Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Jak zostałam prawdziwym Cromaniakiem. Pelješac 2021

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Epepa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 522
Dołączył(a): 29.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Epepa » 15.07.2021 15:41

My zainstalowaliśmy tę apkę w Dubrowniku i muszę przyznać, że fajnie się sprawdziła. Nie musieliśmy wracać do miejsca, w którym zaparkowaliśmy, żeby przedłużyć o kolejną godzinę (a była to bodajże 3 strefa, więc ze starówki "kawałek"). Później korzystaliśmy z niej w innych miejscach w Chorwacji i ułatwiało nam to sprawę.
Lubię portowe miasta i chyba rozumiem, dlaczego lepiej czuliście się w Trpanj niż Orebiću. Dla mnie takie miejsca są często dużo ciekawsze niż turystyczne kurorty.
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 16.07.2021 09:44

ruzica napisał(a):Bo chętnie wskoczyłabym do Jadranu, ale nie mamy ze sobą plażowych rzeczy. Plażing zaplanowany na popołudnie w Orebiću :wink:

Od jakiegoś czasu będąc w Chorwacji często wrzucam do auta jakieś klamoty plażowe (przynajmniej dla dzieci|) jak jedziemy na jakąś wycieczkę, bo wiem, że różnie może być. Czasem dzień wydaje się pochmurny i zaczyna kropić, wycieczka wtedy wskazana, a po godzince wychodzi słońce i skwar nie pozwala się nigdzie włóczyć. Jak się da wskoczyć do wody i się ochłodzić, to super.
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 16.07.2021 16:06

Epepa napisał(a):My zainstalowaliśmy tę apkę w Dubrowniku i muszę przyznać, że fajnie się sprawdziła. Nie musieliśmy wracać do miejsca, w którym zaparkowaliśmy, żeby przedłużyć o kolejną godzinę (a była to bodajże 3 strefa, więc ze starówki "kawałek"). Później


To jest bardzo spoko. Pamiętam jak parę lat temu w Ołomuńcu biegaliśmy do parkomatu chyba co 4 godziny(bo zaparkować w samym centrum na dłużej się wtedy nie dało). Strasznie to było irytujące.

Epepa napisał(a):Lubię portowe miasta i chyba rozumiem, dlaczego lepiej czuliście się w Trpanj niż Orebiću. Dla mnie takie miejsca są często dużo ciekawsze niż turystyczne kurorty.


Orebić taki zły nie był. Czytając wpisy niektórych osób na forum, wyobraziłam sobie, że to będzie prawie Makarska :wink: Tymczasem Orebić poza sezonem to niemal senna wioska. Tyle, że rozległa.

agata26061 napisał(a):Od jakiegoś czasu będąc w Chorwacji często wrzucam do auta jakieś klamoty plażowe (przynajmniej dla dzieci|) jak jedziemy na jakąś wycieczkę, bo wiem, że różnie może być. Czasem dzień wydaje się pochmurny i zaczyna kropić, wycieczka wtedy wskazana, a po godzince wychodzi słońce i skwar nie pozwala się nigdzie włóczyć. Jak się da wskoczyć do wody i się ochłodzić, to super.


U nas z tym różnie. Czasem bierzemy plażowe rzeczy, a czasem nie. Na kolejnych wycieczkach poprawimy się pod tym względem :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8659
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 16.07.2021 20:05

ruzica napisał(a):Trpanj ma w sobie coś, choć to tylko zwykła portowa wioska. Przynajmniej my czuliśmy się tu chyba lepiej niż w Orebiću

Dokładnie tak jak my :D .
A w Trpanju bywaliśmy dość często, bo w tym hotelu przy plaży urlopował w tym samym czasie moj teść. To w ogóle była zabawna historia, bo wcześniej słowem nie wspomniał, że się do Cro wybiera. My pierwszą część urlopu spędzaliśmy w Tribunju. Któregoś dnia mąż odbiera telefon:
- Dojechaliscie już na ten Peljesac?
- Za dwa dni będziemy
- To dobrze. Bo ja już tu jestem. W jakiejś miejscowości na T.
- 8O 8O 8O

:mrgreen:
wiolek_lp
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1712
Dołączył(a): 20.02.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiolek_lp » 17.07.2021 22:44

O kurcze, po długim czasie wpadłam na forum i od razu do tej relacji :D
Ponieważ z 3 tygodni wakacji, 5 dni ( na szczęście tylko tyle...) spędziliśmy na Pelje, które po 6 pobytach w Cro jest naszym największym rozczarowaniem ( pewnie nie wielu podziela moje odczucia :mrgreen: ) z chęcią zobaczę co Was zaczarowało, a może co mnie ominęło :wink:
Wracam na 1 stronę z ciekawością :papa:
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 19.07.2021 09:51

Pytanie odnośnie tej aplikacji do parkowania - ona obsługuje wszystkie lub większość parkingów czy może każde miasto ma swoją aplikację?
Wydaje się być wygodną alternatywą, może bym ją sobie już w domu zainstalował.
shaman72
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 204
Dołączył(a): 27.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) shaman72 » 19.07.2021 10:20

Koenig napisał(a):Pytanie odnośnie tej aplikacji do parkowania - ona obsługuje wszystkie lub większość parkingów czy może każde miasto ma swoją aplikację?
Wydaje się być wygodną alternatywą, może bym ją sobie już w domu zainstalował.

Większość
Epepa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 522
Dołączył(a): 29.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Epepa » 19.07.2021 10:26

Koenig napisał(a):Pytanie odnośnie tej aplikacji do parkowania - ona obsługuje wszystkie lub większość parkingów czy może każde miasto ma swoją aplikację?
Wydaje się być wygodną alternatywą, może bym ją sobie już w domu zainstalował.

Są w tej samej apce :)
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 19.07.2021 15:11

Dzięki, potestuję :D
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15657
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 19.07.2021 16:08

agata26061 napisał(a):Od jakiegoś czasu będąc w Chorwacji często wrzucam do auta jakieś klamoty plażowe (przynajmniej dla dzieci|) jak jedziemy na jakąś wycieczkę, bo wiem, że różnie może być.
My też mamy klamoty a owe zawsze ze sobą, mimo że nasze dziecko już pełnoletnie :oczko_usmiech: a zestaw plażowy obejmuje każdego :mrgreen:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 19.07.2021 18:21

marze_na napisał(a):- Dojechaliscie już na ten Peljesac?
- Za dwa dni będziemy
- To dobrze. Bo ja już tu jestem. W jakiejś miejscowości na T.
- 8O 8O 8O

:mrgreen:


Ło matko! 8O Ale agent z tego teścia! :mrgreen:

wiolek_lp napisał(a):O kurcze, po długim czasie wpadłam na forum i od razu do tej relacji :D
Ponieważ z 3 tygodni wakacji, 5 dni ( na szczęście tylko tyle...) spędziliśmy na Pelje, które po 6 pobytach w Cro jest naszym największym rozczarowaniem ( pewnie nie wielu podziela moje odczucia :mrgreen: ) z chęcią zobaczę co Was zaczarowało, a może co mnie ominęło :wink:
Wracam na 1 stronę z ciekawością :papa:


Cześć Wiola! Dawno Cię nie widziałam :) :roll: Na temat Pelje mam pewne przemyślenia, ale opiszę je na samym końcu :wink:

piekara114 napisał(a): zestaw plażowy obejmuje każdego :mrgreen:


No i prawidłowo! :mrgreen: :papa:
ruzica
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1808
Dołączył(a): 27.03.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ruzica » 19.07.2021 19:32

ODCINEK VII. KORČULA

My to z Orebića na Korčulę mamy bardzo dobre połączenie. Nie musimy wstawać rano, za piętnaście trzecia, śniadania jeść na kolację, ani godzinę iść na przystanek do mleczarni :oczko_usmiech:

Z tego powodu, że jest tak dobrze, to zanim się wygrzebiemy, lądujemy w porcie w Orebiću koło południa :oops:

Na Korčulę możemy dostać się na dwa sposoby:

:arrow: statkiem pasażerskim(za 15 kun)
:arrow: promem dla samochodów(za 16 kun)

Wygodniej statkiem pasażerskim, bo ten wypluje nas tuż przy murach starego miasta. Natomiast z promu trzeba spory kawałek się przejść do centrum(prom zatrzymuje się w porcie Korčula Dominče). Trafiliśmy akurat dość pechowo, bo prom jest za pół godziny, a pasażerski dopiero za godzinę-chociaż w innych godzinach odpływały jednocześnie). To popłyniemy w tę stronę promem. Po drodze wstępujemy jeszcze na lody do oazy. Oczywiście papram tymi lodami(pistacjowymi) moje białe wyjściowe wdzianko, co doprowadza mnie do rozpaczy. Bo na Korčuli czeka nas pewne wydarzenie towarzyskie, na którym nie chcę wypaść jak jaki flejtuch :evil: :roll: No, ale jak ktoś sierotowato je, to już trudno :wink:

Sveti Krševan już na nas czeka:

o101.jpg


Samochodów nie ma zbyt wiele, więc załadunek idzie szybko i sprawnie. Odpływamy patrząc na Orebić:

o102.jpg


Część hotelowa, do której nigdy nie dotarliśmy:

o103.jpg


Korčula coraz bliżej:

o104.jpg


Dopływamy do portu:

o105.jpg


Podziwiamy krajobraz:

o106.jpg


Rejs nie trwał zbyt długo, teraz najgorsze. Z tego portu do centrum jest ze 2,5 kilometra. Niby nie dużo, ale upał zaczyna się dawać we znaki i idzie się ciężko. Na początku mijamy teren campingu, który wydaje się być całkiem luksusowy.

Mijamy małą plażę:

o107.jpg


W pocie czoła docieramy wreszcie do małego portu:

o109.jpg


Nie widać zbyt wielu chętnych na wycieczkę taksówką wodną:

o110.jpg


Na początek idziemy do Konzuma, by wygrzebać coś do picia z najgłębszych czeluści lodówki. Oczywiście wodę mamy ze sobą, ale jej temperatura jest już pewnie dużo wyższa niż pokojowa :?

Siedzimy w cieniu z pół godzinki, ale w końcu trzeba rozpocząć zwiedzanie i dokumentację fotograficzną :wink:

o111.jpg


Z drugiej strony:

o112.jpg


o114.jpg


Kierujemy się w stronę katedry sv. Marko:

o115.jpg


Za 25 kun można wejść na wieżę. Na tę atrakcję decyduje się tylko małż, gdyż ja gdzieś wyczytałam, że końcówkę wchodzi się po drabinie :roll: Ale nigdzie nie mogłam znaleźć zdjęcia tej drabiny, więc postanowiłam nie ryzykować :wink: Wakacje mają być przyjemne, a nie stresujące :idea:

o116.jpg


Nie wiem czy to TA drabina :?: :roll:

Widoki...

o117.jpg


o118.jpg


...nie są jakieś bardzo imponujące, bo wieża nie jest za wysoko, więc nawet mi specjalnie nie żal :wink:

Schody są nieco klaustrofobiczne:

o119.jpg


Idziemy pospacerować po miasteczku. Robię sobie fotkę z zabawnym stojakiem:

o120.jpg


Zauważam, że ceny w konobach są tu o wiele wyższe niż na Peljeszczaku, ale to przecież nic dziwnego.

Każda okazja jest dobra, by się schować w cieniu:

o121.jpg


Podziwiając drzewa z kolorowymi kwiatami o mało nie łamię nogi, bo gapiąc się na owe kwiaty nie zauważam schodka:

o122.jpg


Widok w inną stronę:

o123.jpg


Mała jest ta Korčula i oblecieliśmy ją szybciutko, ale ja to bym jeszcze połaziła po tych wąskich uliczkach zaglądając w zakamarki, ale... Pan S. jest tego dnia tak marudny, że trudno to sobie nawet wyobrazić. Od samego przyjazdu zrzędził, że mu gorąco i nie chce mu się nigdzie łazić :evil: Oczywiście leżeć na plaży to mu się też nie chce, bo na to też za gorąco. :roll:

Znajdujemy sobie miejscówkę w cieniu i siedzimy chyba z godzinę:

o124.jpg


Kot raczej też ma dosyć:

o125.jpg


Jeszcze trochę posiedzimy w cieniu:

o126.jpg


I idziemy na obiad i cromaniackie spotkanie :!: :D

A gdzie i z kim się spotkaliśmy dowiecie się w następnym odcinku :wink: :papa:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5744
Dołączył(a): 06.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 19.07.2021 21:33

Upapranego białego wdzianka nie stwierdzam, patrząc na zdjęcia, może zatem nie było tak źle :oczko_usmiech:.
No i ciekaw jestem cromaniackiego spotkania... :)
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 19.07.2021 22:07

No tak. Natenczas mało ludzi było w starym mieście. Nie wiem jak to jest, ale potrafię jedną kawą załatwić trzy koszulki jednego dnia... A u Ciebie nie widać plamek... i nie było widać...
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 20.07.2021 09:00

A myślałem, że poplamione koszulki to tylko moja specjalność :D
Jeszcze parę osób się ujawni i możemy koło poselskie założyć :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Jak zostałam prawdziwym Cromaniakiem. Pelješac 2021 - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone