Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jaki "dron" na wakacje w Cro?

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
czesiu1976
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 466
Dołączył(a): 17.10.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) czesiu1976 » 25.08.2021 14:47

Tak i jeszcze ta adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl tam musisz wysłać swoje certyfikaty tylko zmień od kogo :D
Adek99
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 608
Dołączył(a): 05.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adek99 » 25.08.2021 18:51

Ok, dzięki.
StaryMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 144
Dołączył(a): 22.09.2022
Dronem w Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) StaryMarek » 26.09.2022 10:06

Najlepiej sprawdzić doświadczalnie. I ja sprawdziłem w tym roku. Lipiec 2022 r i się doświadczeniem dzielę.
Nie wyobrażam sobie by jakiś droniarz przy wyjeździe do Chorwacji nie zabrał drona.
Można (nie można) więc latać na dziko, licząc że nic się nie stanie i zapewne nic się nie stanie. Ale tym co się coś stało, to też tak myśleli, więc ten sposób myślenia bym odłożył.
Od początku roku 2021 wprowadzono jednolite prawo w całej UE które jednolite jest tylko z nazwy, bo każdy kraj ma swoje. Ale to swoje to dotyczy tylko szczegółów, bo ogólnie to trzeba mieć uprawnienia, latać do 120 m i nie ludziom nad głowami i do tego nie zaglądamy nikomu do okna i patrzymy czy lotniska nie ma w pobliżu. Ogólnie to tyle.
Zależało mi w tym roku polatać by sobie pooglądać nadmorskie miasteczka z góry. Celowo piszę "pooglądać" bo filmować nie wolno, ale wiadomo o co chodzi. Chorwackie przepisy w tym temacie są tak zakręcony że w zasadzie nie wiadomo o co chodzi. Jeżeli chodzi o komercję to bez zezwolenia lepiej nie próbować. Ja latałem sobie hobbystycznie i myślę że wielu też w ten sposób chce polatać.
Więc tak - Mając polskie uprawnienia które bezpłatnie robimy na Internecie, rejestrujemy konto na Chorwackim AMC https://amc-en.crocontrol.hr/ To taki nasz ULC
Strona jest po angielsku i chorwacka. Z pomocą tłumacza Google średniointeligentny sobie poradzi.
Następnie na smartfona ściągamy aplikacje AMC Portal Mobile.
Zgłaszamy za pomocą aplikacji lot i latamy. Latamy, bo gdyby się stosować do przepisów to by my nigdy nie wystartowali.
Więc moje porady - Nie wolno latać nad ludźmi. I tu, akurat w Chorwacji problemu nie ma. Chorwacja to turyści a Ci śpią do południa.
Najlepiej więc latać do obserwacji wcześnie rano. O wschodzie słońca. Idealne światło do obserwacji (czyt. foto).
Koniecznie nie zapomnijcie o ubezpieczeniu. Finansowa Chata zrobi ci insurance na rok za 104 zł i masz spokój do 300 tys. odpowiedzialności. Bez ubezpieczenia spadniesz komuś na samochód, na głowę to wakacje w Chorwacji przerobią się w koszmar do końca życia.
A teraz najważniejsze. Ja miałem ochotę polatać sobie nad miastem gdzie w pobliżu było lotnisko miejscowego Areoklubu. Aplikacja nie puści - Zakaz lotu bez zezwolenia.
Na wspominanym wyżej koncie poprosiłem o zgodę. Zadzwonili do mnie w dwa dni, moja znajomość angielskiego na poziomie Chorwackim jest kiepska. Powiedziałem jedynie - "message by e-mail please". Odpisali że muszę mieć zgodę lotniska. Napisałem maila na lotnisko, poprosiłem o pozwolenie. Określiłem gdzie będę latał, że do nich nie wlecę że raczej od morza itp. Odpisali na drugi dzień. Zgodę dali. Zgodę wysłałem mailem do AMC. Całość robiłem dwa miesiące przed terminem bo nie wiedziałem jak to działa.
Tydzień przed terminem lotu otrzymałem na zarejestrowanym koncie pozwolenie na lot z instrukcją co mi wolno a co nie wolno. Z instrukcji wynikało że wystartować mogę, ale nic innego mi nie wolno, nawet wystartować. Ble, ble.
Tym się nie ma co przejmować. Odpalamy i latamy.
Pamiętać należy - LATAMY Z GŁOWĄ. Pozdrawiam.
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 708
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 04.03.2023 23:02

W tym roku z powietrza również :) DJI Mini 3 Pro będzie w akcji, wciągnąłem się ;) .
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5244
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 26.03.2023 17:29

Mavic 2 Pro. A że waży ponad 900g, zrobione uprawnienia A1/A3 i A2 + wykupione ubezpieczenie. W tym roku dokupiony iPad do nadajnika.
moondek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2331
Dołączył(a): 07.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) moondek » 03.07.2023 18:30

Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem DJI mini 3. Tutaj jest fajny film mówiący o tym, jak to obecnie wygląda z tym lataniem dronem w HR.
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 708
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 18.07.2023 20:00

Cześć. Zasiadłem do wniosku o rejestrację na AMC i mam pytanie. Jaki typ aktywności wybrać w przypadku drona? Typ samolotu to z pewnością będzie bezzałogowy statek powietrzny.
clawis
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 177
Dołączył(a): 06.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) clawis » 18.07.2023 21:09

Dokładnie tak: bezzałogowy statek powietrzny.Mam tą aplikację w smartfonie wypróbuje w sierpniu na Korczuli .
SebastianM
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 708
Dołączył(a): 07.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) SebastianM » 19.07.2023 15:31

Mam już konto na AMC, czy pisać o pozwolenie do Državna Geodetska Uprava, jeżeli tak, który formularz wybrać ? ...nie da się tam zarejestrować, potrzebny jest numer OIB.
clawis
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 177
Dołączył(a): 06.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) clawis » 19.07.2023 18:23

Nr OIB to tak chyba jak nasz pesel .Nie rejestrowałem się na tej platformie bo wykonuję loty nie zarobkowo,rekreacyjnie.
Inde
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 873
Dołączył(a): 07.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Inde » 22.08.2023 07:36

SebastianM napisał(a):Mam już konto na AMC, czy pisać o pozwolenie do Državna Geodetska Uprava, jeżeli tak, który formularz wybrać ? ...nie da się tam zarejestrować, potrzebny jest numer OIB.


OIB to pesel. Wybierz wersję ENG, będzie można wpisać nasz lub pin. U mnie rejestracja przebiegła błyskawicznie. Po wypełnieniu formularza przyszedł mail z listą dokumentów jakie należy dosłać. Jeśli latamy tylko dla celów rekreacyjnych i mamy drona o wadze do 249g i nie zamierzamy wykorzystywać zdjęć oraz nagrań do celów publicystycznych to wystarczy im odesłać potwierdzenie rejestracji operatora (to od Urzędu Lotnictwa Cywilnego) i krótką informację, że lecisz na wakacje i chcesz polatać. Dosłownie po 5 minutach miałem odpowiedź z loginem i hasłem do apki AMC.

clawis napisał(a):Nr OIB to tak chyba jak nasz pesel .Nie rejestrowałem się na tej platformie bo wykonuję loty nie zarobkowo,rekreacyjnie.


Nie szkodzi w Chorwacji pod groźbą mandatu powinieneś każdy lot zgłosić w aplikacji AMC i zarezerwować strefę powietrzną na czas i miejsce, w którym operujesz dronem. Oczywiście to tylko prawo, no ale... jednak prawo ;)

:hut:
Ostatnio edytowano 22.08.2023 07:50 przez Inde, łącznie edytowano 1 raz
clawis
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 177
Dołączył(a): 06.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) clawis » 22.08.2023 07:48

Wczoraj wróciłem Cro.Wylatałem pare godzin niestety ta ich aplikacja nie za bardzo funkcjonuje.Tak jak nasz Drone radar.Tam gdzie nie wolno używać dronów są widoczne informacje na tablicach.W BiH latałem w Sarajewie i Travniku zero problemów.Widziałem i rozmawiałem z kilka osobami latającymi dronami.Nikt nie nie rejestrowal i nie zgłaszał lotów .
Ostatnio edytowano 22.08.2023 07:55 przez clawis, łącznie edytowano 1 raz
Inde
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 873
Dołączył(a): 07.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Inde » 22.08.2023 07:51

clawis napisał(a):Wczoraj wróciłem Cro.Wylatałem pare godzin niestety ta ich aplikacja nie za bardzo funkcjonuje.Tak jak nasz Drone radar.Tam gdzie nie wolno używać dronów są widoczne informacje na tablicach.W BiH latałem w Sarajewie i Travniku zero problemów.Widziałem i rozmawiałem z kilka osób


Korci mnie bardzo zabrać drona do Mostaru. Ale im więcej czytam o regulacjach w BiH to się odechciewa. Chyba, że strach ma wielkie oczy tylko?
clawis
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 177
Dołączył(a): 06.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) clawis » 22.08.2023 07:58

Bierz i się nie przejmuj.Myśle ze na loty rekreacyjne nikt nie zwraca uwagi.A w Bośni wręcz byli zdziwieni o co ja pytam.Tubylec latał mavikiem 1 i nie bardzo rozumiał o co ja pytam
clawis
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 177
Dołączył(a): 06.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) clawis » 22.08.2023 08:07

To przykładowe fotki z drona z Korczuli i Badiji.
Załączniki:
DJI_0013.JPG
DJI_0024.JPG
DJI_0017.JPG
DJI_0009.JPG
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Jaki "dron" na wakacje w Cro? - strona 12
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone