Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Między Morzem a Olimpem - Grecja 2017

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
WeraAnka
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 06.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) WeraAnka » 02.12.2017 08:02

Faktycznie, to już znowu weekend! Ja też z niecierpliwością czekam na kolejną relację!!!
Mimo wszystko DZIĘKI Bea za to, co już opublikowałaś!!!
Za oknem śnieżyca, a tu proszę słoneczna i cieplusieńka Riviera Olimpijska, a na dokładkę w ostatniej odsłonie masyw Olimpu.
Dzięki Tobie gorące wspomnienia wróciły i sięgnęłam po swoje fotki z 2014r, kiedy to Mitikasa miałam na wyciągnięcie ręki, bo ze Skali, a potem ze Skolio, a to już przecież tuż, tuż... Niestety, piekielnie silny wiatr i rozsądek (na 2500 m npm zostawiłam 10-letnią córcię i męża) nie pozwoliły mi go zdobyć i cieszyć się nim w pełni. Mój cel nie został osiągnięty w 100%, ale mimo wszystko jestem z siebie strasznie dumna, że potrafiłam swoje zapędy ujarzmić i poprzestałam na tych dwóch szczytach. Choć nie ukrywam - Zeusowy Tron kusił okrutnie! Bez wsparcia, sama w pojedynkę (na Skali akuracik nikogo nie było) może i dałabym radę ogarnąć Mitikasa, ale Stefani już raczej nie. W obu przypadkach za dużo bym ryzykowała... Góry, to nie bajka!!! Został niedosyt! Odpuściłam, a byłam przecież tak bliziutko. Jednak cieszę się ze swojej mądrej decyzji. Mam nadzieję, że jeszcze i to już niedługo spróbuję Go zdobyć! I tym razem mi się uda!
Wracając jednak do Olimpu - taaaak, jest to takie trooochę magiczne miejsce. Z poziomu plaży i ciepłego morza tego zupełnie nie widać i tego oczywiście nie czuć. Droga z Litochoro do Pironi jest bardzo przyjemna, trochę pokręcona, tonąca w zieleni, ale to jeszcze nie to (to już Bea macie za sobą!). Potem spokojne 4-5 godzinne podejście do schroniska na wysokość 2100m npm również nie jest tak emocjonujące, jak oczekiwałam, choć nie ukrywam, że bardzo, bardzo przyjemne, a zapewne mocno wyczerpujące w godzinach południowych, gdy żar z nieba się leje (my maszerwowaliśmy od 16-tej do 21.30, czyli praktycznie cały czas w cieniu najpierw wysokich, a poźniej coraz niższych drzew i krzewów). Frajda zaczyna się dopiero powyżej schroniska. Wychodzi się powoli ponad wiekowe drzewa i ta otwartość, dzikość oraz surowość krajobrazu zachwyca. Każdy krok do przodu i raczej w górę, nowe otwierające się przestrzenie, to faktycznie jest już trochę magiczne... tym bardziej, że wokół coraz więcej błękitu. A sam czubeczek - Olimp? No cóż! Powala na kolana! Zeus wiedział co robi wybierając to miejsce!!! Trzeba koniecznie GO zobaczyć na własne oczy i poczuć TO COŚ na własnej skórze!!!
Skala i Skolio, jeśli warunki pogodowe są dobre (nie pada, nie wieje), ma się odpowiednie obuwie i odzież, trochę chęci i zaparcia są do zdobycia nawet przez 10-latkę. Nie mówię, że jest to lajtowe podejście, ale spokojnie rozłożone siły na dwa lub nawet trzy dni (w naszym przypadku dwa) pozwolą osobom nie wprawionym w chodzeniu po górach osiągnąć wysokość ok.2900m npm i tym samym pozwolą na posmakowanie Zeusowego prawie szczyciku. To tak jakby być na sali tronowej i tylko nie móc usiąść na tronie... jest pięknie!!!
Przykładem może być moja córcia, która zatrzymała się z marszem na 2500m npm i gdyby nie potworne wiatrzysko, które chciało zdmuchnąć ją i nas kilka razy ze ścieżyny, to zapewne spokojnie doszłaby ze mną na te dwa szczyty. Tak na marginesie: aby nie odfrunąć musieliśmy błyskawicznie kucać i przyklejać się do zbocza.
Dobrą kondycją trzeba się wykazać dopiero przy podejściu na samego Mitikasa, nie mówiąc już o Stefani.
Reasumując: Bea jeszcze tylko kilka latek (do czasu kiedy Twoja najmłodsza pociecha podrośnie) i heja w masyw Olimpu ponownie, tylko wyżej! Warto, gorąco polecam!!!
Przy okazji również wielkie dzięki za Kitros Salt Pit! Podobnie (chyba, jak Kulki, albo Margaretka - już nie pamiętam) gnamy, jak najprędzej do Termopili, do gorących źródeł, a potem to już codziennie gdzie indziej przez cały około miesięczny pobyt. Co prawda w innych błotkach już się taplaliśmy, ale o tych nie słyszałam/nie wyczytałam, a teraz jak o nich wiem, to zapewne w przyszłym roku je skonsumujemy!
Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI,
Pozdrawiam,
Anka
PS. Jak będziesz miała ochotę na kilka fotek z wyższych partii Olimpu, to z wielką przyjemnością je Tobie podeślę.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 15.12.2017 23:04

piekara114 napisał(a):
Beata W. napisał(a): i mam nadzieję, że w weekend uda mi się wstawić kolejny odcinek :papa:
I kolejny weekend przed nami....

I kolejny ... :evil:


:smo:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15675
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.12.2017 23:07

Lepiej już tych weekendów nie liczyć.... ale to zawsze do wakacji bliżej...
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 18.12.2017 23:10

WeraAnka napisał(a):Faktycznie, to już znowu weekend! Ja też z niecierpliwością czekam na kolejną relację!!!
Mimo wszystko DZIĘKI Bea za to, co już opublikowałaś!!!

PS. Jak będziesz miała ochotę na kilka fotek z wyższych partii Olimpu, to z wielką przyjemnością je Tobie podeślę.


Witam Cię Aniu, pełen podziw dla Ciebie za wdrapanie się tak wysoko 8O Oczywiście jeśli masz fotki z wyższych partii to wrzucaj śmiało bo pewnie nie tylko ja bardzo chętnie zobaczę :lol:

mysza73 napisał(a):
piekara114 napisał(a):
Beata W. napisał(a): i mam nadzieję, że w weekend uda mi się wstawić kolejny odcinek :papa:
I kolejny weekend przed nami....

I kolejny ... :evil:


:smo:

piekara114 napisał(a):Lepiej już tych weekendów nie liczyć.... ale to zawsze do wakacji bliżej...


Miło, że ktoś tu jeszcze zagląda :lol: Niestety prosto z Olimpu spadłam na ziemię. Czasem trzeba się zmierzyć z tą bardziej ludzką i śmiertelną rzeczywistością :( Trzeba jednak też iść dalej dlatego muszę też wrócić do relacji, bo jak słusznie Beata zauważyła do wakacji coraz bliżej :lol: Dzieciaki już nie mogą się doczekać :wink:
A specjalnie dla Was dziewczyny za wytrwałość kolejny odcinek :smo:

Olimp cd
Zjeżdżamy powoli z góry ale mamy jeszcze jeden punkt do odwiedzenia:
IMG_2083.JPG

Ten stary Monastyr bardzo mi się podobał i chociaż może zdjęcia nie oddają w pełni tego klimatu zdecydowanie warto tam zajrzeć.
IMG_2084.JPG

IMG_2087.JPG

IMG_2088.JPG

IMG_2090.JPG

IMG_2092.JPG

IMG_2093.JPG

IMG_2095.JPG

Zanim wejdziemy na teren trzeba się odpowiednio przyodziać :oczko_usmiech:
IMG_2098.JPG

IMG_2100.JPG

IMG_2102.JPG

IMG_2103.JPG

IMG_2104.JPG

IMG_2105.JPG

IMG_2107.JPG

z dziedzińca klasztoru wchodzimy do kościoła
IMG_2108.JPG

IMG_2109.JPG

te żyrandole mają coś w sobie 8O
IMG_2111.JPG

IMG_2114.JPG
Załączniki:
IMG_2115.JPG
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 18.12.2017 23:20

zwiedzamy dalej teren Starego Monastyru Dionisosa
IMG_2117.JPG

IMG_2120.JPG

również jego użytkową część
IMG_2121.JPG

IMG_2122.JPG

IMG_2123.JPG

IMG_2124.JPG

IMG_2127.JPG

IMG_2129.JPG

wracamy na parking
IMG_2134.JPG

i ruszamy w dół w kierunku Litochoro
IMG_2136.JPG

mijamy jeszcze ciężko pracujące koniki
IMG_2139.JPG

jakieś kwiotki
IMG_2141.JPG

i ostatni rzut oka w dół
IMG_2147.JPG

IMG_2148.JPG

cdn :papa:
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 19.12.2017 00:29

Fajny ten Monastyr, naprawdę klimatyczny :)
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 19.12.2017 09:30

Beata W. napisał(a):mijamy jeszcze ciężko pracujące koniki


... ale żeby tak całą szerokością drogi ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 19.12.2017 10:19

kmichal napisał(a):
Beata W. napisał(a):mijamy jeszcze ciężko pracujące koniki


... ale żeby tak całą szerokością drogi ... :oczko_usmiech: ...
Pozdrawiam.


No zmachane trochę, w końcu pod górę idą to nie patrzą jak. A turysta na wakacjach, ma czas :papa:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21052
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 20.12.2017 09:25

Fajnie ,że ruszyliśmy w dalszą drogę... :papa:
Beata W.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2971
Dołączył(a): 15.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Beata W. » 20.12.2017 09:45

ajdadi napisał(a):Fajnie ,że ruszyliśmy w dalszą drogę... :papa:


Tylko teraz przygotowania do świąt i dzisiaj urodziny starszej córki więc za szybko chyba nie pojedziemy :( :papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 29.12.2017 20:03

Beata W. napisał(a):
ajdadi napisał(a):Fajnie ,że ruszyliśmy w dalszą drogę... :papa:


Tylko teraz przygotowania do świąt i dzisiaj urodziny starszej córki więc za szybko chyba nie pojedziemy :( :papa:


No, ale już po Świętach Beti? :)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15675
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.12.2017 21:26

No właśnie...urodziny już były, Święta były, resztki zjedzone to możesz pisać dalej...
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21052
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 29.12.2017 21:36

Popieram...moglibyśmy ruszyć dalej... :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15675
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 29.12.2017 21:42

ajdadi napisał(a):Popieram...moglibyśmy ruszyć dalej... :papa:

Ty też możesz ruszyć dalej, bo nie wiemy gdzie nad tym jońskim wylądowaliśmy....
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21052
Dołączył(a): 04.09.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 29.12.2017 21:44

piekara114 napisał(a):Ty też możesz ruszyć dalej, bo nie wiemy gdzie nad tym jońskim wylądowaliśmy....


Straciłem wenę... :roll:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Między Morzem a Olimpem - Grecja 2017 - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone