Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Hvartastycznie - Hvar 2016

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Hvartastycznie 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 18.10.2016 21:12

lotnikwsk napisał(a):Fajna zatoka ,niestety tu nie dotarłem :roll: :wink:


tych zatok na Hvarze jest bez liku, potrzeba dużo czasu i przynajmniej motorówki żeby większość z nich zwiedzić :)

Roxi napisał(a):Twoja relacja to dla mnie taki przedsmak wyjazdu ;)

_Piotrek_ napisał(a):Na koniec dnia i wycieczki objazdowej po zachodniej części wyspy, zbaczamy z głównej drogi i udajemy się do, chyba najbardziej "fotogenicznej" miejscowości na wyspie, Vrboski


Rok temu odpuściliśmy... w tym roku obowiązkowo nadrobimy :)


[/quote]
mariusz_77 napisał(a):miło poczytać w oczekiwaniu na wyjazd... już za 17 dni Hvar i Sveta Njedjelja :papa:


Wy już po wyjeździe, a ja wracam do pisania

paczo napisał(a):Również byłem we Vrbosce w tym roku i mam wrażenie, że to miasteczko jest praktycznie opuszczone. Pusto tam strasznie. Nie mówię, że to źle ale jak na Chorwację w sezonie to co najmniej dziwnie.


banankochan napisał(a):Takie samo wrażenie miałem rok temu w końcówce sierpnia, wyglądało jakby nikogo nie było, jakieś pojedyncze ludziki tylko :D


Też nie widziałem tam zbyt wielu turystów, to może świadczyć tylko o tym, że jest to dobra miejscówka na spokojne wakacje w całkiem fajnym miejscu, gdzie nie brakuje knajpek a i pewnie innych atrakcji.

007man napisał(a):Fajna relacja i piękne zdjęcia :D


laciatek napisał(a):Miło popatrzeć, miałam wrzucić też relację z Hvaru, ale Ty to zrobisz tak fajnie, że zostanę przy czytaniu ;)


Zapraszam na ciąg dalszy i mimo wszystko zachęcam do pisania i przede wszystkim wklejania zdjęć.

majeczka napisał(a)::D uwielbiam Hvar, jego wąskie dróżki, stare drzewa oliwne, winnice, niespotykaną jedność człowieka i przyrody...
Nie wspomnę już o lawendzie, klimacie, etc...

p.s. dawno niestety już tam nas nie było, 7 - 8 lat? ...


Jednak lipiec, kiedy to my byliśmy to już trochę późno na oglądanie kwitnącej lawendy, z całą resztą się zgadzam.

poludnica napisał(a):Trochę późno, ale dołączę. Też byłam w tym roku na Hvarze i z wielką przyjemnością oglądam Twoje zdjęcia.

Co do stolicy wyspy - pojechałam lekko uprzedzona, ale żadnego lansu nie widziałam, serio. Bardzo ładne miasto, tyle że zatłoczone (no ale czego spodziewać się w większej turystycznej miejscowości w szczycie sezonu?). I chociaż Hvar nie skradł mi serca jak maleńkie Vrboska i Stari Grad, to bardzo nam się spodobał. A lody kosztowały tyle samo co w Zavali (7 kun). :papa:


Zapraszam na ciąg dalszy, mam nadzieję, że znajdę trochę więcej czasu na kontynuację.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Hvartastycznie 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 18.10.2016 21:54

W drodze powrotnej ze Sviračiny zatrzymujemy się w kilku miejscach.

Obrazek

Obrazek

to miasteczko po prawej stronie to oczywiście Stari Grad.

Kolejnego dnia, zdecydowaliśmy się na wycieczkę do Splitu. Niedziela była jedynym dniem tygodnia, kiedy katamaran odpływał o godzinie 7.00 i na tą godzinę byliśmy w stanie się zebrać z łóżek. W pozostałe dni łajba startuje o 6.00, pewnie przeważają mieszkańcy, którzy udają się do pracy. Dla nas w wakacje to było zdecydowanie za wcześnie. Przyszliśmy ok pół godziny przed planowanym odpłynięciem a i tak byliśmy jednymi z pierwszych. Kasa jest przy nabrzeżu. Biletów ulgowych z tego co pamiętam nie ma, albo pełna odpłatność 55Kn/osobę w jedną stronę, albo za free ale chyba tylko dzieci do 3 roku.
Jelsa o poranku

Obrazek

Obrazek

Po ok półgodzinnej podróży jesteśmy w Bolu

Obrazek

a po blisko dwóch godzinach w Splicie

Z nabrzeża od razu wzrok przyciąga wieża katedry Św. Duje

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012
Re: Hvartastycznie 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 18.10.2016 22:00

Jelsa o poranku... :hearts:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Hvartastycznie 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 19.10.2016 21:30

Jak Split (Spelatum w czasach rzymskich) to przede wszystkim Pałac Dioklecjana. To w nim, a raczej w tym co z niego zostało oraz wnajbliższej okolicy spędziliśmy tych kilka godzin wolnego czasu.

Obrazek

Obrazek

W pierwszej kolejności trafiliśmy przed katedrę św Duje na plac zwany Perystylem.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę ujęć samej katedry i wieży.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Hvartastycznie 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 20.10.2016 19:51

Południową, Mosiężną Bramą wchodziliśmy na teren Pałacu od strony nabrzeża, następnie wschodnią - Srebrną wyszliśmy żeby pospacerować chwilę po przylegającym do murów targu.

Obrazek

Obrazek

Po zakupie kilku pierdół za nie najwyższe ceny (w porównaniu do Hvaru gdzie ogólnie tanio nie jest), wróciliśmy na teren pałacu,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

by wąskimi uliczkam udać się do trzeciej bramy - Złotej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To przy niej znajduje się Pomnik (Grgura) Grzegorza z Ninu, którego Włosi w czasie II wojny światowej wyeksmitowali poza mury pałacu (wcześniej stał na Perystylu, przy katedrze) właśnie w to miejsce.

Obrazek

Obrazek

Po obowiązkowym macaniu palucha Grgura, które ma sprawić, że mamy się w przyszłości pławić w luksusie, a przynajmniej kasiury miałoby nam nie brakować ;), wracamy do pałacu.

Obrazek

Obrazek

trafiamy na plac zwany Narodni Trg, usytuowany przy ostatniej - czwartej pałacowej Żelaznej Bramie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

usytuowany przy ostatniej - czwartej pałacowej Żelaznej Bramie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Hvartastycznie 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 22.10.2016 12:25

Ostatni już foto-odcinek z wycieczki do Splitu

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejny plac Splitu, na nim swego czasu można było kupić owoce i warzywa, dziś występują w bardziej przetworzonej postaci, jako dodatki deserów czy pizzy:)

Obrazek

Obrazek

Przy placu stoi wieża jako część dawnej weneckiej twierdzy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Świątynia Jowisza zaliczana jest do najlepiej zachowanych świątyń rzymskich na świecie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wnętrze jest bardzo surowe,

Obrazek

Jeszcze kilka miejsc wokół Katedry

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatni rzut oka na miasto.

Obrazek
Rafał78
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1514
Dołączył(a): 10.05.2011
Re: Hvartastycznie 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał78 » 22.10.2016 21:26

Podsunąłeś mi pomysł na wycieczkę na przyszły rok :)
W Splicie jeszcze nie byliśmy na zwiedzaniu , zawsze przejazdem lub przy okazji przeprawy promowej.
Za rok wybieramy się na Brač do Murvicy , a z Bolu przecież katamaranem można by śmignąć :)

Pozdrawiam
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Hvartastycznie 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 26.10.2016 13:21

Rafał78 napisał(a):Podsunąłeś mi pomysł na wycieczkę na przyszły rok :)
W Splicie jeszcze nie byliśmy na zwiedzaniu , zawsze przejazdem lub przy okazji przeprawy promowej.
Za rok wybieramy się na Brač do Murvicy , a z Bolu przecież katamaranem można by śmignąć :)

Pozdrawiam


Jak najbardziej można, a nawet jest lepiej niż z Hvaru. Po pierwsze można trochę dłużej pospać, bo z Bolu odpływają pół godziny później, po drugie krócej trwa podróż i po trzecie jest trochę taniej. Jednak proponuję wybrać jakiś chłodniejszy dzień, jak się trafi, bo jak my byliśmy to upał był niemiłosierny.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Hvartastycznie 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 26.10.2016 14:28

Po wycieczce do Splitu przyszedł znowu czas na plażowanie
Tym razem wybraliśmy polecaną plażę Soline we Vrbosce. Przed ostatnim fragmentem drogi szlaban, postój jest płatny. Niby fajnie, bo drzewa dosyć blisko wody dają schronienie przed palącym słońcem, jest budka z lodami, naleśnikami, jest też jadłodajnia, jest dmuchany, wodny plac zbaw. Niestety zupełnie nie przypadła nam do gustu ze względu na wodę. W miejscu w którym się rozłożyliśmy, kamyki były pokryte jakimiś osadami (glonami?) i z każdym ruchem woda była coraz bardziej mętna.

Pod wieczór pojechaliśmy na spacer po Starim Gradzie. Auto zostawiamy na bezpłatnym parkingu przy Studenacu, całkiem blisko starówki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

w Kościele św Jana miejscowa młodzież dawała koncerty gitarowe, rewelacyjny klimat

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stari Grad bardzo nam się podobał, fajne klimatyczne miasteczko.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Hvartastycznie 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 02.11.2016 00:05

Kolejnego dnia postanowiliśmy że znowu odwiedzimy zatunelowy Hvar. Tym razem wybraliśmy się do Ivan Dolac. Tradycyjnie już autem próbujemy niemalże wjechać do wody, jednak tym razem nie jest to łatwe. Żadnych wolnych miejsc parkingowych, nie pozostało nam nic innego jak trochę się wycofać i zostawić auto na płatnym parkingu. Miejsca zadaszone więc przynajmniej była nadzieja, że jak wrócimy to nie będzie jak w piekarniku. Pierwsza plaża była bardzo zatłoczona, ale w następnej zatoczce plażowiczów było mniej i tam też się rozłożyliśmy. Całkiem fajne miejsce, niepokoił mnie co prawda podmyty brzeg podparty na prowizorycznych kamiennych kolumienkach, ale na szczęście nie zwalił nam się na głowę, więc było ok. Trochę na uboczu, ale w sumie kilkanaście metrów od knajpki, gdzie można było coś zjeść, napić się. Był też blisko mały placyk zabaw, ale jakoś nasze dzieci nie były nim szczególnie zainteresowane.
Po przejrzeniu zdjęć kazało się, że mam ich ledwie kilka, reszta będzie w naszym prywatnym albumie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cały dzień smażylismy się na słońcu naprzemiennie z kąpielą w morzu, a na koniec pojechaliśmy poszukać miejsca na plażowanie następnego dnia.
Najpierw udaliśmy się do Svetej Nedjelji

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie powiem, sosna robi wrażenie :)

Następnie do Jagodnej

Obrazek

Obrazek

Po krótkim rekonesansie uznaliśmy, że następnego dnia pojedziemy jednak w inne miejsce. Jakie ?, o tym w następnym odcinku.
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Hvartastycznie 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 02.11.2016 19:55

Kolejnego dnia naszym celem była zatoka Velo Zarace. Zjeżdżamy na sam dół, miejsca do zaparkowani nie ma wiele. Po lewej stronie na końcu drogi jest parking należący do konoby Gego. Schodzimy na dół do knajpy, okazuje się że możemy tam parkować o ile skorzystamy z ich usług, bo parking jest tylko dla gości. Z racji tego, że zamierzaliśmy spędzić na plaży cały dzień, to nie było problemu żebyśmy wpadli tam na małe co nieco. Tym bardziej, że ceny nie odbiegały szczególnie od tych w innych miejscach.

Plaża bardzo fajna, może nie nr 1 tych wakacji, ale myślę, że spokojnie plasuje się w czołówce. Było tylko jedno "ale", dosyć dużo różnych rzeczy morze wyrzuciło tego dnia na brzeg. Nie wiem na ile to wynikało z tego że morze w tym dniu dosyć mocno falowało, a może taka "uroda"tej zatoki. Jeżeli to pierwsze to przy flaucie musi być naprawdę super.

Obrazek

Obrazek

Na plaży były wolne betonowe krążki, w których można było osadzić parasolki, były też ustronne miejsca, i o dziwo nie było tylu plażowiczów jak chociażby w Zavali, Ivanie Dolcu czy Soline.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Hvartastycznie 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 02.11.2016 22:04

Druga i ostatnia seria zdjęć z plaży Velo Zarace.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
lotnikwsk
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2214
Dołączył(a): 21.09.2013
Re: Hvartastycznie 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) lotnikwsk » 02.11.2016 22:43

I tu też nie dotarłem :roll:
a szkoda :wink:
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012
Re: Hvartastycznie 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 03.11.2016 15:07

bardziej urzekła mnie zatoczka po drugiej stronie - Malo Zaraće, bardziej "intymne" miejsca do plażowania, nawet trochę pływających liści nie bardzo mi przeszkadzało
choć te kamory na Velo Zaraće też robią wrażenie :oczko_usmiech:
_Piotrek_
Cromaniak
Posty: 992
Dołączył(a): 27.02.2011
Re: Hvartastycznie 2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) _Piotrek_ » 03.11.2016 21:39

lotnikwsk napisał(a):I tu też nie dotarłem :roll:
a szkoda :wink:


Trzeba nadrobić ;)

Kasia i Krzyś napisał(a):bardziej urzekła mnie zatoczka po drugiej stronie - Malo Zaraće, bardziej "intymne" miejsca do plażowania, nawet trochę pływających liści nie bardzo mi przeszkadzało
choć te kamory na Velo Zaraće też robią wrażenie :oczko_usmiech:


Tam nie poszliśmy, a szkoda. Samochody były tak poustawiane, że wydawało się, że większość plażowiczów jest właśnie tam, dlatego poszliśmy w lewo do Velo Zarace. Plaża duża i nawet jak są turyści to nie trzeba leżeć "koc w koc". Jak wspomniałem, nam się podobało.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży

cron
Hvartastycznie - Hvar 2016 - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone