Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Greckie Cyklady przez Bośnię, Czarnogórę, Albanię, Macedonię

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003
C.d.

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 11.08.2009 15:34

4-9 Czerwiec c.d.

Podczas naszego pobytu na Folegandros dwukrotnie (nie licząc dojazdu) odwiedziliśmy stolicę wyspy, Chorę. Już sama droga do niej dostarczała niesamowitych widokowych wrażeń.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Klify na których położona jest Chora dochodzą momentami do 300m wysokości. Aż trudno uwierzyć, że ta piękna wyspa do lat siedemdziesiątych XX wieku była miejscem zsyłki wygnańców politycznych.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Naszym pierwszym, oczywistym celem był symbol wyspy, widoczny niemal z każdego miejsca, kościół Panagia.
Z głównego placu (skąd odjeżdżają autobusy) obok Folegandros Apartments idziemy uliczką pod górkę.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Z ciekawości po drodze wstępujemy na piwko (4 euro małe) do najdroższego miejsca noclegowego na wyspie, położonych nad samym klifem Anemomilos Apartments. Cena za dwójkę waha się tu od 100 do 250 euro za noc. Chociaż miejsce jest bardzo ładne, widoki wprost porażają to nie wyobrażam sobie pobytu tutaj, szczególnie z dziećmi. Z głośników cicho puszczana jest muzyka poważna, a po głośniejszym zachowaniu się naszych dzieci, upomina nas personel.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Idziemy dalej, po drodze mijamy cmentarz. Droga do kościoła prowadzi dalej zakosami do góry. Upał jest straszny ale rekompensują to piękne widoki. Dochodzimy w końcu do kościoła, który niestety jest zamknięty. Obchodzimy go wokoło i znajdujemy schodki po których można się wspiąć na sam dach, z czego oczywiście korzystamy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nie można oczywiście w Chorze pominąć spaceru po uliczkach średniowiecznego kastro. Zdjęcia z nich można zobaczyć na prawie każdym folderze reklamującym Folegandros.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeśli ktoś chce to może tu wynająć pokoje
w Hotelu Castro

Zaraz przy wyjściu z kastro można napić się lanego, półlitrowego w końcu (co się nieczęsto zdarza) Hainekena. Albo posiedzieć w przyjemnej tawernie.

Obrazek
Obrazek

Uliczkami Chory można spacerować bez końca. Klimat miasteczka dobrze jest poczuć siedząc w jednej z tutejszych ouzerii, przy szklaneczce ouzo lub raki (znowu korzyść z nie zabrania samochodu).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeśli chodzi o praktyczne informacje to w Chorze jest kilka sklepów spożywczych, bankomat, kilka wypożyczalni skuterów i quadów. Dwie wypożyczalnie mają też samochody. W miasteczku jest też jedna stacja benzynowa (jedyna na wyspie zresztą). Przy wyjeździe z miasta
w kierunku portu przy szkole znajduje się poczta, czynna niby do 14 ale po dwóch wizytach tam wydaje mi się, że jeśli chodzi o godziny otwarcia to panuje pełna dowolność.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Na drodze wylotowej w kierunku Ano Meria znajdują się Fata Morgana Studios. Bardzo przyjemne miejsce, ale niestety nie najtańsze.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Innym razem odwiedziliśmy drugą miejscowość na wyspie czyli Ano Meria.
W miejscowości są dwa sklepy spożywcze, szkoła i komisariat policji. Jest też kilka tawern. Powrót oczywiście tradycyjnie już na pace pick-upa.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

CDN
Ostatnio edytowano 04.08.2010 09:27 przez KOL, łącznie edytowano 2 razy
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 11.08.2009 17:20

woowww ;)
zdjęcia piękne..nie wiem czy w tym roku nie zdradzę Cro na rzecz Grecji, chodzą mi wyspy greckie po głowie od jakiegoś czasu...czy to są ośmiornice? 8O
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 11.08.2009 18:04

ines napisał(a):...czy to są ośmiornice? 8O


Tak, "suszyły się" przy restauracji :)
ines
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2304
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ines » 11.08.2009 20:01

KOL napisał(a):
ines napisał(a):...czy to są ośmiornice? 8O


Tak, "suszyły się" przy restauracji :)


he :) piękne są :) :twisted:
Kinia76
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 17.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kinia76 » 11.08.2009 20:44

Wspaniała wyprawa, więc i taka też jest ta relacja, czytam z ogromną przyjemnością, z nie mniejszą podziwiam zdjęcia.

Muszę też wyrazić swój podziw dla organizacyjno-logistycznej ;) strony tej wyprawy.

A te ośmiornice wyglądają ciekawie, ale ja bym ich nie zjadła:)
magdapaszek
Croentuzjasta
Posty: 294
Dołączył(a): 11.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) magdapaszek » 11.08.2009 21:36

pisz dalej i wklejaj fotki :D :D :D :D
jak skończysz do posadzę przed monitorem moją drugą połowę ta mniej odważną takie wyprawy !!
jestem zachwycona Ohrydem - tym bardziej ze mam możliwość odwiedzenia tego urokliwego miejsca -spotkałeś może w samym Ohryd przystań kajakową -jest tam klub sportowy ??
maddalena
Podróżnik
Posty: 17
Dołączył(a): 01.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maddalena » 11.08.2009 22:25

jednym słowem - bosko
Mariusz Gubernat
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 245
Dołączył(a): 05.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz Gubernat » 12.08.2009 06:54

Kol, powiem krótko - SUPER.
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 12.08.2009 07:30

Masz KOLego rozmach . Czapki z głów :!:
Lektura obowiązkowa przede wszystkim dla bardziej strachliwych Naszych połówek. Ale jeżeli żonie pokażę te wszechobecne białe domy z niebieskimi okiennicami to kto wie...
Miodzik na serce na powakacyjną apatię.
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 12.08.2009 13:22

Kinia76 napisał(a):Wspaniała wyprawa, więc i taka też jest ta relacja, czytam z ogromną przyjemnością, z nie mniejszą podziwiam zdjęcia.

Muszę też wyrazić swój podziw dla organizacyjno-logistycznej ;) strony tej wyprawy.

A te ośmiornice wyglądają ciekawie, ale ja bym ich nie zjadła:)


Trochę było tego załatwiania. Najgorzej z promami, rozkłady niektórych linii pojawiły się zaraz przed naszym wyjazdem. Tutaj szacunek dla Hellenic Seaways, wysłali mi rozkład na długo przed jego oficjalnym ogłoszeniem, stąd ten Ios. Dobrze, że jakoś to "siadło" i nie trzeba było modyfikować rezerwacji noclegów, bo z tym mógłby być kłopot.

Pozdrawiam Serdecznie
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 12.08.2009 13:27

magdapaszek napisał(a):pisz dalej i wklejaj fotki :D :D :D :D
jak skończysz do posadzę przed monitorem moją drugą połowę ta mniej odważną takie wyprawy !!
jestem zachwycona Ohrydem - tym bardziej ze mam możliwość odwiedzenia tego urokliwego miejsca -spotkałeś może w samym Ohryd przystań kajakową -jest tam klub sportowy ??


Ja też strasznie lubię Ohrid, czego najlepszym dowodem jest to że jeździmy tam od trzech lat z rzędu i to na pewno nie koniec. Jeśli chodzi o kajaki to jakieś tam widzieliśmy(wybacz ale dokładnie się tym nie interesowaliśmy), a jedyny klub sportowy stamtąd jaki znam to piłkarski drugoligowy FK Ohrid 2004.
Pozdrawiam Serdecznie
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 12.08.2009 13:29

Mariusz Gubernat napisał(a):Kol, powiem krótko - SUPER.


Fajnie, że się podoba, może znowu zaowocuje to jakimś wyjazdem.

Pozdrawiam
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 12.08.2009 15:58

KOL napisał(a):
Mariusz Gubernat napisał(a):Kol, powiem krótko - SUPER.


Fajnie, że się podoba, może znowu zaowocuje to jakimś wyjazdem.

Pozdrawiam

i super opisem z wyprawy. :D
Wedera
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 139
Dołączył(a): 17.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Wedera » 12.08.2009 17:42

Przepiękna relacja , urocze i ciekawe zdjęcia. Zastanawiam się w jakim celu Grecy wieszają te ośmiornice na sznurkach, czy to poprawia ich smak? Widok straszny
KOL
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1794
Dołączył(a): 15.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) KOL » 12.08.2009 18:48

Wedera napisał(a):Przepiękna relacja , urocze i ciekawe zdjęcia. Zastanawiam się w jakim celu Grecy wieszają te ośmiornice na sznurkach, czy to poprawia ich smak? Widok straszny


Dziękuję za słowa uznania.
Gdzieś przeczytałem, że to suszenie służyć ma zmiękczeniu ich mięsa przed przyrządzeniem.
Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Greckie Cyklady przez Bośnię, Czarnogórę, Albanię, Macedonię - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone