Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Greckie Cyklady przez Bośnię, Czarnogórę, Albanię, Macedonię

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 29.07.2009 08:54

Ja też już się rozsiadłam wygodnie i będę czytać do końca :). Pozdrawiam.
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 29.07.2009 08:59

Coraz bardziej zazdroszczę Wam tej wyprawy. Niestety z takową musimy nieco poczekać aż nasza latorośl nieco podrośnie. Ale z każdym Twoim postem, z każdym zdjęciem nabieram coraz większej ochoty na taką "objazdówkę"
MKB
Croentuzjasta
Posty: 241
Dołączył(a): 22.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) MKB » 29.07.2009 11:51

:!:
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 29.07.2009 12:52

JoannaG napisał(a):Na razie jest to plan na "za jakiś czas", na pewno nie w tym roku i pewnie nie w przyszłym... więc na razie pytań brak ;)
No może poza jednym:
która z tych dwóch wysp bardziej Wam się podobała ?


Kefalonia, Zakyntos przeżywa teraz najazd polskich turystów. Zresztą z Kefalonii na Zante,Itakę czy Lefkadę można zrobić sobie wycieczki.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 25.08.2009 20:24 przez KOL, łącznie edytowano 1 raz
maddalena
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 01.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maddalena » 29.07.2009 13:02

KOL napisał(a):
maddalena napisał(a):piękne miejsca, dziś pokażę mężowi, może uda się go namówić na wakacje za rok. Czekam na Grecję


Dopiero teraz zauważyłem, Legnica moje miasto rodzinne.
Pozdrawiam


Tym bardziej będę śledzić twoją relację. A Legnica, no cóż, mocno ucierpiała po ostatnich nawałnicach, a już było tak ładnie, szkoda.
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 29.07.2009 13:44

KOL napisał(a):
JoannaG napisał(a):Na razie jest to plan na "za jakiś czas", na pewno nie w tym roku i pewnie nie w przyszłym... więc na razie pytań brak ;)
No może poza jednym:
która z tych dwóch wysp bardziej Wam się podobała ?


Kefalonia, Zakyntos przeżywa teraz najazd polskich turystów. Zresztą z Kefalonii na Zante,Itakę czy Lefkadę można zrobić sobie wycieczki.
Pozdrawiam


No właśnie tak sobie myślałam, żeby poszukać czegoś spokojniejszego choć na zdjęciach Zakhyntos wygląda cudnie :) Dzięki.
invisible
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 22.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) invisible » 29.07.2009 18:24

Super wyprawa! Ekstra relacja! Świetne zdjęcia !

DLA MNIE BOMBA!!! :D

Pozdrawiam i czekam na więcej.
Adam.B
Cromaniak
Posty: 4491
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam.B » 29.07.2009 18:43

Piękny ten rejon Albani , a plaże jak na Costa Brava :)
PAP
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1375
Dołączył(a): 21.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) PAP » 29.07.2009 22:03

KOL,

Jak rozumiem 'kobiety i dzieci' plażowały na tej małej plaży tuż przy hotelu ... czy bliskość drogi nie była dla nich zbyt uciążliwa ? ... żywiły się w hotelu ? ... jeśli tak, to jakie wrażenia cenowo / smakowe ? ... prąd był cały dzień czy były też przerwy ?

Wracając na chwilę do MNE ... jak dla mnie pomysł zrobienia sobie bazy w Kotorze bomba :) ... miałem różne koncepcje, ale teraz już wiem na pewno, że 'ściągnę z Ciebie' :D ... co się tyczy drogi z mauzoleum Niegosa do Boki ... czy możesz napisać bardziej precyzyjnie, może wizualizując to za pomocą zdjęcia, w którym miejscu odbiliście w prawo, aby nie zjechać ponownie do Cetinje :) :?: ...

Z góry dzięki za odpowiedzi :) ...

Pozdrawiam,

PAP
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 29.07.2009 23:05

PAP napisał(a):KOL,

Jak rozumiem 'kobiety i dzieci' plażowały na tej małej plaży tuż przy hotelu ... czy bliskość drogi nie była dla nich zbyt uciążliwa ? ... żywiły się w hotelu ? ... jeśli tak, to jakie wrażenia cenowo / smakowe ? ... prąd był cały dzień czy były też przerwy ?

Wracając na chwilę do MNE ... jak dla mnie pomysł zrobienia sobie bazy w Kotorze bomba :) ... miałem różne koncepcje, ale teraz już wiem na pewno, że 'ściągnę z Ciebie' :D ... co się tyczy drogi z mauzoleum Niegosa do Boki ... czy możesz napisać bardziej precyzyjnie, może wizualizując to za pomocą zdjęcia, w którym miejscu odbiliście w prawo, aby nie zjechać ponownie do Cetinje :) :?: ...

Z góry dzięki za odpowiedzi :) ...

Pozdrawiam,

PAP


Witam
Dokładnie plażowały na tej plaży przed hotelem. Bliskość drogi nie była uciążliwa, bo i ruch niewielki, a kolorek i temperatura wody super.
Co do wyżywienia to, jak pisałem, śniadanie było wliczone w cenę pokoju(jajko sadzone, kawałek sera,dżem i pieczywo). Co do cen to dokładnie nie pamiętam wszystkiego, ale były porównywalne z greckimi np. sałatka grecka ok. 4 euro. Jest trochę problem z porozumieniem się z kelnerami, rozmowa raczej tylko w albańskim i włoskim. Dobrze, że mieli jedno menu po angielsku.
Prąd był przez cały czas.
Jesli chodzi o droge do Kotoru, to zdjęć nie mam ale trafić jest łatwo. Jadąc w dół ze szczytu skręcasz w pierwszą, taką wąską (na jedno auto) asfaltową drogę w prawo i juz spokojnie dojedziesz. Nie było z tym żadnego problemu na pewno trafisz.
Gdzieś tam wcześniej już się pytałem, chcesz płynąć promem do Grecji? Nas kusiła linia do Albanii, Triest-Durres, do Triestu tylko 900 km z domu, tylko ta kasa!
Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 17.09.2009 16:27 przez KOL, łącznie edytowano 3 razy
Mariusz Gubernat
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 05.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz Gubernat » 30.07.2009 12:36

Witaj KOL.
Czytałem Twoje relacje z wysp jońskich (Zakynthos i Kefalonia).
Dzięki nim spędziłem w tym roku piękne wakacje w Grecji.
Siadam więc ponownie i czekam na cd.
Pozdrawiam
Mariusz Gubernat
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 05.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz Gubernat » 30.07.2009 13:21

JoannaG napisał(a):
KOL napisał(a):
JoannaG napisał(a):Super wyprawa :D
Też za 2,3lata planujemy takie wakacje :) tyle, że celem mają być Wyspy Jońskie :)


Byłem trzy lata z rzędu na Wyspach Jońskich(Zakynthos + 2 razy Kefalonia) jeśli potrzebujesz jakieś info, pisz.
Pozdrawiam Serdecznie


Na razie jest to plan na "za jakiś czas", na pewno nie w tym roku i pewnie nie w przyszłym... więc na razie pytań brak ;)
No może poza jednym:
która z tych dwóch wysp bardziej Wam się podobała ?


Wg mnie zdecydowanie:
1 miejsce Kefalonia
2 Zakynthos, Lefkada
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
C.d.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 30.07.2009 17:55

28 Maj

Po śniadaniu znosimy walizki, wsiadamy do aut, i znowu w drogę. We Vlorze zatrzymujemy się jeszcze na zakupy. Ceny w sklepie bardzo niskie np. ichni koniak 120 leków(ok. 1 euro).

Vlore
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z Vlory jedziemy w kierunku Fier
Obrazek

Za Fier już autostrada. Jedziemy dalej aż do zjazdu na Rrogozhine. Kilkaset metrów kiepskiej nawierzchni

Obrazek

a dalej jest już dobra, nowa droga. Dojeżdżamy do Elbasan i skręcamy z głównej drogi w kierunku centrum. W mieście parkujemy samochody na parkingu pod hotelem Skampa, zaraz pod murami starego miasta.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przez Bramę Targową wchodzimy na starówkę

Obrazek

Spacerujemy trochę po uliczkach starego miasta
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mijamy meczet
Obrazek
Obrazek

Idziemy dalej obejrzeć cerkiew Najświętszej Marii Panny
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kościół jest zamknięty, na szczęście w otwartej zakrystii spotykamy duchownego, który otwiera nam drzwi od świątyni.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Duchowny pyta się skąd jesteśmy i stara nam się opowiedzieć trochę o kościele, mówi o podziemiach pod świątynią, o tym, że gdyby nie wąskie uliczki starówki Elbasan, którymi nie mogą wjechać buldożery, to kościół za czasów Hodży zostałby zburzony.
Za cerkwią znajduje się grobowiec Kostandina Kristoforidhiego, jednej z czołowych postaci albańskiego odrodzenia

Obrazek

Wychodzimy ze starówki. Naprzeciw Bramy Targowej jest zabytkowa studnia z pitną wodą.

Obrazek

Jemy jeszcze kilka byrków, kupionych w budce. Pakujemy się do samochodów, w centrum miasta tankujemy jeszcze paliwo(jest lpg)i jedziemy dalej w kierunku Macedonii.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tym razem nie jedziemy na Strugę tylko odbijamy na Pogradec, przed nami jezioro Ohridskie

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przy drodze można kupić sobie rybkę

Obrazek

Wjeżdżamy do Pogradec, akurat te ulice w mieście, przez które przejeżdżamy, nie robią na nas najlepszego wrażenia.

Obrazek
Obrazek

Jeszcze kawałek jazdy, na granicy uiszczamy odpowiednie opłaty, z tego co pamiętam 2 euro, i żegnamy się z Albanią(mam nadzieję, że nie na długo)

Obrazek
Obrazek

Gdzieś czytałem, że do Macedonii nie można teraz wjechać bez wykupionego turystycznego ubezpieczenia zdrowotnego. My zawsze takie mamy, z tym, że nikt nas o to na granicy nie pytał.
Za granicą kierujemy się do klasztoru św. Nauma. Po zaparkowaniu samochodów, deptakiem wzdłuż którego jest dużo budek z pamiątkami, dewocjonaliami i miejscowymi specjałami, idziemy w kierunku klasztoru.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jedziemy dalej w kierunku Ohrid. W planach mieliśmy w Trpejcy skręcić w prawo i pooglądać sobie Jezioro Ohridskie z góry, ale niestety zaczyna padać deszcz i znowu nic z tego.
Na przedmieściach Ohrid tankuje lpg(można płacić kartą), trochę dalej znajdujemy supermarket z bankomatem obok, gdzie robimy zakupy. Cały czas pada deszcz, przeżywamy mały szok termiczny po czarnogórskich i albańskich upałach. Teraz czas znaleźć naszą kwaterę, kupujemy mapy które i tak na nic nam się zdają, nie ma na nich zaznaczonych ulic jednokierunkowych. Właściciel kwatery, gdzie mamy zarezerwowane noclegi, pisał, że najlepiej jest trafić do niego wjeżdżając na stare miasto górną bramą. Dużo było kluczenia, zanim trafiliśmy, musiał nas do niej pilotować w końcu jeden z mieszkańców Ohrid ale gdzie jest ulica z naszą kwaterą niestety nie wiedział. Jak się okazało to całe błądzenie nie miało dużego sensu, bo i tak zostawiliśmy samochody pod cerkwią św. Zofii(gdzie łatwo jest trafić od dołu bez kluczenia), a kwatery poszliśmy szukać na piechotę. W końcu znajdujemy, właściciel schodzi z nami do samochodów i pilotuje nas do swojego domu. Jak zwykle w Ohrid na starówce(jesteśmy tu już trzeci rok z rzędu) jest problem z miejscem do parkowania. Jakoś się to w końcu udaje, znosimy walizki i zmęczeni nigdzie już więcej nie wychodzimy.
Naszą kwaterą na najbliższe dwa dni jest Grebnos Stone House.
Za dwa (a jak się okazało trzy) pokoje płacimy 56 euro za noc.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

CDN
Ostatnio edytowano 09.04.2010 15:00 przez KOL, łącznie edytowano 2 razy
Jacek L
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 629
Dołączył(a): 10.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacek L » 30.07.2009 21:37

Jestem pod wrażeniem - super :D
kopter
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 80
Dołączył(a): 06.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kopter » 30.07.2009 22:00

Zazdroszczę jak smok takiej wyprawy :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Greckie Cyklady przez Bośnię, Czarnogórę, Albanię, Macedonię - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone