Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Greckie Cyklady przez Bośnię, Czarnogórę, Albanię, Macedonię

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
C.d.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 02.08.2009 20:20

1 Czerwiec

Wstajemy raniutko, pakujemy większość walizek, które bierzemy na wyspy do jednego auta
i jedziemy zaparkować samochód na płatnym parkingu blisko portu, drugi jak już pisałem zostaje pod hotelem Lilia. Dziewczyny z dziećmi zostają, przyjadą po śniadaniu do portu hotelowym busem. Znajdujemy podziemny parking, stajemy przed szlabanem i idziemy dowiedzieć się w biurze przy wjeździe o cenę. Niestety w biurze nikogo nie ma. Parking jest podejrzanie pusty, a w Pireusie, o czym się przekonaliśmy, ciężko o miejsca parkingowe. Podchodzimy do tablicy informacyjnej i zagadka się wyjaśnia, 18 euro za dzień, z tym, że pod spodem napisane jest, że przy dłuższych postojach są jakieś zniżki(szkoda że nie napisali jakie). Nie mamy wyjścia, czas leci, musimy iść na statek, bierzemy bilet parkingowy i zostawiamy samochód.
Ciągniemy walizki do portu, dziewczyny z dziećmi już na nas czekają, nasz prom zresztą też.

Obrazek
Obrazek

Wchodzimy na statek, zaraz za wejściem zostawiamy walizki na specjalnych półkach i zajmujemy miejsca wskazane przez obsługę. Na szybkich katamaranach jakim dzisiaj płyniemy nie ma kajut tylko fotele "lotnicze". Prom odpływa dokładnie o czasie czyli o 7:30, przed nami 4 godz. 15 min rejsu.

Żegnamy Pireus

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po drodze prom zatrzymuje się jeszcze na Paros. Dużo tu ludzi jak na początek czerwca.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Drugi przystanek to Naxos

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mniej więcej punktualnie dopływamy do naszego celu, wyspy Ios.
Na nabrzeżu czeka na nas Rita, właścicielka Rita's Place Hotel, w którym mamy zarezerwowane dwa najbliższe noclegi.
Pakujemy się do busa, a tymczasem odpływa "nasz" statek.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jedziemy do hotelu. Szosą jest to jakieś dwa kilometry, na skróty na piechotę, o połowę mniej.

Obrazek

Dostajemy dwa trzyosobowe pokoje, jeden z kuchnią, jeden bez, za które płacimy po 35 euro za noc. Hotel okazuje się strzałem w dziesiątkę. Rita jest niesamowicie sympatyczną osobą, a na dodatek oprócz nas nie ma tam nikogo. Gorąco polecam.
Robimy jeszcze tylko trochę zakupów, szykujemy jedzonko i do końca dnia nie ruszmy się już z basenu.

Kilka widoków z pokojowego balkonu

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Hotel

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeszcze kilka słów, dlaczego Ios.
Początkowo mieliśmy płynąć od razu na Folegandros, ale plan się zmienił i postanowiliśmy odwiedzić o jedną wyspę więcej. Musiała tylko spełniać dwa warunki: dobre połączenie
z Folegandros (z Ios płynie się 1 godz 15 min) i niewielkie rozmiary(też pasuje).
Obawialiśmy się tylko, że jest to wyspa imprezowa, w przewodniku było napisane o tłumach młodych turystów(szczególnie w Horze). Na szczęście nasze obawy okazały się całkowicie bezpodstawne. Na początku czerwca panuje tu błogi spokój.

CDN
Ostatnio edytowano 25.04.2011 03:07 przez KOL, łącznie edytowano 5 razy
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 04.08.2009 14:05

2 Czerwiec

Wstajemy rano i jemy na balkonie śniadanko. Dzisiaj na niebie jest troszkę chmurek ale i tak już od rana jest gorąco. Udaje mi się zrobić zdjęcie spóźnionego promu Adamantios Korais lini Zante Ferries, którym popłyniemy za osiem dni z Folegandros. Z naszego balkonu widać plażę Kumpara położoną blisko portu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Około godziny 9 przyjeżdża (po uprzednim telefonie) po nas pracownik wypożyczalni Jacob,s rent a car żeby zabrać nas po nasze dwa Suzuki Jimny. Samochody rezerwowaliśmy
z Polski poprzez Ich stronę internetową. Płacimy po 50 euro za każdy za dobę. Jeszcze uzupełnienie paliwa, wsiadamy do samochodów i jedziemy po dziewczyny.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pakujemy się wszyscy i w drogę oglądać wyspę Ios. Po drodze przejeżdżamy przez stolicę wyspy, Horę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jedziemy dalej. Po prawej stronie widać plażę w Mylopotas. Krajobrazy są momentami "księżycowe". Wyspa bardzo nam się podoba. Nie pamiętam czy minęliśmy jakiś samochód. Ruch dosłownie "zerowy".

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jedziemy na plażę Manganari, na której były kręcone niektóre zdjęcia do "Wielkiego Błękitu" Bessona.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tyle piachu, a tutaj pustki, barman w tawernie na plaży mówi, że jakiś ruch zacznie się od
15 czerwca. Pomimo dosyć zachmurzonego nieba piasek jest tak gorący, że ciężko po nim chodzić.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Sprzęt pływający czeka na rozpoczęcie sezonu.

Obrazek

Wracamy na parking i dajemy dzieciom troszkę "poszaleć" autami.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zostawiamy za sobą Manganari i ruszamy dalej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

"Łapanie" wiatru
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Odwiedzamy miejsce gdzie ponoć pochowany jest Homer, o ile w ogóle istniał.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wracamy już do portu gdzie w agencji turystycznej Aceton odbieramy bilety na jutrzejszy prom.
Bilety można też kupić bezpośrednio przez stronę Nel Lines. Ja bilety kupiłem przez Aceton ponieważ dowiedziałem się, że mają biuro w samym centrum portu i nie sposób do niego nie trafić. Za pośrednictwo płaciłem niecałe 1 euro. Bilety na Folegandros kosztowały z tego co pamiętam, 11 euro za osobę.

Po odebraniu biletów, jemy jeszcze posiłek w restauracji obok
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I wracamy do hotelu gdzie podobnie jak wczoraj wieczór spędzamy na basenie.

Obrazek

Żałujemy trochę, że to ostatnia noc tutaj, hotel i wyspa spodobały nam się bardzo. No ale przecież można tu jeszcze kiedyś wrócić.

CDN
Ostatnio edytowano 27.08.2009 14:41 przez KOL, łącznie edytowano 3 razy
SivyDaro
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 42
Dołączył(a): 12.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) SivyDaro » 04.08.2009 15:32

THE BEST !!!
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 04.08.2009 16:47

Wspaniale - jakbym film rodem z Travel Planet oglądał :D .
evil
Croentuzjasta
Posty: 318
Dołączył(a): 18.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) evil » 04.08.2009 17:01

OGIEŃ !!! :D
maddalena
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 01.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maddalena » 04.08.2009 21:19

ale widoki, bardzo proszę o jeszcze
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 04.08.2009 23:36

Ekstra widoczki na Ios :)
Podobnego jimnego (zimnego :) ) pożyczyłem na 1 dzień za 40E na Krecie na bardziej terenowy wypad, potem zasępiłem i jeździliśmy już hyundaiem atosem bo był tańszy :D
Podoba mi się Wasz sposób podróżowania, niestety lepszą połówkę mi coraz trudniej namówić na długie samochodowe eskapady...
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 05.08.2009 00:31

Podziwiam i zazdroszczę jak nie wiem co .... :? :) :D
JAKOV2004
Odkrywca
Posty: 71
Dołączył(a): 09.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JAKOV2004 » 05.08.2009 08:30

Jedna z najlepszych relacji na forum, brawo!
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12703
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.08.2009 11:44

Taka wyprawa 8) jak Twoja byłaby spełnieniem któregoś z moich marzeń :) ...
Póki co będzie to jednak nadal tylko marzenie (bo zero szans na odpowiednią ilość urlopu jednym cięgiem :( ), ale dzięki tej relacji marzy mi się jeszcze lepiej i bardziej kolorowo :D . Jedno jest pewne, że kiedyś :idea: zrobię sobie przerwę z Cro na rzecz greckich wysp, tak pięknie ukazanych przez Ciebie teraz i w innych miejscach na cropli. Szczególnie pociągają mnie Cyklady, toteż zabieram się za :roll: snucie planów z wiarą, że coś z nich wykiełkuje za rok lub dwa...

Pozdrawiam serdecznie :papa:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 05.08.2009 12:22

dangol napisał(a):Taka wyprawa 8) jak Twoja byłaby spełnieniem któregoś z moich marzeń :) ...
Póki co będzie to jednak nadal tylko marzenie (bo zero szans na odpowiednią ilość urlopu jednym cięgiem :( ), ale dzięki tej relacji marzy mi się jeszcze lepiej i bardziej kolorowo :D . Jedno jest pewne, że kiedyś :idea: zrobię sobie przerwę z Cro na rzecz greckich wysp, tak pięknie ukazanych przez Ciebie teraz i w innych miejscach na cropli. Szczególnie pociągają mnie Cyklady, toteż zabieram się za :roll: snucie planów z wiarą, że coś z nich wykiełkuje za rok lub dwa...

Pozdrawiam serdecznie :papa:


Ta nasza wyprawa jest najlepszym dowodem na to, że marzenia się spełniają.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję bardzo Wszystkim za słowa uznania.
noyle
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 568
Dołączył(a): 08.03.2004
Re: C.d.

Nieprzeczytany postnapisał(a) noyle » 05.08.2009 13:38

KOL napisał(a):28 Maj

Po śniadaniu znosimy walizki, wsiadamy do aut, i znowu w drogę. We Vlorze .......


Witam
Bardzo proszę o kilka tipsów na temat Albanii i Macedonii.

Niedługo wyruszam HR z powrotem chciałbym pojechać przez CG,AL,MAC,SRB. Celem jest jezioro Ohryd, po lekturze twojej relacji chciałbym zobaczyć coś więcej w Albanii.
Może podpowiesz co należy zaliczyć w opcji
1. Ulcjij - Ohryd wersja 1 dzień lub
2. Ulcjij - Ohryd wersja 2 dniowa.
W sumie chciałbym zostać co najmniej jedna noc (zobaczymy jak z czasem)
więc może dodasz miejsce ewentualnego noclegu.
Mam jeszcze pytanie na temat ceny LPG w Albani oraz ewentualne opłaty za przejazd przez CG,AL.MK, SRB.
z góry dziekuje
Jacek
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
Re: C.d.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 05.08.2009 17:16

noyle napisał(a):
KOL napisał(a):28 Maj

Po śniadaniu znosimy walizki, wsiadamy do aut, i znowu w drogę. We Vlorze .......


Witam
Bardzo proszę o kilka tipsów na temat Albanii i Macedonii.

Niedługo wyruszam HR z powrotem chciałbym pojechać przez CG,AL,MAC,SRB. Celem jest jezioro Ohryd, po lekturze twojej relacji chciałbym zobaczyć coś więcej w Albanii.
Może podpowiesz co należy zaliczyć w opcji
1. Ulcjij - Ohryd wersja 1 dzień lub
2. Ulcjij - Ohryd wersja 2 dniowa.
W sumie chciałbym zostać co najmniej jedna noc (zobaczymy jak z czasem)
więc może dodasz miejsce ewentualnego noclegu.
Mam jeszcze pytanie na temat ceny LPG w Albani oraz ewentualne opłaty za przejazd przez CG,AL.MK, SRB.
z góry dziekuje
Jacek


Może od końca, opłaty.
Czarnogóra 10 euro przy wjeździe, opłata ekologiczna. Macedonia płatne autostrady, ale to jakieś grosze. W Serbii płatna tylko główna droga na Grecję i Bułgarię. Tu masz ceny.
W Albanii płacisz przy wyjeżdzie 1 euro za dzień pobytu.
Cena lpg to tak około 2 zł.
Przypuszczam, że pojedziesz trasą Shkoder, Tirana, Elbasan. Jeśli chodzi o atrakcje to masz po drodzę Kruję, samą Tiranę, droga na Elbasan z Tirany jest atrkcyjna widokowo i po drodze jest zamek Petrela.Możesz jechać przez Durres i obejrzeć miasto. Jeśli chodzi o wybrzeże to na odcinku do Vlore to jest mało atrakcyjne. Bardzo atrakcyjne są Berat i Gjirokaster ale to już nie po drodze. Ja marzę o tym żeby przepłynąć się promem Koman - Fierze(na pewno następnym razem jak będę w Albanii). Nocleg najłatwiej Ci będzie znaleźć w Tiranie(sporo różnych hoteli) albo Durres.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 27.08.2009 14:44 przez KOL, łącznie edytowano 17 razy
AnetaA
Cromaniak
Posty: 881
Dołączył(a): 10.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AnetaA » 05.08.2009 21:48

Straaaaaaasznie zazdroszczę takiej wyprawy! Moich leniwców trudno będzie namówić na taką cygańską :wink: wędrówkę, jak niedawno wspomniałam mężowi o Albanii, to stwierdził,że zwariowałam,a ja w odpowiedzi kazałam mu czytać albańskie relacje.

Super :D
Arek
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8749
Dołączył(a): 15.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Arek » 06.08.2009 08:44

niesamowita relacja :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Greckie Cyklady przez Bośnię, Czarnogórę, Albanię, Macedonię - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone