejnym plusem było to, że zwiedzajacych było niewiele :) (poza nami w tym samym czasie chyba tylko trzy osoby, jak już wrócilismy do auta na arbuza, zatrzymał się jeszcze jeden samochod z chętnymi na spacerek), zapewne przez konieczność krótkiego co prawda, ale jednak stromego podejścia.
Tego wrześniowego dnia (poniedziałku :D ) autokarowych wycieczek po Meteorach było sporo, ale żadna z nich nie zatrzymała się przy św. Trójcy...
W wagoniku zwykłych turystów nie widzieliśmy, ale jednego mnicha i owszem - przeleciał sobie w nim nad przepaścią z klasztoru do szosy, a poniżej stacji wagonika miał garaż na auto :lol: , wsiadł do niego i pognał dalej.

Jak my dotarliśmy do tego monastyru to już było trochę ludzi, ale najbardziej dokuczliwe były 2 rosyjskie małżeństwa z dziećmi. Głośni, nic sobie nie robiący z innych, z przedziwnym darem wchodzenia przed obiektyw w kluczowych momentach. Inne nacje jakoś umiały zauważyć aparat i zatrzymać się na te kilka sekund. :?

A o mnichach jeszcze będę miał coś do opowiedzenia. 8O :D

pzdr :wink: :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 20.12.2013 19:46

.
W monastyrze obok miejsc gdzie czujemy kilka wieków historii są również takie, które solidnie odnowiono lub przebudowano niedawno.

Obrazek

Obrazek

Główna świątynia klasztorna (katolikon) wybudowana została w 1476 na planie równobocznego krzyża zwieńczonego kopułą. Ozdobiona jest freskami pochodzącymi z 1741, nawiązującymi stylowo do późnobizantyjskiej epoki malarskiej, wykonanymi przez dwóch braci – prezbiterów Antoniego i Mikołaja. W kopule umieszczony jest Chrystus Pantokrator w otoczeniu czterech ewangelistów, z których święty Łukasz przedstawiony jest jako rysujący ikonę Matki Boskiej.
wikipedia


Tu już czujemy oddech historii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Absydę katolikonu zdobią okna triforia otoczone dekoracją z ceglanych „zębów” z monogramami Chrystusa i krzyżami. Wewnątrz nawy stoi nowy, rzeźbiony, złocisty ikonostas. Stary ikonostas wraz z cennymi ikonami (Chrystus z 1662 i Maria Panna z 1718) został skradziony w 1979. Zachowały się natomiast ikony Trójcy Świętej i Chrystusa ubranego w strój tesalski. Przedsionek świątyni (narteks) o wypukłej kopule, wybudowano w 1689, a ozdobiono malowidłami w roku 1692.wikipedia

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pomiędzy zabudowaniami nie może zabraknąć klasztornego ogrodu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i jakże potrzebnych w miejscu gdzie przetaczają się tłumy turystów udogodnień cywilizacyjnych. :)

Obrazek

U Św. Trójcy jeszcze w miarę pusto. Na drodze do Wielkiego Meteora stoi już kawalkada autobusów.

Obrazek

Troszkę bliżej Monastyr Roussanou.

Obrazek

Snujemy się trochę bez celu po klasztornych zakamarkach, gdy nagle zza zakrętu korytarza pojawiły się sylwetki dwóch młodych popów. Każdy z nich niósł po dwie duże, błyszczące, metalowe walizy. 8O :o

Obrazek

Po chwili zniknęli za ciężkimi, rzeźbionymi drzwiami.
Wyglądało to tak jakby utarg (dzienny, tygodniowy a może z miesiąca 8O ) w tych walizach mieli.

Obrazek

Nacieszywszy oczy monastyrem ruszyliśmy do auta.
My dołem. :D

Obrazek

Ktoś tam górą.

Obrazek

Jednak sprawiedliwość jest na świecie :!: Dwójka z walizami, mimo, że przyszli później pierwsi wsiedli do wagonika. :D

Obrazek

Dogoniliśmy ich na parkingu. :roll:

Obrazek

Myślałem, że do jakiejś super bryki wsiądą. Ale nie. Wsiedli do niebieskiego Nissana.

Obrazek

cdn :wink:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21052
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 21.12.2013 12:21

Fajnie znów być w Meteorach....


Pozdrawiam Adrian
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 21.12.2013 12:57

ajdadi napisał(a):Fajnie znów być w Meteorach....


Pozdrawiam Adrian


Ciekawe jak tam jest w grudniu :?: :)

pzdr :wink:
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 21.12.2013 13:52

Święta się zbliżają, nadchodzi pora prezentów.
Jeśli ktoś z Was chciałby dostać cyfrową mapę Milosa to niech podeśle Mikołajowi :D swój adres mejlowy.
Albo bezpośrednio tu albo na PW.

Mapa jest opracowana w skali 1:35 000. Są to dwa pliki w formacie A4 po około 4 Mb każdy, które po wydrukowaniu można sobie zlepić w całość. Nam doskonale służyła w czerwcu.

pzdr :wink:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21052
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 21.12.2013 21:11

longtom napisał(a):
ajdadi napisał(a):Fajnie znów być w Meteorach....


Pozdrawiam Adrian


Ciekawe jak tam jest w grudniu :?: :)

pzdr :wink:


Dobre pytanie....niestety nie pomogę,
wiem natomiast jak tam jest bardzo wcześnie rano...PUSTO...

Pozdrawiam
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 23.12.2013 12:22

ajdadi napisał(a):wiem natomiast jak tam jest bardzo wcześnie rano...PUSTO...

:D
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 23.12.2013 12:27

Dzięki raz jeszcze za mapy.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006
Re: Pełna kamieni dwójka bez sternika, czyli Milos 2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 23.12.2013 12:38

longtom napisał(a):
i jakże potrzebnych w miejscu gdzie przetaczają się tłumy turystów udogodnień cywilizacyjnych. :)

Obrazek

cdn :wink:

Łooooooo maaaaatko 8O ,
nie wiem czy bym wiedział, jak to użytkować :roll: :oops: :wink: ,



a METEORY super :P ,

pozdrawiam ciepło i świątecznie :papa: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
W zeszłym roku był jeden Milos, w 2014 kolejnych 10 wysp. - strona 59
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone